Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Electromures

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#55
QFWFQ

QFWFQ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.07.2006
Fiti atenti pentru ultima serie de 250 de deck-uri, produsa dupa 1990: este complet diferita de celelalte serii, are procesor de sunet Sony, LED-uri HP si integrate de la alti producatori prestigiosi. A inregistrat un esec comercial fiindca Electromures nu a avut bani pentru o carcasa noua si atunci clientii si-au zis ca la aceeasi carcasa este acelasi produs si nu prea s-au grabit sa cumpere, dar a fost o serie aparte prin calitatea sunetului, depasindu-si clasa.

#56
watsoncalinescu

watsoncalinescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2007

 feri_visky, on Dec 13 2007, 22:19, said:

Felicitari pentru post. Asta inseamna sa ai respect fata de propria istorie... cum o fi ea... Ca daca am fi avut respect in trecut probabil ca nu ar fi fost asa cum a fost...

Pentru cei din Tg. Mures (sau cine are...): ma intereseaza date despre ELECTROMURES de la infiintare si pana... unde se poate, produse, instructiuni de utilizare etc.

Am si eu Delia dar este cu piese romanesti, am si un deck EM 2001. M-ar interesa si alte documentatii si scule!


Salut eu sunt din Tg.Mures si te pot ajuta doar cu informatii picante sa zic asa, am facut practica in fabrica de casetofoane/amplificatoare electromures (i se zicea "Masini de Calcul" vreo luna de zile in anii 92, 93. Eu am terminat la liceul electromures specializarea electrotehnica.
Mai mult, unchiul meu a fost inainte de revolutie maistru electronist la sectia audio a electromures. Din cate stiu multe din ideile din casetofonul DECK sunt ale lui :) Nu e o lauda, erau proaste. stiu ca am asamblat si eu vreo 3 cu manutele-astea doua...

Insa DELIA (Unitra) cat si Boxele de 75W, 110W originale Unitra erau impecabile, eu am si acum un amplituner care merge impecabil tot asa tras in banda de vest. Mai am si doua boxe de 75W 8 Ohmi foarte bine pastrate care merg excelent la sistemul meu 6.1 (bineinteles pe un AV Receiver). Boxele au necesitat ceva mentenanta, difuzoarelor de medii si joase le-am schimbat membranele din burete cauciucat cu unele din cauciuc siliconat, cele vechi erau mancate cica de o bacterie :-o. Le-am captusit si interiorul cu "burete cofraj" ca cele folosite in studio pe pereti. Acum doi ani a inceput sa nu se mai auda bine inaltele. Dar am gasit solutie si pentru asta. Existau la circuitul de filtrare joase doi condensatori electrolitici pe hartie care s-au uscat. I-am schimbat cu unii moderni si voila!

Vremuri frumoase cu sunet analogic de cea mai buna calitate.
Acum totul e digital, sintetic.. masuram in Kbps Sampling Rate etc... asta e, ne adaptam.

#57
watsoncalinescu

watsoncalinescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2007
Uite si niste poze cu boxele Unitra

Apropo, eu mi-am modificat cablurile de conectare a boxelor si acum nu mai sunt convins daca respect polaritatea (faza).

Poate sa ma ajute cineva sa puna un aparat de masura pe un cablu de conectare a boxelor la DELIA?
Vreau sa stiu care fir este cel vopsit in rosu, corespunzator pinului subtire la mufa sau corespunzator celui mai mare dreptunghiular.

Merci in avans

Attached Files



#58
blind

blind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2006
Din cate stiu eu, amplitunerul Delia a fost facut in mai multe versiuni. Schema amplitunerului Delia AWS-303 se gaseste la mine pe site. La fel, se gasesc tot acolo scheme pentru A350, T350, EQ350 si vre-o 4-5 amplificatoare facute de Electromures (pe langa multe altele).
Pentru scheme, intrati pe: http://blindmosquito.evonet.ro

Pe cei ce mai au scheme de aparatura romaneasca (amplitunere, tunere, eq, amplificatoare) care nu se gasesc la mine pe site sau le au si se vad mult mai bine, ii rog sa ma contacteze pentru a le face publice si pe acelea.

#59
mariusexpres

mariusexpres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.04.2006
salut ! am si eu un amplituner delia. are sunet foarte bun dar pe canalul stanga scoate zgomote ciudate (fasaituri si pleznituri), dar nu tot timpul! poate sa-mi spuna cineva de la ce ar fi? si as vrea sa-l trag si in banda ....
cineva cerea o schema !!! poate il va ajuta asta!!                                 mai am o poza dar nu o pot pune!

Attached Files


Edited by mariusexpres, 22 March 2008 - 11:19.


#60
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 02.05.2004

 mariusexpres, on Mar 22 2008, 11:15, said:

salut ! am si eu un amplituner delia. are sunet foarte bun dar pe canalul stanga scoate zgomote ciudate (fasaituri si pleznituri), dar nu tot timpul! poate sa-mi spuna cineva de la ce ar fi? si as vrea sa-l trag si in banda ....
cineva cerea o schema !!! poate il va ajuta asta!!                                 mai am o poza dar nu o pot pune!

Foarte proaste aceste produse Electromures!Am avut cam toata gama lor de produse...se defectau extrem de repede,mai mult le tineam prin service decat functionale acasa...asa ca ...am trecut la TECHNICS(Am linie TECHNICS din 1990 si sunt absolut impecabile si in ziua de astazi!)...

#61
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
]
Va rog mult cine imi poate spune si mie valorile si tipul sigurantelor fuzibile de la Delia:B502,B503,B504,B505.Am luat un amplituner varza,l-am reparat dupa schema (finali BD911,912),dar nu inteleg pe schema aceste valori.Cand l-am luat avea sarma in loc de sigurante.Multumesc.
Am reparat Delia aproape de la 0,dar BD-urile sa incalzesc ceva cam tare.Reglajul superdiodei nu e punctul meu forte,de asta m-am ferit sa construiesc amplificatoare cu acest reglaj.Am reglat acele 2 semireglabile la jumatate din cursa,se aude perfect pe ambele canale,dar se incalzeste radiatorul cam repede.Ce s-ar intampla daca as pune in paralel pe fiecare final cate un BD de acelasi tip?S-ar auzi ceva mai tare?Nu s-ar mai incalzi asa tare?De fapt...sa vad daca am loc pe acelasi radiator sa le pun.Si sa imi spuneti va rog de acele sigurante.Multumesc.

Edited by mister_rf, 04 January 2011 - 18:16.


#62
blind

blind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2006

 EL-GABRY, on Mar 23 2008, 16:31, said:

Am reparat Delia aproape de la 0,dar BD-urile sa incalzesc ceva cam tare.Reglajul superdiodei nu e punctul meu forte,de asta m-am ferit sa construiesc amplificatoare cu acest reglaj.Am reglat acele 2 semireglabile la jumatate din cursa,se aude perfect pe ambele canale,dar se incalzeste radiatorul cam repede.Ce s-ar intampla daca as pune in paralel pe fiecare final cate un BD de acelasi tip?S-ar auzi ceva mai tare?Nu s-ar mai incalzi asa tare?De fapt...sa vad daca am loc pe acelasi radiator sa le pun.Si sa imi spuneti va rog de acele sigurante.Multumesc.
Daca ai cumparat tranzistori de la magazinele de pe maica domnului e normal sa se incinga, pentru ca sunt contrafacuti si sunt de slaba calitate. Am inlocuit in trecut 2 perechi de complementari BD139/140 de fabricatie romaneasca cu unii philips (cica) luati de la conex, de pe maica domnului. Dupa 2 ore de functionare frigeau in draci iar partea metalica de pe spatele tranzistorilor se albastrise (era la culoarea pastei de pix, nu exagerez!), asa ca am montat inapoi tranzistorii romanesti, la fel, fara radiator...au stat reci si dupa 5 ore de functionat la maxim.
Concluzie: Nu intotdeauna reglajele facute sunt proaste, au si piesele influenta destul de mare.


Later edit: DACA pui bd-uri in paralel, ar fi bine sa le montezi pe acelasi radiator si cu o rezistenta de 0,1 oameni in colector. Bafta la reconditionat!

Edited by blind, 23 March 2008 - 16:51.


#63
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Mai mult decat obtinerea unei puteri mai mari,urmaresc ca finalii sa nu se mai incinga asa tare.Si ma gandeam ca daca o sa am cate 2 pe ramura rezolv cat de cat problema.Nu stiu.Si daca trebuie inteleg ca trebuie sa inseriez intre colectori cate o rez de 0.1ohm.De putere?Multumesc.O scot eu la capat.Trebuie sa lucrez si la design,ca arata tipic anilor 80-90.Ceva idei in privinta asta?

Edited by mister_rf, 04 January 2011 - 18:15.


#64
techs

techs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.10.2006
B502 , 503 , 504  trebuie sa fie de 250 mA , B505  este de 630mA. Asa este trecut in schema.

Daca se incing finalii este posibil sa fie  curentul de repaus prea mare, leaga ampermetrul  in serie cu colectorul unui final si regleaza  semireglabilul pana ai cca  40 mA, NU stiu cit recomanda producatorul dar  cu valoarea asta ar trebui sa fi ok, daca ii dai mai mult se  incalzesc finalii  , mai putin  provoaca distorsiuni la nivel mic.Atentie sa  nu  lasi amplificatorul alimentat pe o singura ramura cind faci reglajul  si sa legi la masa intrarea de semnal in finalul audio.

Nu cred ca poti obtine o putere mai mare , te limiteaza valoarea tensiunii de alimentare si curentul maxim debitat de transformator.

#65
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004
Absolut corect, mai ales ca ai acces la colectori, nu sunt lipiti direct pe PCB. In ce priveste intrarea la masa, daca ti-e greu, poti s-o lasi asa cum e, dar dai volumul la minim, si joasele si inaltele si balansul la jumate. Cu traful din el NU scoti mai mult de 2x25W/8ohm! (punct)- nu te lua dupa unii si altii, schema aia cu alimentarea aia si cu distorsiuni minime merge perfect la 2x20W/ohm. Ce mai poti face este sa schimbi condensatorul dublu de 2x4700/40 cu 2 mai noi, eventual de f. buna calitate, de 10.000/40 sau 50V sau 63V, ca e loc!

Edited by mister_rf, 04 January 2011 - 18:15.


#66
MadKat

MadKat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.05.2004

 ionioni2000, on Mar 15 2008, 17:40, said:

Era amplituner facut de Electronica Industriala (IEI) si scoate 2x40W/4ohm, are UUS OIRT SI CCIR, filtru MPX, etc. Eu ii caut schema, poate o gasesti pe undeva.

o masinarie de-asta am si eu, si inca in functiune
a fost luat de mine de nou prin liceu (in jur de 93-94) si a mers excelent cativa ani (si chefuri etc) pana la un punct cand a inceput sa cedeze amplificarea... pe care am schimbat-o acum vreo 3 ani (descoperindu-l in debara) cu ceva integrate (nu mai tin minte exact modelul dar ma pot uita) ajungand la o putere undeva intre 30-35W in 8 ohmi, trecut toate mufele pe RCA si cleme pt difuzoare. Traful supradimensionat face fata fara nici o problema, iar stabilizarea pe partea de 12V este suficienta pt un corector de ton mai rasarit
radioul este intr-adevar foarte bun pe FM, iar acele "memorii" sunt destul de ok
de la IEI mai am acel T-350 de care se vb mai sus, luat defact de la cineva si "restaurat" de mine - arata si merge excelent, dar nu prea mai am ce face cu el... il tin doar de colectie
Electromures... am avut deckul ale carui poze le-am vazut mai sus (argintiu cu caseta in dreapta) - am prins cred ultimul lot dupa revolutie echipat cu mecanica chinezeasca surprinzator de buna (net peste cea romaneasca) - a mers impecabil pana acum cativa ani cand l-am vandut in stare perfecta de functionare

#67
andreihristescu

andreihristescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 14.04.2008
daca puteti va rog sa imi aratati si mie printr-o poza cum arata finalele
Am un amplificator de electromures 4X40W tip ANDA
Lam ucis conectandu-l la calculator si dandu-l la maxim
un singur lucru pot sa spun
potentiometrele este clarc ca sunt extrem de proaste
Dar o mica exceptie face acest amplificator ca am trait cu el viata la maxim. are o claritate fantastica la sunet Bass , Inalte
Singura buba este ca acum s-a defectat . are 4 iesiri ( pot pune patru boxe) .
Nu mai merg decat cele de pe partea dreapta.
Am un singur lucru de facut. Sa il duc la un service iar dupa reparatie vreau sa il reconditionez
Tin la el foarte mult pentru ca are in el o istorie care nu poate fii uitata.
La vremea respectiva a fost ceva extraordinar

Edited by mister_rf, 15 April 2008 - 07:33.
fara prescurtari inutile in genul lui: ''K'' !


#68
liviu_costel_1st

liviu_costel_1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.02.2008
Salut ! Am un amplificator de 50 w - 8 ohmi cu denumirea "AMPLIMIXER 2050 Clasa N de protectie ", fabricat in Tg. Mures. Am atasat cateva poze pentru a va aminti modelul. L-am luat de la un prieten si a fost modificat. El spune ca mai bobinat spire la traf, si a schimbat finalii, ca sa-i mareasca puterea. Problema e ca se cam incinge, si pe un canal se aude super incet. As vrea sa ma ajute cineva cu o schema electrica, ca sa-l refac asa cum era original, ca sa nu mai am probleme. Merci frumos ! O zi buna !

Attached Files



#69
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,359
  • Înscris: 26.02.2008
Am si eu o DELIA. Balansul la ele este facut cu un potentiometru dublu, cu caracteristica antilogaritmica de 100 ko. Stie cineva de unde sa-l cumpar? Cu unul normal, logaritmic nu merge bine, iar cu unul liniar apare atenuare serioasa.

#70
Chevelle

Chevelle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 22.04.2008

 orlandobarbulescu, on Dec 12 2008, 15:02, said:

Am si eu o DELIA. Balansul la ele este facut cu un potentiometru dublu, cu caracteristica antilogaritmica de 100 ko. Stie cineva de unde sa-l cumpar? Cu unul normal, logaritmic nu merge bine, iar cu unul liniar apare atenuare serioasa.

Se mai gasesc potentiometre de 100 KOhmi Log pe undeva???? Unde??? Am si eu nevoie de 2 astfel de potentiometre pt fosila mea de Amplif Electromures 2x15 W /4 ohmi AS 15201.

#71
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Salutare ! Am revenit pe topic cu inca o componenta Electromures, si anume o orga de lumini cu 16 iesiri, fiecare de 150W. Functioneaza fie ca orga de lumini pe 4 frecvente (joase, medii-joase, medii-inalte, inalte), fie ca lumina dinamica. Are 4 iesiri pe fiecare canal. Are intrare audio si de asemenea iesire audio. Are potentiometru de volum audio cu VU-metru. Este aproape noua. Daca stie cineva mai multe detalii despre acest aparat, il rog sa posteze aici.

Am vazut ca a devenit interesant topicul, de cand l-am deschis si pana acum. Va rog pe toti cei care stiu cate ceva despre electronicele facute la Tg. Mures, de Electromures, sa posteze informatii si imagini cu cat mai multe aparate produse de Electromures. Va multumesc.

Edited by kitzsteinhorn91, 21 April 2009 - 14:41.


#72
kitzsteinhorn91

kitzsteinhorn91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.02.2007
Am revenit cu niste poze cu aceasta orga de lumini. Cei care cunosc mai multe lucruri despre acest aparat sa scrie aici.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate