Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Motoare magnetice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1676 replies to this topic

#1045
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 theMisuser, on 04 ianuarie 2016 - 19:19, said:

Asa este, am obosit Posted Image
Forta de pe inchizator este luata doar de pe unul singur. Pun poze. In   prima  poza   esti   la   pozitia   de   desprindere  a   inchizatoarelor ,   se   vede  si  in   a   doua  poza  ,(  curba   rosie) .
inchizator1-a.png inchizator1-b.png
Fiind 2 inchizatoare, ar trebui inmultita cu 2. Nu  .....deja   rezultatul  tau  este   dublu  .   Din  acest  motiv   ti-am  scris   mai sus .   In acelasi timp, asa e, magnetii se deplaseaza intre ei pe distanta dubla. Deci ori 2. Aici   da  ,   deoarece   am  constatat  ca   rezultatul  este  la   jumatate  din  valoarea  reala.
Asa ca n-am mai inmultit nimic.  Am   vazut  .  Nu  vreau  sa   te  flatez  dar   fara   sa-ti dai  seama  ai  gasit   o   relatie  matematica   care   rezolva   bilantul   energetic   al   masinii exprimat   in  procente  ,  in  functie  de proprietatile   fizice  ale   materialele   magnetice   sau   feromagnetice   folosite.   Atentie....   bilantul   energetic   nu raportul  putere -masa.

Semnul l-am schimbat din adunarea finala din excel (exceptie graficele cu ferita si mu-metal simultan, unde am schimbat semnul la toate valorile uneia din parti).

O sa meditez la forta de respingere a magnetilor dar mie nu mi s-a parut nimic ciudat acolo. Cand sunt in paralel/pe laterala nu se resping asa vartos ca pusi cap la cap. Da   asa   este   si  am  sa-ti   explic   si  de   ce , dar  mai  tarziu.  
  Mie   da ,   mi  sa parut anormal   rezultatul  obtinut   si am   semnalat acest   lucru  atunci   cand   te-am   intrebat   ce  tip   de   magnet ai   introdus   in  simulare  ,  deoarece   raportul dintre   forta  de  atractie   vs.  forta  de   respingere  dintre  magnetii  liberi  era   foarte  mic ( 0,34 ) .  Aseara dupa  ce   am   citit   rezultatele  mi-am  dat   seama   ca  el  trebuie  sa fie dublul  ( r = 0,68), adica  aproape   la   fel cu  rezultatul  obtinut   in   urma   experimentului  efectuat  de   mine ,  unde   ( r =0,65)  , pentru  magnetii   din  Neodim N35.  Diferenta   de   5%   dintre   aceste   valori poate   sa   apara  din   cauza  materialelor   feromagnetice   cu  permeabilitate   diferita  ,  (  experiment   -simulare  ),  sau  datorita rezultatelor masurate  ,(  practic  -  simulat).  

Edited by scanteitudorel, 05 January 2016 - 06:45.


#1046
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
Pentru  the  Misuser

Concrete example
A numeric example with our largest disc magnet S-45-30-N confirms: The attraction (blue) of a magnet is slightly stronger (n.c.  Shocked  ) than the repulsion (pink).(n.c. usoara diferenta dintre atractie si respingere, este data de fapt de erorile de masura,    Fals,  erori   de  masura   de  7  % in   aceasta   situatie  ?  Exclus ) At a distance of 4 cm, the attractive as well as the repulsive force are at approx. 5 kg.
Distance   Attraction Repulsion
0 cm 78 kg 72 kg                  Pentru  G ->  r= 0,9230   iar   daca  aduni  rezultatele  pentru   fiecare  obtii   pe   r = 0,9268
1 cm 30 kg 28 kg          Obs.  Nu are   rost  sa  mai inmultim   cu   suma  deplasarilor   pentru  a afla energia  ,
                                                             deoarece  aceasta  este aceiasi  in   ambele situatii
2 cm 15 kg 14 kg
4 cm    5 kg   5 kg         Atentie   la   aceasta  egalitate obtinuta   la   o  anumita   distanta.
Note: The indicated adhesive force of 78 kg for this magnet is based on a manual measurement. In our web shop, we publish an official adhesive force of "only" 64 kg. This value was calculated with a mathematical formula. In our web shop, we always specify the lower of the two values to avoid disappointments (see FAQ measuring adhesive force). Publicitate! Laughing
extras din: http://www.supermagn...s-the-repulsion
Din  acest   exemplu  poti  sa-ti   dai  seama   ca valoare  obtinuta   de  tine  este  foarte   mica  (r=0,34)  In  exemplul acesta   ei nu  sunt   plasati   paralel  ca   in   situatia   noastra si din   acest  motiv  apare  diferenta   intre   ( 2 x  0, 34 = 0,68  cum trebuie  sa   fie   si  0,92 )

Edited by scanteitudorel, 05 January 2016 - 08:29.


#1047
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 06:31, said:

In acelasi timp, asa e, magnetii se deplaseaza intre ei pe distanta dubla. Deci ori 2. Aici   da  ,   deoarece   am  constatat  ca   rezultatul  este  la   jumatate  din  valoarea  reala.
Pai distanta e dubla dar forta se aplica pe 2 puncte (magneti), fiecare cu deplasarea lui proprie (identica cu cea a inchizatoarelor).
Deci energia e dubla pe 2 magneti iar cum eu am folosit simetria masinii si am luat forta doar de pe un inchizator, tot asa am luat si de pe un singur magnet.
Daca as aduna fortele ambilor magneti si fortele ambelor inchizatoare toate valorile ar fi duble dar s-ar aduna tot la zero.

Poate n-ar fi rau sa faci masuratorile cu niste magneti mai mici. Sunt mai usor de manevrat :)
Apoi sa faci si simularea cu dimensiunile pe care le-ai folosit.
De undeva trebuie sa se faca lumina.

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 07:59, said:

...
O sa ma uit la treaba asta putin mai incolo. Acum am niste treaba.

#1048
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
Zi-mi dimensiunile la magnetii pe care-i ai si pe care poti sa-i masori. Si forma.
Dimensiuni si material la inchizatori. Niste poze n-ar fi rele. Din mai multe unghiuri.
O sa incerc o simulare 3D cat mai apropiata de materialele pe care le ai la dispozitie si cu care poti compara rezultatele.

ps - acum stapanesc mai bine programul si modul de optimizare al simularii si poate ma descurc cu 4GB RAM. Poate. Daca nu, mai trebuie sa iau niste ram :)

#1049
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 theMisuser, on 05 ianuarie 2016 - 09:14, said:

Zi-mi dimensiunile la magnetii pe care-i ai si pe care poti sa-i masori. Si forma.
Dimensiuni si material la inchizatori. Niste poze n-ar fi rele. Din mai multe unghiuri.
O sa incerc o simulare 3D cat mai apropiata de materialele pe care le ai la dispozitie si cu care poti compara rezultatele.

ps - acum stapanesc mai bine programul si modul de optimizare al simularii si poate ma descurc cu 4GB RAM. Poate. Daca nu, mai trebuie sa iau niste ram Posted Image

Nu  mai  incerca  nimic . Programul   functioneaza   foarte   bine  in  2 D.  Iti  explic   eu  unde   a   aparut  greseala .

 theMisuser, on 05 ianuarie 2016 - 08:24, said:

Pai distanta e dubla dar forta se aplica pe 2 puncte (magneti), fiecare cu deplasarea lui proprie (identica cu cea a inchizatoarelor).
Deci energia e dubla pe 2 magneti iar cum eu am folosit simetria masinii si am luat forta doar de pe un inchizator, tot asa am luat si de pe un singur magnet. Corect  ce  spui si  totusi  energia  este  la  jumatate.
Daca as aduna fortele ambilor magneti si fortele ambelor inchizatoare toate valorile ar fi duble dar s-ar aduna tot la zero. Logic

Poate n-ar fi rau sa faci masuratorile cu niste magneti mai mici. Sunt mai usor de manevrat Posted Image   Cu  magneti  mici   preventat  in  video a  fost  realizat   experimentul , dar   nu  mai  este   cazul . Programul mi-a  confirmat   rezultatul obtinut  din   experiment .  
Apoi sa faci si simularea cu dimensiunile pe care le-ai folosit.
De undeva trebuie sa se faca lumina.  Se   face  si  stiu   unde   este   greseala   .  Discutam   cand iti  termini   treaba.


O sa ma uit la treaba asta putin mai incolo. Acum am niste treaba.  OK

 theMisuser, on 05 ianuarie 2016 - 09:14, said:

Zi-mi dimensiunile la magnetii pe care-i ai si pe care poti sa-i masori. Si forma.
Dimensiuni si material la inchizatori. Niste poze n-ar fi rele. Din mai multe unghiuri.
O sa incerc o simulare 3D cat mai apropiata de materialele pe care le ai la dispozitie si cu care poti compara rezultatele.

ps - acum stapanesc mai bine programul si modul de optimizare al simularii si poate ma descurc cu 4GB RAM. Poate. Daca nu, mai trebuie sa iau niste ram Posted Image

Nu  trebuie  nimic  ,stai   linistit .

Edited by scanteitudorel, 05 January 2016 - 09:51.


#1050
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 09:43, said:

Nu  mai  incerca  nimic . Programul   functioneaza   foarte   bine  in  2 D.  Iti  explic   eu  unde   a   aparut  greseala .
Ok :)
Unde e greseala ?

#1051
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 theMisuser, on 05 ianuarie 2016 - 12:01, said:

Ok Posted Image
Unde e greseala ?

Pentru  inceput  verifica  energia  la   apropiere   de  la  pag.57 #1021   =370  si  compara  cu  energia  apropiere  pag. 58 # 1039  =2507 ( poate   250, 7) .Diferenta  este   foarte  mare in  comparatie  cu  energia  la  respingere   care  este  in  ambele  situatiii  aproape   egala =8378  ...8380

Cum  aflu  eu  pe  acest   forum  cand  mi-ai  raspuns ?

Edited by scanteitudorel, 05 January 2016 - 12:50.


#1052
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 12:38, said:

Pentru  inceput  verifica  energia  la   apropiere   de  la  pag.57 #1021   =370  si  compara  cu  energia  apropiere  pag. 58 # 1039  =2507 ( poate   250, 7) .Diferenta  este   foarte  mare in  comparatie  cu  energia  la  respingere   care  este  in  ambele  situatiii  aproape   egala =8378  ...8380
Ma uit acuma.

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 12:38, said:

Cum  aflu  eu  pe  acest   forum  cand  mi-ai  raspuns ?
Eu intru din cand in cand si ma uit daca s-a scris ceva..

M-am uitat. Din cate se pare mu-metal ori are permeabilitate mai mica ori se satureaza mai repede. DIn graficul de la #1033 , daca vad eu bine in el (fara sa consult tabelele) pare ca permeabilitate are da' se satureaza mai repede.

Si din tabele pare la fel situatia. Permeabilitate mai mare dar saturatie mai mica.

#1053
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 theMisuser, on 05 ianuarie 2016 - 13:29, said:

Ma uit acuma.

Eu intru din cand in cand si ma uit daca s-a scris ceva.. Aiurea  , dar   asta   este .

M-am uitat. Din cate se pare mu-metal ori are permeabilitate mai mica ori se satureaza mai repede. DIn graficul de la #1033 , daca vad eu bine in el (fara sa consult tabelele) pare ca permeabilitate are da' se satureaza mai repede.Tot  ce   este   posibil , am   sa   caut  proprietatile   fizice   in  carti  . Nu mai  stiu  exact  in care  din  ele.

Si din tabele pare la fel situatia. Permeabilitate mai mare dar saturatie mai mica. Si  atunci   este  posibil  sa  nu se inchida   fluxul   foarte  bine   cand   magneti   sunt  lipiti,
Ce anume   ai   calculat  cu prog.   excel ?  Adica  ce   curba ?   Eu  nu am  avut  calculator  performant pana  asta   vara  si am  rugat   un  prieten  , ( acum doi   ani  ),  Conf.  Univ.  sa-mi  calculeze  energia  dupa un   grafic pentru  a  verifica   daca   rezultatul   este   in  conformitate  cu  cel  obtinut  de  mine   printr-o  metoda   sigura  .  Surprinzator  rezultatul  obtinut  pe  excel   a  fost  dublat  fata   de   al  meu .   Exact   dublat .  In  cazul nostru  pe  respingere   este  exact   la   jumatate  si  din   acest   motiv   intreb.

Edited by scanteitudorel, 05 January 2016 - 13:55.


#1054
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
Energia de la respingere se face cu inchizatoarele departate. Practic ar trebui sa fie in afara circuitului magnetic si sa ramana doar magnetii "singuri" care se resping.
Si dimensiunile pe care le-am ales pentru simulare sunt destul de apropiate de acest deziderat.

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 13:44, said:

Si  atunci   este  posibil  sa  nu se    inchida   fluxul   foarte  bine   cand   magneti   sunt  lipiti,
Exact. Motiv pt. care apare si acea energie marita la apropiere.

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 13:44, said:

Ce anume   ai   calculat  cu prog.   excel ?  Adica  ce   curba ?  
Sa vedem daca inteleg ce intrebi.
Cu Excel am adunat toate numerele din fiecare tabel/timp de functionare.
Si am putut sa fac asta pt. ca toate numerele reprezinta forta pentru aceeasi distanta.

#1055
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 theMisuser, on 05 ianuarie 2016 - 13:48, said:

Energia de la respingere se face cu inchizatoarele departate. Practic ar trebui sa fie in afara circuitului magnetic si sa ramana doar magnetii "singuri" care se resping.Corect.
Si dimensiunile pe care le-am ales pentru simulare sunt destul de apropiate de acest deziderat. Bine


Exact. Motiv pt. care apare si acea energie marita la apropiere.  De  unde   a   aparut  textul   acesta  aici .  El  a mai   fost   scris  odata  dar    in  alt   context.
Corect , dar  ia  este   jumatate  din   cat   trebuie  sa   fie .  Valoarea  fortei  de   respingere   dintre  magnetii   lipiti   trebuie  sa   fie egala   cu  0,68  din   forta   maxima   care   se   manifesta   la   atractia  unui  inchizator .  
Bun  ....ia  vezi  ce   forta   de   atractie   obtii  cand   magneti  sunt   lipiti  .....fara  nimic   in   jurul   lor  ,  ca sa  nu  te   complici.  Doar   rezultatul fortei,  atat sa-mi  scrii.

Edited by scanteitudorel, 05 January 2016 - 14:16.


#1056
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 14:08, said:

Valoarea  fortei  de   respingere   dintre  magnetii   lipiti   trebuie  sa   fie egala   cu  0,68  din   forta   maxima   care   se   manifesta   la   atractia  unui  inchizator .
Pai cam este. Cel putin in cazul feritei.
Attached File  100 steps sim.png   235.58K   3 downloads
Aici forta de respingere este cam de 750 iar forta de atractie este in jur de 1000 (+- depinzand de pozitia magnetilor).

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 14:08, said:

Bun  ....ia  vezi  ce   forta   de   atractie   obtii  cand   magneti  sunt   lipiti  .....fara  nimic   in   jurul   lor  ,  ca sa  nu  te   complici.  Doar   rezultatul fortei,  atat sa-mi  scrii.
Cu cat se atrag magnetii cand se resping ? :) Sau cu cat atrag nimic din jurul lor ? :D
Nu reusesc sa inteleg intrebarea.

ps - in simularea mea magnetii s-au apropiat maxim la 2 mm. Era mai dificil sa-i apropii la 1mm pt. ca trebuia sa lucrez cu numere cu virgula asa ca i-am lasat pe fiecare la 1mm de origine; daca-i apropiam mai mult forta lor de respingere devenea mai mare

#1057
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 theMisuser, on 05 ianuarie 2016 - 14:02, said:

Energia de la respingere se face cu inchizatoarele departate. Practic ar trebui sa fie in afara circuitului magnetic si sa ramana doar magnetii "singuri" care se resping.
Si dimensiunile pe care le-am ales pentru simulare sunt destul de apropiate de acest deziderat.


Exact. Motiv pt. care apare si acea energie marita la apropiere. Bine  ....diferenta  intre  aceste   valori se  vede  clar   in  cele  doua  tabele  unde   ai   folosit  odata  ff  care  probabil   inseamna  ferita   si alta   data   mu-metal .  


Sa vedem daca inteleg ce intrebi.
Cu Excel am adunat toate numerele din fiecare tabel/timp de functionare.   Ce   timp   de   functionare  ai  folosit ? In  functie   de   acesta   clar  rezulta   puterea  masinii.
Si am putut sa fac asta pt. ca toate numerele reprezinta forta pentru aceeasi distanta.   In  cazul respingeri  dintre   magneti ,   dar   si  la   apropierea   lor   ai  distanta   dubla  asa  cum   am  mai  scris.

 theMisuser, on 05 ianuarie 2016 - 14:45, said:

Pai cam este. Cel putin in cazul feritei.  Citeaza-ma   te   rog   si   pe mine   cand   raspunzi  nu   stiu   la   ce   situatie  te   referi  .  Ori pe   forum  apar   texte   de   aiurea .
100 steps sim.png
Aici forta de respingere este cam de 750 iar forta de atractie este in jur de 1000 (+- depinzand de pozitia magnetilor).


Cu cat se atrag magnetii cand se resping ? Posted Image Sau cu cat atrag nimic din jurul lor ? Posted Image   Unde   am  intrebat  eu   asa   ceva  ?   Eu  ti-am  scris   sa   vezi   care   este   forta  maxima   la  atractia   magnetilor   nescurcercuitati (  fara  nimic  in   jurul  lor).  Inverseaza   polaritate   unuia   din   ei  ca   sa   ai  atractie .  Si  nu   mai  plasa  inchizatoarele  in   figura.
Nu reusesc sa inteleg intrebarea.

ps - in simularea mea magnetii s-au apropiat maxim la 2 mm. Era mai dificil sa-i apropii la 1mm pt. ca trebuia sa lucrez cu numere cu virgula asa ca i-am lasat pe fiecare la 1mm de origine; daca-i apropiam mai mult forta lor de respingere devenea mai mare Destul   de  mare  daca   este   sa  ne   raportam  la  distanta   pe  care  acestia   se   deplaseaza  20mm   si   apare   apare o   pierdere importanta.  .  

Edited by scanteitudorel, 05 January 2016 - 15:08.


#1058
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 14:51, said:

Cu Excel am adunat toate numerele din fiecare tabel/timp de functionare.   Ce   timp   de   functionare  ai  folosit ? In  functie   de   acesta   clar  rezulta   puterea  masinii.
Nici un timp. Configuratiile au fost statice.

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 14:51, said:

Si am putut sa fac asta pt. ca toate numerele reprezinta forta pentru aceeasi distanta.   In  cazul respingeri  dintre   magneti ,   dar   si  la   apropierea   lor   ai  distanta   dubla  asa  cum   am  mai  scris.
Distanta este dubla daca iei in considerare celalalt magnet. Dar daca il iei si pe ala in considerare trebuie sa iei si inchizatorul lui in considerare.
Practic eu am folosit simetria masinii si am contorizat doar jumatate din ea.

Altfel, energia pe care ti-o da acel magnet luat in considerare este egala cu forta pe care o produce inmultita cu distanta pe care actioneaza ea. Ceea ce am si luat in considerare. Iar asta e indiferent unde si ce face celalalt magnet (e un fel de a zice).

 scanteitudorel, on 05 ianuarie 2016 - 14:58, said:

Inverseaza   polaritate   unuia   din   ei  ca   sa   ai  atractie .  Si  nu   mai  plasa  inchizatoarele  in   figura.
Imediat.

#1059
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
Ceva  nu  este   in  regula  pe   forum  .    Mai  inainte  nu   exista   # 1057.

#1060
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
-830 Newton. (acum are sens spre stanga)

Attached Files


Edited by theMisuser, 05 January 2016 - 15:23.


#1061
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
Priveste urmatoarea figura  Aceiasi   situatie   ai   si  la  respingerea dintre  magneti  dar  inmultit   cu  un   raport (r ),  care   depinde   de materialul   din  care   este   confectionat   magnetul . ( r  cuprins  intre o,35 - 0,92 )  .r=  0,92   in   exemplul  preluat  de   pe   un   site   din  Germania.  L-am   prezentat   mai   inainte .

Edited by scanteitudorel, 05 January 2016 - 15:43.


#1062
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
Posted Image Astia 830 sunt la 2mm distanta.
Inchizatoarele le-am dus la 1mm.

Dar. Daca liniile unui magnet se inchid printr-un fer sau prin alt magnet identi, este de asteptat ca fortele implicate sa fie similare.

Attached File  atractie 1mm.png   209.96K   4 downloads
I-am pus la 1mm. Acum avem 1.24KN.

Edited by theMisuser, 05 January 2016 - 15:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate