Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#289
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Am si eu o intrebare pentru cei ce au fost intr-o situatie similara sau cunosc bine legislatia:pasaportul fetei mele in varsta de 3 ani expira in septembrie 2012;in aceste conditii,exista riscul de a avea dificultati in a intra in Italia la sfarsitul lui iulie/inceputul lui august?
La iesirea din tara nu sunt probleme,am trimis un e-mail la Directia Generala de Pasapoarte si iata raspunsul:Urmare a solicitării dumneavoastră, adresată instituției noastre prin intermediul poștei electronice, vă informăm că, pașaportul poate fi utilizat până la data expirării înscrisă în pagina informatizată, cu precizarea că în prezent nu există reglementări interne care să impună o valabilitate minimă a documentului de călătorie (de exemplu 6 luni până la expirare).  

Insa mi s-a sugerat:Pentru a evita apariția unor situații neplăcute, în măsura în care statul de destinație impune o valabilitate mai mare a documentului de călătorie, calculată de la momentul intrării pe teritoriul acestuia, va trebui să solicitați informațiile necesare de la misiunea diplomatică sau oficiul consular al statului respectiv în România.

Am trimis un e-mail catre ambasada Italiei,insa deocamdata nu s-au deranjat sa-mi raspunda...
Deci,stie cineva?

Edited by zuv, 11 May 2012 - 10:41.


#290
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Am si eu o intrebare. O prietena de-a mea are un copil minor cu un barbat cu care nu a fost casatorita, dar care a recunoscut copilul, si este trecut ca si tata in certificatul de nastere. La plecarea din tara, este nevoie de procura? Ei nefiind casatoriti, nu exista nici o hotarare judecatoreasca de incredintare a minorului.

#291
div31

div31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.06.2012

View Postboz1, on 14th May 2012, 22:33, said:

Am si eu o intrebare. O prietena de-a mea are un copil minor cu un barbat cu care nu a fost casatorita, dar care a recunoscut copilul, si este trecut ca si tata in certificatul de nastere. La plecarea din tara, este nevoie de procura? Ei nefiind casatoriti, nu exista nici o hotarare judecatoreasca de incredintare a minorului.

Are nevoie de acordul tatalui prin notariat. Dureaza aproximativ 30 de minute.

@ zuv: Eu stiam ca la intrarea in Italia nu mai exista vama, doar la iesirea din Romania iti cere pasaport/buletin. In rest stiu ca nu ai treaba pe nicaieri prin Europa (cel putin, cele care sunt state Schengen).

#292
anca2012

anca2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2012
buna ziua,am si eu 2intrebari:1.pt un copil minor sub 14 ani imi tb procura din partea fostului sot la granita?
2.ce acte mai tb sa am la mine?

#293
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007

Quote

Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de ambii parinti;

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei, statul (statele) de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia ori face dovada decesului celuilalt parinte;

Acte necesare daca calatoresti in UE: Carte de identitate sau pasaport pentru tine iar pentru copil, Carte de identitate sau pasaport + declaratia celuilalt parinte)

Sper ca ti-am fost de ajutor!  :arigato:

Edited by genius07, 24 June 2012 - 15:02.


#294
gicanul

gicanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2003
la procura e bine sa ai si 2 copii xerox,mie la aeroportul din TM mi le-a cerut si au ramas la ei.

#295
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

View Postgenius07, on 24th June 2012, 15:59, said:

Acte necesare daca calatoresti in UE: Carte de identitate sau pasaport pentru tine iar pentru copil, Carte de identitate sau pasaport + declaratia celuilalt parinte)

Sper ca ti-am fost de ajutor!  :arigato:

Doar pasaport. CI nu poti obtine inainte de 14 ani deoarece se considera ca nu ai capacitate deplina de exercitiu.
Si pasaport pertru ca Ordonanta de Urgenta 207/04.12.2008 care modifica Legea 248/2005 spune ca parintii nu-si mai pot trece copii pe pasaporturile lor.

#296
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007

View PostSirLaurentiu, on 24th June 2012, 16:30, said:

Doar pasaport. CI nu poti obtine inainte de 14 ani deoarece se considera ca nu ai capacitate deplina de exercitiu.
Si pasaport pertru ca Ordonanta de Urgenta 207/04.12.2008 care modifica Legea 248/2005 spune ca parintii nu-si mai pot trece copii pe pasaporturile lor.

Ai dreptate, eu am inteles ca are 14 ani. :)

#297
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009

View Postdiv31, on 23rd June 2012, 12:13, said:

Are nevoie de acordul tatalui prin notariat. Dureaza aproximativ 30 de minute.

@ zuv: Eu stiam ca la intrarea in Italia nu mai exista vama, doar la iesirea din Romania iti cere pasaport/buletin. In rest stiu ca nu ai treaba pe nicaieri prin Europa (cel putin, cele care sunt state Schengen).



Multumesc frumos.

#298
gyuly

gyuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.01.2007

View Postzuv, on 11th May 2012, 11:40, said:

Am si eu o intrebare pentru cei ce au fost intr-o situatie similara sau cunosc bine legislatia:pasaportul fetei mele in varsta de 3 ani expira in septembrie 2012;in aceste conditii,exista riscul de a avea dificultati in a intra in Italia la sfarsitul lui iulie/inceputul lui august?
La iesirea din tara nu sunt probleme,am trimis un e-mail la Directia Generala de Pasapoarte si iata raspunsul:Urmare a solicitării dumneavoastră, adresată instituției noastre prin intermediul poștei electronice, vă informăm că, pașaportul poate fi utilizat până la data expirării înscrisă în pagina informatizată, cu precizarea că în prezent nu există reglementări interne care să impună o valabilitate minimă a documentului de călătorie (de exemplu 6 luni până la expirare).  

Insa mi s-a sugerat:Pentru a evita apariția unor situații neplăcute, în măsura în care statul de destinație impune o valabilitate mai mare a documentului de călătorie, calculată de la momentul intrării pe teritoriul acestuia, va trebui să solicitați informațiile necesare de la misiunea diplomatică sau oficiul consular al statului respectiv în România.

Am trimis un e-mail catre ambasada Italiei,insa deocamdata nu s-au deranjat sa-mi raspunda...
Deci,stie cineva?


Puteti circula linistiti pana in ziua expirarii pasaportului.

Acea regula cu 6 luni valabilitate era valabila pentru Spatiul Schengen si numai pentru cetatenii extracomunitari. Intre timp noi am devenit cetateni ai Uniunii si ne bucuram pe deplin de libertatea de circulatie, nemaifiind nici o astfel de restrictie.

Daca sunteti pe drumul de intoarcere spre Romania puteti circula si cu un pasaport expirat.

Singura problema in acest caz (cu pasaport expirat), asa cum s-a spus si mai sus, poate sa apara la frontiera romana (astfel nu se mai permite iesirea), celelalte state fiind in Spatiul Schengen si nu mai au control la frontiera. Dar in situatia dvs. puteti circula linistiti.

#299
lecar

lecar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.11.2006
Am nevoie de un sfat, asa ca-i rog pe cei care cunosc legea ce se aplica in acest caz sa ma lumineze si pe mine. :-)

- copilas de un an si jumatate cu cetatenie spaniola (cu buletin de identitate spaniol)
- mama cetatean roman, tata cetatean spaniol, ambii rezidenti in Spania
- copilasul merge in vacanta in Romania, insotit de ambii parinti
- la intoarcere, parintii se intorc mai repede si lasa copilasul o perioada la bunici (parintii mamei, ambii cetateni romani), urmand ca acestia sa-l insoteasca inapoi in Spania
- de ce acte e nevoie pentru a li se permite bunicilor iesirea din Romania impreuna cu copilasul?

Pentru intrarea in Spania, politia din Spania a eliberat un document prin care se atesta ca parintii sunt de acord ca fiul lor sa calatoreasca in strainatate insotit, deci nu vor fi probleme. Singurele probleme ce pot aparea sunt legate de iesirea din Romania, unde politia romana de frontiera din aeroport chiar nu stiu ce documente poate cere.

Mi-ar fi foarte util si textul in sine din lege, unde se reglementeaza clar o astfel de situatie.

Multumesc pentru ajutor.

#300
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Conditii de iesire din tara pentru cetatenii romani minori  
  
In baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, minorii romani pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali. Prin reprezentant legal se intelege persoana desemnata, potrivit legii, sa exercite drepturile si sa indeplineasca obligatiile parintesti fata de minor.

Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de ambii parinti;

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei, statul (statele) de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia ori face dovada decesului celuilalt parinte;

Documente doveditoare ale decesului sunt:

certificat de deces valabil si cu putere doveditoare pe teritoriul Romaniei, in conditiile legii;

hotarare judecatoreasca de declarare a mortii, ramasa definitiva, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea certificatului de deces;

comunicare oficiala primita prin intermediul misiunilor diplomatice sau al oficiilor consulare ale Romaniei in strainatate, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea unor certificate de stare civila.

Nu este necesara declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului.

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta extrasul de cazier judiciar si o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:

acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;

statul (statele de destinatie);

perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;

datele de identitate ale insotitorului respectiv;

extrasul de cazier judiciar al insotitorului;

documente din care sa rezulte calitatea de persoana desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane (poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane).

Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se prezinta, in original si in fotocopie, Politiei de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care se efectueaza iesirea din tara.

Insotitorul, care calatoreste in strainatate impreuna cu un minor, are urmatoarele obligatii:

sa acorde ingrijire si supraveghere minorului pe toata durata deplasarii;
sa nu abandoneze minorul;
sa nu incredinteze minorul altei persoane decat parintelui, reprezentantului legal sau, dupa caz, persoanei prevazute in declaratie ori, in cazuri deosebite, autoritatilor straine competente in domeniul acordarii de asistenta si protectie pentru minori;
sa respecte scopul, ruta si durata deplasarii mentionate in declaratie, cu exceptia situatiei cand exista acordul ulterior al acestora cu privire la schimbarile intervenite;
in cazul disparitiei minorului pe perioada deplasarii in strainatate, sa anunte de indata autoritatile competente de pe teritoriul statului unde s-a produs evenimentul, precum si cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, solicitand eliberarea unei adeverinte in acest sens;
sa informeze de indata ce este posibil cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in cazul aparitiei unei situatii obiective de natura sa intrerupa calatoria, sa schimbe ruta, sa depaseasca durata calatoriei indicate de parinti sau de reprezentantul legal;
in cazul in care nu este posibila incredintarea minorului persoanei prevazute in declaratie, sa anunte imediat cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in vederea reunificarii familiale a minorului sau, dupa caz, sa se reintoarca in Romania cu acesta.
Minorul care calatoreste in strainatate insotit de cel putin unul dintre parinti sau de reprezentantul sau legal nu poate fi incredintat de catre acesta unei persoane de pe teritoriul altui stat, atunci cand fata de minor s-a dispus masura educativa a libertatii supravegheate, in conditiile legii penale.

Politistii de frontiera vor intrerupe calatoria minorului, chiar daca sunt indeplinite conditiile mentionate anterior, in urmatoarele situatii:

a) insotitorul este cetatean strain si nu face dovada faptului ca are dreptul sa se reintoarca in Romania, desi in declaratia parintilor sau, dupa caz, a reprezentantului legal se mentioneaza ca minorul se va reintoarce impreuna cu acelasi insotitor;
B) insotitorul a savarsit anterior una dintre infractiunile urmatoare, cu exceptia cazului in care a fost reabilitat pentru aceasta infractiune:
1. omor, omor calificat, omor deosebit de grav;
2. infractiuni privitoare la viata sexuala;
3. cersetorie;
4. lipsire de libertate in mod ilegal;
5. sclavie;
6. prostitutie;
7. proxenetism;
8. infractiuni privind traficul de droguri sau precursori;
9. infractiuni privind traficul de persoane si infractiuni in legatura cu traficul de persoane;
10. trafic de migranti;
11. trafic de tesuturi sau organe umane;
12. infractiuni de terorism;
c) insotitorul este cetatean strain si paraseste teritoriul Romaniei ca urmare a unei decizii de indepartare de pe teritoriul Romaniei, dispusa in conditiile legii, cu exceptia cazului in care este parinte al minorului si exista acordul celuilalt parinte;
d) insotitorului sau minorului i-a fost limitat, in conditiile prezentei legi, exercitiul dreptului la libera circulatie in strainatate pentru statul de destinatie ori pentru un stat care urmeaza sa fie tranzitat, in perioada in care urmeaza sa calatoreasca impreuna;
e) insotitorul nu este persoana careia i-a fost incredintata de catre instanta supravegherea minorului, atunci cand fata de acesta s-a dispus masura educativa a libertatii supravegheate, in conditiile legii penale;
f) minorul refuza sa iasa din tara, daca a implinit varsta de 14 ani.
Politia de Frontiera Romana permite iesirea din Romania a minorilor, fara prezentarea declaratiei, in urmatoarele situatii:

a) in cazul in care insotitorul argumenteaza necesitatea calatoriei in strainatate prin faptul ca minorul urmeaza sa beneficieze de un tratament medical care nu este posibil pe teritoriul Romaniei si fara de care viata sau sanatatea ii este pusa in mod grav in pericol, cu conditia sa prezinte documente doveditoare in acest sens, emise sau avizate de autoritatile medicale romane, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care urmeaza sa se acorde tratamentul medical respectiv, chiar daca nu exista acordul ambilor parinti, al celuilalt parinte, al parintelui supravietuitor sau al reprezentantului legal;
B) in cazul in care insotitorul face dovada ca minorul se deplaseaza pentru studii sau concursuri oficiale, prin prezentarea unor documente corespunzatoare, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care se vor desfasura aceste studii sau concursuri, chiar daca exista acordul doar al unuia dintre parinti.
In situatia in care politistii de frontiera constata ca nu sunt indeplinite conditiile prevazute de Legea 248/2005 pentru ca minorul sa iasa din Romania, vor intrerupe calatoria acestuia.

Daca minorul nu este insotit de cel putin unul dintre parinti si nu sunt indeplinite conditiile mentionate mai sus, se informeaza acestia, punandu-le in vedere sa il preia de indata ce este posibil.

In cazul in care nu este posibila informarea parintilor, politistii de frontiera anunta Autoritatea Nationala pentru Protectia Drepturilor Copilului, care initiaza procedura aplicabila minorilor neinsotiti, potrivit legii.

Continutul si forma declaratiei

Textul este luat de aici: http://www.politiadefrontiera.ro/

#301
lecar

lecar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.11.2006
Mutumesc, insa aici scrie doar de cazul in care minorul este cetatean roman. Deci nu se aplica la cazul meu. Stiti cumva ce lege/regulamente/etc se aplica in acest caz?

#302
ridi

ridi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.07.2006
Salutare
Am urmatoarea situatie:
In sept. plec cu sotia si copilul de 4 ani in TURCIA. Toti trei avem pasaport, deci n-ar fi probleme, cu o particularitate totusi: sotia nu si-a schimbat pasaportul dupa casatorie, cu noul nume (si-a schimbat doar cartea de identitate).
Am avut alte iesiri din tara, dar in UE, deci am folosit doar cartile de identitate pt mine si sotie, respectiv pasaportul copilului. Singura, sotia a iesit fara probleme cu pasaportul cu vechiul  nume.
Acum, cand va trebui sa folosim paspoartele, sa ne asteptam la probleme? Copilul are numele meu de familie, sotia are pasaport pe fostul nume. Evident, ar putea sa isi schimbe pasaportul, dar mai e valabil inca 4 ani, plus ca nu prea are timp. Are cineva un raspuns?
Multumesc,

#303
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postridi, on 9th August 2012, 15:23, said:

Salutare
Am urmatoarea situatie:
In sept. plec cu sotia si copilul de 4 ani in TURCIA. Toti trei avem pasaport, deci n-ar fi probleme, cu o particularitate totusi: sotia nu si-a schimbat pasaportul dupa casatorie, cu noul nume (si-a schimbat doar cartea de identitate).
Am avut alte iesiri din tara, dar in UE, deci am folosit doar cartile de identitate pt mine si sotie, respectiv pasaportul copilului. Singura, sotia a iesit fara probleme cu pasaportul cu vechiul  nume.
Acum, cand va trebui sa folosim paspoartele, sa ne asteptam la probleme? Copilul are numele meu de familie, sotia are pasaport pe fostul nume. Evident, ar putea sa isi schimbe pasaportul, dar mai e valabil inca 4 ani, plus ca nu prea are timp. Are cineva un raspuns?
Multumesc,

Sa incerc o recapitulare a ceea ce ati scris dumneavoastra si – poate – construiesc un raspuns utilizabil.

Cand se pune problema "mama+tata"? La iesirea din Romania. Sunt singurii care ne-au intrebat care-s parintii copiilor.
Cum iese familia din tara? Ambii parinti pe baza cartilor de identitate, copilul pe baza pasaportului+certificatului de nastere.
Cum intrati in Turcia? Toti trei cu pasapoarte. Copilul are numele tatalui, este doar al lui 10 minute (daca intreaba cineva). Asa-zisa mama uita de copil 10 minute, este numai o doamna care insoteste copilul si are grija lui.


Cam asa am face noi, am pleca de-acasa cu pasapoartele+cartile de identitate. Si certificatul de nastere (sau copia acestuia).

#304
ridi

ridi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.07.2006

View Posto_dor, on 9th August 2012, 17:08, said:

Sa incerc o recapitulare a ceea ce ati scris dumneavoastra si – poate – construiesc un raspuns utilizabil.

Cand se pune problema "mama+tata"? La iesirea din Romania. Sunt singurii care ne-au intrebat care-s parintii copiilor.
Cum iese familia din tara? Ambii parinti pe baza cartilor de identitate, copilul pe baza pasaportului+certificatului de nastere.
Cum intrati in Turcia? Toti trei cu pasapoarte. Copilul are numele tatalui, este doar al lui 10 minute (daca intreaba cineva). Asa-zisa mama uita de copil 10 minute, este numai o doamna care insoteste copilul si are grija lui.


Cam asa am face noi, am pleca de-acasa cu pasapoartele+cartile de identitate. Si certificatul de nastere (sau copia acestuia).
Mersi frumos pt raspuns. Singurul mic risc ar fi totusi ca la iesirea din Romania (sau la revenire?) cineva sa ne ceara si pasapoartele, avand in vedere ca plecam in Turcia....

#305
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View Postridi, on 10th August 2012, 09:48, said:

Mersi frumos pt raspuns. Singurul mic risc ar fi totusi ca la iesirea din Romania (sau la revenire?) cineva sa ne ceara si pasapoartele, avand in vedere ca plecam in Turcia....


Chiar daca aveti certificatul de nastere, pe el este numele mamei din buletin, nu din pasaport, iar la intrare in Turcia vi se va cere pasaportul. Asa ca tot nu e suficient, trebuie declaratie notariala din partea mamei ca tatal sa poata iesi cu copilul din tara (in cazul in care ziceti la granita ca d-na nu este mama....)

#306
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postridi, on 10th August 2012, 09:48, said:

Mersi frumos pt raspuns. Singurul mic risc ar fi totusi ca la iesirea din Romania (sau la revenire?) cineva sa ne ceara si pasapoartele, avand in vedere ca plecam in Turcia....

Ganditi prea mult! Scrie pe fruntea voastra ca plecati in Turcia? Romania+Bulgaria vor sa vada ca aveti acte (carti de identitate pentru cei mari + pasaport, eventual certificat de nastere, pentru cea/cel mic). Poate ca dumneavoastra mergeti in vacanta in Bulgaria. De unde stiu ei ca aveti de gand sa ajundeti la Edirne?! Nu se completeaza vreo declaratie. Certificatul de nastere nu aveti de ce sa-l prezentati din proprie initiativa; daca ei simt nevoia sa-l vada, atunci vi-l solicita.


View Postminam, on 10th August 2012, 12:00, said:

Chiar daca aveti certificatul de nastere, pe el este numele mamei din buletin, nu din pasaport, iar la intrare in Turcia vi se va cere pasaportul. Asa ca tot nu e suficient, trebuie declaratie notariala din partea mamei ca tatal sa poata iesi cu copilul din tara (in cazul in care ziceti la granita ca d-na nu este mama....)

Turcii verifica copiii?! Eu stiam ca sunt printre cei mai sensibili (ma refer la reprezentantii autoritatilor) la vederea copiilor.
Poveste: pe la 5 dimineata, intr-una din zonele in care patrula armata, am fost opriti si ... nu stim ce au vrut de la noi; nici in turca, nici in engleza nu am inteles ce spuneau, asa ca le-am oferit toate cele 4 pasapoarte. Ne-au intrebat de ce 4 pasapoarte si le-am spus ca in spate sunt 2 copii care dorm. In secunda urmatoare ne-au dat pasapoartele si si-au cerut scuze, facandu-ne semn sa plecam.
Revin la ce ati spus dumneavoastra. La intrarea in Turcia fiecare dintre calatori trebuie sa aiba un act valid, fara nicio alta corelatie. Declaratia despre care vorbiti dumneavoastra nu este pentru Turcia, ci pentru Romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate