Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

O casa de la A-Z (in executie) (beneficiar - Astra Rullz)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
403 replies to this topic

#1
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Am creat acest topic pentru a invata din implinirile si greselile mele.
Astpt sfaturi odata cu realizarea constructiei.

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Prima data am vizionat terenul.
Este ok, plat, si d.p.d.v. geotehnic bun.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
M-am apucat de proiect si am optat pentru o casa mare 320 mp cu subsol 65 mp, parter 150 mp si etaj 105.

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Acestea sunt datele de referinta de la care am plecat inainte de a ma apuca de proiect.
Apoi proiectul l-am realizat in aproximativ o luna cu toate detaliile arhitectura, rezistenta, instalatii, detalii executie.
Terenul are 15 m deschidere si 75 m lungime.
Cam asta a iesit:

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Am facut o baraca de 15 mp pentru cei 5 muncitori. Apropo locatia e la vreo 35 km de Buc.
Am realizat-o din lemn cu rigips exterior, pe acoperis carton bituminos sul si folie peste tot extariorul si acoperis. Acu zici ca-i sauna inauntru de la folia aia.
Cu paturi, lenjerie, frigider, aragaz tot ce tine de a locui acolo.

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Asaaa. Apoi m-am apucat de gard. Am optat pentru unul prefabricat pe cele 3 laturi = 2 laterale si cea din spate Total 165 m si cea din fata din zidarie.
Datorita lungimii mi se parea solutia cea mai ieftina cca 3.000.000 / ml la 2.5 m adica cu 6 placi.
Am sapat gropile pentru stalpi 50x50x80, am montat stalpii cu o placa jos ca distantier si am turnat betonul B150.
Am facut o schela cu scripete si am introdus si restul de placi. Unele nu s-au potrivit ca nu era lasata distanta intre stalpi si i-am cam sifonat.
In fine la fiecare placa pusa puneam si distantieri din lemn ca sa cada in linie, santul din stalp fiind mai mare decat grosimea placii.
Apoi i-am tras o tencuiala cu ciment alb si praf de marmura si aracet. Optasem pentru strop insa placile nu s-au portivit si arata numai in valuri.

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Am adus un buldoexcavator si a sapat aproximativ 60 mc, 65mpx1.8m.
M-a costat vreo 20 de mil si gardul per total in jur de 450 mil numai materialele.

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Apoi am trasat fundatia si baietii s-au apucat de sapat. Dupa sapatura am montat armaturile si etrierii din fundatie la 2,5 cm deasupra pamantului pentru prinderea plaselor sudate.
Cam aici m-am oprit. Marti o sa torn fundatia. Sper

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
hai sa vorbim si despre probleme caci asa am promis.
1. Atentie la sapatura mecanizata. Mie mi-a sapat prost, n-a avut cine sa verifice si m-am trezit ca in loc de 1.80 cat era adancimea prevazuta in partea din dreapta mi-a ajuns la 2.20 m. Baga la pamant cu lopata de-ti sar ochii din cap. Niveleaza sa fie totul la aceeasi cota. Se vede in poze ca am folosit un nivel cu laser care mi-a trasat o cota anume pe toti peretii gropii si apoi de la cota respectiva am masurat ca pamantul sa fie nivelat corespunzator pe toata suprafata.
2. Cand am sapat, in special in partea unde am completat cu pamant datorita adancimii prea mari, pamantul este moale si se surpa usor. Acolo va trebui sa fac sprijiniri cu cofrag de scandura. Exista riscul sa se surpe pamantul si sa-mi intrela beton de ma satur..
3. Am plantat in fiecare colt si nod de fundatie cate un fier-beton pe care am trasat cu creta nivelul maxim al betonului in fundatie. Apoi unde vor veni stalpii din peretii subsolului se introduc cate 4 armaturi de 16 PC52 bine infipte in pamant de care voi lega armaturile fundatiei (grinzile din poze) cu 2,5 cm mai sus de nivelul betonului pe care l-am trasat mai devreme. La sfarsit voi baga niste sipci din lemn asezate pe pamant intre grinzile fundatiei pentru a-mi sta toate grinzile la acelasi nivel. Trebuie dupa ce torn betonul sa-mi iasa armaturile din fundatie 2,5 cm deasupra.
4. Voi lua plasa si o voi lega pe armaturile de ies 2,5 cm din fundatie, asta dupa ce tasez bine terenul si pun pietrisul si aoi o folie ca si hidroizolatie.

CUM VERIFICI DACA NU-SI BATE CONSTRUCTORUL JOC DE FIERUL TAU?

In proiect sunt date niste dimensiuni ale fierului. Constructorul (uneori) nu especta aceleasi dimensiuni.
Etrierii in general se fac din 8 OB37 iar ei pun de 6. Diferenta este la kg. Fierul se cumpara la bara sau la kg asa ca ies mai ieftin odata cu subdimensionarea fierului dar tu platesti ce scrie in proiect si nu in realitate.
Cum verifici? Simplu...daca nu te pricepi cumperi un subler e destul de ieftin si masori armatura. Daca in proiect scrie OB37 trebuie sa arate fierul neted. Daca scrie PC52 atuunci trebuie sa fie striat.
Te mai poate fura la etrieri. In general in proiect unde este scos etrierul scrie ceva de genul asta 8/150 OB37 L=1,10 m. Ata inseamna ca etrierul trebuie sa fie din fier de 8 neted din 15 in 15 cm. Executantii il mai pun si la 20 sau 25 distanta ceea ce inseamna etrieri mai putini deci fier mai putin.
Voi reveni cu detalii

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Problema in continuare o reprezinta polistirenul. Are rost sa pun la placa de la subsol? Acolo va fi o sala de fitness, centrala termica si ceva gen crama.
Faza e ca e deja destul pamant si sincer mi-e lene sa-i pun sa-l scoata iar din groapa. Il taseaza bine cu nisip amestecat si udat si apoi ceva pietris deasupra si cred ca ajunge. Naspa e ca marti au de turnat baietii vreo 13 mc in fundatie. Asta inseamna minim 14 ore daca trag continuu si cu o betoniera de 130 l.
Poate daca iau una de 160? cred ca 30 l nu influenteaza prea mult timpul de turnare. Si-asa e greu cu elefantul sa torn de sus in fundatii.
In fine astea sunt probleme pe care trebuie sa le iei in considerare. Daca depaseste turnarea o zi mai bine faci cu cifa. E mai scump dar sti ca in 5-6 ore ai terminat.

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Apropo daca aveti terenul ingust cum a fost acesta si aveti de sapat la subsol cu buldoexcavatorul SA NU CUMVA SA FACETI GARDUL INAINTE !!!!

Am pierdut o gramada de bani caci masinaria s-a invartit la ultimul sfert de parcela sapata caci nu mai avea loc de sapat cat a facut celelalte 3 sferturi.

Buldoexcavatorul se inchiriaza cu ora si costa intre 8-900.000 si 2.000.000 dupa nesimtirea soferului sau patronului firmei.
Eu am gasit unul care mi-a luat 1.000.000 pe ora si deplasarea am platit-o tot ca ora de sapat.
Total 17 ore + 3 ore deplasare.
Tipul s-a miscat bine si s-a dat jos in 10 ore doar 5 minute sa faca cele necesare .... :D

#12
ktalinu

ktalinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.02.2006
Fain postu' ! Pana aici ai ajuns cu lucrarea !? Mai baga ...

#13
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
foarte fain detaliat. Sa mai pui in functie de cum avansezi. Si cu cheltuielile aferente pe masura ce mai faci cate/un calcul :)
Ai diriginte de santier?
Cine ii urmareste pe muncitori sa vezi daca muncesc sau trag chiulul?

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Pai...eu si cand nu sunt acolo ca mai am si alte lucrari stiu cam ce trebuie sa se faca de pe o zi pe alta ca si cantitate.
Am facut devizul si am normele de timp in fata. Stiu cat trebuie sa le ia sapatura, fasonarea, montajul, etc...
Maine trebuie sa-mi lege fierul de armaturile stalpilor si sa-l ridice din groapa.
Cred ca tot subsolul cu pereti si fara planseu care-l torn cand fac si fundatia la restul de casa fara subsol se va duce spre 350 de mil.

#15
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Cofraj pereti beci - 300.000 / mp daca cofrezi pe ambele parti la pereti subsol
Armaturi - 52.000 / mp  
Beton B150 preparat - 1.600.000 / mc
Beton B200 preparat - 1.770.000 / mc
Beton B200 cifa - 2.150.000 / mc
Membrana hidroizolatie - 5.000.000 / 48mp

Astea fara TVA si fara manopera decat costul materialelor

#16
injineru

injineru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2007
Ciocurile dintre plase la peretii de la beci sunt cam dese in proiect.
Se pun cam 4 / mp insa banuiesc ca nu ai stat sa le pui la scara.  :D

Insa ti-am zis ca in realitate sa le pui adecvat.
Astept continuarea ca devine intereant.

#17
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
hehe m-ai prins cu mata-n sac.
Stiam da sincer n-am mai masurat distanta intre ciocuri. I-am dat copy paste din loc in loc sa le arat ca nu stiam ca o sa fac si executia la asta.
Daca stiam nu mai faceam atatea detalii ca doar stiam sa le fac si singur dar am zis sa-i fie clar constructorului ce are de facut.

#18
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAstra_rullz, on May 27 2007, 23:54, said:

Cofraj pereti beci - 300.000 / mp daca cofrezi pe ambele parti la pereti subsol
Armaturi - 52.000 / mp  
Beton B150 preparat - 1.600.000 / mc
Beton B200 preparat - 1.770.000 / mc
Beton B200 cifa - 2.150.000 / mc
Membrana hidroizolatie - 5.000.000 / 48mp

Astea fara TVA si fara manopera decat costul materialelor

Nu este prea mica diferenta intre B200 preparat si cel adus cu cifa?.Probabil ca per total material +manopera ajung egale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate