Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 

Electromures

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#37
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Ca radioreceptor  GLORIA (1)  nu prea avea rival, la clasa sa de produs.
Proiectantii de la Electronica au  "imprumutat"  conceptul 100% (design+schema electronica) de la
Schaub-Lorenz.

#38
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 bit 61, on May 17 2007, 07:31, said:

Ca radioreceptor  GLORIA (1)  nu prea avea rival, la clasa sa de produs.
Proiectantii de la Electronica au  "imprumutat"  conceptul 100% (design+schema electronica) de la
Schaub-Lorenz.


De Gloria 1 nu am auzit. Eu am Gloria 4 si Gloria S. De fapt,diferenta intre Gloria 4 si S este etajul final.La 4 este cu BD la S este cu integrat.La Gloria 3 este cu AC.In rest,nu prea am vazut diferente la partea de receptie,cel putin intre Gloria 4 si S nu este diferenta.Deci ,Romania a folosit proiectul german timp de 25 de ani........:)

#39
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
RR Gloria 1 a fost produs de Electronica Bucuresti (anii '70).
Celelalte modele au fost produse de Tehnoton Iasi (anii '80-'90).

#40
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 bit 61, on May 17 2007, 17:41, said:

RR Gloria 1 a fost produs de Electronica Bucuresti (anii '70).
Celelalte modele au fost produse de Tehnoton Iasi (anii '80-'90).

Bine ca mi-ai spus.Acum imi amintesc ca aveam si eu o carte cand eram mic in care scria despre cateva radiouri printre care si despre Gloria facut la Electronica.Din pacate nu am Gloria1 desi as fi curios.Tu ai asa ceva ? E diferenta intre Gloria1 si cele facute la Tehnoton (referitor la schema,etc ) ?Cred ca ,ca de obicei, cele de la Electronica erau mai bine facute decat cele de la Iasi...........

#41
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
La vremea respectiva se lucra in Tehnoton la un standard ridicat de calitate.Se producea si un
RR echipat cu ceas digital destinat pietei din SUA (Soundesign).Asta in anul 1979.

#42
Subaru WRX STI

Subaru WRX STI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.05.2007
Eu am un amplificator A-350(2x35W) facut de Electronica Industriala.Se aude mai bine decat Sony TA-FE 510(2x60W)care l-am cumparat prin 2002.Am ajuns la o concluzie:amplificatoarele cu tranzistori au o calitate acustica superioara celor cu integrate.A-350 e un model foarte robust,l-am scapat de pe bicicleta cand mergeam la un chef si nu a patit nimic(voi pune poze in curand cu el).
    Mai tine minte cineva amplificatoarele CLUB,tot romanesti cu multe intrari,deobicei astea erau in dotarea liceelor si scolilor generale.Tot 2x35Waveu.

#43
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 Subaru WRX STI, on May 17 2007, 22:36, said:

Eu am un amplificator A-350(2x35W) facut de Electronica Industriala.Se aude mai bine decat Sony TA-FE 510(2x60W)care l-am cumparat prin 2002.Am ajuns la o concluzie:amplificatoarele cu tranzistori au o calitate acustica superioara celor cu integrate.A-350 e un model foarte robust,l-am scapat de pe bicicleta cand mergeam la un chef si nu a patit nimic(voi pune poze in curand cu el).
    Mai tine minte cineva amplificatoarele CLUB,tot romanesti cu multe intrari,deobicei astea erau in dotarea liceelor si scolilor generale.Tot 2x35Waveu.


Eu am vazut un amplificator Club la mine la liceu. Nu stiu ce putere avea. Il foloseau la cuvantarile de inceput de an......

Stiu ca Romania a produs radiouri cu ceas marca Chronos,ceasul cred ca era Seiko.Eu aveam un model tot pt export : Superson2,care in locul ceasului avea un plastic si in spatele plasticului niste becuri care clipeau :) Cred ca prin Romania, putini oameni au radiouri Chronos. De radio cu ceas electronic nu am auzit

#44
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
In legatura cu acel Pick-Up Electromures produs sub licenta dupa modelul Unitra G 602 C Hi-Fi, are doza Unitra MF-104. As dori sa-i schimb doza cu una mai performanta ! Ce doza mi-ati recomanda ? Are cineva doze de vanzare ? Mentionez ca imi trebuie doza electromagnetica (MM - Moving Magnet) cu 4 contacte in spate !

#45
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 augustin87r, on May 17 2007, 23:09, said:

Cred ca prin Romania, putini oameni au radiouri Chronos. De radio cu ceas electronic nu am auzit

Mai am eu un chronos. A mers multi ani dar fiind sincron cu frecventa retelei pina in 89 trebuia sa-l dau seara cu 20 min inainte ca sa sune dimineata corect.  Acum nu mai merge motorul. s-au facut lagarele pulbere.

Edited by Paul_l, 17 June 2007 - 23:38.


#46
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Da, si eu am avut un casetofon deck de Electromures (cu mecanica clasica), luat in 92 (electromures era in blocaj, astfel ca vindea produsele la preturi foarte mici) din bursa de student cu bani devalorizati. Am avut probleme urate cu el cum ar fi:
1. Mecanica, desi parea robusta, mi-agata casetele. Mult timp m-am chinuit desfacand-o si cautand cauza dar nu am reusit sa fac nimic;
2. Mi s-a ars transformatorul de retea. Nu am reusit sa gasesc un mester sa-l rebobinez, asa ca i-am pus altul, dar care nu avea parametrii originalului, asa ca nu-l mai puteam folosi decat pe redare;
3. Dupa vreo 2 ani, i s-a intrerupt o rezistenta in amplificatorul unui canal, aproape de cap, pe care m-am priceput sa o identific (desi sunt amator in electronica).

Ce era insa bun la el: trimitea in amplificator un sunet extraordinar pentru un casetofon. Deasemeni, pana s-a ars traful de retea am apucat sa si trag casete cu el observand ca tragea excelent.

L-am vandut in 94 pe temirce. Cu toate ca mi-a creat multiple probleme, regret ca l-am dat. Avea o valoare sentimentala mare.

Si putin off-topic am avut si un amplituner de electronica industriala. Beleaua lui cea mare a fost cele 2 potentiometre in tandem, ce erau dezaxate, balansul foarte prost, astfel ca nu se auzea echilibrat decat la volum mare. Si pe acesta l-am dat, si spre deosebire de casetofon, nu-l regret.

Un lucru care dupa mine a fost reusit a fost statia de 2X35 W facuta la electronica industriala.

#47
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Eu am un amplituner stereo Delia de la Electromures care merger perfect. Recent i-am schimbat finalii si preamplificatorul, i-am tras tunerul US in banda vest si i-am refacut becurile care lumineaza scala, iar acum se aude excelent. Mai am de asemenea un pick-up Electromures care inca il folosec cu foarte mare drag, ca si amplitunerul  :rolleyes: , dar as dori sa-i schimb doza Unitra MF-104 cu una mai noua, un model mai nou si mai performant ! Unde as putea gasi doze ? Prezcizez ca este doza electromagnetica cu 4 contacte in spate !

Attached Files



#48
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 kitzsteinhorn91, on Apr 27 2007, 17:42, said:

Am un amplituner stereo Delia de la Electromures, pe care l-am imbunatatit ! I-am tras tunerul in banda vest, i-am schimbat finalii si condensatorul de filtrare si i-am pus becuri la scala mai puternice ! Este o bijuterie, mai ales seara !!!  B)

Scuze, l-ai tras in banda CCIR tu, sau altcineva?
Daca tu, este posibil sa dai un "How To" si pentru altii?
Am si eu un amplituner DELIA (facut de Unitra) , cu finalii originali, i-am pus montaj de cuplare cu intarziere a boxelor- sa nu le mai arda la power on, mi-am luat preventiv si finali de rezerva (apropo BDP395/396 = = 2N6488/90 sau91), ii schimb si filtrajele in curand --- DAR este inca in banda OIRT!!!
Asa ca, ajutor!

Apropo, pentru incintele pereche- Unitra de 110W (cele cu reostate la reglajul medii-inalte, NU prima generatie[cea cu comutatoare - 0 +] STIE CINEVA
ce difuzoare de joase, gasibile in Romania, s-ar potrivi la inlocuire (si mecanic-diametru....dar mai ales acustic-FRez si excursie membrana)???

#49
manuale

manuale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.05.2007
Am si eu aceeasi dorinta de a trage in banda vest un amplituner Delia care sta degeaba prin casa.
Cum pot sa fac asta...  sau este cineva prin Bucuresti doritor sa ma ajute ?
Delia mea mai face figuri in sensul ca se intrerupe unul din canale in cam dupa 5-10 minute de functionare.
Trebuie sa ii dau Power off pentru o fractiune de secunda... si mai merge inca un timp... si tot asa.
Pare ca nu se polarizeaza baza unui tranzistor din partea de preamplificare.
Am refacut toate lipiturile de pe cablaj... sperind ca este vreuna rece... dar nu e de acolo.

Deci... ma ajuta cineva ? cu trasul in banda...

#50
Subaru WRX STI

Subaru WRX STI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.05.2007
Am reusit sa fac in sfarsit cateva poze cu sistemul meu audio autohton:amplificator A-350
                                                                                                       boxe electronica industriala 2x40w
Boxele asa erau:una deschisa la culoare,cealalta maro inchis.Am schimbat la una dintre boxe un difuzor la care s-a rupt membrana si la cealalta boxa s-a ars un dif dar am reusit sa-l rebobinez.Si amplificatorul si boxele faceau parte din dotarea unei scoli <_< Sunt fabricate in 1984 de Electronica Industriala.La amplif,principala problema sunt potemntiometrele care le-am inlocuit de cateva ori din cauza zgomotului neplacut pe care il produceau la cea mai mica atingere.

Attached Files



#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 pastel3005, on Apr 30 2007, 20:26, said:

erau produse foarte bune.
se statea la coada, sau se foloseau relatii ca sa ajungi sa iei asa ceva.
unii si acum folosesc ampliful si boxele...
iar amplitunerul a fost de mare succes, si pt ca se putea transforma de catre electronisti
in tuner pt antena satelit.
alte vremuri :)

Nu stiu cit de bune erau. Stiu insa ca nu se gaseau ca erau destul de scumpe si ......erau singurele care se puteau procura de pe piata. Mai erau aparatele facute de Electronica Industriala pe vremea aceea care erau niste copii nereusite dupa Akai scumpe si evident proaste.

#52
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004
AI eu am un amp electromures 2x15 pe care inca il folosesc.Probleme am avut acum multi ani cand am ars finalii.L-am dus la 2 electronisti si ambii mi-au schimbat 2N3055 si BD-urile dar se ardeau iar si nu stiau de ce.Pana la urma l-am rezolvat tot eu schimband unul din cele 2 condensatoare de filtraj dupa traf.

#53
geadi

geadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.01.2006
Salutare, bine ca am gasit ceva, poate ma ajuta si pe mine cineva .... deci am si eu amplituner stereo Delia de la Electromures, din pacate nu sunt cunoscator  :P , dar am niste boxe de la un pic-up tesla parca cehoslovac ( nu stiu de cat sunt ) poate imi puteti spune ce boxe trebuie, sa-mi iau de cat, mai exac o boxa care momentan bazaie, iar canalul de la pic-up se aude ciudat rau de tot nu merge nici tuner fm si nici deck cu caseteon, mai exact se aude cu intreruperi si neclar, ca sa descriu intr-un fel.
Cu multumiri anticipate, un posesor care tine(moral :D) la aceasta statie.
Daca e astept si pe y.m. la g_adi62  :rolleyes:

Attached Files



#54
feri_visky

feri_visky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.10.2007

 kitzsteinhorn91, on Jun 18 2007, 09:20, said:

Caut doza pentru pick-up Unitra G 602 C Hi-Fi din poza de mai sus !!!

Felicitari pentru post. Asta inseamna sa ai respect fata de propria istorie... cum o fi ea... Ca daca am fi avut respect in trecut probabil ca nu ar fi fost asa cum a fost...

Pentru cei din Tg. Mures (sau cine are...): ma intereseaza date despre ELECTROMURES de la infiintare si pana... unde se poate, produse, instructiuni de utilizare etc.

Am si eu Delia dar este cu piese romanesti, am si un deck EM 2001. M-ar interesa si alte documentatii si scule!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate