Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#937
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View Postnickro, on 26 iulie 2016 - 14:18, said:

Apropo de plata cu cardul, la autostrada si benzinarii in Croatia si Serbia, pot folosi un card Maestro de la BRD, neembosat, cred ca de credit (din acela de salariu, cu descoperire sase salarii)? Multumiri anticipate. De asemea pentru o cina de 4 persoane, in Zagreb, cam cati Euro trebuie sa schimb (ceva ieftin la o terasa)?
Daca e neembosat inseamna ca e card de debit, nu de credit. Si daca e mastro de la BRD mai mult ca sigur e din ala fara cod CVC/CVV. Pt plati cu cardul in strainatate la comercianti il poti folosi. Nu il poti folosi la unele plati online (pt ca nu are cod CVV) sau de ex daca vrei sa inchiriezi o masina (pt ca e neembosat). In rest nu vad sa fie probleme.
Daca stati mai mult in Croatia va recomand sa plecati cu euro din Romania si sa schimbati in kune acolo. E cel mai avantajos asa.
Mancarea in Zagreb e mai scumpa ca la noi, insa nu de speriat. Poti gasi pe tripadvisor cateva restaurante ok care au si site cu meniu la vedere sa iti faci o idee.

#938
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postshadow_x3x, on 27 iulie 2016 - 08:17, said:


Daca e neembosat inseamna ca e card de debit, nu de credit. Si daca e mastro de la BRD mai mult ca sigur e din ala fara cod CVC/CVV. Pt plati cu cardul in strainatate la comercianti il poti folosi. Nu il poti folosi la unele plati online (pt ca nu are cod CVV) sau de ex daca vrei sa inchiriezi o masina (pt ca e neembosat). In rest nu vad sa fie probleme.
Daca stati mai mult in Croatia va recomand sa plecati cu euro din Romania si sa schimbati in kune acolo. E cel mai avantajos asa.
Mancarea in Zagreb e mai scumpa ca la noi, insa nu de speriat. Poti gasi pe tripadvisor cateva restaurante ok care au si site cu meniu la vedere sa iti faci o idee.

Se pot scoate si kune de pe card, eu am card bcr si de la bancomatele erste am avut comision mic. Nu am stat sa calculez, dar sigur nu am iesit mai prost decat cu euro facuti kune acolo (metoda pe care si eu am folosit-o cel mai des).

#939
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Sincer ma indoiesc, mai ales la un card in LEI, pt ca se face conversie dubla la care se mai adauga si comisionul de retragere de la ATM.

#940
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Mie mi-e mai comod sa scot direct kuna de pe cardul de lei, un bancomat gasesc aproape oriunde si e disponibil la orice ora.

#941
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Corect, dar comoditatea are costul ei...Si mie mi-e mai comod sa platesc autostrazi, benzinarii sau zone de tranzit cu cardul, insa pt zona in care stau mai mult prefer sa schimb cash.

#942
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Iesi mult mai bine daca scoti kuna de pe un card in lei decat daca schimbi euro. De aceeasi suma de lei primesti mai multe kuna decat daca schimbi. Am constatat asta in concediul recent incheiat, cand eu am folosit cardul, iar nasul meu schimba euro la case de schimb.
Eu am folosit un card de la BT.

#943
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
si eu am card bcr, cu toate ca am scos de la un atm erste am iesit mai prost decat schimbul valutar.

200 kuna : 7.4 = 27 euro x 4.4=118 lei . cu cardul am platit 122 lei. la alt atm as fi avut commission de 3-4 ori mai mare asa ca nu inteleg cum au iesit altii "mult mai bine" ! si daca cumperi euro la 4.5 tot iesi cu 1 leu mai ieftin.

Attached File  bcr.jpg   93.42K   27 downloads

LE: m-am uitat si la tranzactia la benzinarie, la 324 lei (545 HRK) lei am avut commission 6.5 lei si rata de schimb mai proasta(0.6<) !

Edited by csi1, 30 July 2016 - 09:37.


#944
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
azi am fost la Mall of Split si cursul euro/kuna era 7.25 ! la celalalt mall Joker e 7.35(beau cafea acolo in fiecare dimineata in pauza la cursuri). la casele de schimb in zona unde stau(intre Split si Trogir) e 7.4 iar official e 7.48.

#945
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
BCR are (sau cel putin avea cand m-am uitat ultima oara) un comision de schimb valutar de 2 sau 2.5%.
Asta se aplica inclusiv la cumparaturi cu cardul in strainatate.

#946
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postcsi1, on 30 iulie 2016 - 21:06, said:

azi am fost la Mall of Split si cursul euro/kuna era 7.25 ! la celalalt mall Joker e 7.35(beau cafea acolo in fiecare dimineata in pauza la cursuri). la casele de schimb in zona unde stau(intre Split si Trogir) e 7.4 iar official e 7.48.
ce cursuri faci in Split? automatizare cumva? La ce centru?
mersi de informative.

#947
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
fac mai multe cursuri printre care si automatizare la cateva centre de aici. am de stat pana in septembrie ocazie cu care am luat si familia cu mine.

#948
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View Postnoone2v1, on 29 iulie 2016 - 11:57, said:

Iesi mult mai bine daca scoti kuna de pe un card in lei decat daca schimbi euro. De aceeasi suma de lei primesti mai multe kuna decat daca schimbi. Am constatat asta in concediul recent incheiat, cand eu am folosit cardul, iar nasul meu schimba euro la case de schimb.
Eu am folosit un card de la BT.
Sincer ma indoiesc profund. Sau poate nu ati gasit voi o casa de schimb valutar ok (fara comision si cu un curs bun). Ideea e ca pe un card in lei vei avea 2 tranzactii din LEI in valuta de referinta (EUR sau USD in fct de card) si din valuta de referinta in kuna in cazul de fata. Ambele tranzactii vor fi la cursul bancii (care e clar mai dezavantajos decat cursul unor case de schimb). Oricum fiecare face cum crede, unii sunt mai comozi, altii mai calculati, important este sa ne simtim ok in vacanta.

#949
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tocmai m-am întors din Croația. Am făcut plăți direct cu euro (2 euro cafeaua la o benzinărie pe autostradă), am schimbat euro în Kuna și am plătit și direct cu cardul Visa Electron de la BT. La nici o pată cu cardul nu mi s-a perceput comision.
Dacă ar fi să mai fac o dată drumul ăsta, aș scurta puțin autostrada în sensul că aș evita ieșirea de final de pe A1 de la Zagreb (pe sensul de întoarcere) unde am luat cea mai cruntă aglomerație pe care am văzut-o vreodată: 6 km de coloane de mașini la porțile de taxare. Cei care plăteau cu cardul au scăpat ceva mai ușor având ieșire specială cu vreo 2 km mai devreme dar nu am putut profita de oportunitate pentru că cei din cealaltă mașină cu care am fost nu aveau posibilitatea de plată cu cardul.

#950
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
ceva ma face sa cred ca v-ati intors intr-o zi de sambata. insa dupa cum a inflorit turismul in croatia, e posibil in orice alta zi! am vazut o coada asemanatoare (5 km, masurata!) cu ceva ani in urma, fix in acelasi loc. din fericire ne indreptam spre karlovac, insa am avut si noi partea noastra de asteptare la iesirea de pe A3. plata cu cardul cred ca se putea rezolva stand aproape unul de altul si imprumutandu-le cardul.

#951
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Nu cumva veneau turcii dinspre Germania ?

#952
Xperion

Xperion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.03.2007
Salutari. Pe la inceputul lui Septembrie o sa vizitam Croatia Iar traseul este:

Bucuresti - Budapesta - Zagreb - Split - Zagreb - Belgrad - Bucuresti. O sa dormim cate o noapte in Budapesta, Zagreb si Belgrad pentru a le vizita.

As avea o intrebare in legatura trecerea prin Serbia. Masina nu este pe numele meu, este pe numele altui membru al familiei si avem acelasi domiciliu. Credeti ca o sa am probleme? Nu am reusit sa gasesc un raspuns la aceasta intrebare in acest topic. Multumesc.

#953
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Daca proprietarul masinii e cu voi nu ai probleme, Daca nu e cu voi, procura, cel mai probabil tradusa si apostilata.

#954
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008

View Postatupi, on 02 august 2016 - 20:27, said:

Nu cumva veneau turcii dinspre Germania ?
nu. turcii i-am prins eu atunci pe A3, mergeau spre germania. el/ea acum a prins coada la iesirea de pe A1 spre centura zagrebului (adica eu asa inteleg). coada tot atat de mare am vazut  si eu cu ani in urma tot acolo, intr-o zi de sambata, la sf de august, cand probabil toti turistii de pe coasta  se intorceau acasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate