Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#253
arizona_dreaming

arizona_dreaming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 24.10.2008
S alut, vreau si eu o lamurire, daca stie cineva.

Baiatul meu are 17 ani, nu are pasaport dar are CI. Vreau sa-l trimit in Grecia cu fratele meu. Voi merge la notar cu sotul pentru a face procura de incredintare. Fratele meu trebuie sa-si scoata cazier judiciar sau altceva pt a nu avea probleme cu minorul de fiu-meu la granita sau asta nu e reglementat ? Stie cineva cu exactitate ? Nu as vrea sa isi strice nimeni concediul si sa nu-i lase vamesii nostri sa iasa din tara...

#254
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Procura la notar si cazier pentru persoana insotitoare si totul o sa fie ok

#255
liv999

liv999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.11.2006

 adi_ab, on 25th June 2011, 18:26, said:

Procura la notar si cazier pentru persoana insotitoare si totul o sa fie ok

am urmarit topicul acesta si am gasit cateva referiri la necesitatea cazierului pt. persoana insotitoare. totusi nu am gasit (nici in lege, nici in OUG) vreo mentiune despre cazier. puteti va rog sa-mi indicati unde se precizeaza  necesitatea acestuia?

multumesc

#256
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Nu stiu acum in ce lege este precizata , cauta pe siteul ministerului si vezi acolo la conditii pentru a iesi din tara .

#257
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 liv999, on 26th June 2011, 14:41, said:

am urmarit topicul acesta si am gasit cateva referiri la necesitatea cazierului pt. persoana insotitoare. totusi nu am gasit (nici in lege, nici in OUG) vreo mentiune despre cazier. puteti va rog sa-mi indicati unde se precizeaza  necesitatea acestuia?

multumesc

H.G.nr. 94/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate, art.24:

(1) Cetatenilor romani minori li se permite iesirea din tara numai insotiti de o persoana fizica majora, daca sunt prezentate in situatiile prevazute de art. 30 din Legea nr. 248/2005, dupa caz, urmatoarele documente:
e) cu privire la însoțitorul împuternicit de parinți sau, dupa caz, de reprezentantul legal, certificat de cazier judiciar și, dupa caz, documente din care sa rezulte calitatea de persoana desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, în condițiile legii, sa desfasoare activitati de transport internațional de persoane;

Sa inteleg ca de-abia acum veti lua in seama referirile la necesitatea cazierului?

Edited by o_dor, 27 June 2011 - 19:42.


#258
liv999

liv999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.11.2006

 o_dor, on 27th June 2011, 20:39, said:

Sa inteleg ca de-abia acum veti lua in seama referirile la necesitatea cazierului?

da. multumesc

#259
karina11

karina11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.06.2011
buna va rog sa ma ajutati cu o informatie...plecam in vacanta in grecia 8 zile din 23 iulie, avem un baietel de 5 anisori care poseda pasaport individual,, dar expira in 27 august,, noi ne intoarcem in 1 aug.. dar fiind ca mergem cu masina.. prin sarbia macedonia..grecia.. multe frontiere,,, oare o sa intampinam dificultatii pentru termenul scurt al pasaportului.. sa ii fac unul nou?

#260
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 karina11, on 13th July 2011, 00:41, said:

buna va rog sa ma ajutati cu o informatie...plecam in vacanta in grecia 8 zile din 23 iulie, avem un baietel de 5 anisori care poseda pasaport individual,, dar expira in 27 august,, noi ne intoarcem in 1 aug.. dar fiind ca mergem cu masina.. prin sarbia macedonia..grecia.. multe frontiere,,, oare o sa intampinam dificultatii pentru termenul scurt al pasaportului.. sa ii fac unul nou?

Teoretic:
"Cetățenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Grecia. Intrarea în Grecia este permisă cu pașaportul sau cartea de identitate valabile cel puțin 6 luni de la data intrării pe teritoriul Greciei."

Practic: sunteti la "mila" vamesilor, ca sa citez din mesajul http://forum.softped...t...t&p=8774710



Acest subiect a tot fost reluat pe “Totul despre pasapoarte”:

Stie cineva daca mai e valabila regula cu pasaportul care trebuie sa fie valabil inca cel putin 6 luni de la data iesirii din tara? La intrebarea asta, nici macar cei de la Serviciul Pasapoarte n-au reusit sa-mi dea un raspuns precis... mi s-a spus ca DEPINDE!!! Daca nimeresc pentru un nenea ciufut, imi intoarce fetita de la granita... Pasaportul ei expira pe 13 aprilie 2011, iar noi am vrea sa plecam in Franta (cu avionul) in jur de 26-27 octombrie. Cind pasaportul ei nu va mai fi in alea 6 luni... Stie cineva ce lege m-ar putea lamuri? Multumesc. ( http://forum.softped...t...t&p=8774313 )

Majoritatea tarilor care nu sunt in UE/SEE cer ca pasaportul sa fie valabil mai mult de 6 luni de la data iesirii din tara/expirarii vizei.
Deci obligativitatea celor 6 luni este adevarata, dar cu urmatoarele mentiuni (ca in bancul de la Radio Erevan): nu se cere la iesirea din tara, ci la intrarea in tara de destinatie, si nu pt. toate tarile, ci doar in majoritatea tarilor din afara UE/SEE. N-a fost niciodata valabila regula aia. In concluzie, n-o sa se ia nimeni de tine cand iesi, daca este pasaportul este valabil. Altfel ce rost ar mai avea termenul de valabilitate, daca oricum nu poti iesi daca mai ai mai putin de 6 luni pana la expirare...Cred ca s-a mai discutat cu o pagina in urma.
( http://forum.softped...t...t&p=8774498 )

Multumesc pentru raspuns, dar, ca tot omul care s-a fript cu ciorba, am invat sa suflu si-n iaurt (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/tongue.gif) Sa detaliez putin:
1. In luna aprilie 2010, ar fi trebuit sa ajung, impreuna cu fiica-mea de 8 ani, in Franta. Pasaportul ei expira in iunie 2010, auzizem de regula celor 6 luni, asa ca am intrat pe site-ul politiei de frontiera + cel al ambasadei Frantei, sa ma lamuresc. Politia de frontiera zicea ca documentul trebuie sa fie VALABIL, ambasada spunea ca trebuie sa fie valabil mai mult de 6 luni de la iesirea din tara. Mi-a fost teama sa nu ne intoarca de pe aeroport, asa ca am mers la Serviciul Pasapoarte si am intrebat ce si cum. Am apelat la o cunostinta, care mi-a explicat ca sint la "mila" vamesilor. Altfel spus, ca sa nu risc sa raminem in aeroport, era mai bine sa-i fac un nou pasaport. Plecarea fiind din scurt, am optat pentru un pasaport din ala valabil un an. Care - daca se aplica regula celor 6 luni - nu e deloc valabil un an!!!
( http://forum.softped...t...t&p=8774710 )

#261
karina11

karina11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.06.2011

 o_dor, on 13th July 2011, 08:20, said:

Teoretic:
"Cetățenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Grecia. Intrarea în Grecia este permisă cu pașaportul sau cartea de identitate valabile cel puțin 6 luni de la data intrării pe teritoriul Greciei."

Practic: sunteti la "mila" vamesilor, ca sa citez din mesajul http://forum.softped...t...t&p=8774710



Acest subiect a tot fost reluat pe “Totul despre pasapoarte”:

Stie cineva daca mai e valabila regula cu pasaportul care trebuie sa fie valabil inca cel putin 6 luni de la data iesirii din tara? La intrebarea asta, nici macar cei de la Serviciul Pasapoarte n-au reusit sa-mi dea un raspuns precis... mi s-a spus ca DEPINDE!!! Daca nimeresc pentru un nenea ciufut, imi intoarce fetita de la granita... Pasaportul ei expira pe 13 aprilie 2011, iar noi am vrea sa plecam in Franta (cu avionul) in jur de 26-27 octombrie. Cind pasaportul ei nu va mai fi in alea 6 luni... Stie cineva ce lege m-ar putea lamuri? Multumesc. ( http://forum.softped...t...t&p=8774313 )

Majoritatea tarilor care nu sunt in UE/SEE cer ca pasaportul sa fie valabil mai mult de 6 luni de la data iesirii din tara/expirarii vizei.
Deci obligativitatea celor 6 luni este adevarata, dar cu urmatoarele mentiuni (ca in bancul de la Radio Erevan): nu se cere la iesirea din tara, ci la intrarea in tara de destinatie, si nu pt. toate tarile, ci doar in majoritatea tarilor din afara UE/SEE. N-a fost niciodata valabila regula aia. In concluzie, n-o sa se ia nimeni de tine cand iesi, daca este pasaportul este valabil. Altfel ce rost ar mai avea termenul de valabilitate, daca oricum nu poti iesi daca mai ai mai putin de 6 luni pana la expirare...Cred ca s-a mai discutat cu o pagina in urma.
( http://forum.softped...t...t&p=8774498 )

Multumesc pentru raspuns, dar, ca tot omul care s-a fript cu ciorba, am invat sa suflu si-n iaurt (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/tongue.gif) Sa detaliez putin:
1. In luna aprilie 2010, ar fi trebuit sa ajung, impreuna cu fiica-mea de 8 ani, in Franta. Pasaportul ei expira in iunie 2010, auzizem de regula celor 6 luni, asa ca am intrat pe site-ul politiei de frontiera + cel al ambasadei Frantei, sa ma lamuresc. Politia de frontiera zicea ca documentul trebuie sa fie VALABIL, ambasada spunea ca trebuie sa fie valabil mai mult de 6 luni de la iesirea din tara. Mi-a fost teama sa nu ne intoarca de pe aeroport, asa ca am mers la Serviciul Pasapoarte si am intrebat ce si cum. Am apelat la o cunostinta, care mi-a explicat ca sint la "mila" vamesilor. Altfel spus, ca sa nu risc sa raminem in aeroport, era mai bine sa-i fac un nou pasaport. Plecarea fiind din scurt, am optat pentru un pasaport din ala valabil un an. Care - daca se aplica regula celor 6 luni - nu e deloc valabil un an!!!
( http://forum.softped...t...t&p=8774710 )
deci indicat este pentru  o calatorie linistita sa ii fac altul... multumesc...

#262
dany64_caposul

dany64_caposul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2010
Salutare tuturor,

Am si eu o intrebare: Fiica mea in varsta de 16 ani pleaca singura in SUA in scurt timp. Am facut cred toate cele necesare, adica Declaratia notariala privind acordul nostru ca parinti sa calatoreasca singura, ruta, etc, destinatie, adresa unde va locui in SUA, etc inclusiv cu acordul de a fi insotita de varul nostru care si-a scos si cazier pentru acest scop.
Pe declaratie notarul a scris ca la dus va fi insotita de varul meu si la intors va fi insotita de un reprezentant al companiei aeriene, dar fara sa-l nominalizam intrucat nu stim cine va fi persoana respectiva intrucat intoarcerea este peste cca o luna. (varul nostru este si cetatean american si nu se intoarce cu ea in ROMANIA)

Credeti vom avea probleme cu iesirea din Romania din aceasta cauza.

#263
SpadasinulFricos

SpadasinulFricos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 15.04.2009
Trebuie sa aiba pasaport

#264
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Nu o sa fie nicio problema la intoarcerea in tara daca s-a specificat in declaratia notariala ca va fi insotita da reprezentantul companiei aeriere.

#265
ElaxC

ElaxC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.06.2010
Daca are buletinul la ea si procura cu acordul ambilor parinti , iar daca este precizat in procura de prezenta varului, e ok , n'o sa intampine probleme (I guess) .

#266
dany64_caposul

dany64_caposul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2010
Are pasaport biometric valabil pana in 2015, visa SUA turistica pana in 2016, dar nu stiam ca-i trebuie si CI la iesirea din Romania. Eu eram ingrijorat pentru ca in Lege scrie ca Declaratia notariala trebuie sa cuprinda numele si datele de identificare ale persoanei cu care se intoarce in cazul in care nu este aceeasi persoana cu care pleaca. Ori la intoarcere ea nu vine cu o peroana cunoscuta ci cu un insotitor de bord contractat din SUA inainte de intoarcere cu cateva zile. Si avand in vedere stilul nostru romanesc de a scrie legi ce pot fi interpretate dupa bunul plac al organului legii , in acest caz "omuletul" de la politia de frontiera, ma gandesc la orice chichita de care se pot lega si de aceea am apelat la cunostintele voastre a celor de pe forum.
Multam

#267
Pau_Paula

Pau_Paula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2011
Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Am 17 ani, am cetatenie romana, nu am pasaport. Am venit in italia cu un adult cu procura de la parintii. Acum vreau sa plec acasa. Trebuie sa plec tot cu acel adult si cu procura, sau pot pleca singura, fara sa am probleme la granita?

#268
ElaxC

ElaxC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.06.2010
Ce scrie in procura? Ai acordul ambilor parinti sa mergi insotit de x-ulescu sau cu un reperzentant al agentiei aeriene. Vezi daca scrie asta, nu ai treaba.Odata ce ai iesit, la intoarcere teoretic nu ar trebui as fie probabil.

Edited by ElaxC, 02 August 2011 - 19:44.


#269
Pau_Paula

Pau_Paula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2011
Buna. Pai am acordul ambilor parinti sa vin in italia cu X-ulescu. si la intoarcere trebuie sa vin singura, ptr ca nu mai pot veni cu domnul acela. deci nu o sa fie probleme nu? :D

#270
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Scrie in procura ca la dus trebuie sa fii insotita de X-ulescu si la INTORS SINGURA??? Cum esti acolo, numai partea cu INTORS-ul e importanta, ce scrie de fapt...

Edited by enoxcj, 04 August 2011 - 17:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate