Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

O casa de la A-Z (in executie) (beneficiar - Astra Rullz)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
403 replies to this topic

#37
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Mda...sapatura nici macar n-am incasat-o pe firma. L-a platit el direct. Nu s-a pus la socoteala telefoanele mele, efortul de a-l gasi, benzina consumata in Bucurestiul asta mic cu o masinuta care nu consuma decat 14%.
Dar in fine. El a supravegheat sapatura. Eu am fost decat in prima zi cand a sapat binisor. A dua zi a dat-o-n bara.
Maine am meci cu el. Deja oamenii s-au razvratit impotriva lui si vor sa plece. In mod normal i-as concedia imediat daca ar avea ceva de obiectat cu privire la lucrare.
Insa la modul cum trateaza lucrurile, sincer ii inteleg. Era sa zic ceva....dar am vazut ce-a patit Basescu asa ca ma abtin.
A domani sera!

#38
grigoret

grigoret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.05.2004
Bravo,  continua ca noua ne tb poze sa vedem ce-s alea ciocuri,...
Vad ca nu s-a cofrat pe semicerc, e OK turnat asa ?
barele verticale infipte in pamant au si alt rol decat cel de a tine orizontala armatura grinzilor ?

Bafta
Grigore

#39
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Sa fie.
Normal. Face legatura intre fundatie si stalpi. Peste acele armaturi verticale se vor suprapune armaturile cu etrierii stalpilor.
Pe semicerc nu se turnase cand am plecat.
O sa trimit mai multe poze si sa scriu mai putin ca vad ca sunt putini care si citesc.

#40
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

S-ar putea sa nu mai continui eu lucrarea ca mi sa urat sa fac 3 ore pe zi numai drumul dus-intors pana acolo.

Astra, nu te supara, dar prin felul in care vorbesti de beneficiar (ca in afara de acuzatii gratuite de genul "taran cu bani care se crede stapan peste toti" nu am vazut nimic concret), te descalifici, oricat de bun profesionist ai fi (desi am vazut lucrari mai ingrijit executate decat ce ai pus tu aici). Iar daca citatul dat de mine mai sus e motivatia ta principala in a renunta la lucrare, permite-mi sa-ti spun ca (desi "are balta peste", respectiv amatori de constructii sunt destui), prea departe nu o sa ajungi. Constructorul cu care lucrez eu e din sudul Bucurestiului, dar are lucrari si la Corbeanca; daca distanta era unul din criteriile pentru care iei sau nu o lucrare, nu trebuia sa iei lucrarea de la bun inceput, nu sa il santajezi pe beneficiar acum. Pentru ca din ce scrii tu, asta reiese.

Din postura de beneficiar, pot sa iti spun ca m-am lovit de aceleasi probleme: furnizori care nu se tin de cuvant, trafic care ingreuneaza sosirea materialelor la santier, constructorul ajungea tarziu la santier din aceleasi motive de trafic etc. Dar constructorul nu s-a apucat niciodata sa-mi scoata ochii pentru asta si nici eu nu i-am reprosat ca merge treaba greu atunci cand nu era vina lui. Ne-am ajutat reciproc atunci cand am putut (nu pot sa uit cum au stat baietii sa descarce pana la 2 noaptea fierul beton, bineinteles ca le-am platit in plus - dar puteau sa zica foarte bine "nu", ca nu erau obligati). Daca nu incercati sa va intelegeti reciproc si sa nu "luati foc instantaneu" (motive de enervare sunt destule si asa), e pacat de timpul si energia consumata.

In rest, bafta si incearca sa iei lucrurile mai putin personal. :)

#41
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Dana,
Am incercat aceleasi sentimente ca si tine la citirea ultimului post semnat Astra. Stii de ce nu am replicat? Pentru ca as fi putut sa ma insel.
Tu vorbesti cunoscandu-te, stiind ca esti un om de bun simt cum putini mai exista (in trafic iti dai cel mai bine seama si din pacate eu consum in trafic 15% din timpul unei zile - scuze pt offtopic). Exista posibilitatea ca beneficiarul lui sa fie o persoana asa cum o descrie el. A lipsit, intr-adevar, argumentatia. So...ei stiu cel mai bine ce ii leaga si ce ii desparte, a incerca sa arbitrezi de pe margine mi se pare din start imposibil. Inca o data, funny post, zambesc de fiecare data cand te citesc!

#42
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Mai m-au napadit frustrarile de care am parte de vreo 2 luni incoace.
Sincer nu vreu sa renunt pentru oameni pentru ca se plateste la timp si fara dificultati. Insa nu mai mai inteleg cu oamenii, vor sa plece si pierd oameni buni, muncitori. De multe ori m-au salvat cand lucrurile mergeau prost.
Tu in locul meu, la cat de greu se gasesc oameni muncitori si cu bun simt, ceva, ceva profesionisti (unii dintre ei) nu te-ai ingrijora cand pentru o lucrare dificila risti sa-i pierzi?
Mi-e mai dreg de ei decat de beneficiar.Ce ma deranjeaza este ca au fost acuzatii nefondate, cum ar fi ca le era frica sa nu fure din materiale, desi devizul este pe pret fix, e treaba mea cum ma descurc daca se intampla asa ceva, ca nu vin la beneficiar sa-i cer bani in plus daca dispare ceva.
Se pare ca ei nu inteleg asta. S-au obisnuit de pe vremea cand beneficiarul cumpara materialele si trebuia sa le pazeasca de oamenii pe care-i lua la lucrare sau la zi.
Ei nu inteleg faptul ca a semna contractul cu o firma au si obligatii dar si constructorul are obligatii la randul sau.
Oamenii se simt lezati si frustrati ca doar nu ma fura pe mine? Are rost pentru un sac de ciment sa-si piarda un salariu dstul de bunicel?
Mai ales faptul ca stiu ca nu e de joaca cu mine la furt.
In fine imi place ca beneficiarul nu vede decat punctele rele, ceea ce nu merge si nu apreciaza faptul ca oamenii trag de la 6 dimineata la 8 seara. Mai ales ca nu e program instituit de mine ci de ei, caci si-asa n-au ce face acolo. Mai bine muncesc si eu ii recompensez pe masura.
Este a doua echipa pe care o schimb si am zis ca daca mai pleaca careva, plec si eu odata cu ei, doar n-o sa-mi termin jumatate din firma  (angajati) pentru o lucrare. Cum gaseste unul caruia n-i place la fata mi-l alunga de la lucrare.
Nu mi se pare normal.
Nu am deschis acest topic sa ma laud cu ceva. Este pentru a invata din greselile mele.
Cred ca am dreptul si eu la opinie sa vada lumea ca nu toti constructorii sunt atat de nenorociti precum vad zilnic pe forum.
Nu ma supara parerile avizate si continuati cu criticile constructive. Ma ajuta in ceea ce fac mai departe.
Nu sunt executant ci proiectant de meserie. Imi este greu insa nu este prima data cand construiesc.
Ciuz.

#43
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
A fost doar parerea mea, nu acuz pe nimeni. :) Bineinteles ca nici eu nu stiu care e adevarul (cel mai probabil e undeva la mijloc), dar am simtit ca ar fi bine ca punctele de vedere sa fie mai echilibrate. Pe forumul asta sunt beneficiari care si-au ipotecat casele ca sa faca rost de bani, altii care si-au vandut apartamentele in care stau si au termene-limita ca sa se mute...nu as vrea sa fiu deloc in pielea lor si imi e clar ca, atunci cand esti sub o asemenea presiune, e foarte usor sa cedezi nervos. :huh: Plus ca tot patitu-i priceput (ma gandesc de exemplu la ce a scris Reli...dupa ce i-a cerut ala 50.000 EUR avans, s-o mai "ciuguleasca" de bani pe parcurs mi se pare un...romanism tipic :death: ) si e normal sa existe (macar la inceput, cat nu se cunosc oamenii) o atmosfera circumspecta.

@ Astra: poate ca daca i-ai spune beneficiarului ce ne-ai spus noua acum, s-ar potoli :) Fa-l sa inteleaga ca esti singurul responsabil de oameni si ca nu are a se amesteca in echipa ta. Daca nu intelege, zugraveste-i perspectiva de a schimba echipa in mijlocul lucrarii :D , sunt convinsa ca asta il va sensibiliza serios.

Si posteaza mai departe, daca nu scriem nu e pentru ca nu se citeste, ci pentru ca e mai bine sa fie un sir neintrerupt, cu experienta d ela cap la coada. Multumim. :)

@ hanako: merci. :)

#44
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005

View PostAstra_rullz, on May 25 2007, 16:39, said:

M-am apucat de proiect si am optat pentru o casa mare 320 mp cu subsol 65 mp, parter 150 mp si etaj 105.

Trebuia sa spui si tu de la inceput ca nu e casa ta, ci doar o executi pt. cineva.
Eu unul asa am inteles.
Bafta

#45
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006
Nu stiu daca aveti timp sa va uitati pe canalul Travel&Leaving, daca nu, atunci o sa va spun eu o chestie: aceleasi probleme le au si englezii, francezii sau spaniolii.
Si acolo am vazut cum beneficiarul renunta la doua trei echipe pana termina casa; si la ei se intarzie cu materialele sau vin cu ele strambe, defecte etc Totusi discutam de societati cu traditii in domeniu, cand ei construiau castele ai nostrii stramosi alergau dupa turci (sau invers  :lol: )
Cred ca totusi daca ai ales sa lucrezi cu acest beneficiar ar trebui sa continui cu el.
Daca zici ca esti la prima casa si vrei sa incepi cu dreptul incearca sa rezisti, DanaH are dreptate : profesionist esti si in Bucuresti si in Madrid si la  Malul cu Cioate sau Baicoi :D
Din pacate nu exista testul perfect pentru a-ti da seama cat de "nesimtit" sau cat de "simtit" este un client.Din pacate.

#46
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAstra_rullz, on May 31 2007, 18:46, said:

Cred ca articolele spun mai mult decat orice radio-shantz. Eu am ales varianta upgrade pentru beton datorita terenului dificil.

Daca recomandarile Romcim sunt radio-shantz, atunci tu ce posturi asculti? :P

#47
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Poze noi.
Scaritele dintre plase. Montarea primei plase. Nivelarea si compactarea stratului suport la placa.
No comment. very :cursing:
Pls nu cereti alte detalii. Imi fac datoria de a posta in continuare pentru interes informational.

#48
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

View PostDDuras, on Jun 1 2007, 12:45, said:

Daca recomandarile Romcim sunt radio-shantz, atunci tu ce posturi asculti? :P


Scuze dar trebuia sa precizezi ca Holcim este alta mancare de peste. Raportul se schimba la 4/5 din cantitate sau chiar mai mult.
E ca si cum ai compara apa si aracet cu amorsa.

#49
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Ah acum am vazut ca nu e Holcim....sunt obosit....mi-am terminat 2 ani din viata ziua asta....sper sa mai am putere sa o duc macar pana la subsol.
Cand nu exista intelegere si comunicare ....e greu....

#50
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Succes deplin!
Cateodata rebuie sa-l mai scuturi si pe beneficiar putin ca sa inteleaga ca totusi nu poate sa ma incurce de fiecare data cat ia o bere la bord.
Oricum am discutat cu el si treaba s-a rezolvat prin comunicare.
Asa ca o sa vedeti in continuare cum vor decurge "ostilitatile", insotite bineintles de poze.

#51
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Probleme:
Ieri am descoperit ca grinzile s-au deplasat in timpul turnarii si dau diferente de nivel de maxim 6 cm.
Nu pare mult insa la turnare trebuiesc ingropate in beton 2,5 cm de la partea superioara. Asta inseamna ca in locul in care armatura este mai jos voi turna in plus vreo 6 cm de beton si va fi ingropata la 8.5 cm. Nu e grav dar nici nu e recomandat.
Bine ca nu este o pardoseala foarte circulabila fiind subsol.
Alte probleme nu am intampinat, iar marti voi turna placa.
sper ca totul va decurge perfect de data asta.
Dupa turnare voi decofra si vom incepe cofrarea peretilor de la beci. Cred ca va manca cel putin o saptamana caci trebuie sprijinit cofrajul foarte bine. Cantitatea de beton va fi enorma cca 33 de mc iar zidurile din beton vor fi de 30 cm exterior, 25 cm interior.
Exista riscul de a se rupe cofrajul, sau a se deplasa. Cu cat cofrajul este mai bine executat, cu atat va fi mai usor de tencuit peretii.

#52
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostAstra_rullz, on Jun 1 2007, 08:28, said:

O sa trimit mai multe poze si sa scriu mai putin ca vad ca sunt putini care si citesc.


chiar suntem interesati. eu chiar caut constructori buni pt doua vile in bragadiru.

#53
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Crede-ma coane ca nu imi fac reclama.
Lucrarea asta o sa-mi manance timpul pana in noiembrie numai la rosu.
Mai vine si o piscina si un bar subteran cu loc de joaca deasupra, pergole la intrarea in teren ca un fel de coridor verde, arhitectura peisagistica.
Sper sa imi ajunga nr. de pagini pana la sfarsitul lucrarii... :D
Peste 2 saptamani mai incep o casa, dar pe structura din lemn tip sandwich dar o structura proprie.
Am muncit 4 ani pana la realizarea unui tip de structura economic si durabil structural. Iar la 1 iulie inca una in Bucuresti tot pe structura din lemn cu o tehnologoe speciala Mytech. E adusa din SUA. o sa-mi vina structura gata prefabricata, eu doar s-o montez.
E vorba de niste imbinari speciale cu niste placute cu o forma ca de arici care se pun pe imbinari.
Nu fac asta de reclama crede-ma. 3 case sunt super-suficiente pentru inceput pentru anul acesta. Strang bani (ii rebuie vreo 70 mii de Euro) pentru cel mai smecher birou de proiectare din Romania. Ma bag si pe PUG-uri ca e specializarea mea in urbanism.
Nu-mi place de nici o culoare executia dar ma "prostituez" :D pentru a-mi realiza visul pe care-l am de la 17 ani.
De anul viitor nu mai construiesc in Romania ci plec afara cu 3 echipe de muncitori si sper sa-mi realizez obiectivul.
Dupa ce termin cu executia veau sa dau drumul la ceva tare smecher, O retea in toata tara cu proiectare si consultanta.
Adica ceva gen regie proprie iar firma va actiona ca un diriginte de santier dar cu mult mai multe responsabilitati. Deci angajatii vor fi numai unul si unul.
Dar pana atunci ma gandesc cum naiba torn placa aia marti daca iar o patesc cu curentul :D
E bine sa visezi caci numai asa te vei indrepta cu pasi marunti catre ceea ce iti doresti.
Asa ca sincer nu vreau sa fiu acuzat de reclama sau altceva. Vreau sincer sa ajut micii constructori ca si mine fara experienta sau pe cei care se incumeta sa faca in regie proprie. Sper ca ajuta.

#54
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostAstra_rullz, on May 25 2007, 16:39, said:

M-am apucat de proiect si am optat pentru o casa mare 320 mp cu subsol 65 mp, parter 150 mp si etaj 105.
Cu ce program ai facut simularile?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate