Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Patanii cu un fotograf profesionist

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
dered

dered

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 09.07.2005
Salut,

Povestea mea incepe acum o luna cand impreuna cu niste modele am fost la un fotograf renumit din Bacau pentru niste sedinte foto profesioniste.
Am ajuns la studio, am aflat preturile (pentru ora de sedinta foto+ajustarile ulterioare ale pozelor - contrast, brightness etc) am platit in avans si fotograful s-a apucat de treaba.
A doua zi am vazut pozele brute la rezolutie mare si am convenit cum sa le modifice.

Acum cateva zile am fost la studio sa ridic pozele. Erau inscriptionte frumos pe cd asteptand sa fie ridicate. Inainte de la le lua am zis sa ma uit prin ele si nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut pozele la rezolutie de thumbnail. (cred ca era 100*60 sau mai mica)
In momentul in care am cerut explicatii, fotograful mi-a zis ca daca le vreau la rezolutie mare trebuie sa mai platesc pentru a-mi da dreptul de autor la ele. Voi ce ziceti? E corect asa? Cand i-am zis ca-i un tepar si jumatate (si e fotograf renumit in Bacau) mi-a zis ca asa se practica. Adica intai stabilim preturile, clientul plateste si cand vine vorba de ridicat pozele mi le da la rezolutie foarte mica - cica doar pentru a fi observate nu si copiate.


Partea fun a povestei trebuie privita din punctul de vedere al fotografului: am mai tepuit inca un roman fraier.
Din punctul meu de vedere nu e prea funny sa iau o astfel de teapa.

Ce ma sfatuiti sa fac??
Lucian

Edited by dered, 10 June 2007 - 23:27.


#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cred si eu ca nu e funny. in locul tau, prima data ma asiguram ca nu sint la camera ascunsa (pentru ca e o chestie atit de idioata incit doar camera ascunsa poate fi) apoi l-as fi izbit de toti peretii si l-as fi strins de git cu curelusha de la aparat

#3
dered

dered

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 09.07.2005

View PostMosotti, on Jun 10 2007, 23:29, said:

cred si eu ca nu e funny. in locul tau, prima data ma asiguram ca nu sint la camera ascunsa (pentru ca e o chestie atit de idioata incit doar camera ascunsa poate fi) apoi l-as fi izbit de toti peretii si l-as fi strins de git cu curelusha de la aparat
La faza cu camera ascunsa chiar ca nu m-am gandit...insa iese din calcul. Insa v-am spus povestea ca sa vedeti la ce tertipuri apeleaza unii fotografi profesionisti ca sa mai stoarca un ban in plus de pe clienti, desi i-am spus clar ca vor mai fi si alte sedinte foto, deci posibilitate de lunga durata de a face bani frumosi.
Daca este vreun fotograf sau vreun avocat pe aici pe forum, eventual vreunul din Bacau as dori si parea lui despre patania mea.

Edited by dered, 10 June 2007 - 23:41.


#4
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ai vreun contract cu el? ti-a dat vreo chitanta ca i-ai platit? OPC.

#5
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Urat din partea lui, dar daca nu ai o intelegere scrisa si semnata cu el nu ai solutie legala la problema.

#6
dered

dered

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 09.07.2005
Nu mi-a taiat factura pentru banii dati in avans, nu am facut nici un contract scris, doar verbal.

Edited by dered, 11 June 2007 - 11:10.


#7
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Daca ce ai spus tu e complet adevarat, fotograful a fost complet neprofesionist. Pe de alta parte, fara o chitanta ceva sau contract, e cam greu sa-i faci ceva, doar reclama negativa.

Ai putea sa incerci sa-l reclami la OPC, dar fara dovezi clare, nu stiu daca ai sanse de reusita.

#8
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006

View Postdered, on Jun 11 2007, 12:10, said:

Nu mi-a taiat factura pentru banii dati in avans, nu am facut nici un contract scris, doar verbal.

Chiar si pentru asta poti sa faci reclamatie la OPC :"conform legislatiei.... clientul are obligatia de a pastra bonul fiscal pina la iesirea din magazin...... bla, bla" de unde, daca nici din ala nu ti-a dat ?
Asa ca daca exista cel putin un martor care sa confirme faptul ca tu ai PLATIT prestatia si ca nu ti-a facut-o el cadou de ziua ta, e vinovat de multe, inclusiv de faptul ca nu ai un contract (cel putin cadru) si dovada platii.

Edited by tetral, 11 June 2007 - 11:34.


#9
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postdered, on Jun 11 2007, 12:10, said:

Nu mi-a taiat factura pentru banii dati in avans, nu am facut nici un contract scris, doar verbal.

eu din ce inteleg tu ai dat o parte din bani in avans ... el ti-a dat pozele in thumb sa le vezi, si ti le dadea full-res la plata restului de bani ...

sigur ai citit bine tu oferta?

#10
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Din astea fac astia care si-au creat aura asta de "cel mai bun din 'x-oras". Inghite galusca, n-ai ce face, in afara de reclama negativa peste tot pe unde apuci, dupa cum spune si Tudor, desi, trebuie sa te ASIGURI ca nu ai inteles TU ceva PROST inainte si sa faci multa galagie pentru nimic. Daca esti NEMULTUMIT pentru niste aspecte NE-DISCUTATE CLAR inainte de shoot, nu prea ai ce sa faci. Daca NU ai intrebat CLAR INAINTE "la ce rezolutie primesc pozele?" se poate interpreta si ca GRESEALA TA.

#11
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
nu cumva este vb de domnul M? ma rog, nu mai conteaza. astept un PM cu adresa de mail sau nr de telefon (sunt din bc).

Edited by deimos, 11 June 2007 - 11:49.


#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postgrig_jr, on Jun 11 2007, 12:45, said:

Din astea fac astia care si-au creat aura asta de "cel mai bun din 'x-oras". Inghite galusca, n-ai ce face, in afara de reclama negativa peste tot pe unde apuci, dupa cum spune si Tudor, desi, trebuie sa te ASIGURI ca nu ai inteles TU ceva PROST inainte si sa faci multa galagie pentru nimic. Daca esti NEMULTUMIT pentru niste aspecte NE-DISCUTATE CLAR inainte de shoot, nu prea ai ce sa faci. Daca NU ai intrebat CLAR INAINTE "la ce rezolutie primesc pozele?" se poate interpreta si ca GRESEALA TA.


din cate stiu eu daca faci o constrangere cel ce vinde ar trebui sa aduca aminte de ea. nu?

#13
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Nu iau apararea nimanui, dau un exemplu:
- domle, cat imi iei sa faci poze la astea 5 fete frumoase?
- 10 lei.
- bine, venim maine sa le fotati.

Ce a inteles clientul? Ca-l costa 10 lei pozele cu fetele.
Ce a inteles fotograful? Ca primeste 10 lei ca sa foteze 5 fete frumoase. Nu ca si trebuie sa dea vreo poza. Clientul a specificat clar in intrebare: "sa faci poze".

La "negociere" nu au stabilit: cate poza / fata frumoasa se vor executa, cate se vor livra, ce prelucrari se vor face, la ce rezolutie vor fi livrate pozele etc, etc, etc.

E doar un exemplu de proasta negociere si din pacate cel care are produsul are si puterea de 'strans cu usa' dupa.

Edited by grig_jr, 11 June 2007 - 12:03.


#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
asta in cazul in care avem de-a face cu o piesa de teatru absurda sau cu vreo poanta proasta vacanta mare sau doi retardati veritabili

sper sa nu ajung sa negociez vreodata cu un asemenea glumetz. ceva de genul "a, da, pozele de la nunta sint gata, dar nu pot sa vi le dau pentru ca ati platit doar ca sa le fac" "da, aveti dreptate, va rog sa-mi permiteti sa va izbesc fatzaul in mod repetat cu propria focala" :lol: :wacko:

Edited by Mosotti, 11 June 2007 - 14:20.


#15
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
moso: te-nsori? :biggrin:

#16
alex_tm

alex_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 12.12.2006
caramida in geam  si astepti vreo 2-3 zile... si mai o caramida in geam si tot asa

#17
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
mai, eu totusi zic sa faci o plangere la opc. in primulrand ca unitatea trebuie sa fie dotata cu casa de marcat. in al doilea rand, trebuie sa aiba carte de munca, si firma aia inregistrat la finante sau ceva de genul. lui daca ii zici de opc, eu cred ca o sa-l convingi sa-ti dea pozele, pentru ca aia cand vin, te controleaza la mai multe chestii, nu doar la ce se refera plangerea.

#18
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Sunt de acord cu skin311. Dar eu zic mai intai sa suni la OPC si dupa sa te duci la el :)
Numai bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate