Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Ebay - Pareri/sugestii/reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#757
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am primit prin DHL express din Italia un circuit integrat. Am platit 12 euro parca transportul si a ajuns de pe o zi pe alta. Niciodata e cand pachetele se pierd. Si da, se pierd. "Ati" se scrie legat in propozitia ta.

#758
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 04 februarie 2017 - 22:58, said:

Am primit prin DHL express din Italia un circuit integrat. Am platit 12 euro parca transportul si a ajuns de pe o zi pe alta. Niciodata e cand pachetele se pierd. Si da, se pierd. "Ati" se scrie legat in propozitia ta.
Mulțumesc pentru răspuns !

Îmi cer scuze pentru greșeală, se mai întâmplă !

#759
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu eram ironic. Chiar asa se intampla. Pe ebay e trecuta data estimativa a livrarii in dreptul produsului.

#760
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Am avut si eu un incident cu Ebay-ul... neplacut, care mai apoi a fost placut de 2 ori. Suna ciudat... am sa explic.
Pe la mijlocul lunii noiembrie 2016, am facut o comanda la un neamt. Platit prin PayPal, totul ok, normal, fara alte complicatii. Mi-a transmis Tracking-numberul (aici a fost problema). Termenul de livrare maxim 24.11.
Si incep sa astept si sa astept, trece 24.11, vine decembrie, vine Craciunul, se apropia Anul Nou. Bineinteles ca pana atunci m-am conversat cu neamtul despre intarziere. El ma tot asigura ca pachetul a fost trimis. Incep sa caut dupa tracking number... nimic, am fost pe la toate oficiile postale potential implicate, inclusiv la cel vamal... iarasi nimic.
Daca am vazut asa, chiar pe 31.12, am deschis alerta in Resolution Center PayPal. Nu stiu daca este un serviciu automat sau cineva se ocupa de el, dar oricum, totul a fost impecabil, iar pe 10 sau 11 ianuarie, banii platiti pentru produs, inclusv cei de transport mi-au fost virati in cont, cazul stins, totul ok.
Totul a ramas asa pana in ziua de 01 februarie, cand primesc pachetelul de la neamt. Stateam si ma gandeam, oare mi-a trimis din nou, sau este chiar acela ratacit? Ma uit pe plic... nu, este cel din 16.11 (data expeditiei tiparita pe plic). Stampila Postei Romane - 31.01.2017. Pachetul, adica plicul, nu era "violat", in afara de putin murdar si sifonat.
Deci totul s-a blocat la Posta Romana.
Asta este. Cercetand plicul, constat ca neamtul mi-a furnizat un alt cod decat trackingul real. Am atasat o poza cu plicul. In loc de numarul marcat cu rosu, mi l-a dat pe cel verde, care nu stiu ce reprezinta, dar nu putea fi identificat in retea.
In fine. Imediat l-am contactat pe neamt si i-am spus ca mi-a sosit pana la urma pachetul, urmeaza sa il decontez in curand... totul s-a rezolvat amabil si fara injuraturi.

Attached File  plic ebay.jpg   218.98K   51 downloads

#761
BogdanJelea

BogdanJelea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2017
Salut, am cumparat de pe ebay un produs, termenul limita de livrare era 2 februarie. Am contactat vanzatorul si mi-a trimis informatii de tracking, acesta a ajuns pe 22 ianuarie in Romania. Am fost la posta si cei de acolo nu stiu nimic, daca introduc codul de tracking pe posta romana, imi zice ca nu exista! Ce ma sfatuiti sa fac, avand in vedere ca produsul m-a costat 75 euro? Produsul vine din Germania

Edited by BogdanJelea, 10 February 2017 - 16:22.


#762
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Mai stai putin. Peste vreo saptamana, mergi cu trackingul la oficiul vamal.
Posta Romana sucks...
Ceva asemanator am patit si eu.
Daca data limita este 2 feb, pe 1 martie deschizi alerta in Resolution Center, dar nu cred ca vei ajunge acolo.

#763
tukyy84

tukyy84

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 345
  • Înscris: 23.10.2006
Salutare, vreau sa vand o rochie de mireasa pe ebay, m-a contactat cineva din SUA,  a trimis banii care acum sunt in contul de paypal, acum ce este de facut, sa-i trimit rochia sau poate anula si sa raman si fara rochie si fara bani ?
Multumesc.

#764
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Daca banii sunt in contul tau de paypal nu are ce anula.Fa poze la rochie inainte sa o pui in pachet , cat mai multe cu atat mai bine , ambaleaz-o foarte bine  si trimite-o cu tracking number.


   Am tot zis ca postez si am uitat.Maimutele alea de la BSI Bucuresti sper sa ajunga la maturat sau la sapat santuri.Am cumparat ceva de pe ebay de la un neamt pe data de 22 februarie , pachetul a iesit din Germania(Deutsche Post Brief) pe 24 februarie si de acolo a disparut.Neamtul nu a putut sa-mi dea mai multe detalii cu cine ajunge .Dupa mai multe telefoane si un drum aiurea la posta am renuntat sa mai caut pachetul si am asteptat sa treaca perioada minima si sa cer banii inapoi pentru ca l-am crezut pierdut.Pachetul a aparut pe 9 martie in Bucuresti (BSI) si l-am primit  pe 13 martie.

#765
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Salutare !

E prima comanda de pe ebay, in rest aliexpress.
Am comandat un produs de pe ebay de la un vanzator din Georgia. In dreptul produsului nu am gasit sa aiba un termen de livrare. Au trecut cateva zile iar produsul nu a fost expediat si nici vanzatorul nu a raspuns la mesaj.

Ce pot face ? Mai astept ? Cum imi pot recupera banii ? Plata s-a facut cu cardul.

#766
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
A trecut mai bine de o luna de cand ai scris aici, ai rezolvat pana la urma?

#767
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
unde fac cont pe eBay, .com sau .co.uk? am acces si la celelalte domenii .de, .fr?

#768
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ai.

#769
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Cum se deschide o disputa pe ebay? Am primit un produs defect si vreau bani.
https://unsee.cc/nezatosi/

#770
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
e a nu stiu cata oara cand comand cate o prostie de pe ebay si in mod special comand din EU iar produsul imi este expediat din asia. chestia e ca nu-mi vine acasa, trebuie sa merg la posta unde vine lucratorul vamal, ala are program lunea si joia de la 8 la 11 cand de obicei sunt ocupat si incepe sa ma si frece cu vamuitul, ca sa mi-o traga, sa ma lase... chiar acu ma cert cu un galbejit pe chestia asta. postez mai jos ce am discutat cu el. ce e de facut? ca devine enervant deja. scuze pt engleza mea.

eu:

Quote

Request to cancel order: Item location: L'Horme, France métropolitaine, not singapore. (The listing below has been updated by the seller, but you can see the item you purchased.) from singapore items arrive at customs office, I have to pay custom taxes and this office is open 3 hour twice in a week, when I'm at work.

el:

Quote

Hello,
Your product is already in transit.
Our store is here but shipping depends of stock it can come by us or our supplier.
In your case shipping from the supplier is faster and cost less 10,40 € as you paid, this product + shipping from france cost 20,80 € so x2 and it is longer
It is all good for you, anyway why fees ? Our customers never had fees even in east europa

Thanks


eu:

Quote

I buy a product from EU to come faster and to be delivered at home, not at custom office. in my country any product who exceed 10 euro (price + delivery) have to pay 19% TVA.
and is a problem with the accuracy of the description, if France is item location, Frace must be. It is the fourth time I get from the asia and I ordered from Europe and after order, seller edit the listing. this is a trick!


el:

Quote

According to eBay conditions, the sellers must add their locations, so it is. The problem of stocks and locations are the problem of sellers.
I know it is not clear because eBay don't update their website.
But for you we, can pay the 19 % of 10,40 € fees via paypa and little more now ok ? It is 1,97 € but we will send 5 € on your paypal ok ?
No problems for a good customer like you :)
Let us your paypal e mail and we will send it today
thanks


#771
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

View PostFane, on 25 iulie 2017 - 15:16, said:

e a nu stiu cata oara cand comand cate o prostie de pe ebay si in mod special comand din EU iar produsul imi este expediat din asia. chestia e ca nu-mi vine acasa, trebuie sa merg la posta unde vine lucratorul vamal, ala are program lunea si joia de la 8 la 11 cand de obicei sunt ocupat si incepe sa ma si frece cu vamuitul, ca sa mi-o traga, sa ma lase... chiar acu ma cert cu un galbejit pe chestia asta. postez mai jos ce am discutat cu el. ce e de facut? ca devine enervant deja. scuze pt engleza mea.

de curiozitate, poti sa ne dai link-ul spre produsul care l-ai comandat?  nu am patit niciodata asa ceva... O singura data am patit sa primesc tracking no. de Turcia desi produsul zicea ca e din China si pana la urma tot din China a venit...

Edited by pepsi80, 25 July 2017 - 15:29.


#772
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008
Dorim sa aflam chinezul care da 5€ inapoiPosted Image

#773
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
e vorba de vreo 2 euro de fapt, dar pe mine ma enerveaza mai tare ca trebuie sa merg personal la posta si sa pierd timpul pe acolo la o ora la care am treaba (ca altcuiva decat destinatarului nu-i preda coletul) in loc sa-mi vina acasa fara batai de cap. ar trebui sa ma uit in istoric la ebay, dar e a treia sau a patra oara cand patesc chestia asta. eu selectez filtrul cu locatia produsului sa fie in EU, accept sa platesc ceva mai scump pt asta si dupa ce lansez comanda tot din asia imi soseste.

asta-i produsul si vanzatorul.

Edited by Fane, 25 July 2017 - 19:39.


#774
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
ii dau eu 5 euro galbejitului sa mearga la posta si sa-mi aduca produsul acasa...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate