Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Ebay - Pareri/sugestii/reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#829
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

View Postangelz, on 26 februarie 2018 - 11:58, said:

E prima data cand o patesc , daca s-a mai lovit cineva de problema asta.Am cumparat o tastatura , scria ca are mai multe (peste 10).Am platit , dupa doua zile imi da mesaj ca mi-a fost anulata tranzactia si mi-au fost returnati banii.Papagalul zice ca a testat tastatura si e defecta si nu poate sa mi-o trimita , desi are mai mult de 10.

Nu pot sa-i dau feedback , nu gasesc nimic de reclamat , nu am optiune.Chiar nu mai poti sa-i reclami pentru magarii de genul asta?

Din moment ce ti-a dat banii inapoi, nu ai ce sa-i faci. Feedback poti sa-i lasi, daca e Power Seller doar dupa ce trec 7 zile de la plata.
Feedback ii lasi de aici.

Am patit-o si eu cu unul, cred ca nu i-a convenit pretul cu care castigasem licitatia si la fel a facut.
Altul isi trecuse o adresa de PayPal falsa si banii stateau in pending, nefiind un cont creat pe adresa aia. Am incercat sa-i explic, el refuza sa inteleaga si sa-mi trimita coletul pentru ca nu primise banii... S-a lasat cu negativ si asta e, altceva nu ai ce face.

Edited by pepsi80, 26 February 2018 - 12:36.


#830
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
pt comenzile din uk se plateste tva/vama acum? a comandat cineva recent?

#831
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

View Postcezar0707, on 03 martie 2018 - 14:11, said:

pt comenzile din uk se plateste tva/vama acum? a comandat cineva recent?

Nu se plătește

#832
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View Postcezar0707, on 03 martie 2018 - 14:11, said:

pt comenzile din uk se plateste tva/vama acum? a comandat cineva recent?
depinde daca si seller-ul este din UK, multi de pe ebay.co.uk sunt din China, mare atentie la Item location

Attached File  screenshot-www.ebay.co.uk-2018.03.03-14-21-02.png   53.69K   32 downloads

#833
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
din uk e, west yorkshire, transportul e prin royal mail. deci ce platesc acum nu mai platesc nimic altceva? e un produs pana in 20e. se stie cand se introduce tva/vama? a trecut ceva timp de la brexit

care-i faza la unii vanzatori cu foarte multe calificative si niciunul neutru/negativ? asta are 31k calificative

Edited by cezar0707, 03 March 2018 - 14:30.


#834
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
nu se plateste nimic, coletul poate sa fie si de 2.000 EUR, UK este inca in UE, nu s-au declansat procedurile de brexit.

#835
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
Salut,
Am cumparat un modul bluetooth de pe e-bay, au trecut 4 luni si modului sa stricat.
Vanzatorul este de acord sa ma despagubeasca. Mi-a cerut contul de PayPal sa-mi trimita banii. Care este acest cont si unde il gasesc.

#836
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
contul e [email protected]. Pe bune acum, de unde sa-ti stim noi contul tau de paypal ?

#837
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 18 iunie 2018 - 13:56, said:

contul e [email protected]. Pe bune acum, de unde sa-ti stim noi contul tau de paypal ?
Este cumva contul de mail folosit la inregistrarea contului PayPal ?

#838
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe paypal e inregistrata o adresa de email. Cu aia platesti, cu aia primesti bani. Cand te loghezi in contul de paypal, vei vedea o adresa de email asociata. Cine vrea sa-ti trimita bani prin paypal, pe acea adresa iti va trimite, folosind contul de paypal sau conturi asociate cu paypal (gen ebay, etc.).

#839
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Asta este cel mai ciudat mail de pana acum pe care l-am primit la o comanda facuta pe ebay..

Thanks for your payment.
I will arrange dispatch for you accordingly.

Parcel normally leaves Hong Kong within 1-2 days. Usually it will arrive about 10-21 days.

The dispatching period is mostly decided by your country's customs and the efficiency of your local post office. It's vary from different areas. Such as, parcel to Italy always takes a bit longer than usual.

Please do contact me first before open dispute case. I must give you satisfied solution. Ebay treat seller very strict if case opened. I beg for your kindness.

Feedback is crucial for my eBay business. It's the only income source I raise my families. If you are considering giving a neutral or negative Feedback or a  low DSR, do write to me and give me a chance to address your concerns first!
I won't ignore your mail and will try my best to solve your issue.

Don't hesitate to contact me if you have any question.
Have a nice day.

kind regards

#840
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si de ce e asa ciudat ?

#841
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
De la cel mai ciudat mail la cea mai rapida comanda primita. Comanda plasata pe Jul 06, 2018.. comanda primita pe Jul 17, 2018.. direct acasa, deci 11 zile. Record personal Posted Image.
P.S. Din Honk Kong a venit. Comanda a fost fara tracking sau AWB.

Edited by -koss-, 17 July 2018 - 19:12.


#842
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Din afara UE. Eu am primit de pe o zi pe alta, din Italia, prin DHL express.

#843
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Bună ziua.
Cineva avizat îmi poate comunica dacă, pentru achiziționarea un copiator de pe eBay, este necesară achitarea unei taxe vamale suplimentare, pentru un colet de aproximativ 40Kg, care-mi va fi expediat de către un vânzător chinez ce a specificat în descrierea produsului său:

Item location:
Tyne and Wear, United Kingdom

?

Întreb acest lucru întrucât încă nu am făcut comanda respectivă și, totodată, sunt încă nedumerit cu situația comercială legată de Brexit, în ceea ce privește relațiile comerciale dintre Marea Britanie și Uniunea Europeană.

Mulțumesc.

P.S.
Locația reală a produsului ar putea fi falsă pentru ca, vânzătorul respectiv, să-i facă pe cumpărătorii din UE să cumpere de la el?

#844
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
daca este din uk, nu se platesc taxe vamale; totusi exista o posibilitate foarte mare ca produsul sa fie expediat din china si sa platesti niste sume maricele la vama.

#845
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
În acest moment, pot avea acces la vreo metodă de-a afla dacă locația produsului este sau nu falsă, înainte de-a finaliza comanda?
De exemplu, dacă aș contacta pe cineva din staff-ul eBay, atunci aș putea fi lămurit pe deplin asupra detaliului cu Item location?

#846
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Nu. , nu si nu.La 40 de KG sigur o sa primesti tracking number.Daca ai probleme cu comanda poti sa deschizi caz si sa ceri refund.

Am avut un destept care mi-a dat tracking number fals , a zis sa salveze bani si in loc sa-l trimita cu  un curier rapid (pentru care platisem suplimentar) , mi-a trimis cu posta .A trecut perioada in care trebuia sa ajunga , pe tracking nu gaseam nimic , am deschis caz , ala nu a putut sa dovedeasca nimic.Am primit banii inapoi , nu credeam ca mai vad comanda.A ajuns cu intarziere , am vorbit cu ala si i-am platit doar obiectul , fara transport.Puteam sa nu-i mai dau nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate