Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#307
ridi

ridi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.07.2006

View Posto_dor, on 10th August 2012, 13:37, said:

Ganditi prea mult! Scrie pe fruntea voastra ca plecati in Turcia? Romania+Bulgaria vor sa vada ca aveti acte (carti de identitate pentru cei mari + pasaport, eventual certificat de nastere, pentru cea/cel mic). Poate ca dumneavoastra mergeti in vacanta in Bulgaria. De unde stiu ei ca aveti de gand sa ajundeti la Edirne?! Nu se completeaza vreo declaratie. Certificatul de nastere nu aveti de ce sa-l prezentati din proprie initiativa; daca ei simt nevoia sa-l vada, atunci vi-l solicita.




Turcii verifica copiii?! Eu stiam ca sunt printre cei mai sensibili (ma refer la reprezentantii autoritatilor) la vederea copiilor.
Poveste: pe la 5 dimineata, intr-una din zonele in care patrula armata, am fost opriti si ... nu stim ce au vrut de la noi; nici in turca, nici in engleza nu am inteles ce spuneau, asa ca le-am oferit toate cele 4 pasapoarte. Ne-au intrebat de ce 4 pasapoarte si le-am spus ca in spate sunt 2 copii care dorm. In secunda urmatoare ne-au dat pasapoartele si si-au cerut scuze, facandu-ne semn sa plecam.
Revin la ce ati spus dumneavoastra. La intrarea in Turcia fiecare dintre calatori trebuie sa aiba un act valid, fara nicio alta corelatie. Declaratia despre care vorbiti dumneavoastra nu este pentru Turcia, ci pentru Romania.
o completare necesara: plec cu avionul. 100% de acord pt calatoria cu masina; cu avionul- s-ar schimba cu ceva lucrurile?

#308
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Eu spun ca nu. Singurul moment in care ne-a intrebat cineva despre copil (certificat de nastere) a fost pe aeroport in Romania. Insist: declaratia notariala este pentru autoritatile din Romania.

#309
tigzorash

tigzorash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2012
am si eu o problema...copilul meu este in tara in vacantza la parintii mei..acum ca sa il aduc inapoi in italia am nevoie de procura....am facut aceasta procura pt mama mea care imi va insoti copilul pana aici in italia...problema este urmatoarea ei au avion maine si procura in original nu a ajuns la ei si nici nu cred ca ajunge pana la ora avionului.....in cazuk de fatza se poate trece cu o copie sau fax a acestei procuri???Va multumesc

#310
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
nu, e nevoie de actul original.

#311
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostCourage, on 18th August 2012, 09:06, said:

nu, e nevoie de actul original.


    Cu parere de rau, sunt de aceeasi parere. Documentele trimise prin fax, pot fi falsificate cu usurinta.
Este imposibil sa fie acceptate la granita.

#312
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postridi, on 09 august 2012 - 14:23, said:

Salutare
Am urmatoarea situatie:
In sept. plec cu sotia si copilul de 4 ani in TURCIA. Toti trei avem pasaport, deci n-ar fi probleme, cu o particularitate totusi: sotia nu si-a schimbat pasaportul dupa casatorie, cu noul nume (si-a schimbat doar cartea de identitate).
Am avut alte iesiri din tara, dar in UE, deci am folosit doar cartile de identitate pt mine si sotie, respectiv pasaportul copilului. Singura, sotia a iesit fara probleme cu pasaportul cu vechiul  nume.
Acum, cand va trebui sa folosim paspoartele, sa ne asteptam la probleme? Copilul are numele meu de familie, sotia are pasaport pe fostul nume. Evident, ar putea sa isi schimbe pasaportul, dar mai e valabil inca 4 ani, plus ca nu prea are timp. Are cineva un raspuns?
Multumesc,

<ridi>, va rog sa ne povestiti cum a decurs vacanta in Turcia, mai precis iesirea din tara.

#313
geanina77

geanina77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2010
       Buna ziua!    as avea o intrebare...fiul meu este Roman cu cetatenie maghiara...as vrea sa stiu daca el poate pleca singur din Budapesta-Dublin fara procura de la parinti....   Va multumesc anticipat!   Geanina

#314
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
Plecam mintenasi in Spania sa sarbatorim piticul ca face un an. Cu ocazia asta, va fi si chelit (taierea motzului de catre nasul sau). E posibil sa avem probleme la intoarcere ca nu mai are frizura ca cea din poza pasaportului?

Edited by shiva, 08 May 2013 - 13:40.


#315
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Nu este nici o problema . Este aceeasi treaba ca si la adulti , daca cineva isi lasa barba nu il mai recunoaste la aeroport ?

#316
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postgeanina77, on 07 mai 2013 - 15:31, said:

   Buna ziua! as avea o intrebare...fiul meu este Roman cu cetatenie maghiara...as vrea sa stiu daca el poate pleca singur din Budapesta-Dublin fara procura de la parinti....   Va multumesc anticipat!   Geanina

merge deja pe picioare?!

#317
geanina77

geanina77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2010

View Postsydneyaus2005, on 09 mai 2013 - 18:18, said:

merge deja pe picioare?!
Scuze pentru ca nu am scris varsta...implineste 18 ani in noiembrie anul acesta...el vrea sa vina in iunie anul acesta....

Edited by geanina77, 12 May 2013 - 14:31.


#318
geanina77

geanina77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2010

View Postgeanina77, on 12 mai 2013 - 14:30, said:

Scuze pentru ca nu am scris varsta...implineste 18 ani in noiembrie anul acesta...el vrea sa vina in iunie anul acesta....
Posted Image Posted Image astept un raspuns,daca stie cineva...saptamana viitoare trebuie sa cumpar biletul....ca altfel ma storc astia de baniPosted Image ....

#319
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Sub 18 ani, trebuie acordul parintilor catre tutore (cel care merge cu copilul- poate fi chiar un alt tanar peste 18 ani), copilul (sub 18) singur nu poate calatori singur.
Prin avion mai exista o chestie, cu predare/primire catre compania de transport, dar tot complicat.

#320
bondo

bondo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.08.2007

View Postlori_2001, on 20 mai 2013 - 13:07, said:

Sub 18 ani, trebuie acordul parintilor catre tutore (cel care merge cu copilul- poate fi chiar un alt tanar peste 18 ani), copilul (sub 18) singur nu poate calatori singur.
Prin avion mai exista o chestie, cu predare/primire catre compania de transport, dar tot complicat.


Facilitatea asta cu compania aeriana se plateste....este o taxa/zbor...oricum trebuie sa va interesati ce acte cer cei din Ungaria, ca poate nu cer asa de multe ca partea romana( daca pleaca din Budapesta).

#321
geanina77

geanina77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2010

View Postlori_2001, on 20 mai 2013 - 13:07, said:

Sub 18 ani, trebuie acordul parintilor catre tutore (cel care merge cu copilul- poate fi chiar un alt tanar peste 18 ani), copilul (sub 18) singur nu poate calatori singur.
Prin avion mai exista o chestie, cu predare/primire catre compania de transport, dar tot complicat.

View Postbondo, on 20 mai 2013 - 14:14, said:



Facilitatea asta cu compania aeriana se plateste....este o taxa/zbor...oricum trebuie sa va interesati ce acte cer cei din Ungaria, ca poate nu cer asa de multe ca partea romana( daca pleaca din Budapesta).
Multumesc pentru ajutor!!!  am cumparat biletul,azi...eu am mai intrebat si pe cineva din ungaria(fosta soacraPosted Image )ea spune ca poate sa vina singur....sa speram...Doamne ajuta...va scriu luna viitoare,sa va spun cum a decurs calatoria... Multumesc inca o data!

#322
badsanta4cs

badsanta4cs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.11.2012
Intrebare... daca parintii mei sunt divortati, iar eu sunt incredintat mamei de catre judecatorie, mai trebuie in scris de la tata?

#323
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Am tot cautat pe net dar nu stiu daca informatiile mai sunt de actualitate... unui copil de 2 ani care pleca cu parintii in Grecia (in vacanta) trebuie sa i se elibereze pasaport sau poate fi inscris doar pe pasaportul parintilor? Intreb pentru ca nu as vrea sa platesc emiterea unui pasaport doar pentru o singura iesire in spatiul UE.

Multumesc.

Edited by florinelu, 18 July 2013 - 08:44.


#324
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postflorinelu, on 18 iulie 2013 - 08:43, said:

unui copil de 2 ani care pleca cu parintii in Grecia (in vacanta) trebuie sa i se elibereze pasaport sau poate fi inscris doar pe pasaportul parintilor?  
Vezi aici:  http://forum.softped...2#entry13502097

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate