Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

O casa de la A-Z (in executie) (beneficiar - Astra Rullz)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
403 replies to this topic

#55
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Arhicad

#56
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca dupa ce termin cu subsolul, fundatia si terasa ma apuc de piscina. Sa vedem cum stam cu finantele ca trebuie sa fac o rampa ca sa treaca buldoex peste placa sa sape la piscina. Cam asa o sa arate si piscina.

#57
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Gata! De luni se schimba smecheria. Aduc un sef de echpa responsabil cu lucrarea.
Asa nu mai merge. Lucrarile decurg greu si sincer nu-mi place cum decurg lurarile.
In fine, de luni sper sa se rezolve toate problemele. Sunt curios cum or fi pus plasa. Pacat ce e atat de departe ca as fi dat o fuga pana acolo azi dar am treaba.

#58
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Aham, deci ceva-ceva dreptate avea si beneficiarul pana la urma... :rolleyes:

Tu nu stateai acolo sa ii supraveghezi ?

#59
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Avand in vedere ca incep lucrul de la 6 dimineata pana la 8 seara cu pauza intre 12-15 cand este foarte cald ineamna sa plec de acasa la 4 jumatate dimineata si sa ajung la 9 jumatate seara. Zi de zi !
Treaba la birou cine mi-o rezolva? Stau zilnic cam 4-5 ore acolo timp in care dau dispozitii de santier insa cand nu sunt acolo nu este acelasi lucru.
Asta inseamna sa ai angajati cu salariu si nu la lucrare. Si nici n-am sa schimb metoda de salarizare caci altfel ii dau rasol sa mearga repede si fac prost. Macar asa pe salariul platit de mine ii refac munca si de 20 de ori daca vreau.
Da avea si el dreptate in felul lui dar trebuia sa realizeze si faptul ca este dificila zona in care construieste el si nu e la indemana sa construiesti si sa supraveghezi acolo.
Ceva pe la mijloc, am ajuns la un consens. Sper sa nu mai fie probleme in continuare.

#60
injineru

injineru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2007
Parerea mea este ca tu trebuie sa satisfaci cerintele beneficiarului. Chiar cu riscul de a schimba 10 echipe. El plateste, el e seful, iar ei sunt platiti de pe urma lui, nu?
Mi se pare ca nu sunt disciplinati si ar trebui sa-i scuturi nitel. Nitel mai tare  :P
Keep up the good work.
Urmaresc cu interes in continuare ce se mai intampla. Astept sa vad plasa montata ca am niste intrebari capcana pentru tine.
Doar accepti si sfaturi nu?

#61
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAstra_rullz, on Jun 3 2007, 11:41, said:

Asa nu mai merge. Lucrarile decurg greu si sincer nu-mi place cum decurg lurarile.

Sa vezi si sa nu crezi: exista si constructori care-si recunosc greselile ??????????

#62
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Desigur colega! Desigur!
Astept sa ma inchizi cu ceva. Asa mai invat si eu ca doar nu le-oi sti pe toate. :worthy:
Chiar am nevoie de sfaturi practice si la obiect :coolspeak:
Nu ma supara comentariile voastre ca doar suntem de specialitate si trebuie sa ne ajutam reciproc, nu?
Daca as fi expert poate ca mi-ar zgandari orgoliul, insa mai am pana acolo.
Ciuz.

#63
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAstra_rullz, on Jun 3 2007, 12:21, said:

Desigur colega! Desigur!
Astept sa ma inchizi cu ceva. Asa mai invat si eu ca doar nu le-oi sti pe toate. :worthy:
Chiar am nevoie de sfaturi practice si la obiect :coolspeak:
Nu ma supara comentariile voastre ca doar suntem de specialitate si trebuie sa ne ajutam reciproc, nu?
Daca as fi expert poate ca mi-ar zgandari orgoliul, insa mai am pana acolo.
Ciuz.

Asta era explicatia, esti la inceput ! Mi se parea mie cam ciudata atata sinceritate. Oricum e o atitudine ok.

Sper sa nu te fi deocheat ! :lol:

Edited by DDuras, 03 June 2007 - 11:54.


#64
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
oricum ar fi  noi iti multumim pt informatiile prezentate si pt poze si pt tot, multumesc B)

#65
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
E ho ca nu-s chiar novice.
Am totusi 8 ani in constructii, dar asta u ma face as. Numai dupa vreo 25 te poti numi cu adevarat inginer. Pana atunci acumulezi informatii si experienta.
Toti colegii mei care lucreaza acum in constructii mi-au zis ca sunt nebun ca am avut curajul sa ma apuc de construit case singur.
Dar nu-mi fac probleme caci stiu ce-mi poate pielea. :naughty:

#66
ady222

ady222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.05.2007
Lasati-l in pace , nu-l mai tachinati...orice inceput e greu
Si daca pe hirtie toate merg bine....in relatia cu oamenii, albesti usor...plus ca idea de afacere la noi, e denturata.
Am vazut si m-am minunat , case cu 16 dormitoare, cu piscina in casa..poate cineva sa-mi explice la ce folosesc..cit costa intretinerea si impozitarea casei respective?

#67
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Stai linistit.
Daca am eu curaj sa fac o asemenea casa singur nu ma descurajaza niste comentarii.
La cofrajul de la subsol sta toata magia casei. Acolo e buba cea mare. Daca nu e ramforsat si sprijinit cum trebuie risc sa se rupa si 35 mc de beton sa se verse peste placa. Parca-mi imaginez o placa de vreo 70 cm :D .
Buncar ii fac. Nici meteoritul nu-l mai loveste p-asta in subsol.
Maine vine echipa noua ca nu eram multumit de cea veche. Nu erau disciplinati si i-am lasat la "vatra".
Sper ca cu astia o sa ma inteleg mai bine si o sa-si ia sarcinile in serios.
Noapte buna! <_<

#68
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
stimate coleg!

ca sfat venind de la un inginer, administrator firma de constructii si care a plecat de la meseria de necalificat (la 17 ani) trecand prin zidar, sudor, faiantar si cam toate meseriile posibile, fa tot ce poti ca sa fii prezent la "locul faptului" cel putin 80% din timp.

stiu, ai angajati buni, de incredere, painea lui dumnezeu. dar mai este o vorba mai veche decat meseria de constructor: "Ochiul stapanului ingrasa vitele"

succes!

#69
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Pai si cu celelalte ce fac?
Am adus azi pe cineva ca sef de echipa si sper sa-mi mai ia din atributii.
Stiu ceea ce spui dar am lucrat la firme la care directorul venea la sfarsit si gasea totul perfect si repede. Deci se poate.
In fine ai dreptate si de azi instaurez dictatura prezidentiala a la Base :D

#70
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
fara dictatura nu ai sanse in romania (deocamdata)

dar este si reversul:
imi amintesc de constuctorul la blocul unde am luat un ap., prin toamna nu a miscat nimic 2 saptamani pentru ca efectiv echipa de lucru intr-o luni de dimineata nu a mai venit...era deja in spania

#71
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Noi poze. Astept comentarii stralucite.

#72
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Plasa au asezat-o destul de bine. S-a legat foarte bine. Cateva baroase si e gata maine pentru turnare, nu e perfect la nivel deoarece radierul nu a fost pus la nivel perfect. Insa o sa iasa bine sunt sigur :notangel: .
Maine trebuie sa cumpar fierul pentru stalpi, plasa pentru pereti si scandura si bilele pentru cofrajele peretilor.
Ciuz ca sunt obosit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate