Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#793
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

 abancor, on 18 iulie 2017 - 08:09, said:

Tot așa aveau și alea. Am impresia că se găsesc numai de felul ăsta. Nu contează greutatea pastilei, se dizolvă cît trebuie.
Nu dăunează prea mult clor, eventual în timp se decolorează nițel piscina.
Din poze pare că ai reușit să menții apa exact cum trebuie. Fă în continuare ce ai făcut și pînă acum: să ai mereu pastilă în plutitor și să meargă pompa cît să recirculi tot volumul de apă de 2 ori pe zi.
Ale tale vad ca sunt mini pastile de 20 g . Astea care le m eu au 200 g sunt mari cat palma . Am lasat plutitorul deschis la maxim ,dar o sa il dau la minim.

Problema e ca in 3 zile nu prea s-a incalzit apa decat la 21 grade si parca nu as da 400 lei pe un incalzitor .
O sa mai scot prelata poate mai se regleaza clorul .
Pastilele contin exact ce ai tu in poza mai putin ph si anume : clor , stabilizator de clor , foculant si algicid sau anti-alge .
Multumesc de informatii !

#794
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 svalentins, on 18 iulie 2017 - 08:47, said:

Ale tale vad ca sunt mini pastile de 20 g  .
Pastilele contin exact ce ai tu in poza mai putin ph si anume : clor , stabilizator de clor , foculant si algicid sau anti-alge .
Sînt nevoit să fac o atenționare !
Sînt mai mulți participanți la acest dialog.
Tu răspunzi lui @abancor ptr pozele postate de @mcjohn.
Deci ...



Quote

Am lasat plutitorul deschis la maxim ,dar o sa il dau la minim.
Attached File  2015_09_06__14_38_-picsay.jpeg   75.61K   56 downloads Attached File  2017_05_21__09_19_43.jpeg   76.15K   53 downloads Attached File  2017_05_21__09_20_29.jpeg   76.52K   46 downloads Attached File  2017_05_21__09_24_38.jpeg   61.42K   44 downloads Attached File  2017_05_21__09_27_27.jpeg   36.5K   39 downloads
Așa arată dozatorul meu.
Acum e deschis la maxim ! :)


Edited by mcjohn, 18 July 2017 - 09:41.


#795
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
La 3 saptamani apa este cristal de curata cu toate ca are un ph ridicat cat si clor peste optim dar nu ma deranjeaza atat timp cat apa este curata lacrima 😊🍀😜

Attached Files



#796
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Caldă e ?

#797
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
svalentins grija mare la clor peste limita, apare senzatia de mancarime, nu te juca cu sanatatea copilului.

#798
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
svalentins grija mare la clor sub limita, nu apare nicio "senzatie", ci apare mancarime reala cauzata de ciuperci, bacterii si alge, tratabila doar medicamentos, nu te juca cu sanatatea copilului.

#799
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Arizona ce spui tu nu e valabil la o piscina de acasa unde se balasesc doar membrii familiei, e valabil la piscina publica.
Cunosti faptul ca acasa se poate trata piscina si fara clor? prin oxigen activ.
Acasa este daunator sa ai clor peste limita in sus, in jos este mai putin periculos
Sunt persoane care nu trateaza aproape deloc apa, clor zero si totusi apa este limpede si curata din punct de vedere microbiologic, se filtreaza masiv prin recirculare ...

#800
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006
Salutare!

Am o mica piscina subterana (15mc) in curte, construita in regie proprie din cofrag de beton acum vreo 10 ani. De placat am placat'o interior cu gresie albastra. Toate au fost bune si frumoase pana acum vreo doi ani de zile cand a inceput sa se duca chitul de rosturi si banuiesc ca de acolo am inceput sa am pierderi de apa din ce in ce mai mari. Am incercat acum un an sa o chituiesc din nou cu ceva Aquastatic, a tinut minunea vreo luna si a luat'o de la capat. Partea proasta este ca folosesc si clor si alte substante pentru curatarea apei lucru ce accelereaza procesul de coroziune. Din pacate, cei cu care am facut piscina au plecat de cativa ani din tara si de atunci nu mai stiu nimic de ei. Acum caut o solutie pentru a rechitui piscina si sunt interesat de doua lucruri daca ma puteti ajuta cu un sfat:

1. Cu ce anume as putea sa curat vechiul chit existent intre rosturi? Din cate am inteles, exista un cutit special manual si o masina dedicata. Ar mai fi varianta cu un disc de flex diamantat dar riscurile de a ciobi gresia sunt mari;
2. Ce chit sau silicon sa folosesc pentru a rezolva problema? Din cate am vazut exista multe feluri de silcon pe baza de rasini care este rezistent atat la coroziune cat si infiltratii. Nu stiu ce sa aleg, sunt foarte multe si vreau ceva bun chiar daca mai scump, dar sa nu repet lucrarea asta in fiecare an.

Sunt binevenite orice alte sfaturi!

Va multumesc anticipat, o bere rece de la mine pentru toata lumea pe canicula asta! Posted Image
Attached File  beautiful_summer_day_at_home_by_ice4you-da9gc5p.jpg   112.73K   15 downloads

Edited by ice4you, 06 August 2017 - 08:25.


#801
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006
Salut!

Tot ce am stiut legat de subiectul asta am scris aici. Acum as avea nevoie de niste sfaturi legate de problema descrisa aici! :(

Multumesc anticipat oricui ma poate ajuta!

#802
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Dremel pt indepartare chit rosturi

https://forum.softpe.../#entry19119641

2. Mai bine pui o membrana si scapi de durere, e ieftin si eficace.

3. Iti recomand Mapei chit pt psicina. Se transforma intr-un material vitros cand se usuca, dar avand in vedere marile diferente de temperatura vara-iarna de la noi, tot membrana e solutia finala.

#803
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006
Iti multumesc pentru raspuns!

Sa le luam pe rand:

1. Unde gasesc de cumparat o asemenea scula si cam cat costa? Am vazut ceva, insa era destul de scumpa si cum eu de gand sa o folosesc doar pentru asta e anapoda sa dau o gramada de bani pe ea;
2. Imi poti da te rog mai multe detalii la ce membrana te referi; unde gasesc asa ceva si mai ales cum se aplica? Este rezistenta in timp, usor de curatat, etc?
3. Multumesc pentru recomandare!

Edited by ice4you, 06 August 2017 - 20:10.


#804
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009


 ice4you, on 06 august 2017 - 19:54, said:

Iti multumesc pentru raspuns!

2. Imi poti da te rog mai multe detalii la ce membrana te referi; unde gasesc asa ceva si mai ales cum se aplica? Este rezistenta in timp, usor de curatat, etc?
Ptr chit, îți recomand o spiță de bicicletă ! Dar îți va lua o săptămână !
Eu am chituit cuiva o baie. Deși chitul trebuie amestecat doar cu apă curată, individul mi-a cerut să adaug in chit, culoare ptr colorat varul lavabil. Chitul nu s-a mai întărit și a trebuit curățat dintre rosturi.
Dacă nu merge cu spița, poți încerca cu un cuter ! Dar, te vede Dumnezeu pînă termini !!!

Uite și 2 poze cu "membrana".
(Folie ptr solar, polipropilenă)
Attached File  2015_06_15__16_11_49.jpeg   48.95K   46 downloadsAttached File  2015_06_15__14_55_49.jpeg   47.26K   44 downloads

#805
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006
Multumesc inca odata!

Din nefericire folia nu e o solutie pentru mine deoarece piscina este gata "imbracata" cu faianta. Am gasit ceva de genul asta:

Attached File  piscine 002.jpg   214.43K   77 downloads

Care din spusele lor s'ar putea pune pe orice suprafata, e un soi de "linoleu" din cate am inteles eu. Ce nu am inteles insa e cum se aplica/lipeste ... nicaieri nu am gasit prea multe informatii ca ar fi o treaba sa il aplic pe fundul piscinei unde par a fi problemele.

In rest, multam de informatia cu spita de bicicleta. Cica ar fi si ceva cutite dedicate, oare or fi ok?

Multumesc inca odata pentru timpul acordat!

#806
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Acum eu pun gresie unui vecin.
Acest vecin, cumpără materiale din gama premium !
Am zis să fac o poză și sacului, dar am uitat. Am făcut doar cutiei de chit .
Și chitul și adezivul sînt rezistente la îngheț, dezgheț, la apă și agenți chimici (detergenți).
Chitul este Ceresit CT 43.
Adezivul parcă Primus îi zice. Este alb. Suportă lipirea plăcilor peste faianța veche.
Mă gîndeam azi, la muncă la problema ta și mi-a trecut prin gînd o soluție.
În urmă cu 2-3 pagini s-a scris despre Silicat. E și în clip. Caută-l.
Poți folosi un puf, de geam și o pensulă și inunzi de 2-3 ori rosturile. Dar dai din abundență. Asta este cea mai ieftină soluție.
Soluția 2, (sugerată de tine)....
Este o vopsea, "ClorCauciuc".
Am scris despre ea acum ceva ani.
Soluția ar fi : Cumperi un astfel de sac de adeziv. Cumperi și o gletieră . (Adezivul costă cam 60 lei/sacul.)
Dai un strat de 2-3 mm de adeziv peste gresia veche. Lași 2-3 zile să se zvinte bine, apoi dai față cu acest ClorCauciuc ! (Vezi să lucrezi noaptea, sau să ai plasă de umbrire peste pișcină.)
Attached File  2017_08_09__15_05_50.jpeg   59.7K   23 downloads Attached File  2017_08_09__15_05_41.jpeg   62.07K   36 downloads

Attached File  2017_08_01__18_08_54.jpeg   68.63K   40 downloads Attached File  2017_08_02__18_44_58.jpg   69.29K   40 downloads

#807
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006
Multumesc mult pentru sfaturi! Voi incerca acum prin septembrie in prima faza sa merg pe curatatul chitului de rosturi si rechituirea cu ce mi'ai recomandat tu. Daca varianta asta nu o sa tina, anul asta o las cum este si in primavara voi trece fie la spart gresia de pe fund pentru a pune o noua folie dedesupt plus chit dedicat si alta gresie, fie voi apela la metoda cu acel linoleu dedicat. Cea din urma mi'se pare mai putin plauzibila ca totusi e un linoleu care oricat de rezistent ar fi ... nu se compara cu gresia care este si mult mai usor de dezinfectat/curatat si implicit mai rezistenta.

Multumesc inca odata pentru timpul acordat si sfaturi. Voi reveni cand am ceva noutati care poate ii vor ajuta si pe altii.

Toate cele bune!

#808
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
M-am luat cu treaba și am uitat să-ți pun poza cu adezivul.
Acesta este cel gri la 40 lei? Celălalt alb este 60 lei? Acela are în el multă rășină sintetică (miroase puternic a aracet). Se lipeste de zici că nu-i adevărat.
Dacă vrei să spargi gresia veche... n-ai decît! Dar cu acest adeziv o poți lipi, peste.
Iar dacă nu vrei să mai lipsești alta peste, tragi un strat de adeziv peste cu gletiera zimțată, apoi o întorci cu partea lisă, nivelezi, lași 30 min și vii pe deasupra cu o bucată de polistiren la dimensiunea unui caiet. Și i-ai dat față. Apoi vii cu ClorCauciucul și așa moare!


Attached File  2017_08_10__16_41_54.jpeg   63.16K   8 downloads

#809
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Am pus proiectoare cu LED , magnetice , cu telecomanda .

Doua cu lumina alba :
Attached File  Alb.jpg   13.09K   17 downloads

Si doua cu lumina color , au diferite culori si jocuri de lumini :
Attached File  Color.jpg   20.69K   53 downloads


Attached File  Pisc 00.jpg   321.32K   60 downloads

Attached File  Pisc 01.jpg   181.88K   54 downloads

Attached File  Pisc 02.jpg   183.85K   46 downloads

Attached File  Pisc 03.jpg   180.28K   45 downloads

Attached File  Pisc 04.jpg   170.91K   41 downloads

Si o filmare :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JWoi2P3sSXw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#810
dide

dide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.02.2008

 ice4you, on 09 august 2017 - 18:04, said:

Multumesc inca odata!

Din nefericire folia nu e o solutie pentru mine deoarece piscina este gata "imbracata" cu faianta. Am gasit ceva de genul asta:

piscine 002.jpg

Care din spusele lor s'ar putea pune pe orice suprafata, e un soi de "linoleu" din cate am inteles eu. Ce nu am inteles insa e cum se aplica/lipeste ... nicaieri nu am gasit prea multe informatii ca ar fi o treaba sa il aplic pe fundul piscinei unde par a fi problemele.

In rest, multam de informatia cu spita de bicicleta. Cica ar fi si ceva cutite dedicate, oare or fi ok?

Multumesc inca odata pentru timpul acordat!


Ice4you,
"Linoleum " de care ai mentionat tu, se numeste Liner cu grosimi diferite 0.8, 1.0, 1.5 mm (ultimul fiind armat zic ei, avand o garantie de 10 ani) pe care il poti pune pe orice suprafata. Linerul se lipeste cu in apparat la o temperatura de 400-600 grade ( sper sa nu vorbesc airuea) si iti sugerez sa-l monteze cineva care a mai lipit asa ceva, te va scuti de multe probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate