Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Patanii cu un fotograf profesionist

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Studiaza putin aici: http://www.anpc.ro/anpcro/index.php
Numai bine!

#20
dered

dered

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 09.07.2005
Sa reluam:
Am fost la fotograf, l-am intrebat cat imi ia pentru ora de sedinta foto, cat imi mai ia pentru fiecare poza in parte de ajustat, ne-am inteles la nr de poze, am adus modele (care au contract cu firma mea) si s-a facut sedinta foto.  

Apoi am vazut pozele brute la rezolutia la care ne-am inteles din care am ales 30 pentru ajustat (contrast, brightness etc) si trecut pe cd. Dupa aceea am platit sedinta foto si ajustarea pentru pozele alese si am asteptat sa fie gata.

Cand sa le ridic, am vazut ca el de fapt a pus pe cd pozele dorite, insa nu la rezolutia la care mi le-a aratat brute ci la o rezolutie mult mai mica (thumbnails) spunand ca daca le vreau la rezolutia la care ne-am inteles sa-i platesc drepturi de autor ( el neavand nici un drept de autor asupra pozelor intrucat nu are nici un contract cu modelele pentru utilizarea pozelor in alt scop in afara de cel asupra caruia am convenit - sa mi le livreze pe cd la rezolutie mare).

El nici macar factura nu a taiat pentru banii incasati, d'apoi sa fie in stare sa faca un contract de prestari servicii.

Cam asta-i povestea in detalii.

Edited by dered, 11 June 2007 - 17:11.


#21
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Un parbriz spart cred ca ar rezolva situatia, poate si 1-2 cauciucuri taiate - bonus.

#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Vad 2 chestii care transforma problema intr'o comicarie ieftina:

1. Nu are model release, asa ca oricum nu are ce face cu pozele in afara de o... nu mai zic.
2. Nu aveti contract si/sau nu ati discutat clar care era treaba. Sunt multi fotografi care cer mai putini bani pentru prezenta la un eveniment/shooting si livreaza pozele mici cat pentru slide-show, urmand ca printurile sa le faca ei, chestie avantajoasa pt clienti daca nu sunt multe poze de scos si avantajoase pt fotograf daca sunt multe poze de scos.

Eroare voita de negociere, exact cum a zis si grig. :)

P.S. Recomand sa nu incerci chestiile recomandate de barbarii de pe forum. Nu de alta, dar pentru vatamare corporala si distrugere de bunuri poate faci si inchisoare. :lol:

P.P.S. Moso, te insori? :bigwhitegrin: Avem discount-uri la servicii pentru moderatori. :lol:

Edited by AlexIP, 11 June 2007 - 18:26.


#23
dered

dered

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 09.07.2005

View PostAlexIP, on Jun 11 2007, 18:25, said:

Vad 2 chestii care transforma problema intr'o comicarie ieftina:

1. Nu are model release, asa ca oricum nu are ce face cu pozele in afara de o... nu mai zic.
2. Nu aveti contract si/sau nu ati discutat clar care era treaba. Sunt multi fotografi care cer mai putini bani pentru prezenta la un eveniment/shooting si livreaza pozele mici cat pentru slide-show, urmand ca printurile sa le faca ei, chestie avantajoasa pt clienti daca nu sunt multe poze de scos si avantajoase pt fotograf daca sunt multe poze de scos.

Eroare voita de negociere, exact cum a zis si grig. :)

P.S. Recomand sa nu incerci chestiile recomandate de barbarii de pe forum. Nu de alta, dar pentru vatamare corporala si distrugere de bunuri poate faci si inchisoare. :lol:

P.P.S. Moso, te insori? :bigwhitegrin: Avem discount-uri la servicii pentru moderatori. :lol:
Eu i-am spus clar ca nu am nevoie de printuri...mie imi trebuie in format digital...si pozarul tepar stia lucrul acesta. Insa ca sa mai stoarca niste bani mi-a cerut sa-i platesc si asa zisele drepturi de autor.

#24
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Hm, nu inteleg de ce va mirati asa. Sa va spun cum fac oamenii aia prin state? Pai na, dai intre 2 si 5000 de dolari la nunta. Primesti niste albume. Si niste "proofs" adica pozuci din astea mici, gen slideshow, din care nu poti printa mare lucru. A, vrei mai multe printuri? Pai plateste alte albume. Vrei negativele digitale? Ia si plateste de te cocoseaza. Noi nu suntem pro nu ei. Asa se face. Si asa e normal. In .ro evident ca nu se obisnuieste, ca na, vedeti cati sadici si killeri avem printre noi. Cred totusi ca in cazul de fata e un pic trasa de par faza, mai ales daca e asa cum se spune. Sigur n-ai omis nimic? Daca tipul e un meserias si face super poze sigur nu lucreaza ca agaricii de noi pe 3 lei si o sarma. Asa ca lui i se pare normal ce a facut. Nu e teapa, mai studiati. Think about.

#25
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007

View Postmeios4us, on Jun 11 2007, 22:43, said:

Hm, nu inteleg de ce va mirati asa. Sa va spun cum fac oamenii aia prin state? Pai na, dai intre 2 si 5000 de dolari la nunta. Primesti niste albume. Si niste "proofs" adica pozuci din astea mici, gen slideshow, din care nu poti printa mare lucru. A, vrei mai multe printuri? Pai plateste alte albume. Vrei negativele digitale? Ia si plateste de te cocoseaza. Noi nu suntem pro nu ei. Asa se face. Si asa e normal. In .ro evident ca nu se obisnuieste, ca na, vedeti cati sadici si killeri avem printre noi. Cred totusi ca in cazul de fata e un pic trasa de par faza, mai ales daca e asa cum se spune. Sigur n-ai omis nimic? Daca tipul e un meserias si face super poze sigur nu lucreaza ca agaricii de noi pe 3 lei si o sarma. Asa ca lui i se pare normal ce a facut. Nu e teapa, mai studiati. Think about.

Poate ai dreptate in ceea ce zici despre americani dar fi sigur ca iti zic toate aste inainte de a bate palma si nu la sfarsit, cum e cazul de fata. Tipul respectiv, chiar daca o fi mare fotograf sigur e un borfas prost crescut si cu idei de imbogatire prin desimulare si inselatorie.
Numai bine!

Edited by sarpe_ro, 11 June 2007 - 22:53.


#26
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Daca a procedat ca aia de la casele de schimb de ii vezi mereu la stiri ca dau teapa cu nu stiu ce comision sau curs, atunci da, e un tepar si idiot. Ar trebui sa spuna f clar conditiile. Am indoieli totusi ca e super profi si meserias daca nu exista contract, chitanta nimic.

#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pe faptul ca nu ti-a taiat chitanta bla bla , daca ai martori (sau ceva de genul asta vb cu un avocat , nu costa enorm o consultatie) banui ca il poti baga la belea cu fiscul, pentru evaziune fiscala. Probabil o sa prefere sa iti dea pozele decat sa plateasca vre-o amenda

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Of course, toate astea pe baza principiului romanesc "ne f**em unu pe altu pana iesim amandoi ok din afacere". :lol:

#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cu OPC-ul nu se rezolva nimic, dar cu Fiscul este groasa, mai ales daca are clientela serioasa. Fac aia rost de politai in degizare care sa il prinda in flagrant, la urgenta...

In US pare ca este asa cu drepturile de autor, dar ti se spune in fata ce si cum. Si eu daca am vrut poze cu negativele in mana mea, am negociat asta inainte de pozare si desi nu a fost fericit, cand i-am zis ca ma duc la concurenta, s-a inmuiat...

#30
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
uite de asta se practica munca inainte si plata dupa.... :D

in concluzie, singura solutie este sa te duci la el, si sa il intrebi cam cat ar fi platit el pe niste servicii "pe jumate". daca zice ca "asa se face" ii aduci aminte de ce ti-au zis cei de mai sus...evaziune fiscala, OPC etc... o sa iti dea pozele.

plus ca drepturi de autor NU ARE pe niste poze vandute. se renunta la ele odata cu vanzarea lor. asa zice legea drepturilor de autor, din moment ce iti vinzi creatia, renunti si la drepturile de autor.

Quote

CAPITOLUL VII
Cesiunea drepturilor patrimoniale de autor

(4) In cazul cesiunii exclusive, insusi titularul dreptului de autor nu mai poate utiliza opera in modalitatile, pe termenul si pentru teritoriul convenite cu cesionarul si nici nu mai poate transmite dreptul respectiv unei alte persoane. Caracterul exclusiv al cesiunii trebuie sa fie expres prevazut in contract.

Din cate zici, doar pentru sedinta si prelucrare ati convenit un pret. problema e ca el cam are dreptate insa ai avantajele de a nu fi fost eliberata o factura si poti face ceea ce s-a zis si sa fie situatia in avantajul tau.

#31
rommel

rommel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 17.01.2005
Ar trebui sa mearga cu OPC ul. Asta pentru ca tu nu ai primit pentru suma platita niste produse utilizabile.
Ca ultima solutie ceri banii inapoi si soliciti sa stearga pozele.

#32
_claudius

_claudius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.06.2006
Cat ai platit si mai ales cat trebuie sa mai dai? Daca nu e o suma mare pateste si uital.
Asta sigur nu e pro, unul pro informeaza corect si mai ales nu isi strica piata cu 30 de poze.
Teoretic si practic el a pierdut.

#33
Dee.Dee

Dee.Dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.03.2007
Daca te consoleaza cu ceva, nu are ce sa faca cu pozele. Nu are release semnat de modele, si deci nu poate vinde mai departe pozele. Poate eventual sa le baga ..... daca are inclinatii. Bine ca nu ti-a dat pozele in rez maxima cu watermark pe ele. Asta are fi fost si mai low.

#34
onutza17

onutza17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2007
am niste prieteni racheti...daca vrei ajutor maine ai tot portofoliul lui ...pm me!

#35
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Maaaare marlanie a mai facut omul ala. Si eu ma mai ocup cu pozele, insa ma tin de cuvant si nu-l tapesc. Teapa merge o data, dupa aia- kaput- nu te mai cauta nimeni.

#36
YOUR-mind

YOUR-mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 31.12.2006

View Postdered, on Jun 11 2007, 17:08, said:

Sa reluam:
Am fost la fotograf, l-am intrebat cat imi ia pentru ora de sedinta foto, cat imi mai ia pentru fiecare poza in parte de ajustat, ne-am inteles la nr de poze, am adus modele (care au contract cu firma mea) si s-a facut sedinta foto.  

Apoi am vazut pozele brute la rezolutia la care ne-am inteles din care am ales 30 pentru ajustat (contrast, brightness etc) si trecut pe cd. Dupa aceea am platit sedinta foto si ajustarea pentru pozele alese si am asteptat sa fie gata.

Cand sa le ridic, am vazut ca el de fapt a pus pe cd pozele dorite, insa nu la rezolutia la care mi le-a aratat brute ci la o rezolutie mult mai mica (thumbnails) spunand ca daca le vreau la rezolutia la care ne-am inteles sa-i platesc drepturi de autor ( el neavand nici un drept de autor asupra pozelor intrucat nu are nici un contract cu modelele pentru utilizarea pozelor in alt scop in afara de cel asupra caruia am convenit - sa mi le livreze pe cd la rezolutie mare).

El nici macar factura nu a taiat pentru banii incasati, d'apoi sa fie in stare sa faca un contract de prestari servicii.

Cam asta-i povestea in detalii.


Te invat eu ce faci....te duci la OPC..cum ai citit mai sus, si simultan te duci si la politie si-l reclama pt. "inselaciune". Bineinteles ca politia nu prea are ce-i face la cazul tau, dar impreuna cu ei repeti faza si poti sa-i organizezi un flagrant ! Si se duce pe P***, ii face si dosar penal !!! Ca sa nu mai zis ca intre timp vin si cei de la OPC sa-i faca un control in paralel... Eu nu as vrea sa fiu in locul lui (fotografului) daca mergi pe varianta mea ;);)
Iti trebuie curaj !!! Fa-o, nu-l ierta pe nemernic...merita ucis incet !! :)))))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate