Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ebay - Pareri/sugestii/reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#793
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Mulțumesc pentru informații. Până la urmă, cu toată paranoia mea, acum câteva minute mi-am făcut cont de PayPal și am înregistrat cardul. M-am gândit să fac alt card, dar până la urmă am renunțat. Aveți idee după cât timp de la înregistrare pot face o plată pe Ebay?

#794
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Tocmai am comandat 3 garnituri de aici
http://www.ebay.com/itm/371657149191
Mi-a venit deja mesajul de confirmare de la PayPal pe email. Credeam că o să facă mai întâi operațiunea aceea de test de 1,5 euro, dar poate au renunțat la ea.

#795
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am castigat o licitatie pe ebay.de unde era precizat ca transportul e gratis in Romania. Acum neamtul vrea sa-i dau 23 euro pe transport. Ce e de facut ?

#796
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 28.10.2005
Cred ca descrierea licitatiei e litera de lege....cu toate astea  de cateva ori  am avut senzatia ca nemtii mei au fost mai mult incurcati decat bucurosi ca am cumparat de la ei

#797
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Omul daca nu vrea, nu vrea si gata, nu-l pot forta. Dar el vrea sa anulez cumpararea si mi-e sa nu se reflecte prost asupra mea.

#798
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 28.10.2005
Ce sa reflecte negativ asupra ta ,sellerul nu poate da negativ ,doar tu poti !Ce e scris in licitatie aia este si gata , e ca si un contract si pentru buyer si pentru seller

#799
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poate da negativ si sellerul. In plus, daca eu dau cancel order, el poate sa ceara sa platesc comisionul ebay.

#800
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 28.10.2005
Eu am patit cu un englezoi ,negociasem free shipping si mi a trimis invoice cu 15 lire shipping.Mi am iesit din pepeni si am dar cancel order ,degeaba s a milogit ala cateva zile ca a avut accident cu masina si s a incurcat cuformularele , tranzactia s a anulat si nu am primit negativ

#801
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar asta meu nu se milogeste si nu recunoaste greseala.

#802
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Sa nu anulezi cumpararea si sa nu-i platesti transportul.Daca in descriere scrie transport gratuit , asa ramane.Nu am mai participat de ceva vreme la o licitatie , am cumparat direct.Cand dai sa platesti iti apare suma (X) cu care ai castigat sau  X+23?Daca apare doar X , plateste  si apoi deschizi caz ca ala nu a livrat.Trebuie sa fie scris si in licitatie in cat timp ar trebui sa trimita ala dupa ce s-a facut plata.

#803
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Apare doar X. Nu platesc (si aici ma felicit ca nu am platit direct, am fost inspirat sa-l intreb), pentru ca neamtul da cancel la tranzatie si-mi returneaza inapoi suma data. Dar care suma data, ca trec printr-o dubla conversie leu - euro, plus comisionul de transfer, pe care nu-i mai pup.

#804
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Tot i-as da report ca nu vrea sa trimita , impreuna cu mesajul ca vrea mai multi bani.Iti blocheaza posibilitatea de a vinde.Eu am primit avertisment ca nu voi mai putea vinde pe viitor pentru ca am incercat sa vand ceva dintr-o categorie in care mai exista zeci de listari asemanatoare pe ebay.Probabil unul din cei care mi-au facut niste oferte de rahat , dar aia e alta problema.
    Ideea e ca nu poti sa te joci ca vinzi si sa nu vrei sa trimiti.

#805
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar, in cazul tau, nu ai voie sa vinzi ce deja exista la vanzare in cantitati mari sau cum ?

#806
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Nu.Un produs pe care il au si altii la vanzare pe ebay, dar care se pare ca nu s-ar putea vinde pe ebay.L-am avut vreo 2 luni la vanzare pana mi-a facut cineva bucuria.Mi l-au scos de la vanzare , mi-au dat atentionare ca incalc regulamentul lor , fara prea multe detalii , nici la telefon nu te poti intelege cu ei ca mai sunt zeci la vanzare si ca daca mai primesc sesizari la urmatoarea ma blocheaza de la vanzare pe 1 luna parca si apoi imi blocheaza complet posibilitatea de a vinde.

#807
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
omu n-o fi stiut cat il costa sa trimita in ro.
de ce nu ii zici lui sa iti ceara tie anularea comenzii si nu invers? si tu apoi accepti

#808
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai asta i-am si spus. Asta au spus si cei de la ebay (i-am contactat). Cei de la ebay au spus ca eu, ca si cumparator, nu pot cere anularea tranzactiei decat in prima ora de la vanzare.

#809
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
e normal ca pe chitanta de la royal air mail din uk sa nu fie numele meu?
nici adresa nu mi se pare completa,lipseste apartamentul.
e vorba despre o piesa de masina.daca  a fost trimisa pe data de 6 septembrie nu trebuia sa ajunga pana acum?

Attached Files



#810
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Comandasem și eu ceva din Hong Kong. Coletul ajunsese în Singapore, apoi apărea că e ,,handled to local courier. Tracking ended.ROM. Data limită era 2 octombrie. Pe 4 am trimis un email să le spun că nu am primit nimic. Cei de la ebay mi-au răspuns să aștept pînă pe 10. La poștă nu știuau nimic, așa că ieri am trimis email că nu am primit pachetul. În 30 minute mi-au trimis banii în contul pe paypal.

Problema e că ieri după amiază am găsit în cutia poștală plicul! Care e procedura să trimit banii furnizorului? Caut pe ebay o adresă unde să-i întreb, dar nu găsesc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate