Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Patanii cu un fotograf profesionist

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
treaba e de prin Iunie omule...chiar crezi ca nu a rezolvat-o de atunci ? :notangel:

oricum, partea fun a lucrurilor e ca toata lumea se inghesuie sa il nenoroceasca pe fotograf pe o arie foto :D

loialitate desavarsita :P

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 17.03.2005

View Postangel, on Nov 21 2007, 21:28, said:

treaba e de prin Iunie omule...chiar crezi ca nu a rezolvat-o de atunci ? :notangel:

oricum, partea fun a lucrurilor e ca toata lumea se inghesuie sa il nenoroceasca pe fotograf pe o arie foto :D

loialitate desavarsita :P

pai merita...asta nu e fotograf, e tepar...asa ajung toti agaricii sa-si ia :digitale: si sa faca ei pozele...si fotografii care studiaza, investesc, muncesc cinstit raman fara clienti...

un om serios SPUNE de la inceput ce si cum..paote sa ceara si 1000 $ pe o poza...nu vii cu clauze secrete stiute doar de tine ca un clinet nu stie care sunt treburile cu munca asta...tu ca profesionist stii si normal e sa-l avertizezi, de 10 ori inainte...


e treaba romaneasca...ca la zugravi...gasesti un "cunoscut" al unui cunoscut...cat mo casta domne sa-mi spoiesti bucataria ? pai pt dumneavoastra, ca va cunosc, 3 milioane... ok, cat zici matale nea vasile, numa sa iasa traba buna ca vine craciunul...

se apuca Vasile de treaba, face chair spoiala, iti vine sa-l omori si la un moment dat ii zici prieteneste: hai bre nea vasile, da-o dracu, asta e perete vopsit, zici ca e zebra...
la care meseriasul, ranit in orgoliul propriu, zice:
- Domne, pai dumneata ce vrei, ca la marriot??? pai o bucatarie coosta 5 milioane done, poate si mai mult...

da ma nene, da io te-am intrebat cat ma costa, ti-am dat banul, nu am comentat...mi-ai zis ca mazgaleala e 3 milioane si zugraveala e 5???


cam asta e discutia, s-a intalnit hotul cu prostul...    eu m-as duce la el si i-as "explica" faptul ca nu e deloc frumos sa fii baiat destept... pt ca "boala" nu alege :D

#39
dered

dered

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 09.07.2005
Am lasat-o moarta cu fotograful, iar banii dati i-am trecut pe pierderi...asta e...se mai intampla. Vina mea a fost ca i-am dat bani in avans ca la curve....


View Postparintele, on Nov 24 2007, 10:25, said:

pai merita...asta nu e fotograf, e tepar...asa ajung toti agaricii sa-si ia :digitale: si sa faca ei pozele...si fotografii care studiaza, investesc, muncesc cinstit raman fara clienti...

un om serios SPUNE de la inceput ce si cum..paote sa ceara si 1000 $ pe o poza...nu vii cu clauze secrete stiute doar de tine ca un clinet nu stie care sunt treburile cu munca asta...tu ca profesionist stii si normal e sa-l avertizezi, de 10 ori inainte...


e treaba romaneasca...ca la zugravi...gasesti un "cunoscut" al unui cunoscut...cat mo casta domne sa-mi spoiesti bucataria ? pai pt dumneavoastra, ca va cunosc, 3 milioane... ok, cat zici matale nea vasile, numa sa iasa traba buna ca vine craciunul...

se apuca Vasile de treaba, face chair spoiala, iti vine sa-l omori si la un moment dat ii zici prieteneste: hai bre nea vasile, da-o dracu, asta e perete vopsit, zici ca e zebra...
la care meseriasul, ranit in orgoliul propriu, zice:
- Domne, pai dumneata ce vrei, ca la marriot??? pai o bucatarie coosta 5 milioane done, poate si mai mult...

da ma nene, da io te-am intrebat cat ma costa, ti-am dat banul, nu am comentat...mi-ai zis ca mazgaleala e 3 milioane si zugraveala e 5???


cam asta e discutia, s-a intalnit hotul cu prostul...    eu m-as duce la el si i-as "explica" faptul ca nu e deloc frumos sa fii baiat destept... pt ca "boala" nu alege :D


#40
cucu_silviu

cucu_silviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2015
Salut,

Am si eu o patanie de povestit, tot asa...cu un fotograf "profesionist", pe numele sau adevarat Dan Puiu. In urma cu mai bine de un an, la recomandarea unui amic, l-am contactat pe acest profesionist pentru servicii foto-video. Ne-am intalnit la "sediu", o locatie insalubra si plina de creaturi misunatoare. Am fost foarte aproape sa renunt la servicii datorita primei impresii dar am zis ca poate il judec prea aspru si....ok, poate este vreun suflet artist neinteles, pana la urma ma intereseaza calitatea serviciilor, nicidecum unde ii place respectivului sa isi duca existenta. Manat de recomandarile amicului meu, am decis sa nu plec si sa vad mai departe despre ce e vorba. Am discutat cu respectivul numit Dan Puiu, am negociat serviciile, tariful, am dat si un avans, fotograful spunandu-mi ca in ziua nuntii va trebui sa achit diferenta. La momentul respectiv, dand vina pe niste probleme cu echipamentul de la "sediu" (probabil le-au ros gandacii cablurile), nu poate sa imi dea chitanta, am amanat si cu chitanta pana la urmatoare vizita la sediu(lucru care nu s-a  mai intamplat in ciuda insistentelor mele). Ne-am auzit la telefon si in oras apoi direct la nunta. Vreau sa spun ca am ajuns la cearta si albumul inca nu l-am vazut desi nunta am avut-o in sepembrie 2015 iar acum suntem pe sfarsitul lui martie 2016. Cat ne-am auzit dupa nunta la telefon (atunci cand imi raspundea, o data la 2 luni), nu facea decat sa ma ameninte ca daca mai insist mult nu mai vad albumul, mi-l da cand vrea el. Am si conversatii pe facebook, care sunt in aceeasi nota.   Va fac si o referinta, ca sa stiti de cine sa va feriti     https://www.facebook...fref=ts    

Voi ce ma indrumati sa fac?

#41
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ai semnat contract ceva cu el?

#42
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
De curiozitate, cit te-a costat toata afacerea?

#43
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Numai aruncand un ochi pe pagina lui de facebook pot sa-mi dau seama ca e un prostalau (si, probabil, tepar). Cum naiba sa ai postari pe pagina pe care te intitulezi "Owner/Photographer at Dan PUIU - Professional Fashion Photographer" cu "dreq", "plm" sau unele chestii dubios de misogine? Plus ca majoritatea pozelor sunt mediocre...ca sa fiu indulgent.

Cred si eu ca fotografii cu adevarat profesionisti se simt frustrati cand astfel de specimene le iau painea de la gura. :(

#44
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Eu am auzit o patanie cu un nene fotograf ce si-a luat 5D Mark III, s-a dus la o nunta si nu a stiut ca trebuie sa puna si card in camera ! El vedea un preview la fotografii imediat cum le facea si credea ca se pastreaza in camera, ca doar vorba aia, e camera de 120 de milioane. Va dati seama ce inseamna sa faci nunta si sa nu ramai cu vreo poza ? Multi "profesionisti" in tara asta.

Dar ce ziceti de "profesionistii" cu scule bune si scumpe ce isi distrug fotografiile cu procesarea ? Stiu eu cativa pe facebook ce au aparate full frame, foarte scumpe, insa isi nenorocesc pozele cu sharpening-ul si cu contraste exagerate de pana si cu un telefon mobil ar iesi mai bune. Insa nici nu poti sa le spui nimic pentru ca se supara.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 15:57.


#45
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008


View Postgrig_jr, on 11 iunie 2007 - 12:01, said:

Nu iau apararea nimanui, dau un exemplu:
- domle, cat imi iei sa faci poze la astea 5 fete frumoase?
- 10 lei.
- bine, venim maine sa le fotati.

Ce a inteles clientul? Ca-l costa 10 lei pozele cu fetele.
Ce a inteles fotograful? Ca primeste 10 lei ca sa foteze 5 fete frumoase. Nu ca si trebuie sa dea vreo poza. Clientul a specificat clar in intrebare: "sa faci poze".

La "negociere" nu au stabilit: cate poza / fata frumoasa se vor executa, cate se vor livra, ce prelucrari se vor face, la ce rezolutie vor fi livrate pozele etc, etc, etc.
Si ala care face pozele ce p mea nu mentioneaza inca de la inceput: "Bah nene clientu', de banii astia numai pozatul in sine. Ca sa-ti prelucrez si sa-ti dau fotografii e alta ratza in alta tigaie. Ca sa nu avem discutii..". Iar celalalt intelege clar cu subiect si predicat: " Gata Moshule, am inteles. Ramii cu bine sau hai ca mergem asa."
Nu e mai simplu?

#46
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Cred ca e futil sa dai reply la un mesaj de acum 9 ani.Posted Image

#47
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Dece, poate mai traieste.

#48
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postcucu_silviu, on 28 martie 2016 - 17:31, said:

Salut,

Am si eu o patanie de povestit, tot asa...cu un fotograf "profesionist", pe numele sau adevarat Dan Puiu. In urma cu mai bine de un an, la recomandarea unui amic, l-am contactat pe acest profesionist pentru servicii foto-video. Ne-am intalnit la "sediu", o locatie insalubra si plina de creaturi misunatoare. Am fost foarte aproape sa renunt la servicii datorita primei impresii dar am zis ca poate il judec prea aspru si....ok, poate este vreun suflet artist neinteles, pana la urma ma intereseaza calitatea serviciilor, nicidecum unde ii place respectivului sa isi duca existenta. Manat de recomandarile amicului meu, am decis sa nu plec si sa vad mai departe despre ce e vorba. Am discutat cu respectivul numit Dan Puiu, am negociat serviciile, tariful, am dat si un avans, fotograful spunandu-mi ca in ziua nuntii va trebui sa achit diferenta. La momentul respectiv, dand vina pe niste probleme cu echipamentul de la "sediu" (probabil le-au ros gandacii cablurile), nu poate sa imi dea chitanta, am amanat si cu chitanta pana la urmatoare vizita la sediu(lucru care nu s-a  mai intamplat in ciuda insistentelor mele). Ne-am auzit la telefon si in oras apoi direct la nunta. Vreau sa spun ca am ajuns la cearta si albumul inca nu l-am vazut desi nunta am avut-o in sepembrie 2015 iar acum suntem pe sfarsitul lui martie 2016. Cat ne-am auzit dupa nunta la telefon (atunci cand imi raspundea, o data la 2 luni), nu facea decat sa ma ameninte ca daca mai insist mult nu mai vad albumul, mi-l da cand vrea el. Am si conversatii pe facebook, care sunt in aceeasi nota.   Va fac si o referinta, ca sa stiti de cine sa va feriti https://www.facebook...=ts   Â

Voi ce ma indrumati sa fac?

E simplu, il torni la ANAF si l-ai ingropat. Sau il ameninti ca il torni la ANAF, ii faci reclamatie la OPC, la ce vrei tu. Daca nu ti-a dat bon filscal, chitantele nu sunt valabile, si a incasat bani de la tine, a incurcat-o rau. Amenda e de la 10.000 la 20.000 de Ron, sau asa era acum ceva timp, si evaziunea se poate pedepsi chiar si cu inchisoare.

Nu e deloc de glumit.

Contractul e apa de ploaie daca tipul nu are forma legala, e doar o bucata de hartie cu niste semnaturi pe ea. Intr-un fel asa iti trebuie si tie, ca in loc sa contractezi un fotograf serios, cu portofoliu, si sa stabilesti clar ce si cum, te-ai dus intr-o vagauna sa iei un fotograf de doi lei.

Cat despre album, sa stii ca sunt fotografi care dau albumul dupa 6-9 luni.

Iar in legatura cu cearta, sa stii ca eu nu m-am certat niciodata cu un client dar nici nu am avut clienti nesimtiti. Nu stiu exact cum si ce ai discutat tu cu el, poate ar fi bine sa dai mai multe detalii ca sa vedem daca e chiar vina lui.

Eu dau pozele dupa maxim 2 luni si albumul dupa maxim inca o luna, dar eu semnez contract valid si termenele astea sunt scrise si cunoscute clar.

#49
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

puteti castiga in instanta foarte usor pentru ca dvs apareti in fotografii.
Daca fotograful nu are o hartie cu semnatura dvs ca sunteti de acord sa va fotografieze atunci ele sunt facute ilegal

#50
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ce fotografii ? Omul nu zice daca a primit fotografii sau nu, sau imi scapa mie. Si daca el apare in poze ce, de ce sa dea fotograful in judecata, a pus fotografiile in vanzare pe un stie de stock, le-a folosit pe pliante, bannere? Daca nu, e fericit sa fotografieze pe cine vrea el.

Pentru ca afacerea a fost una in scop comercial, in care X a incasat bani de la Y, dar nu s-au eliberat documente care sa ateste tranzactia, s-a comis o ilegalitate care mai este si in forma continuata pentru ca respectivul este prestator.

Cei de la fisc isi freaca mainile de bucurie atunci cand aud de un caz din asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate