Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#811
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006

View Postmcjohn, on 13 august 2017 - 21:06, said:

M-am luat cu treaba și am uitat să-ți pun poza cu adezivul.
Acesta este cel gri la 40 lei? Celălalt alb este 60 lei? Acela are în el multă rășină sintetică (miroase puternic a aracet). Se lipeste de zici că nu-i adevărat.
Dacă vrei să spargi gresia veche... n-ai decît! Dar cu acest adeziv o poți lipi, peste.
Iar dacă nu vrei să mai lipsești alta peste, tragi un strat de adeziv peste cu gletiera zimțată, apoi o întorci cu partea lisă, nivelezi, lași 30 min și vii pe deasupra cu o bucată de polistiren la dimensiunea unui caiet. Și i-ai dat față. Apoi vii cu ClorCauciucul și așa moare!

Multumesc mult de tot maestre! Am notat tot ce mi'ai scris si urmeaza sa vad ce si cum fac cand o golesc, adica undeva pe la sfarsitul lui septembrie. Sfaturile tale sunt aur, multam mult pentru ele!

View Postdide, on 16 august 2017 - 09:45, said:

Ice4you,
"Linoleum " de care ai mentionat tu, se numeste Liner cu grosimi diferite 0.8, 1.0, 1.5 mm (ultimul fiind armat zic ei, avand o garantie de 10 ani) pe care il poti pune pe orice suprafata. Linerul se lipeste cu in apparat la o temperatura de 400-600 grade ( sper sa nu vorbesc airuea) si iti sugerez sa-l monteze cineva care a mai lipit asa ceva, te va scuti de multe probleme.

E, aici am o problema. Din cata lume am intrebat, nu am gasit inca pe nimeni sa fi lucrat cu asa ceva. Aparatul de care vorbesti banuiesc ca e o suflatnta cu aer cald in genul celor care sunt folosite pentru aplicarea foliilor auto. Am un amic care se ocupa cu asa ceva, am sa il intreb si pe el daca are vreo idee si eventual daca ma poate ajuta daca o fi sa merg pe varianta asta, desi cea mai ok mi'se pare in continuare cea oferita de mcjohn.

@cheluIS - de unde ai cumparat acele proiectoare si cat te'au costat?!

Multumesc la toata lumea pentru sfaturi si timpul acordat!

Edited by ice4you, 21 August 2017 - 06:57.


#812
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Proiectoarele cu LED sunt magnetice , eu am piscina cu pereti metalici .
Gasesti aici sau aici .

#813
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006

View PostcheluIS, on 21 august 2017 - 18:23, said:

Proiectoarele cu LED sunt magnetice , eu am piscina cu pereti metalici .
Gasesti aici sau aici .

Nu e o problema ca sunt magnetice, se pot aplica si altfel!

Multumeasc mult pentru link'uri, imi comand si eu vreo doua! :)

#814
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
Eu tare-s curios cine intră seara în apă ? Seara se lasă răcoare !

#815
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006

View Postmcjohn, on 21 august 2017 - 20:15, said:

Eu tare-s curios cine intră seara în apă ? Seara se lasă răcoare !
Eu sunt unul dintre aia! Posted Image Apa e calda de peste zi ... e un moment numai bun de relaxare pentru ca piscina mea am conceput'o ca una in care sa poti sta linistit asezat sau chiar intins pe o treapta ce imita un veritabil sezlong pe jumatate din suprafata ei, cu o bere rece la botul calului. Posted Image Pe langa asta, acele luminii sunt frumoase ca estetica in gradina chiar daca stai pe terasa si neaparat in apa. Posted Image
Attached File  20170805_090050_640x480.jpg   30.17K   115 downloads

#816
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View PostArizona, on 30 august 2017 - 15:09, said:

Ce-ți face "pișcina"?

Mulțumesc de întrebare Arizona !
E goală.
Anul acesta a fost "defectă" !
Sau fisurat pereții și am vrut să o repar înainte de a o umple. Dar am avut o lucrare și am tot aminat. Am zis că să termin acolo, apoi mă voi ocupa și de mine. Insă lucrarea s-a tot lungit și în loc de o lună, mi-a luat 3.
La începutul lui August, m-am pus să o repar, ptr că era atît de cald afară, iar eu în loc să intru seara în pișcină, cînd vin de la muncă, stau să mă spăl cu apă din sticle de PET.
Attached File  2017_08_06__02_00_47.jpeg   32.65K   56 downloads Attached File  2017_08_06__03_32_01.jpeg   46.14K   60 downloads Attached File  2017_08_06__05_11_22.jpeg   38.64K   61 downloads Attached File  2017_08_06__06_23_48.jpeg   52.71K   63 downloads Attached File  2017_08_06__08_15_06.jpeg   53.32K   62 downloads Attached File  2017_08_06__08_15_21.jpeg   57.83K   81 downloads
(In cea de a treia poză , țin în mînă flexul cu care am scobit rosturile.) Am cerut voie, tipului la care lucram, să iau "2 pumni" de adeziv  rezistent la ger, cu care am chituit rosturile scobite.
Ulterior am băgat 10-20 cm de apă care a stat vreo 2 săptămâni... apoi am scos-o ptr că devenise infectă !
Și de atunci n-am mai băgat apă în ea. Mi-am pierdut interesul, atracția de a mă mai bălăci în pișcină.
Am fost la plajă !
Attached File  2017_08_27__12_41_05.jpeg   40.88K   89 downloads Attached File  2017_08_27__14_00_38.jpeg   28.98K   83 downloads Attached File  2017_08_25__19_02_01.jpeg   94.68K   67 downloads Attached File  2017_08_25__15_46_30.jpeg   45.5K   61 downloads
La revedere !

#817
BogdanStg

BogdanStg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2017
Buna ziua,

Sunt nou pe forum si mi-am creat cont in special pentru urmatoare problema pe care o intampin.
Pana in Decembrie anul acesta imi doresc sa finalizez casa mea, un proiect inceput cu mult timp in urma.
Aceasta casa are si o piscina interioara de dimensiunile 8.2 m x 3.8 m (H=1.5m), iar spatiul in care este situata aceasta piscina este de aproximativ 15m x 6m cu o inaltime de 2.7 m.
Am incercat sa caut o solutie cat mai buna de dezumidifcare, insa nici un agent local nu mi-a inspirat incredere in solutiile propuse.
De aceea va rog sa ma indrumati si pe mine sau sa imi propuneti o varianta de dezumidificare cat mai buna deoarece nu doresc sa am probleme pe viitor.

Multumesc,

#818
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Complicat cu dezumidificatoarele astea. Pe linga faptul ca sunt exagerat de scumpe, mai si consuma o gramada de curent.
Apa din piscina o sa fie incalzita ? Daca da, este posibil sa-ti trebuiasca mai multe aparate. Poate ca doua sau chiar trei aparate.
Trifazic ai ?
Trebuie prima data calculata cantitatea de apa ce se evapora intr-o zi din piscina si dupaia luata o decizie. Nu mai stiu exact cum se calculeaza. Trebuie sa caut prin calculator sa vad daca am salvat pe undeva informatia asta. Intre timp cauta si tu pe net, ca poate dai de un calculator on-line pentru calculat asa ceva.

#819
BogdanStg

BogdanStg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2017
Apa din piscina o sa fie incalizta, intre 28 si 30 grade. Am tras si curent trifazic pentru a fi acoperit din punctul asta de vedere. Am cautat pe internet un mod de calcul insa nu am gasit.
Cel mai dureros lucru este ca nu am gasit un producator de dezumidificatoare in care sa am incredere pentru asa ceva. De obicei acesti furnizori iti fac un calcul in functie de suprafete, temperatura etc. si iti fac o oferta pentru asa ceva.
De aceea in cazul in care stiti o echipa sau un furnizor serios, sa mi-l recoandati.

#820
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
O singura data a trebuit sa aleg un dezumidificator si nu mai tin minte cum am rezolvat problema calculelor. Am gasit ceva pe net, dar nu mai tin minte ce si cum. O sa caut ca sa vad daca mai gasesc ceva.

Edited by florin71_skoda, 07 September 2017 - 03:42.


#821
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am cumparat o piscina supraterana Intex de la cineva, si as avea un pic de ajutor, mai exact am cateva neclaritati:
1) intr-o laterala a peretului persoana respectiva are un catel care a facut o gaurica mica, si pe care fostul proprietar a reparat-o printr-o metoda pe care eu nu am mai intalnit-o: a pus acolo  un surub mic de inox cu o piulita si saiba, spunand ca a folosit piscina asta vara si nu a curs nici o picatura pe acolo. Sa las asa , este o reparatie ok? Daca nu , ce solutii ar fi?
2) depozitarea piscinei poate fi facuta intr-o magazie? Chestia e ca sint soricei pe acolo, nu rod prelata sau piscina propriuzisa?
3) am vazut ca are o prelata subtire pe care se aseaza piscina cand o montezi. E suficienta doar aia? nu pot creste buruieni si sa sparga fundul piscinei? Ma gandesc ca ar fi varianta sa betonez portiunea unde va fi asezata piscina, dar nu as vrea asta.
Multumesc de un eventual ajutor.

#822
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
LE: Are vreun coleg  un dvd cu instructiuni in limba romana?  Pt piscina Intex rotunda ultra frame  549x132

#823
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
1. daca tine asa e ok, daca nu teoretic exista niste kit-uri de reparatii in magazinele de bricolaj
2. depozitarea e ok sa o faci in loc uscat, ferit de rozatoare
3. depinde ce buruieni cresc, iti recomand sa pui un pat de nisip, oricum unde o montezi adio gazon, iarba, etc.. Preferabil sa le razi cu sapa inainte, sa lasi pamantul fara.

Spor la balaceala incepand cu luna iunie :)

#824
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Mulțumesc de răspuns, asa o sa fac. Dar dacă nu e beton sub ea, nu se vor afunda pilonii piscinei în pământ?

#825
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Nu, piloni sunt pentru sustinerea partii de sus, deci nu vor avea greutate. Poti pune cate o dala sub fiecare pilon (20x10)

#826
mm007mircea

mm007mircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2017
Am o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva sa inteleg care e defectul ca instalatia de recirculare, care are un filtru cu nisip, a inceput sa cam bage nisip in piscina, pe stutul de introducere. Nu mult, dar... Sigur defectul vine de la filtru, ca in alta parte nu este nisip, dar care ar fi defectul?  Orice sfat e bine primit. Multumesc

#827
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Poate cineva să îmi spună care este consumul de kilowați/MC de apa in lunile de iarnă (dec, ian, februarie). Mai exact mă interesează să pot folosi piscină și iarna. Sunt deschis și estimărilor rezonabile (demonstrate). As ruga răspunsuri la subiect și nu păreri despre câți bani sparg sau altele întrucât scopul utilizării este comercial.
Sigur discutam de o piscină acoperită (deocamdata nu știu cum).

Edited by xtrix, 05 February 2018 - 22:22.


#828
CojocaruGeorge

CojocaruGeorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2018
Salut! Sunt nou pe forum si as vreasa va cer cateva pareri.
Intentionez sa construiesc o piscina publica (un mic bussines) cu foisoare, gratare, un loc in care sa se relaxeze lumea din orasul meu si orasele vecine.
Precizezca stau intr-o zona de deal, as vrea cateva sfaturi de la cei care au experienta in domeniu. Care ar fi marimea ideala? Ce tip de piscina sa aleg? Care ar fi costurile? Orice sfat este bine venit!
Va multumesc frumos!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate