Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

SFATURI: sistem audio pentru sonorizari

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

 antinari, on Sep 4 2007, 14:54, said:

C15 pe suburi merge, C12 cu driveru ăla nu e o combinație fericită.
Fericita , Ar putea sa puna ceva pe 2" . Ar iesi ceva super....

#20
djcipriv

djcipriv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2007
Salut

Cunoaste cineva difuzoarele DB?
Daca da, care sunt parerile?

Mersi anticipat. ;)

#21
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

 djcipriv, on Sep 8 2007, 11:04, said:

Salut

Cunoaste cineva difuzoarele DB?
Daca da, care sunt parerile?

Mersi anticipat. ;)

Dacă e vorba de dB Technologies, părerea e relativ bună. Dacă e vorba de DB și atât, nu-mi dau cu părerea :D

#22
djcipriv

djcipriv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2007

 antinari, on Sep 8 2007, 13:06, said:

Dacă e vorba de dB Technologies, părerea e relativ bună. Dacă e vorba de DB și atât, nu-mi dau cu părerea :D

Da, e vorba de DB Technologies. Multumesc.

pt cei cu experienta:
Se simte diferenta mare de putere intre sateliti activi cu difuzoare de 12 sau de 15?

#23
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

 djcipriv, on Sep 10 2007, 11:30, said:

Da, e vorba de DB Technologies. Multumesc.

pt cei cu experienta:
Se simte diferenta mare de putere intre sateliti activi cu difuzoare de 12 sau de 15?
Se simte în spații deschise sau mari, nu neapărat de putere, cât de densitate  a sunetului.
Nu știu despre ce buget e vorba, și pentru ce vrei să le folosești, dacă e vorba de sonorizări în spații mari și/sau aer liber îți recomand P215MH sau C215F2 (mai ieftin un pic), am folosit ambele modele.

#24
Political

Political

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2008
Salutari tuturor celor de pe forum. Sunt nou pe aici si nici nu ma prea pricep la forumuri,asa ca v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta: am o problema asemanatoare cu cea a lui massu,in sensul ca intentionez sa achizitionez o instalatie audio pentru sonorizari(nunti,botezuri etc...),dispun de 3500 eur insa nu stiu ce sa aleg:m-am gandit la doua CDJ 400,2 basi HK Premium PRO 18(500 w rms)+ doua full range HK Premium PRO 15(400w RMS@ 8 hom),un mixer  Adam Hall Ld12(powermixer 2x800 @ 4hom) + o putere T-AMP TA2400 MK-X(2x650w @8hom) Attached File  LD1.jpg   39.59K   43 downloadsCe pareri aveti,eventuale sfaturi,alte oferte la aceeasi bani.........

Attached Files


Edited by Political, 27 October 2008 - 21:46.


#25
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006
Sistemul va fi folosit pentru trupă (instrumente + voci) sau DJ?

#26
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
@Political,
in privinta amplificatorului ti-as zice sa te mai gandesti. Nu este o solutie foarte buna. Spre exemplu, un amplificator audio care "merge bine" si pentru instrumentisti dar si DJ, este amplificatorul QSC PL380:
http://www.qscaudio....powerlight3.htm
Nu iti recomand solutia cu power Mixer deoarece nu este foarte buna. Eventual, daca amplificatorul QSC ti se pare prea scump, ai putea achizitiona 4 incinte fullrange active cu crosover incorporat de 500...600W fiecare, 2 subwoofere active si un mixer audio YAMAHA.

Edited by donpetru, 01 November 2008 - 13:38.


#27
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

 djcipriv, on Sep 10 2007, 10:30, said:

Da, e vorba de DB Technologies. Multumesc.

pt cei cu experienta:
Se simte diferenta mare de putere intre sateliti activi cu difuzoare de 12 sau de 15?
daca vrei sa ti se auda vocea , baga sateliti de 12.

daca vrei dj-ing , fullrange de 15 , taiat la o frecventa acceptabila pentru subwoofer

 djcipriv, on Sep 10 2007, 10:30, said:

Da, e vorba de DB Technologies. Multumesc.

pt cei cu experienta:
Se simte diferenta mare de putere intre sateliti activi cu difuzoare de 12 sau de 15?
daca vrei sa ti se auda vocea , baga sateliti de 12.

daca vrei dj-ing , fullrange de 15 , taiat la o frecventa acceptabila pentru subwoofer

#28
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 stefanev, on Aug 5 2007, 20:58, said:

mergi pe wn-uri o sa fii fffff multumit poti alege varianta W sau R (r-ul coboara mai bine in frecventa)
daca te pricepi iti poti construi singur boxele dupa parametri, sau ceri ajutorul unor persoane in domeniu daca vrei sa scutesti bani.


W sau r? :rolleyes:

S sau r poate :P

 vacea, on Sep 4 2007, 12:24, said:

Din cauza greutatii o  sa stea pe loc. Dar de ce nu ar merge? Ar fi fost mai frumos sa aiba suburi cu wn18.dar eu i-am zis ceva cu care sa inceapa in domeniu .... Zi si tu ce nu poate sa mearga? C12 e foarte bun pentru satelti , iar  pe viitor , isi poate schimba suburile...

C12 cu driver ala merge super

e12 merge suepr cu pad-ul

Hp 12 (dar nu il recomanda ca ii nasol)


dar din pacate nu prea se mai gasesc

adica nu le mai aducem de loc

acum sunt numai seriile noi

pad 52 este inca pentru a e un driver super.nu multe driver pot lucra de la 800hz.



 djcipriv, on Sep 10 2007, 10:30, said:

Da, e vorba de DB Technologies. Multumesc.

pt cei cu experienta:
Se simte diferenta mare de putere intre sateliti activi cu difuzoare de 12 sau de 15?


in primul rand boxele consuma putere (watti) si scot SPL (dB)
in al doialea rand diferenta intre 12 si 15 este de intre 3 si 6 db in zona 50 120 hz.si cam atat.
in al treilea rand majoritatea boxeleor active au amplificatorrul egal ca putere cu puterea RMS al difurilor folosite.daca ai avea aceleasi boxe dar pasive si amplificator separat,care sa aiba dublul puteri rms al difului ai scote presiune calumea fata de cele active.

exemplu conclundent este art 325 si art 325a si marea majoritate a boxelor active.

Seria TT de la RCF face exceptie de la regula asta

#29
pikup

pikup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.09.2008

 vacea, on 4th September 2007, 13:24, said:

Din cauza greutatii o  sa stea pe loc. Dar de ce nu ar merge? Ar fi fost mai frumos sa aiba suburi cu wn18.dar eu i-am zis ceva cu care sa inceapa in domeniu .... Zi si tu ce nu poate sa mearga? C12 e foarte bun pentru satelti , iar  pe viitor , isi poate schimba suburile...
fratilor eu am niste boxe MAG(23kg) pasive de 350 w reali o putere de 300 de w laptop , mixer,microfon , placa audio externa Creative x mod ....le pot cara singur si am facut fata la orice nunta am fost .....

#30
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

 pikup, on 4th July 2009, 00:09, said:

fratilor eu am niste boxe MAG(23kg) pasive de 350 w reali o putere de 300 de w laptop , mixer,microfon , placa audio externa Creative x mod ....le pot cara singur si am facut fata la orice nunta am fost .....
Ne bucurăm pentru tine. Mie personal chiar nu-mi place cum sună magurile (nu că n-ar suna tare), dar e o chestie subiectivă :)

#31
adinutza23tm

adinutza23tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2009

 antinari, on 5th July 2009, 18:58, said:

Ne bucurăm pentru tine. Mie personal chiar nu-mi place cum sună magurile (nu că n-ar suna tare), dar e o chestie subiectivă :)


de ce anume? te-au dezamagit? ti-au murit pe scena?

Mie mi se pare foarte ok la raportul calitate-pret.
Finisaje ok, materiale ok, sunet decent.

Daca ai bani sa investesti, ia McCauley. Te costa mult mai mult, dar ai o super-calitate.

#32
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006
Nu au avut când să mă dezamăgească, am avut în teste diverse difuzoare mag și nu mi-a plăcut cum sună, deci nu le-am folosit în sonorizări. Ca fiabilitate consider că sunt ok, ca randament iarăși cred că sunt ok, însă mie personal nu îmi place cum sună, în special în zona de medii. E bineînțeles o opinie personală și subiectivă, nu se bazează pe teste științifice. Și da, ca raport calitate/preț probabil e ok față de unele produse și mai puțin ok față de altele, nu aș putea spune că sunt chiar referința în domeniu. De fapt nu există o astfel de referință :)

PS Dacă aș avea bani de aruncat mi-aș lua martin audio :P

#33
alexionas

alexionas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2009
Buna,

As dori niste recomandari cu privinta la alegerea unui sistem, optiunile fiind fie 2x suburi pasive HK Audio Premium PRO 18 (500W Rms) + 2x sateliti pasivi HK Aduio Premium PRO 12 (400W Rms), fie 2x suburi pasive DB Technologies Arena SW18 (600W Rms) + 2x sateliti pasivi DB Technologies Arena 12 (400 W Rms). Ulterior as dori sa achizitionez pentru sistemul ales inca o pereche de suburi sa mearga in sistem 2x(2xsub+top). Mentionez ca detin deja un sistem pro(nu intru in detalii) deci stiu cat de cat cu ce se mananca. Diferentele intre cele doua optiuni ar fi in primul rand la putere suburile DB asigurand cu cate 100W in plus fiecare insa la capitolul dB(SPL) HK Audio sta mai bine. O alta diferenta destul de importanta e cea referitoare la frecventele joase. Aici HK Audio sta mai slab, suburile coborand doar pana la 48Hz (+/- 3 dB). Mai multe detalii gasiti pe linkuri insa as dori opinia unor cunoscatori avand in vedere ca nu am mai lucrat cu aparatura DB Technologies si nu stiu sincer cat de bine suna. Cu HK Audio am lucrat putin si m-am convins de calitatile lor. Referitor la pret, le-am gasit la un pret asemanator.

Astept parerile voastre.

Multumesc anticipat,

Edited by alexionas, 09 February 2010 - 22:20.


#34
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006
Din opțiunile tale aș alege HK-urile. Nu ai spus însă cu ce/cum le amplifici. Nu sunt convins că va fi necesară o configurație de 2xsub/1top.

#35
benbv

benbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2008

 antinari, on 11th February 2010, 11:53, said:

Din opțiunile tale aș alege HK-urile. Nu ai spus însă cu ce/cum le amplifici. Nu sunt convins că va fi necesară o configurație de 2xsub/1top.
si eu sunt interesat de acest subiect (ca si alexionas) hk sau db?. Eu folosesc PM dynacord 1600-1

#36
benbv

benbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2008

 benbv, on 15th February 2010, 11:36, said:

si eu sunt interesat de acest subiect (ca si alexionas) hk sau db?. Eu folosesc PM dynacord 1600-1
am luat hk audio premium pro 12 si 18, de-abia astept sa le aud in lucru!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate