Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Motoare magnetice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1676 replies to this topic

#1
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006
Nu stiu daca se poate realiza dar acest tip deja le-a scos la vanzare http://www.perendev-power.com/
Din poza atasata de mine cred ca ar fi posibi dar nu gasesc shielding pt magneti pt ca as vrea sa incerc sa construiesc unul.
Probabil ca este posibil dar intrebarea este cat timp vor rezista magnetii?
Ideea e ca daca ar merge va schimba complet problema energiei si ma intreb de ce nu a aparut deja pe piata, de ce inca ne chinuim cu termocentrale, centrale atomice etc.
http://www.eveniment...uum-mobile.html -->se pare ca si un rus a facut un motor magnetic
Voi ce credeti e posibil sau nu?
Attached File  magnetic_motor.gif   4.99K   1052 downloads

#2
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Shielding magnetic ai putea recupera de la niste difuzoare defecte din televizoare sau boxe de calculator.  ;) . Dar deocamdata sunt cam scumpe "motoarele" astea pentru a le folosi la scara mai mare decat pentru un experiment pe birou.

Edited by mc_h, 16 April 2007 - 15:15.


#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Din clasa primara m-am gindit la asa un motor, cu magneti care sa se respinga.....

Cel mai ieftini magneti (dar si slabi) sint la accesorile pt mobila, magnetii care tin usile inchise.

Da, probabil ecranarea unui capat al magentului este secretul....

Edited by H725, 17 April 2007 - 09:20.


#4
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Nu vă mai întrebați de ce nu se folosesc sursele noi de energie. Până nu se epuizează combustibilii fosili de pe planetă, la alea nu se va renunța. Sunt prea mulți bani acolo. Ce? Crezi că motoarele hibrid acum s-au inventat? Sau motorul cu hidrogen? Crezi că poluarea nu e redusă pentru că e foarte greu sau pentru că e cam imposibil să desființezi industria petrolului?

Asta ca o paranteză. Eu doar sper să apuc implementarea acestor noi tehnologii. Iar din câte se anunță, am șanse mari.

#5
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View PostFr3ak, on Apr 17 2007, 13:10, said:

Nu vă mai întrebați de ce nu se folosesc sursele noi de energie. Până nu se epuizează combustibilii fosili de pe planetă, la alea nu se va renunța. Sunt prea mulți bani acolo. Ce? Crezi că motoarele hibrid acum s-au inventat? Sau motorul cu hidrogen? Crezi că poluarea nu e redusă pentru că e foarte greu sau pentru că e cam imposibil să desființezi industria petrolului?

Asta ca o paranteză. Eu doar sper să apuc implementarea acestor noi tehnologii. Iar din câte se anunță, am șanse mari.
La asta ma gandeam si eu.
Acum intreb din nou, din poza atasata de mine in primul post voi credeti ca e posibil sa construim un motor magnetic?
Daca da, atunci sa ne apucam de treaba ca nu e mare lucru desi marea problema ramane shielding-ul, daca voi stiti de unde as face rost de asa ceva, va rog sa-mi spuneti.
http://www.blockemf....roducts_id=5114 dar din pacate am inteles ca nu merge cu asa ceva.
P.S. De ce ati mutat topicul de la editoriale? cred ca acolo ar fi avut un succes mai mare

#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 10.04.2006
Nu se demagnetizeaza dupa un timp ? :confused:

#7
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View PostNenea Zap, on Apr 17 2007, 13:51, said:

Nu se demagnetizeaza dupa un timp ? :confused:
exista magneti permanenti care dureaza foarte mult timp (sute de ani) dar nu stiu care ar fi durata lor de viata daca ar fi folositi la motorul magnetic avand in vedere ca ar fi foarte mult solicitati.Sper ca cineva care stie mai multe despre magneti sa raspunda la intrebarea ta.

#8
acredus

acredus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.11.2004
eu incerc de vreo 11 ani sa fac motorul asta. Problema este ca nu exista (sau nu am gasit eu pana acum) un material pe post de shield magnetic si care , la fel de important, sa nu fie atras de magneti. Am incercat sute de combinatii de materiale si degeaba.

#9
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
magnetii se magnetizeaza cu un electromagnet foarte puternic. Daca se demagnetizeaza, nu e nici o problema pt a fi re-magnetizati din nou...

#10
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005

View PostH725, on Apr 17 2007, 15:21, said:

magnetii se magnetizeaza cu un electromagnet foarte puternic. Daca se demagnetizeaza, nu e nici o problema pt a fi re-magnetizati din nou...

Dar e nevoie de energie pentru remagnetizare. Cred ca se doreste crearea unui sistem "self sustaining"

#11
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Nu te gândi la perpetuum mobile.
Nu e vorba că punem magneți și gata, călătorim veșnic, pe gratis. Și dacă ai schimba magneții săptămânal, și să ieși la cam același preț ca și cu benzina (să zicem de automobile), dar măcar ai scăpat de poluare. Iar benzinăriile ar  fi înlocuite de „stații de remagnetizare”. Și binențeles, plătești curentul... :P

#12
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Motoare magnetice zice, pai voi credeti ca nu sunt o gramada de proiecte din astea pe hartie, chiar si teste reusite? Inca merge monopolul motoarelor clasice, cu nspe mii norme de poluare.
Faza este ca tot de mana noastra o sa ne ducem drq, adica o sa murim :)... nu dureaza mult, cativa ani. Procesul de distrugere este ireversibil aici este distractia, asa ca mai bine inventam o planeta sa ne mutam, sau un aparat care sa asimileze in vreun fel poluarea din aer  :upset: .

O idee geniala, dar cam tarzie. Banu e ochiu dracului.

#13
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
N-as fi vrut sa va dezamagesc, ca sunteti simpatici, dar m-am gandit ca mai bine va bateti capul cu ceva util decat sa visati cu ochii deschisi.

Luati un magnet, sau doi, sau zece si calculati energia campului generat de acestia. Gasiti formulele in orice compendiu de fizica. Veti avea o surpriza. Conform principiului conservarii energiei si presupunand ca veti stoarce si ultima picatura de vlaga din magneti, veti constata ca nu ajungeti prea departe cu motorul vostru. Deci, daca va hotarati totusi sa plecati la drum, va sfatuiesc sa luati si niste pedale cu voi, ca sa nu va-ntoarceti pe jos.

Ati intuit bine, problema solutiei propuse de voi se afla in shield-uri. Din pacate, conform aceluiasi principiu al conservarii energiei, energia necesara activarii acestora este cel putin egala cu cea a campului generat de magnetii respectivi. Naspa, nu?

#14
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostThorp, on Apr 17 2007, 22:29, said:

N-as fi vrut sa va dezamagesc, ca sunteti simpatici, dar m-am gandit ca mai bine va bateti capul cu ceva util decat sa visati cu ochii deschisi.

Luati un magnet, sau doi, sau zece si calculati energia campului generat de acestia. Gasiti formulele in orice compendiu de fizica. Veti avea o surpriza. Conform principiului conservarii energiei si presupunand ca veti stoarce si ultima picatura de vlaga din magneti, veti constata ca nu ajungeti prea departe cu motorul vostru. Deci, daca va hotarati totusi sa plecati la drum, va sfatuiesc sa luati si niste pedale cu voi, ca sa nu va-ntoarceti pe jos.

Ati intuit bine, problema solutiei propuse de voi se afla in shield-uri. Din pacate, conform aceluiasi principiu al conservarii energiei, energia necesara activarii acestora este cel putin egala cu cea a campului generat de magnetii respectivi. Naspa, nu?

Dar din ce se fac shieldurile? Dacă tot suntem pe subiect?

#15
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostFr3ak, on Apr 17 2007, 23:45, said:

Dar din ce se fac shieldurile? Dacă tot suntem pe subiect?

Nu stiu, probabil cu un camp electromagnetic egal si de sens opus.

Ideea motorului magnetic nu este rea, dar nu cred ca transformarea energiei inmagazinate in magneti direct in lucru mecanic este solutia. Oricare ar fi aceasta, mai mult ca sigur ca un astfel de motor ar intampina aceleasi probleme ca ale motoarelor electrice alimentate de acumulatorii din portbagaj. Ca sa ajungi pana-n centru, trebuie sa cari dupa tine o remorca plina cu magneti.

#16
ender_w

ender_w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.09.2006

View PostThorp, on Apr 17 2007, 22:29, said:

N-as fi vrut sa va dezamagesc, ca sunteti simpatici, dar m-am gandit ca mai bine va bateti capul cu ceva util decat sa visati cu ochii deschisi.

Luati un magnet, sau doi, sau zece si calculati energia campului generat de acestia. Gasiti formulele in orice compendiu de fizica. Veti avea o surpriza. Conform principiului conservarii energiei si presupunand ca veti stoarce si ultima picatura de vlaga din magneti, veti constata ca nu ajungeti prea departe cu motorul vostru. Deci, daca va hotarati totusi sa plecati la drum, va sfatuiesc sa luati si niste pedale cu voi, ca sa nu va-ntoarceti pe jos.

Ati intuit bine, problema solutiei propuse de voi se afla in shield-uri. Din pacate, conform aceluiasi principiu al conservarii energiei, energia necesara activarii acestora este cel putin egala cu cea a campului generat de magnetii respectivi. Naspa, nu?
daca nu e posibil atunci astia cum de le vand deja http://www.perendev-...les/Page780.htm
sa te uiti si la clipul pe care il atasez
Attached File  magmotor_web.wmv   1.43MB   1034 downloads

#17
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Eu gândesc în automobile, e defectul meu, dar e valabil pentru orice altă aplicație.
Dacă zice că unu din ăla scoate 300kw timp de 5 ani, jos pălăria. Și e 38.000 de euro. Eu consider că un motoraș mai mic, de 100 kw să zicem, care să țină 3 ani, deja scoți sub 10.000. Dacă se trece la producție industrială, și mai puțin. Deci deja se poate gândi la înlocuirea motoarelor clasice. Binențeles dacă e adevărată faza.

Dar ar mai fi câteva întrebări de pus:
1. Ce resursă globală de magnet natural avem la dispoziție?
2. Se poate reîncărca magnetul natural, și cu ce randament.
3. Dacă o parte din energia produsă se poate redistribui pentru reîncărcarea proprie a magneților din motor și iar, cu ce randament?

#18
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostFr3ak, on Apr 18 2007, 15:25, said:

Binențeles dacă e adevărată faza.

Bineinteles ca este adevarata.
Motivul pentru care au publicat un filmulet cu un titirez rudimentar in loc sa ne arate super-motorul de 300 kw :D este necunoscut deocamdata. Noi ii credem pe cuvant, nu-i asa?

Edited by Thorp, 19 April 2007 - 12:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate