Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Ebay - Pareri/sugestii/reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#865
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Produsele achiziționate de la vânzători From Russian Federation ajung la vamă?

#866
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Da. Fara vama DOAR la tarile din UE.

#867
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Aveți idee de ce mi-au suspendat ăștia contul?
Mi l-am făcut acum vreo lună, concomitent cu cel de Aliexpress, pentru că eram în căutarea unei chei pentru mașina mea. Am găsit la preț mai bun pe Ali și am comandat de acolo.
În această dimineașă găsesc următorul mail de la Ebay:

"Your eBay account has been suspended

Hello xxxxxxxx,
After reviewing your eBay account, recent activity has raised serious security concerns. As a result, we've taken the following action on your account:
- Your eBay account has been suspended indefinitely.
- Item listings have been removed. A list of removed items is available further down in this email.
You won't be able to use eBay in any way. This includes using another existing account or registering a new account. Any outstanding selling fees are due immediately, and any amounts that you haven't previously disputed will be charged to the billing method currently on file.
We've taken this precaution to protect our members while we make sure that the activity doesn't cause harm -- however unintentionally -- to the eBay community.
We appreciate your understanding.
Thanks,
eBay
Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email."

Ce li s-a părut lor suspect? Trebuie neapărat să comand ceva dacă am cont? Posted Image

#868
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Nu trebuie să comanzi nimic însă, cel mai probabil, cineva deștept în cap, a folosit contul tău pentru a face scam.

Attached Files

  • Attached File  SCAM.jpg   941.93K   57 downloads


#869
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Altul!

După cele 13.

Vândute cu $39.31/bucată...

Attached Files

  • Attached File  SCAM.jpg   227.72K   35 downloads


#870
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,553
  • Înscris: 10.04.2009
dintre China Post si Swiss Post care ajunge mai repede ?

am plasat ieri (primele) doua comezi pe ebay.uk :D

#871
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,553
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://images2.imgbox.com/b8/9b/TkqT0ifp_o.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce serviciu postal e asta ? Posted Image

#872
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Multumesc

Edited by gealatu, 09 December 2019 - 16:29.


#873
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Acum o luna am comandat 2 stopuri pentru masina. Aparent veneau din Olanda, pe pachet e priority post din Nederland, dar totusi am platit vama.
Buuuun... cand ajung la masina si desfac cutia integral, surpriza. Un stop e spart de-a binelea, celalalt fisurat. Au fost impachetate doar in niste cartoane simple, fara niciun polistiren sau pungi cu bule. La cel mai mic impact, s-au spart.
Asadar vina e clar a vanzatorului.
Am incercat sa deschid caz... din parti. Ai doar optiunea return for a refund.
Pachetul a costat 70$. Ca sa-l trimiti inapoi costa vreo 20$.
Am trimis mesaj chinezului, cu pozele aferente, inca nimic.
Cum spunea cineva in topic, mai bine sa nu ai track la el ca macar il declari pierdut. Asa, ramai cu pierderea.
Am platit cu cardul, nu am Paypal, deci la Paypal nu pot apela, daca ar fi ajutat la ceva.
La Ebay Customer Service iar am trimis mail cerand ajutor. Dar nu ma astept la minuni.
Ce ar mai fi de facut?

Edited by cosmin_ardelean, 20 December 2019 - 12:16.


#874
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand mi-am creat contul ebay eram in Germania. Acum primesc mailurile de notificare in limba Germana. Cum as putea face sa le primesc in engleza?

#875
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Am comandat in China un miniosciloscop. Mi se parea bun pentru ceva teste de semnale rapide, neexpunind nici pe cel adevarat.
In fine, ajunge, scrie ca are banda pina la 200kHz. Testul cu semnal intern de 1kHz dreptunghi e OK. Intre  5 kHz si 10 kHz semnalul e deformat in sensul ca rampele dreptunghiului sint exagerate. Parca ar fi trapez. La 50kHz deja e o forma aiurea, sa nu mai zic la 150kHz.

I-am scris vinzatorului, nu a raspuns. Am deschis caz la ebay si am explicat ca daca il returez ma costa mai mult sau aproape cit produsul (a fost aprox 23 USD). Vinzatorul vrea musai retur. Plata PPal
Ce pot face mai departe?
Multumesc

Attached Files



#876
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Ce înseamnă "NEU"? E de la un pachet trimis din China prin UBI:

2021-02-26 06:00
NEU, ARRIVED IN DESTINATION CITY

2021-01-29 09:00
READY TO DEPARTED FROM RAILWAY STATION

2021-01-28 14:30
EXPORT CUSTOMS CLEARED

2021-01-20 04:10
ITEM IS ANNOUNCED / BPOST RECEIVED THE INFORMATION

2021-01-17 00:07
SHANGHAI, ITEM DESPATCHED TO TRANSSHIPMENT HUB

2021-01-16 13:24
SHANGHAI, PROCESSED AT ORIGIN HUB

2021-01-16 13:23
SHANGHAI, RECEIVED SHIPMENT

Asta îmi arată 17track. eBay pune "NEU" la sfârșit:
ARRIVED IN DESTINATION CITY
NEU

#877
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

View Postdiaconuliviu, on 30 octombrie 2020 - 08:42, said:

Am comandat in China un miniosciloscop. Mi se parea bun pentru ceva teste de semnale rapide, neexpunind nici pe cel adevarat.
In fine, ajunge, scrie ca are banda pina la 200kHz. Testul cu semnal intern de 1kHz dreptunghi e OK. Intre  5 kHz si 10 kHz semnalul e deformat in sensul ca rampele dreptunghiului sint exagerate. Parca ar fi trapez. La 50kHz deja e o forma aiurea, sa nu mai zic la 150kHz.

I-am scris vinzatorului, nu a raspuns. Am deschis caz la ebay si am explicat ca daca il returez ma costa mai mult sau aproape cit produsul (a fost aprox 23 USD). Vinzatorul vrea musai retur. Plata PPal
Ce pot face mai departe?
Multumesc
Din experienta mea pe ebay din 2002,in locul tau as alege mai bine produsele cumparate,eventual cumperi un osciloscop vechi din Europa decit o facatura chinezeasca.

Edited by mcd2020, 28 February 2021 - 18:20.


#878
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005

View Postdiaconuliviu, on 30 octombrie 2020 - 08:42, said:

Am comandat in China un miniosciloscop. Mi se parea bun pentru ceva teste de semnale rapide, neexpunind nici pe cel adevarat.
In fine, ajunge, scrie ca are banda pina la 200kHz. Testul cu semnal intern de 1kHz dreptunghi e OK. Intre  5 kHz si 10 kHz semnalul e deformat in sensul ca rampele dreptunghiului sint exagerate. Parca ar fi trapez. La 50kHz deja e o forma aiurea, sa nu mai zic la 150kHz.

I-am scris vinzatorului, nu a raspuns. Am deschis caz la ebay si am explicat ca daca il returez ma costa mai mult sau aproape cit produsul (a fost aprox 23 USD). Vinzatorul vrea musai retur. Plata PPal
Ce pot face mai departe?
Multumesc

Propui refund la o suma mai mica + pastrarea produsului.
Daca nu e de acord, lasi ebay sa judece...desi trebuie sa inteleaga ce are si ca tu ai dreptate. :)

#879
martyt13

martyt13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2005
Pe 17 august am comandat niste seminte la un vanzator din Anglia. Suma nu era mare, am platit transportul si TVA.
In urma cu doua zile am primit sms de la posta sa ma duc sa ridic pachetul care era un plic cu greutatea de maxim 30 de grame. Am platit taxa de prezentare in vama de 8 lei si am platit din nou TVA. Cum se poate asa ceva? Suma nu e mare dar i se poate intampla oricui. Ce se poate face in cazul asta?

#880
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Cu ce firmă vine produsul dacă scrie „Economy Shipping from Greater China to worldwide”? Mai plătesc TVA + 8 lei la poștă?

Am întrebat vânzătorul dar nu răspunde.

@martyt13 Ia legătura cu Ebay și cere-le să-ți dea înapoi cât ai plătit TVA. Arată-le chitanța de la poștă.

#881
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostJAWS, on 01 martie 2021 - 15:38, said:

Propui refund la o suma mai mica + pastrarea produsului. Daca nu e de acord, lasi ebay sa judece...desi trebuie sa inteleaga ce are si ca tu ai dreptate. Posted Image
Asta am facut, ebay a returat intreaga suma.

@mcd2020: Am osciloscop bun. Jucareaua era pentru lucruri mai marunte si verificabile si cu jucareaua (daca isi facea treaba asa cum afirma chinezul)

Edited by diaconuliviu, 01 October 2021 - 10:24.


#882
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Am si eu mai multe neclaritati si anume:
-produsul vine din Hong Kong si a costat 48.99$ + 15.99$ transport + 12.35$ TVA(pe factura, TVA-ul s-a dus catre Ebay cu sediul in Germania). Mai am de platit ceva in Ro?
-adresa de livrare e in Ploiesti. Vine la adresa sau trebuie sa ma duc la posta?
-daca e livrat cu posta am sa fiu sunat? Intreb pentru ca adresa de livrare e la serviciu....
-estimarea este intre 25 octombrie - 23 noiembrie. Sunt sanse sa intru in posesia coletului in acel interval? Am primit "traking number", nu a plecat inca din Hong Kong(Sender is preparing item for posting)
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate