Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Amenzi pt. pasapoarte

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
m010

m010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.02.2004
Ce parere aveti despre asta?
Daca pierzi sau iti este furat pasaportul trebuie sa platesti amenda...
  In plus, in cazul asta nu iti poate fi eliberat in regim de urgenta, indiferent daca ai tot ce iti trebuie pentru asta.

m010
:yeah baby

#2
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Pe scurt, mi se pare o tampenie. Adica ce vina am eu ca mi se fura? Frate, numai aberatii auzi in tzara asta...

#3
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Amenda este justificata si binevenita. Vina este a ta pentru ca nu ai avut grija de el.
Eliberarea unui nou document in regim de urgenta -nu  pot intui cauza care a condus la decizia de a fi oprita in cazul pierderii.

#4
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
domnia si prostia se platesc...oriunde :D

#5
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Trebuie sa o platesti si daca iti este deteriorat pasaportul. Bine, la un moment dat, e de inteles, in fond sunt o gramada care se folosesc de aceasta scuza ca sa-si inlocuiasca pasapoarte pe care au aplicate interdictii in diversele state EU s.a.m.d.

Insa ce nu e de inteles este birocratia teribila prin care trebuie sa treci. Intai trebuie sa stai la coada si sa mergi la un nene cam tampitel de la Serviciul Pasapoarte caruia ii arati documentul si care iti aplica amenda. Pe care evident nu o platesti acolo, ci la Administratia Financiara a sectorului in care locuiesti. Alta coada. De-abia atunci, cu dovada platii, te poti duce la CEC sa platesti taxele normale, apoi intoarce, sta la alta coada ca sa depui actele, sa ti se faca fotografia si sa ti se dea termenul de eliberare.

Va intreb eu, nu era mai simplu pur si simplu sa spuna ca amenda e de 400,000 lei (ca atata aplica la toata lumea), pe care sa o platesti tot la CEC, impreuna cu restul taxelor consulare si bla-bla, ca sa nu faci 5 drumuri degeaba?

Ca sa nu mai vorbesc ca se putea face acest lucru si la sectiile de politie, asa cum e pentru eliberarea de pasapoarte normale, in loc sa te puna sa mergi la Directia Generala, unde evident e aglomeratie tot timpul.

Deh, Rumania.

Salutari,
Andrei

#6
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
asta este... specific romanesc! te kk in ea da tara.

#7
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
bine ca de abia mi l-am facut si tin cu dintii de el, ca sa nu platesc amenda ... dar aia care le elibereaza ar TREBUI SA FACA cursuri pt aia de la vama din RO sa-i invete sa puna frumos stampila ...

#8
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Heh, apropo de asta, pasaportul meu fusese deteriorat din cauza ca l-am umezit un pic, cand l-am lasat cu o sticla de apa prost inchisa intr-o cutie de bicicleta.

Toate stampilele de la vamile prin care trecusem cu el la momentul respectiv (vreo 8 tari) s-au pastrat perfect intacte, cu exceptia celor romanesti, care se stersesera intr-o mare veselie...  :drac:  

Salutari,
Andrei

#9
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Se plateste amenda si pentru pierderea/furtul certificatului de nastere... de la 1 milion la 2 milioane...

#10
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ar trebui botezata amenda asta taxa pe prostie..  platesti cand ti se elibereaza, daca nu il ai la tine, daca il pierzi, daca iti este furat, daca expira... e prea de tot

la mama i-a expirat buletinu si au stat sectoristu si asistentu lui vreo saptamana sa treaca pe la noi zilnic pana au gasit pe cineva acasa sa le plateasca amenda

#11
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
daca-mi sparge casa si-mi fura actele, platesc amenda?
ii dau in judecata la cedo, era datoria lor sa reduca criminalitatea.

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ok hai sa va povestesc cat m-a costat pe mine o secunda de neatentie (mi-a cazut din buzunar intr-un taxi la Valencia) chestiunea e de domeniul trecutului dar la momentul respectiv eram foarte nervos
pierd pasaportul... iau trenul pana la barcelona, taxiul pana la consulat... (nu stiu de ce romania e singura tara care nu elibereaza pasapoarte consulare?), astept pe acolo de la 9 pana la 4, platesc taxa consulara si nu mai stiu ce mama dracu' 62 euroi, imi dau foaia consulara, ma intorc la valencia dupa care vin in .ro... platesc la CEC tot ce trebuie, ma duc la politie unde dupa vreo 3 zile imi vine si mie randul... aia ma trimit sa-mi schimb buletinul (aveam tipul vechi, arata perfect dar nu poate fi folosit la pasapoarte sic!) alte zile pierdute, buletin nu puteam sa-mi fac nemaiavand domiciliu in .ro, mi-au facut adeverinta... inapoi la politie... de aici ma trimit la pasapoarte ca ei nu se ocupa de furt, pierderi, deteriorari... de la pasapoarte ma trimit la monitorul oficial (costa enorm de mult un anunt acolo)... inapoi la pasapoarte,... inapoi la monitor deoarece trebuie sa vii si cu ziarul in care ai publicat anuntul... inapoi la pasapoarte... adeverinta nu e buna... nu scrie pe ea ca ai inlocuit buletinul vechi si nu alta adeverinta... inapoi la politie, discutii, parlamentari... inapoi la pasapoarte... acum ma anunta de amenda care este la bunul lor plac... in functie de recidiva... go la administratia financiara... si in final la pasapoarte... dupa cele 14 zile regulamentare, mi-am ridicat pasaportul si back where I belong... sperand sa nu mai traiesc niciodata acel cosmar birocratic...
aici cumperi de la posta un formular, il completezi, il bagi intr-un plic impreuna cu fotografiile si iti vine pasaportul prin posta in 2 saptamani
acest film s-a desfasurat pe parcursul a 3 luni si productia lui a costat aprox. 3000 euro, nervi si stat la cozi... va las pe voi sa judecati daca merita... dar unde-i lege...
eliberarea pasapoartelor in regim de urgenta se face conform legii in cazuri urgente: deces, tratament medical urgent, etc cu aprobarea comandantului...

#13
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
Pentru orice act care ti se elibereaza trebuie sa platesti anumite taxe care acopera (cred) costurile de producere si inregistrare a acestuia, asa ca nu prea vad logica sa mai si platesti o amenda in cazul in care iti pierzi vre-un act.
Sa zicem ca vreau sa-mi fac un pasaport spre exemplu in fiecare luna, ca asa vor neuronii mei `odihniti`,(taxe aprox 1mil.), de ce sa nu-mi pot face fara a plati`amenda`?!Este volum de munca mai mare pentru dragii nostrii bugetari,sau este o noua idee de a scoate bani de la populatie,asemeni cum este si cu LoteriaNationala,care a produs in anul asta la greu bani pentru campania electoral,bineinteles tot de la Romani,ca doar naivitatea romanului este fara margini...,Doamne ce urasc `efectul` de turma ...

#14
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Cea mai mare intrebare care o am aici, este de ce Romania NU elibereaza Pasapoarte Consulare?
Esti cetatean roman intr-o tara straina, sa zicem ca lucrezi acolo; daca iti expira pasaportul ce trebuie sa faci? sa vii in tara sa-ti scoti alt pasaport? Poti face chestia asta in sa zicem 2 saptamani "oficiale" de concediu anual? Cat dureaza pana ti-l elibereaza? Sau trebuie te duci in audienta la comandant cu shpaga de rigoare? Ca sa nu mai vorbesc de costuri... cineva spunea aici 3000 de Euro... daca mai pui la socoteala sa zicem si niste bilete de avion... te costa mult mai scump decat daca te-ai duce sa te distrezi bine de tot la Disney Land de pilda. Nu de alta, dar sa simti pe pielea ta ca fie painea cat de rea, tot mai scumpa-n tara ta..., nu?

Patetic... jalnic... injositor... nu mai am cuvinte... ce-i de facut?

Pana si o tara despre care noi (unii) spunem ca-i prapadita si oamenii-s innapoiati bine, precum India, elibereaza pasapoarte consulare. Oare asa o fi...? caci eu incep sa am dubii serioase...

:asthanos:

#15
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
priveste ce a zis nero-d mai sus.. sincer mi se pare stupid stupid stupid ce fac autoritatile romane..

solutia simpla: cumpara-ti unu fals. eviti alergatura :)

#16
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Ha, Nero-d mi-a adus aminte, intr-adevar, iti trebuie Carte de Identitate in loc de Buletin la eliberarea pasapoartelor, asa ca a trebuit sa-l schimb si pe acela.

Noroc ca era referendumul despre Constitutie si primisera ordin de sus sa elibereze cat mai repede CI-urile, ca sa voteze boborul - am fost sa depun actele vineri dupa-amiaza si aveam cartea de identitate sambata la pranz - un adevarat record, cred, pe care nu-l obtineam nici cu pile.  :D

Salutari,
Andrei

#17
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003

Quote

Originally posted by cniky
Pentru orice act care ti se elibereaza trebuie sa platesti anumite taxe care acopera (cred) costurile de producere si inregistrare a acestuia, asa ca nu prea vad logica sa mai si platesti o amenda in cazul in care iti pierzi vre-un act.
Sa zicem ca vreau sa-mi fac un pasaport spre exemplu in fiecare luna, ca asa vor neuronii mei `odihniti`,(taxe aprox 1mil.), de ce sa nu-mi pot face fara a plati`amenda`?!

amenda ar trebui sa fie destul de mare(ca sa nu zic usturatoare)...pentru ca data viitoare sa casti ochii mai bine si sa ai mai multa grija de actele tale.
in RO e multa birocratie si toate operatiunile sunt cronofage...dar sunt si multi baieti veseli, d'astia ca tine...care au creierul prea odihnit.
un om normal la cap nu-si face in fiecare luna pasaport/buletin/etc...decat daca, stiu eu,  o fi vreo tipa f. buna la ghiseul respectiv :drac:

#18
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003

Quote

Originally posted by magister
amenda ar trebui sa fie destul de mare(ca sa nu zic usturatoare)...pentru ca data viitoare sa casti ochii mai bine si sa ai mai multa grija de actele tale.
in RO e multa birocratie si toate operatiunile sunt cronofage...dar sunt si multi baieti veseli, d'astia ca tine...care au creierul prea odihnit.
un om normal la cap nu-si face in fiecare luna pasaport/buletin/etc...decat daca, stiu eu,  o fi vreo tipa f. buna la ghiseul respectiv :drac:


se pare ca nu ai sesizat aspectul ironic a posului meu ...  :P ,te-ai `semnat` la locatie ca fiind din Germania,ei bine,acolo nu alergi in mai multe locuri sa-ti platesti taxele pt. acte,si nici nu stai la cozi infernale de la 5 dimineata, pana dupa amiaza, afara (nu conteaza ca ploua,ninge,etc),pentru a-ti depune dosarul pt. eliberare a unui anumit act,si nici functionarii plictisiti nu se misca cu `viteza melcului`, cu atat mai putin sa fi tratat flegmatic de catre acestia...  :drac:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate