Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

O casa de la A-Z (in executie) (beneficiar - Astra Rullz)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
403 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcretu22, on May 28 2007, 08:12, said:

Nu este prea mica diferenta intre B200 preparat si cel adus cu cifa?.Probabil ca per total material +manopera ajung egale.
Asta cam asa este insa mai pune si transportul cam 35.000 / km dus-intors a n-oi avea norocul sa ai statia de betoane la colt :D

#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Azi am pregatit terenul pentru maine cand se toarna fundatia.
Nu sunt prea multumit de cum au legat fierul (cam dezordonat) insa pentru fundatie "merge".
I-am pus armaturile de 16 pentru a ma lega de stalpii din peretii beciului si urmeaza azi sa cofreze malurile care s-au surpat dupa cu se si vede in poze.
Maine aduc poze cu turnarea.

#21
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Probleme:

Furnizorii - avati grija sa va aprovizionati din timp cu materiale sa nu stea degeaba muncitorii.
Transport - daca faceti cu masina personala (prieten) cu papuc ceva fierul de taie pe dimensiuni de la furnizor ca sa nu te plimbi cu bara de 6 m prin oras sau afara.
Nu indoiti barile (asa cum am facut eu) se idreapta greu si nu e recomandat ca si rezistenta.
Discutati aceste probleme de livrare ca timp si transport cu furnizorul pentru a sti daca are rost sa faceti afacere cu el.
Unii la cantitati mai mari si distante mai mici va pot oferi transport gratuit sau negociati pretul cu ei.
Lemnul pentru cofraje sa fie uscat. Daca nu sa-l luati din timp si stivuiti-l bine si drept sa se usuce uniform. Cand faci cofrajul, daca trec cateva zile pana la turnare o sa va treziti cu un mare gol chiar de 1 cm intre scanduri caci ele se strang odata cu uscarea.
Daca imi mai vine ceva in cap va spun.

#22
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
esti sigur ca nu trebuia sa pui niste pietris la fundatiile alea, ca sa intrerupa capilaritatea? mi se par sapate "in scarba", cu armaturile legate "in scarba"... nu prea arata profesionist.
si din cate stiu eu, firmele care transporta betoane spun pretul pana la destinatie, nu dus-intors.

#23
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Daca citeai mai devreme ai fi inteles problema cu sapaturile.
OK. O sa repet.
Sapaturile au fost executate foarte bine si exact la latimea data. Insa din cauza ca nivelul a fost sapat gresit de buldoexcavator cu o diferenta de 40 cm !!! intre o latura si alta am fost nevoit sa pun pamant la loc si sa-l compactez. Insa cum a plouat pe aici intens si cu driguirile neatente ale muncitorilor pe langa maluri la montarea armaturilor malurile s-au surpat.
Maine voi merge cu un cofraj in paralel cu turnarea ca sa iasa cat de cat drepte.
Nu puteam sapa la adancimea maxima sapata peste tot caci ma afundam prea mult cu subsolul si el va avea si niste ferestre deasupra . Va iesi can 90 cm la suprafata.
Asa ca am facut kktu praf, insa incerc sa repar maine.
Iar fierul......no comment. Macar ca e legat bine si-l mai mesteresc eu maine cand se toarna ca nu-l las asa.

Transportul betonului se calculeaza dus-intors intotdeauna ca nu e taxi. Si de fapt orice transport (caramida, lemn, nisip, pietris)

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
God doesn't love me.

Dupa ce ca in loc sa torn de la 6 dimineata am faut pana la 11 cofrajele, stupoare s-a luat curentul pe la 14. :cursing:
Asa ca pe la 5 mi-am luat talpasita si am fugit acasa ca nu mai avea rost.
Continui sa torn maine ca alta sansa nu aveam. Am zis sa apelez "last minute" la cifa insa pana maine la pranz are treaba.
Macar va arat ce am facut azi.
E bine macar pentru o organizare de santier sa stiti cum sa va pozitionati.
Existau 3 variante:
1. Sa prepar betonul langa nisip si pietris (la 20m) carat betonul cu roaba turnat prin elefant (jgheabul din lemn cu folie sa alunece)
2. Sa prepar betonul in buza gropii sa car nisip pietris si cu roaba sa-l torn prin elefant
3. Sa torn direct in groapa carand nisip si pietris si sa-l torn prin elefant :coolspeak:

Asa a mers cel mai repede. In 3 ore baietii au  turnat vreo 4 mc de beton cu tot cu preparare. 1 aducea apa, 1 pietris si nisip si 3 in groapa.
La un moment dat, unde s-a putut am turnat cu betoniera direct in cofraj fara a mai folosi trocul din care turnau cu lopata. Romanu-i inventiv de naiba. Pune-i pe muncitori sa gaseasca o solutie cat mai usoara ca sunt asi doar e spinarea lor in joc :w00t:

In fine maine mai lipseste sa dea grindina si pot spune ca ma pensionez la 27 de ani :death:
Si azi a fost o vreme....numai buna de turnat fara soare dogoritor vreo 27 de grade si nori.
In fine sper sa am si un dram de noroc.
Revin maine cu poze noi (sper)

#25
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
E foarte bun acest topic cu imagini step by step, dar daca ai folosi un aparat foto digital ar fi si mai bine.
Bafta  :photo:

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Sa fie!
A doua zi de turnare. Proprietara m-a lasat fara apa ca a incuiat poarta. Noroc ba baietii mei sunt romani si atleti buni :notangel:

La cate am in diplomat cand vin numai aparatul foto nu-mi lipsea. E bun si asa ca tel e destul de performant.

In fine. Am plecat cand mai era arcada unde va fi casa scarii de turnat. Maine voi cofra pe exteriorul fundatiei pentru a turna placa. Dam cotele de turnare, decofram, nivelam pamantul, montam cele 2 randuri de plase sudate de 5 cu niste scarite intre ele pentru a ramane distanta de 5 cm intre ele, plasele vor fi montate la 2,5 cm de pietrisul nivelat si 2,5 ingropate in beton.

Pentru fundatia asta am bagat la 13,5 mc de B150 -  de saci ciment 50 kg, peste o treime de raba de nisip cam 4 mc si o jumate de raba de pietris, cam 15 tone, apa nu mai stiu sincer, in jur de vreo 3-4 mc, vreo 0,75 mc scandura, fier 33 buc de PC 10 la 6m , 60 buc 0B 6 la 6m, 16 buc de PC la 6m, vreo 420 Kg la 24-25.000 kg.
O raba de 9 mc de nisip costa vreo 2.300.000 cu transport la 5 km. Se ia in jur de 35.000 / km duss-intors.
O masina de pietris la 30 de tone, margaritar de 7-15 + pietris 15 - 22 costa in jur de 13.500.000 adus de la mama naibii la 20 km departare tot la 35.000 / km.
La o betoniera de 130 l intra cam jumate de sac de ciment si o roaba cu 3 lopeti nisip si 10 pietris si o galeata de apa.

In rest ce sa va mai zic. Cumparati-va si voi normativele in special C-urile, sunt vreo 4 si gasiti acolo cantitati, metode de preparare, consum manopera, greutate materiale, utilaje necesare, etc....
Pentru noii constructori recomand un soft de deviz, e mult mai usor si cu vreo 20 de mil il folosesti nelimitat cu upgrade cu tot.
Io-s foarte multumit numai ca adaugati la normele de acolo cca 10-15% consum la materiale si vreo 30-40% la manopera.

Nu sunt chiar reale. Sunt facute in conditii optime de lucru si cu munca super-calificata. Sfat pentru initiati.

Acum ce s-a mai turnat azi inainte de a pleca. Mai ramasese bucata de arcada (ma repet) o fi de la soare.

#27
injineru

injineru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2007
Esti sigur ca tot fierul e la nivel? Presupun ca de el te legi cu plasa. Daca te arunca cativa cm mai sus torni in loc de 10 cm vreo 14 si te duci......la cativa mc in plus.
Apropo cum ai montat armaturile la nivel? Intrebare de verificare.

Scaritele nu sunt de 5 cm daca ai placa de 10 ci de 4 cm. Sa vedem daca si sti de ce.
Apropo din ce le faci? Si cum arara. Tot de verificare.
Pui si martori?

#28
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Off, scuze colega asa e 4 cm.
10 (placa) - 2,5 (sus) - 2,5 (jos) - 0,5 - 0,5 (2xplasa) = 4 cm
Grinzile le-am montat pe armaturile de 16 de la stalpi si pe cele intermediare resturile de 10 de la armaturile longirudinale.
Am verificat cu nivela cu laser si cu furtunul de nivel (sic) B)

Martori ii torn din beton dupa ce montez plasa. Martorii sunt niste metode de verificare din loc in loc ca betonul ajunge la un anumit nivel. Iei o galeata de beton si o torni intr-un loc (ceva mai tare sa fie betonul) si il aduci la nivelul la care vei turna betonul. Se face cam sin 2 in 2 m cam cat are dreptarul. Este un soi de punctare ca la tencuieli si asta se foloseste in special la placa pentru a iesi la nivel.
Scarite: multumit colega? :D

#29
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
am uitat desenul

#30
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005

View PostAstra_rullz, on May 30 2007, 17:11, said:

La o betoniera de 130 l intra cam jumate de sac de ciment si o roaba cu 3 lopeti nisip si 10 pietris si o galeata de apa.

Eu cred ca pui prea mult ciment si prea putin nisip. Uite o reteta de la un producator de ciment.
C8/10
La un sac de 50kg de ciment se pun:
nisip 0-7mm - 10.5 galeti de 10L
pietris 7-16mm  - 4g
pietris 16-31mm - 4.5g
Apa 3.3 galeti =>

la 10 kg de ciment ar intra:
nisip 0-7mm - 2.1galeti
pietris 7-16mm  - 0.8galeti
pietris 16-31mm -0.9galeti
Apa 6.6L

Parerea mea.

#31
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
La 1 mc de beton se pun 6 saci ciment 0,6 mc nisip si 0,7 mc pietris.
Daca vrei sa-l faci mai puternic pui mai mult pietris si mai putin nisip, cantitatea de ciment ramanand intotdeauna aceeasi.

#32
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAstra_rullz, on May 31 2007, 10:51, said:

La 1 mc de beton se pun 6 saci ciment 0,6 mc nisip si 0,7 mc pietris.
Daca vrei sa-l faci mai puternic pui mai mult pietris si mai putin nisip, cantitatea de ciment ramanand intotdeauna aceeasi.

NU.  Cu 6 saci de ciment la mc. faci B200. Ori nu-ti trebuie peste tot B200. La talpa merge B100,iar la cuzinet B150 (eventual B200), iar la placa B250.

#33
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca articolele spun mai mult decat orice radio-shantz. Eu am ales varianta upgrade pentru beton datorita terenului dificil.

#34
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006
Super profi postul-ul tau.
Ce sa zic decat succes si cat mai putine ghinioane.
Apropos de curent, daca tot esti in domeniu de ce nu ai un generator in dotare sau pe la un prieten ?
Eu vreau sa-mi cumpar unul pe care sa-l si pastrez dupa ce-mi termin casa, in Domnesti unde voi construi eu se ia curentul de 15 miloane de ori pe zi.

#35
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007

View Postruginel, on May 31 2007, 22:31, said:

Apropos de curent, daca tot esti in domeniu de ce nu ai un generator in dotare sau pe la un prieten ?


Multam.
Pai....din zgarcenie, ce sa zic, am facut investitii de peste 80 de milpana acum in utilaje, scule, etc....frigider, acum am cumparat si aragaz de voiaj cu butelie...cam multe dar ce sa fac daca oamenii stau non stop acolo? Trebuie sa le ofer toate conditiile necesare doar sunt oameni nu? Am mare grija de ei insa beneficiarul mi-i alunga prin atitudinea sa.
Crede ca daca da bani se face stapan si pe oameni si pe firma si pe mine.
Insa am o surpriza mare pentru el. S-ar putea sa nu mai continui eu lucrarea ca mi sa urat sa fac 3 ore pe zi numai drumul dus-intors pana acolo.
Surpriza vine de la faptul ca sunt si proiectantul lucrarii. Daca eu ma retrag sa vedem cine dracu ii mai vine la mama naibii si sa-i faca si ultra profesionist cand el n-are nici cele mai elementare utilitati.
Ca sa nu mai vorbesc de furnizorii locali. Luni asteptam lemnul sa vina de la 8 dimineata, era platit, trebuia sa vina de la 2 km.
La cat credeti ca a sosit?
La 6 jumate SEARA!!!! cu caruta!!!!! Doamne Dumnezeule.
Mi-au stat oamenii o zi intreaga pentru 2 mc de scandura. Si dupa ce ca ploua non-stop aici, n-am nici curent, mai pune si proprietara drugul la poarta sa-mi taie apa mai sare si beneficiarul ca merge greiu treaba.
Maine ori ii iau capul si ramane cum vreau eu ori si-o face cu alta firma!!!!
Firma nu cu nea Caisa. Ca vin zilnic acolo in calitate de proiectant si-i verific sarmulita cu sarmulita si trec si 2 luni pana-i dau voie sa toarne.
Chiar n-am vrut lucrarea ca e dificila si foarte departe intr-o zona saracacioasa, fara multi furnizori, curti cu materiale la preturi......
dar am zis ca daca n-a vrut-o nici un constructor sa i-o fac eu ca doar eu i-am facut magaoaia asta.
Sunt suparat foc si cred ca maine o sa-l invat eu definitia societatii comerciale si prestari servicii.
Orice taran cu bani se crede stapan peste toti. Maine o sa-l educ eu cum stau lucrurile. Are sa-mi plateasca despagubiri de peste 30 de milioane pentru salarii si vreo 21 de milioane pentru materiale.
Inchei cu optimism spunand ......che sera, sera.

#36
injineru

injineru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.05.2007
Sti ce e cel mai urat? Ca nu inteleg ei asta.
Dificultatile pe care le intampini cand nu-ti sunt puse la dispozitie toate utilitatile necesare. Iar daca ii spui cumva de cheltuieli de organizare de santier mai ca nu te scuipa.
E greu si te inteleg insa rezista pe baricade ca esti tanar si mai ai multe de invatat, inclusiv cum sa discuti cu un tip recalcitrant.
Rabdare caci din banii lor ne ducem firmele pe picioare.
Atat te sfatuiesc sa nu faci lucrarea la misto ca e responsabilitatea ta. Pe tine pica vina la orice s-ar intampla.
Fi profesionist in continuare ca pana acum mi s-a parut ca te-ai descurcat bine.
Mai putin la sapatura excavata. Dar acolo nu e vina ta ca nu e angajatul tau.
Succes in continuare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate