Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

dilema

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andro

andro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2007
Am trecut in a 12-a, si acum m-am gandit si eu ca liceul a trecut cam repede.
Pana acum, am zis ca pana in a 12-a o sa ma decid eu ce sa fac, la ce facultate sa merg

In a 8-a, am avut de facut alegerea intre uman-real, si m-am dus la real, iar acum parca-mi pare rau (dar numai putin, putin de tot)

La matematica, stau prost, si nu pentru ca nu as intelege-o sau mai stiu eu ce, ci pur si simplu pentru ca in astia 3 ani de liceu n-am avut interesu sa invat nimic, dar nimic. Daca as invata (am testat) m-as descurca foarte bine, insa o atractie fata de matematica tot nu am.

La informatica, ma descurc, nu sunt geniu la probleme, ci imi place mai mult sa lucrez acasa, sa fac ceva practic, si nu probleme sau mai stiu eu ce, deci sunt undeva de nivel mediu.

Prin clasa a 8-a imi placea istoria, am vrut socioumane, dar am zis ca suna mai interesant mate-info. Dupa 3 ani de liceu nu mai sunt nici la istorie prea bun (la capacitate macar luasem 10), dar aici pot recupera. Partea mai proasta e ca daca m-as duce la o facultate gen stiinte politice, cu romana mea (astia 3 ani am pus romana la naftalina) as cam avea probleme.

Deci, dat fiind cele de mai sus, sunt intr-o mare dilema in a-mi alege facultatea la care sa ma duc, sau sa ma gandesc la o vocatie.

Pana acum am avut realizari intr-un singur domeniu, si ala se apropie timid de networking, insa dupa ce am citit cateva pagini dintr-o carte despre retelele wireless, parca visul meu a inceput sa se stinga usor usor.Si apoi nu stiu la ce facultate as putea merge pe domeniul asta. Telecomunicatii?Am auzit ca e multa matematica, fizica. Sau ce altceva?

Bun, dorinta de a merge la o facultate, unde m-as apropia de zona asta a networkingului, comunicatii, e una mai recenta.

In trecut mi-am zis sa merg la Management, pentru ca am ceva valente cu anteprenoriatul.Dar vreau sa ma gandesc bine cand fac o alegere atat de importanta, sa cantaresc totul, si in cazul acesta mi-am zis, ca sunt pline strazile de manageri, pentru ce inca unul in plus?

Se pare ca am vrut sa fac totul, si am ajuns sa nu mai stiu nimic :), sunt total dezorientat.

Ce facultate mi s-ar potrivi mai bine, conform celor enuntate mai sus?
Cu matematica, si stiintele exacte in general sunt mediocru (la mate pot recupera, si la fizica, dar chimie sau alte materii nici o sansa). Pot sa ma descurc insa nu prea le am la suflet
Cu romana stau prost, lipsa de lectura se simte din ce in ce mai mult, cand pe zi ce trece observ cum nu-mi mai gasesc cuvintele pentru a ma exprima.

Managementul parca pare ceva mai usor de atins, dar, nu stiu cat de viitor e o astfel de facultate.

:cursing: Un ajutor ar fi deosebit de apreciat. Multumesc!

PS: Daca va intereseaza alte aspecte, sau daca doriti mai multe amanunte nu ezitati sa ma intrebati.

Si am uitat sa mentionez, chiar azi ma gandeam si la Arhitectura, ma pricepeam la desen, dar nu mi-am exersat capabilitatile de mult, mult timp

Edited by andro, 02 July 2007 - 00:28.


#2
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
Pana la un punct m-am regasit in ceea ce ai scris tu in postul tau. Si eu sunt tare nehotarat si as vrea la fel ca tine sa merg pe ceva legat de IT, desi acum cateva zile eram axat pe Medicina.
Deh, cum se schimba orientarile la varsta asta...

Ai putea sa dai la Cibernetica la ASE, cum au ales multi din colegii mei. Iti trebe ceva economie/geografie si matematica (la un nivel nu tocmai inalt). Oricum, keep in touch ca avem ce vorbi! ;)

#3
andro

andro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2007
Da, e grav :)
Tre sa ma decid pana incepe a 12-a, sau chiar mai repede sa incep recuperarile.
O fi usor la cibernetica, dar e concurenta mare. Iar eu sunt un elev cam de 8.5. Cibernetica, ar fi aproape de ce-as vrea sa fac, dar daca se intra greu, mi-e imposibil :), de fapt peste tot e concurenta...
Chestia e ca eu cand ma decid de o vocatie, imi fac vise, pe urma se sting usor :), in a 9-a am crezut ca o sa fiu 100% decis, si uite unde am ajuns

Edited by andro, 02 July 2007 - 20:31.


#4
GabiBan

GabiBan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 19.05.2005

View Postandro, on Jul 2 2007, 21:28, said:

Da, e grav :)
Tre sa ma decid pana incepe a 12-a, sau chiar mai repede sa incep recuperarile.
O fi usor la cibernetica, dar e concurenta mare. Iar eu sunt un elev cam de 8.5. Cibernetica, ar fi aproape de ce-as vrea sa fac, dar daca se intra greu, mi-e imposibil :), de fapt peste tot e concurenta...
Chestia e ca eu cand ma decid de o vocatie, imi fac vise, pe urma se sting usor :), in a 9-a am crezut ca o sa fiu 100% decis, si uite unde am ajuns
Daca iti place programarea si networking-ul poti sa dai la calculatoare. Cu matematica te descurci tu ca nici eu nu am fost as la matematica in liceu. In ceea ce priveste chimia nu se face deloc iar fizica putina prin anul 1.

#5
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Poti sa mergi si la management sau ce vrei tu si sa-ti dai niste atestari de tip CISCO sau MS ulterior

Edited by Alex_Dum, 03 July 2007 - 20:06.


#6
andro

andro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2007
asa m-as putea duce si la stiinte politice, si sa iau certificate cisco sau altceva
chiar, cu facultatea asta de stiinte politice, care e treaba, e buna de ceva?am dat un search google, si am vazut ca e la Universitatea din Bucuresti. ce universitate e asta Universitatea din Bucuresti = Univeristatea Bucuresti?si mai era ceva SNSPA??ce e asta? niste lamuriri va rog

#7
andro

andro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2007

View Postandro, on Jul 4 2007, 01:07, said:

asa m-as putea duce si la stiinte politice, si sa iau certificate cisco sau altceva
chiar, cu facultatea asta de stiinte politice, care e treaba, e buna de ceva?am dat un search google, si am vazut ca e la Universitatea din Bucuresti. ce universitate e asta Universitatea din Bucuresti = Univeristatea Bucuresti?si mai era ceva SNSPA??ce e asta? niste lamuriri va rog
M-am mai uitat putin si parca SNSPA asta imi surade. Cam care erau ultimele medii de intrare la cu plata si la fara plata, la stiinte politice?

#8
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
eu spun sa nu te gandesti la arhitectura, pentru ca nu-ti ajunge un an sa te pregatesti pentru admitere. trebuie sa le ai cu desenul. nu doar ca-ti placea sau te pricepeai cat de cat. si in plus e vorba de desen tehnic. multa bafta in a 12-a.

#9
andro

andro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2007
mersi de raspunsuri.
cred ca pana la urma am sa ma indrept spre stiinte politice. am stat si m-am gandit ca nu are rost sa ma mai chinui si in facultate, iar ulterior toata viata cu matematica, fizica si altele, daca nu-mi face placere, si le fac doar de dragu de a fi facute.

#10
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

View Postandro, on Jul 4 2007, 01:42, said:

M-am mai uitat putin si parca SNSPA asta imi surade. Cam care erau ultimele medii de intrare la cu plata si la fara plata, la stiinte politice?
am impresia ca la SNSPA se da admitere din filosofie... manualul de a12a ...cel putin asta era candva...cauta
in cazul asta, nu ar trebui sa te preocupe mediile

#11
andro

andro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2007
filosofie sau economie (as prefera-o pe cea din urma)
oricum SNSPA ar fi a 2-a optiune
vreau la FSPUB, iar metoda de admitere mi-e una mai apropiata (am vrut sa merg in SUA, si sunt obisnuit cu interviu, and stuff). plus ca am la dispozitie o gramada de timp sa citesc si sa fiu numai bine pregatit

si in plus de asta nu tin neaparat sa intru la buget

#12
andro

andro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2007
stie careva care au fost ultimele medii la fiecare facultate anu trecut?atat la buget cat si la cu plata

Am dat un mail la contact si mi-a zis ca la buget 8 si la taxa 5, desi eu pe alte forumuri am vazut doar note extrem de mari

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate