Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#775
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Help. Nevasta'mea a montat piscina si nu ne dam seama cum se monteaza piese asta .
Fara ea ar merge ok montat furtunul de retur catre pompa dar cu ea nu merge adica nu sta fixata , iar cu colier nu merge pentru ca este plastic f tare .
Cei. Are au piscina gonflabila Intex imi puteti da un sfat va rog ?

Attached Files



#776
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Aia e o piesa optionala din ce vad, o valva de eliminare a aerului, se poate fara ea ...

Exista testere si pentru calcar, eu am liat un 5 in 1 de la bestway ... , cel mai bun test este dupa ce se pune apa in piscina daca face fulgi inseamna ca are calcar la greu. Se gaseste stabilizator de calcar si metale la bidon de 1l, respecta indicatiile de pe bidon, dozeaza-l primul in piscina, apoi ph apoi clor ...

#777
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Cred ca asa ar veni , dar arata subred

Attached Files



#778
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Help ,

Sa fie ca nu a fost intinsa cum trebuie sau sa fie de la sol ca nu ar fii drept ?
La ochi pare drept.
Daca nu este intinsa cum trebuie poate face asa ?
Curge in partea de langa casa .

Cineva priceput si cu timp pentru a ajuta la umplerea ei ? Contra cost bineinteles ?! Da-mi mesaj privat !

Attached Files


Edited by svalentins, 13 July 2017 - 14:43.


#779
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
1. Supapa trebuie sa stea in sus.
2. Piscina trebuie amplasata pe o suprafata plana, iti recomand sa iei 4 scanduri, faci un chenar in care pui nisip si il nivelezi, asezi folia si pui piscina deasupra
3. Se pun circa 2-3 cm apa pe fundul piscinei, se intinde cat se poate de bine, ulterior se pune pana se umple, atentie peretii trebuie sa fie intinsi iar apa sa fie fix sub inelul plutitor.

Spor


LE nu merge la ochi, se trage nivelul la cumpana

LE2 unde anume curge?
Pare ca furtunul nu este legat la pompa, e normal sa curga, poate dopul de golire nu e pus ...

Edited by relu11051, 13 July 2017 - 18:00.


#780
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

View Postrelu11051, on 13 iulie 2017 - 17:57, said:

1. Supapa trebuie sa stea in sus.
2. Piscina trebuie amplasata pe o suprafata plana, iti recomand sa iei 4 scanduri, faci un chenar in care pui nisip si il nivelezi, asezi folia si pui piscina deasupra
3. Se pun circa 2-3 cm apa pe fundul piscinei, se intinde cat se poate de bine, ulterior se pune pana se umple, atentie peretii trebuie sa fie intinsi iar apa sa fie fix sub inelul plutitor.

Spor


LE nu merge la ochi, se trage nivelul la cumpana

LE2 unde anume curge?
Pare ca furtunul nu este legat la pompa, e normal sa curga, poate dopul de golire nu e pus ...


Curgea peste marginea la piscina , iar nevasta-mea nervoasa toata a golit piscina. Faza e ca nu o intinsese cum trebuie avand o fetita de 1 an nu a stat sa urmareasca piscina si a umplut'o cu 3 furtune si in 2 ore deja era aproape jumatate .

Acum e ok pentru ca a stat de ea si a rezolvat . Eu nu sunt in tara si nu mai avea rabdare sa vin eu sa montez piscina si a zis sa incerce singura si a reusit pana la urma !

Intrebare. Filtrul poate sta afara in ploaie ? ea l-a bagat in cauciucurile din poza de mai jos si a pus si o umbrela pe el Posted Image

Acum sper sa reusim sa intretinem apa curata Posted Image  

Thanks de replay !

Attached Files



#781
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Filtru poate sa stea afara, priza trebuie protejata.

#782
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Test facut la apa din fantana dupa o noapte in piscina .

Attached Files



#783
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Clor 0, ph scazut.

Pune niste PH cu + lasa o noapte pompa sa mearga. A doua zi masoara si pune clor rapid, lasa pompa sa mearga cateva ore, masoara iar

Spor

#784
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

View Postrelu11051, on 14 iulie 2017 - 16:07, said:

Clor 0, ph scazut.

Pune niste PH cu + lasa o noapte pompa sa mearga. A doua zi masoara si pune clor rapid, lasa pompa sa mearga cateva ore, masoara iar

Spor


am pus ieri o pastila de 200 g in plutitor pastila de clor 4 actiuni !
dar PH-ul daca il las asa nu este ok ?
La ce ajuta ph-ul ?

O sa masor astazi iar !

Attached Files



#785
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Daca PH este departe de optim clorul nu se activeaza, apa fie se tulbura fi se face alba

#786
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Fara sa pun ph plus acesta a crescut . De 3 zile am bagat o pastila comple 4 actiuni , pompa a mers continuu , iar prelata a stat pe piscina ! Attached File  received_1496326773779408.jpeg   94.98K   62 downloadsAttached File  received_1496342920444460.jpeg   128.96K   61 downloads

#787
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Poate ar trebui sa citesti ce inseamna acea pastila, s-ar putea sa contina si PH, sau sa ajute la crestere, ai cam mult clor

#788
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 05.02.2009


View Postsvalentins, on 13 iulie 2017 - 01:51, said:

dupa ce ai pus clorul pastile ai rezolvat si este limpede ?
Nu ! La mine nu e limpede niciodată ! Dar măcar de vede fundul pișcinei !
Attached File  Eu cu Gabi.jpeg   71.38K   149 downloads
Înainte Attached File  IMAGE00066~01.jpeg   84.19K   146 downloads Attached File  2015_09_03__16_10_27_494.jpeg   59.85K   151 downloads
După .

#789
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Apropo de piscinele gonflabile de mici dimensiuni (în jur de 4 m diametru): folosim una la țară, doar cît sînt copiii acolo, adică am ținut-o cel mai mult instalată 3 săptămîni. Pe perioada asta apa rămîne la o calitate excelentă folosind doar tablete de clor și recirculare minim 6 ore pe zi. Fără alte chimicale. Apa se menține limpede, fără alge și fără alte depuneri (cînd golim piscina e curată, nu rămîne mîzgă pe „pereți”).
Deci probabil la cantitatea asta de apă nici nu sînt necesare toate operațiunile pe care le faci la o piscină mare. Probabil e de ajuns clor și filtrare. (Totuși, nu știu cum s-ar comporta timp mai îndelungat, dar înclin să cred că la fel). Cu atît mai mult ar trebui să fie arhisuficiente pastile din alea multifuncționale (care în schimb cred că n-ar funcționa la o piscină mare).
Un factor important probabil este și acoperirea, care e lesne de făcut la o piscină mică (și aproape imposibilă, sau cel puțin o corvoadă, la una normală). Menține temperatura, clorul și previne căderea prea multor „gunoaie” (frunze etc.) în apă.

#790
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

View Postabancor, on 17 iulie 2017 - 22:25, said:

Apropo de piscinele gonflabile de mici dimensiuni (în jur de 4 m diametru): folosim una la țară, doar cît sînt copiii acolo, adică am ținut-o cel mai mult instalată 3 săptămîni. Pe perioada asta apa rămîne la o calitate excelentă folosind doar tablete de clor și recirculare minim 6 ore pe zi. Fără alte chimicale. Apa se menține limpede, fără alge și fără alte depuneri (cînd golim piscina e curată, nu rămîne mîzgă pe „pereți”).
Deci probabil la cantitatea asta de apă nici nu sînt necesare toate operațiunile pe care le faci la o piscină mare. Probabil e de ajuns clor și filtrare. (Totuși, nu știu cum s-ar comporta timp mai îndelungat, dar înclin să cred că la fel). Cu atît mai mult ar trebui să fie arhisuficiente pastile din alea multifuncționale (care în schimb cred că n-ar funcționa la o piscină mare).
Un factor important probabil este și acoperirea, care e lesne de făcut la o piscină mică (și aproape imposibilă, sau cel puțin o corvoadă, la una normală). Menține temperatura, clorul și previne căderea prea multor „gunoaie” (frunze etc.) în apă.


ce pastila de clor puneai ? ce dimensiune / greutate avea ? eu am una de 200 g !
Nu cred ca ar dauna prea mult clor in apa ...

Edited by svalentins, 18 July 2017 - 04:37.


#791
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 05.02.2009
Attached File  2015_09_02__18_05_-picsay.jpeg   86.87K   41 downloads

#792
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Tot așa aveau și alea. Am impresia că se găsesc numai de felul ăsta. Nu contează greutatea pastilei, se dizolvă cît trebuie.
Nu dăunează prea mult clor, eventual în timp se decolorează nițel piscina.
Din poze pare că ai reușit să menții apa exact cum trebuie. Fă în continuare ce ai făcut și pînă acum: să ai mereu pastilă în plutitor și să meargă pompa cît să recirculi tot volumul de apă de 2 ori pe zi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate