Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Kenya

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#73
Naqash

Naqash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2009
Revin cu ceva update despre planurile noastre. Ne-am orientat pe safari in kenya + ceva plaja la Mombasa. Am decis ca e mai ok sa ne interesam noi si gata. Cu tripadvisoru in brate, ne-am selectat un safari si un hotel langa Mombasa. Safariul e cu un tip (www.freddysafaris.com) cu ratinguri foarte multe si bune pe tripadvisor, iar hotelul unul pe langa Mombasa, numit Tijara. Este destul de nou si nu are mute reviews. Safariul e din Mombasa print Tsavo E si W, Amboseli si Taita.

La hotel vor 10% avans + restul de bani cu 35 de zile inainte de arrival.  .. Mi se pare putin ciudat. Stie cineva cum se practica pe acolo?
La safari vrea 20% avans, iar restul la fata locului inainte de plecare. Aici mi se pare ok, in sensul ca nu ma car cu banii dupa mine in safari sa ii dau dupa aia, dar sper k imi face si o chitanta/factura ceva totusi, sa stiu si eu ca ma duce totusi in safari daca ii platesc, nu ?

Ca zbor, kenya airways din londra e cel mai ieftin si convenabil, iar pana in londra Tarom. Astea le luam de pe net e-ticket si asta e.

Vi se pare deplasat? Ciudat sa mergi fara agentie locala? Am primit tot felul de calificative... gen nebuni, naivi, etc.
Ceva sugestii? :).

#74
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNaqash, on 3rd June 2009, 23:27, said:

Revin cu ceva update despre planurile noastre. Ne-am orientat pe safari in kenya + ceva plaja la Mombasa. Am decis ca e mai ok sa ne interesam noi si gata. Cu tripadvisoru in brate, ne-am selectat un safari si un hotel langa Mombasa. Safariul e cu un tip (www.freddysafaris.com) cu ratinguri foarte multe si bune pe tripadvisor, iar hotelul unul pe langa Mombasa, numit Tijara. Este destul de nou si nu are mute reviews. Safariul e din Mombasa print Tsavo E si W, Amboseli si Taita.

La hotel vor 10% avans + restul de bani cu 35 de zile inainte de arrival.  .. Mi se pare putin ciudat. Stie cineva cum se practica pe acolo?
La safari vrea 20% avans, iar restul la fata locului inainte de plecare. Aici mi se pare ok, in sensul ca nu ma car cu banii dupa mine in safari sa ii dau dupa aia, dar sper k imi face si o chitanta/factura ceva totusi, sa stiu si eu ca ma duce totusi in safari daca ii platesc, nu ?

Ca zbor, kenya airways din londra e cel mai ieftin si convenabil, iar pana in londra Tarom. Astea le luam de pe net e-ticket si asta e.

Vi se pare deplasat? Ciudat sa mergi fara agentie locala? Am primit tot felul de calificative... gen nebuni, naivi, etc.
Ceva sugestii? :).
Cu hotelul mi se pare extrem de ciudat... nu am platit niciodata inainte, uneori am garantat cu carte de credit (dar in nici un caz in Asia sau Africa), nu am mai auzit.
La safari, e ok.. in cazul nostru am platit totul cand am ajuns fara nici un avans, dar 20% mi se pare ok. In mod normal o sa-ti dea o factura, noi am primit cand am platit la Nairobi, tot cu agentie locala am mers.
Nu prea inteleg chestia cu "ciudat sa mergi fara agentie locala". Vad ca taman cu una locala, din Mombasa mergi. Despre zbor, nu-ti face griji. Kenyan-ul este partial detinuta de KLM si alaturi de Ethiopian si South African e una dintre cele mai bune 3 companii aeriene ale Africii. Atentie insa sa-ti reconfirmi zborul cu vreo 3 - 4 zile inainte de retur.

#75
Naqash

Naqash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2009

View PostImperator, on 3rd June 2009, 23:53, said:

Nu prea inteleg chestia cu "ciudat sa mergi fara agentie locala".

Greseala mea de exprimare ... ma refeream la agentie locala din romania  :D, si la toata ideea ca in caz de ceva merge gresit, ai pe cine sa tragi la raspundere in tara,pe cand acolo ... mai greu.

#76
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNaqash, on 4th June 2009, 09:55, said:

Greseala mea de exprimare ... ma refeream la agentie locala din romania  :D, si la toata ideea ca in caz de ceva merge gresit, ai pe cine sa tragi la raspundere in tara,pe cand acolo ... mai greu.
Si daca ii tragi la raspundere, or sa-ti salveze concediul ? Am mari dubii... Mai repede se rezolva acolo... autoritatea turistica a Kenyei (nu mai stiu cum ii zice) e mult mai neiertatoare decat autoritatea romana. Si altfel rezolva cei de acolo decat orice agentie din Romania. Si noi am ramas cu masina in mijlocul rezervatiei Serengeti - ne-au luat rangerii si ne-au dus la lodge, a doua zi dimineata aveam o masina noua de la varul patronului agentiei care si ala avea o agentie. Nu stiu cati veri kenyeni au cei de la agentiile romanesti. Daca rapoartele de pe trip advisor si alte forumuri sunt bune, mergi cu ei.

#77
Naqash

Naqash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2009
Aha, Rangeri ... nu stiam k sunt si din astia acolo, sincer  :D. Inseamna ca e totusi ok. "Agentia" cu care ne gandim sa mergem noi in safari nu stiu daca e chiar agentie. Toti se refera la persoana care organizeaza totul, namely Freddy.. Banuiesc ca are si o firma ceva totusi.

Ceva hoteluri ok pe langa Mombasa ? M-am uitat la turtle beach, despre care am vazut intr-un post anterior. E fainut, dar e departe de mombasa (85km pe g earth). :(. Daca astia cu care am vorbit noi nu accepta plata la fata locului, eventual cu un avans de 20 - 30%,  cautam altul.

#78
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNaqash, on 4th June 2009, 11:33, said:

Aha, Rangeri ... nu stiam k sunt si din astia acolo, sincer  :D. Inseamna ca e totusi ok. "Agentia" cu care ne gandim sa mergem noi in safari nu stiu daca e chiar agentie. Toti se refera la persoana care organizeaza totul, namely Freddy.. Banuiesc ca are si o firma ceva totusi.

Ceva hoteluri ok pe langa Mombasa ? M-am uitat la turtle beach, despre care am vazut intr-un post anterior. E fainut, dar e departe de mombasa (85km pe g earth). :(. Daca astia cu care am vorbit noi nu accepta plata la fata locului, eventual cu un avans de 20 - 30%,  cautam altul.
Asa sunt toti. Sa nu crezi ca au birouri somptuoase si nu stiu cati angajati :) Welcome to Africa. Dar in mod cert are firma.
Despre Mombasa, nu stiu, n-am fost. Am preferat Zanzibarul pentru partea "marina".

#79
Tussenfryd

Tussenfryd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.01.2007
Ca si idee din propria experienta, DIANI Beach ar fi recomandarea daca vrei un sejur linistit. Noi in afara faptului ca am dormit in hotel , ne-am plimbat toata ziua buna ziua si mai mult de-atat ne-am imprietenit cu localnicii ( vizite acasa, etc ) . Malindi este tipic "disco" cu multi italieni si turism sexual cat incape . Intr-adevar din cele auzite Zanzibar este mult mai misto. Dar am impresia ca te costa viza de Tanzania 100 $ . Sunt busuri destul de ieftine din Mombasa  . Recomand Scandinavia Express. In Tanga poti sa iei Ferry Boatul.
Cu Safari noi am platit totul in avans si nu au fost nici un fel de probleme

#80
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Cel putin pana in martie 2008 (dar cred ca si acuma), pentru Tanzania nu era nevoie de viza, romanii fiind unul din putinii care nu aveau nevoie de viza pentru Tanzania (alaturi de Kenya si Uganda). Pentru toti ceilalti, viza era 50 dolari.

#81
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View PostImperator, on 10th June 2009, 18:27, said:

Cel putin pana in martie 2008 (dar cred ca si acuma), pentru Tanzania nu era nevoie de viza, romanii fiind unul din putinii care nu aveau nevoie de viza pentru Tanzania (alaturi de Kenya si Uganda). Pentru toti ceilalti, viza era 50 dolari.

Da, si asta mi se pare ca datorita rasunatorului succes diplomatic intre RSR a lu' Ceausescu si Rep. Tanzania.
Pentru tari gen SUA, Canada sau Japonia avem nevoie de viza, dar in Tanzania suntem "tatal lor".  :coolspeak:

#82
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvarucristea, on 10th June 2009, 18:38, said:

Da, si asta mi se pare ca datorita rasunatorului succes diplomatic intre RSR a lu' Ceausescu si Rep. Tanzania.
Pentru tari gen SUA, Canada sau Japonia avem nevoie de viza, dar in Tanzania suntem "tatal lor".  :coolspeak:
Exact, Ceausescu a semnat personal tratatul de renuntare a vizelor... vezi daca presedintele Americii sau imparatul Japoniei nu au fost prin Dar es Salaam ?

#83
Tussenfryd

Tussenfryd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.01.2007

View PostImperator, on 10th June 2009, 18:27, said:

Cel putin pana in martie 2008 (dar cred ca si acuma), pentru Tanzania nu era nevoie de viza, romanii fiind unul din putinii care nu aveau nevoie de viza pentru Tanzania (alaturi de Kenya si Uganda). Pentru toti ceilalti, viza era 50 dolari.


Ai dreptate Imperator. Mi-am adus aminte de ceva Tratat semnat de pe vremea lui ceausescu , cand eram buni prieteni cu tarile africane.

#84
3drocco

3drocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.06.2008

View PostNaqash, on 4th June 2009, 11:33, said:

Ceva hoteluri ok pe langa Mombasa ? M-am uitat la turtle beach, despre care am vazut intr-un post anterior. E fainut, dar e departe de mombasa (85km pe g earth). :(. Daca astia cu care am vorbit noi nu accepta plata la fata locului, eventual cu un avans de 20 - 30%,  cautam altul.
  La Mombasa poti sa mergi pe coasta de nord  ,spre Nyali si imprejurimi ,sau pe cea de sud( Diani fiind cea mai bine cotata zona/statiune ).
In genera Nyali e zgomotoasa,mai murdara si cu viata de noapte la maxim iar Diani este foarte linistita .
Daca nisipul este important pentru tine,alege coasta de sud intrucat pe cea de nord se face plaja in special pe langa piscine din motive de neamenajare si beach-boys .

Alta diferenta ar fi drumul de la aeroportul din Mombasa pana la hotel:
-N- ajungi in 30-45 min la majoritatea hotelurilor din  Nyali
-S- iti ia 2.5-3 ore pana in Diani deoarece trebuie sa treci cu ferryboat-ul la Likoni ,spre partea de sud(mai lung dar merita !)

Din punctul asta de vedere insista (daca e posibil) ca in pretul platit sa intre si transferul  tur-retur de la hotel la aeroport  .

Cele mai bune hoteluri :
N: Whitesands,Voyager Beach ,Sun-n-Sand (putin mai departe pe drumul spre Malindi)
S: Diani Reef(pe departe cel mai bun hotel de pe litoralul kenyan),Leisure Lodge

Pentru safari si alte excursii interesante cea mai buna solutie este sa-ti faci rezervare in prima zi cand ajungi la Mombasa,chiar la receptia hotelului unde stai.In felul asta vei merge cu o companie profi(de multe ori detinuta de vreun italian ratacit) ,cu zero sansa de teapa.

#85
Tussenfryd

Tussenfryd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.01.2007

View Post3drocco, on 11th June 2009, 22:03, said:

La Mombasa poti sa mergi pe coasta de nord  ,spre Nyali si imprejurimi ,sau pe cea de sud( Diani fiind cea mai bine cotata zona/statiune ).
In genera Nyali e zgomotoasa,mai murdara si cu viata de noapte la maxim iar Diani este foarte linistita .
Daca nisipul este important pentru tine,alege coasta de sud intrucat pe cea de nord se face plaja in special pe langa piscine din motive de neamenajare si beach-boys .

Alta diferenta ar fi drumul de la aeroportul din Mombasa pana la hotel:
-N- ajungi in 30-45 min la majoritatea hotelurilor din  Nyali
-S- iti ia 2.5-3 ore pana in Diani deoarece trebuie sa treci cu ferryboat-ul la Likoni ,spre partea de sud(mai lung dar merita !)

Din punctul asta de vedere insista (daca e posibil) ca in pretul platit sa intre si transferul  tur-retur de la hotel la aeroport  .

Cele mai bune hoteluri :
N: Whitesands,Voyager Beach ,Sun-n-Sand (putin mai departe pe drumul spre Malindi)
S: Diani Reef(pe departe cel mai bun hotel de pe litoralul kenyan),Leisure Lodge

Pentru safari si alte excursii interesante cea mai buna solutie este sa-ti faci rezervare in prima zi cand ajungi la Mombasa,chiar la receptia hotelului unde stai.In felul asta vei merge cu o companie profi(de multe ori detinuta de vreun italian ratacit) ,cu zero sansa de teapa.


Ca si safari iti recomand JT Safari, in Diani .

Contact Telephone : +254(0)403300299
Mobile : +254(0)721769771
Fax : +254(0)403203607
E-mail : [email protected]

Extrem de multumit am fost de servicii, respectiv am apelat si la alte servicii : pescuit oceanic , respectiv pentru gagici inot cu delfinii. E ieftin
Noi am fost intr-un Safari de 3 zile : Tsavo East si Amboseli si am iesit de persoana undeva la 150 eur cu tot

Impresii : www.julius-safari.blogspot.com

Sejur placut

#86
Naqash

Naqash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2009
Multumesc mult pentru informatii.

In final ne-am hotarat.
Safari - Freddy`s Safari . 4 nopti - Tsavo E si V, Amboseli si Taita/Saltlick. Sper sa fie ok, si sa vedem cat mai multe.
Hotel - cateva nopti dupa safari pentru relaxare - Tijara Beach, daca e cum se tot spune ca ar fi, cred ca e cea mai buna alegere pentru un cuplu.
Avion - Tarom + Kenya airlines din Londra.

Probabil o sa mai cer info cand ne apucam de vaccinat si luat pastile, iar apoi impresii la intoarcere. Momentan abia asteptam ..  :D

Edited by Naqash, 17 June 2009 - 10:10.


#87
Tussenfryd

Tussenfryd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 10.01.2007

View PostNaqash, on 17th June 2009, 11:09, said:

Multumesc mult pentru informatii.

In final ne-am hotarat.
Safari - Freddy`s Safari . 4 nopti - Tsavo E si V, Amboseli si Taita/Saltlick. Sper sa fie ok, si sa vedem cat mai multe.
Hotel - cateva nopti dupa safari pentru relaxare - Tijara Beach, daca e cum se tot spune ca ar fi, cred ca e cea mai buna alegere pentru un cuplu.
Avion - Tarom + Kenya airlines din Londra.

Probabil o sa mai cer info cand ne apucam de vaccinat si luat pastile, iar apoi impresii la intoarcere. Momentan abia asteptam ..  :D


iti pot recomanda totusi un transport relativ ieftin din Londra in ideea in care ai noroc sa gasesti locuri libere intr-un charter gen Monarch Airlines sau Airtours
Si pana la Londra cred ca este Easy et din Bucuresti . Plecarea e in Gatwick/Aterizarea in Gatwick

Taromul aterizeaza din cate stiu pe Heatrow, si plecarea kenya airways este din Gatwick ??? . Atunci mai pune transferul 15 pounds * 2 = 30

#88
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTussenfryd, on 18th June 2009, 09:38, said:

iti pot recomanda totusi un transport relativ ieftin din Londra in ideea in care ai noroc sa gasesti locuri libere intr-un charter gen Monarch Airlines sau Airtours
Si pana la Londra cred ca este Easy et din Bucuresti . Plecarea e in Gatwick/Aterizarea in Gatwick

Taromul aterizeaza din cate stiu pe Heatrow, si plecarea kenya airways este din Gatwick ??? . Atunci mai pune transferul 15 pounds * 2 = 30

Multumesc mult pentru info. Intr-adevar sunt mai ieftine la Monarch unele decat ce am gasit noi, dar nu au curse in fiecare zi, iar noi suntem presati de zilele de concediu :(.
Pentru Bucuresti Londra mergem cu taromu , au oferta speciala cu 150 Euro/pers, iar Kenya pleaca tot de pe Heathrow acum :D, cel putin cursa asta. Este tot un pret acceptabil, fata de toate celelalte gasite pana acum, comparabil si cu unele de la Monarch.

Edited by pigl3t, 18 June 2009 - 09:02.


#89
loj

loj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2009

View PostImperator, on 10th June 2009, 18:27, said:

Cel putin pana in martie 2008 (dar cred ca si acuma), pentru Tanzania nu era nevoie de viza, romanii fiind unul din putinii care nu aveau nevoie de viza pentru Tanzania (alaturi de Kenya si Uganda). Pentru toti ceilalti, viza era 50 dolari.

Intr-adevar pentru Tanzania nu e nevoie de viza, dar trebuie platita o taxa la iesire, un fel de exit visa, care din cate imi aduc aminte era in jur de 20$... in aprilie 2008  :P

#90
PROFESURUL

PROFESURUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.07.2008

View PostImperator, on 4th June 2009, 05:01, said:

Asa sunt toti. Sa nu crezi ca au birouri somptuoase si nu stiu cati angajati :) Welcome to Africa. Dar in mod cert are firma.
Despre Mombasa, nu stiu, n-am fost. Am preferat Zanzibarul pentru partea "marina".


Cum a fost in Zanzibar?
O sa plec si eu in Octombrie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate