Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Kenya

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#37
mirela68

mirela68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2008

View Post3drocco, on Jul 10 2008, 22:56, said:

deh,ce sa zic,enorm pentru un hotel fara pretentii dar a cui a fost vina oare ca ati ajuns tocmai acolo ? Probabil ca v-a amagit tot vreo agentie de la noi ca e paradisul pe pamant ...
Nu zic ca nu sunt si locuri foarte scumpe prin partile alea (Funzi Keys imi vine acum in minte) dar este cu totul din alt film. Malindi e doar un orasel anost ,acaparat efectiv de ce mai mari interlopi italieni (de aici si oferta larga la droguri si prostituate)iar daca ar fi sa gasesc un corespondent Zanzibarului pe coasta kenyana ,ca tot a pomenit cineva mai sus de el,as spune insula Lamu. Nu departe de Malindi,in Watamu ,sunt cel putin doua resort-uri mai mult decat acceptabile(Turtle Beach si Hemingway) si care probabil costau jumate din cat ati platit voi.Ca sa nu mai zic ca sunt atatea hoteluri decente pe plajele din Nyali sau Diani incat ma mir cand cineva merge pentru prima oara pe coasta kenyana si nu alege imprejurimile Mombasei.

Asa cum am precizat intr-un mesaj anterior noi biletul nu l-am cumparat din Romania (intrucit nu traim in Romania), l-am luat ca un last minut cu o zi inainte de plecare si nu am avut timp sa ne documentam Mea colpa! Experienta pe care am trait-o noi sper sa fie utila altora care vor dori sa viziteze Kenya. La Watamu am fost si noi si oricum nu m-asi mai intoarce.

#38
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View Post3drocco, on Jul 8 2008, 23:05, said:

Nu mai este obligatorie prezentarea carnetului de vaccinari la intrarea in Kenya si cu asta se intelege vaccinul impotriva febrei galbene care a fost obligatoriu pana acum cativa ani.
Medicamente de tip Malarone nu garanteaza o protectie impotriva malariei ; in alta ordine de idei in zonele frecventate de turisti in Kenya probabilitatea de a face malarie este aproape nula .Pe deoparte in Nairobi nu este atat de cald cat sa permita aparitia tantarilor iar pe coasta sau in parcuri nationale,din cauza de stropeli anti-tantari si alte insecticide.In plus paturile de hotel sunt prevazute cu plase antitantari .Daca intentionezi sa mergi solo in zone mai putin umblate,ai putea sa urmezi tratamentul cu aceste pastile,macar pentru moralul tau daca nu pentru efectul lor.Aceeasi recomandare o am si in privinta vaccinurilor contra tifosului,tetanosului,etc, fa-le doar ca sa fi impacat cu tine insuti sau,si mai bine,uita de ele!
In trecut alte medicamente gen Malaraquin sau Maladrin erau trambitate ca miracole antimalarie dar toate mai devreme sau mai tarziu devin inutile din cauza ca malaria devine rezistenta la aceste pastile.Asta ca sa nu mai mentionez aparitia efectelor secundare precum mancarimi,etc.

Pentru orice alta informatie iti stau la dispozitie si nu,Nairobi nu e atat de plictisitor si periculos pe cat sugera un coleg mai sus ci daca stii pe unde sa cutreieri vei fi mai mult decat incantat!
Iti multumesc pt sfaturi si as mai avea cateva probleme de lamurit (avand in vedere ca se apropie plecarea )....iar cele mai ok informatii sunt de la cei ce au avut aceasta experienta.
Asadar : cam ce temperaturi sunt noaptea ca am inteles ca ar fi nevoie de haine groase? si asa spre curiozitatea mea de femee.....cam cat de calda este apa oceanului avand in vedere ca noaptea e mai " racoros " sa zicem?
Multumesc anticipat !

#39
3drocco

3drocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.06.2008
Racoare este doar in Nairobi data fiind altitudinea:ziua inspre 25C iar noaptea in jur de 15C.
Pe coasta e cald tot timpul si umiditatea este mare.
Apa este cam ca la noi ,cred ca depinde si de locul unde stai,curenti ,etc.
La ce hotel mergi?

#40
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View Post3drocco, on Aug 11 2008, 21:33, said:

Racoare este doar in Nairobi data fiind altitudinea:ziua inspre 25C iar noaptea in jur de 15C.
Pe coasta e cald tot timpul si umiditatea este mare.
Apa este cam ca la noi ,cred ca depinde si de locul unde stai,curenti ,etc.
La ce hotel mergi?
Am fost si m-am intors....si cred ca a fost cea mai frumoasa exeprienta a vietii mele !!!
Desi nu prea am stat la hotel, ca am fost mai tot timpul plecati prin toata tara, oficial am fost cazati la Neptun Village Hotel...

View Post3drocco, on Aug 11 2008, 21:33, said:

Racoare este doar in Nairobi data fiind altitudinea:ziua inspre 25C iar noaptea in jur de 15C.
Pe coasta e cald tot timpul si umiditatea este mare.
Apa este cam ca la noi ,cred ca depinde si de locul unde stai,curenti ,etc.
La ce hotel mergi?
aaaa....probabil ca nu am dat toate elementele de identificare.......hotelul era pe Diani Beach...conditii de vis ( chiar daca nu prea am stat pe acolo )...servicii si oameni deasemenea....asta asa ca si completare la comentariul experientei cu Malini...

#41
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Spune-ne mai multe pocriser,ce ai vazut,oameni,locuri,poze ceva!Africa trebuie sa fie minunata,cine stie,poate intr-o zi ajung si eu!

Edited by valentinag, 24 September 2008 - 16:58.


#42
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006
Salut. Am citit si eu ce s/a scris aici si desi probabil nu sunt ila subiect am sa intreb.
Eu peste cateva luni voi pleca timp de jumatate de an (in principiu) ca voluntar in Zambia. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
La magazinele din sate (daca ati vizitat mai multe) care sunt preturile? Eu tot ce se poate voi sta la sat si din cate am auzit cu 100 de dolari pe luna esti super bogat acolo.
Ce imi puteti spune de viata la tara cat ati apucat sa vedeti din ea.
Cam ce se mananca acolo, macaruri traditionale, sunt comestibile pentru noi?
Ce animale periculoase inafara de serpi scorpioni si tantari pot intra in camera atunci cand dormi?
Ideea e ca (banuiesc) in trainingul care il voi face in strainatate pt africa nu imi vor spune toate aspectele negative de acolo, din aceasta cauza va intreb pe voi care ati fost acolo (desi intr/o zona bogata a africii).
Mersi anticipat.

#43
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Misto!
Daca te intorci viu de acolo sa nu uiti sa ne povestesti cum a fost.
Esti sigur ca aia au magazine in sate?

#44
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006
ma gandesc ca trebuie sa aiba ceva...
Si sper ca voi veni vie :D

#45
cristina21ro

cristina21ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare tuturor!

Eu si sotul meu suntem interesati de o excursie in Africa - safari. Ce recomandati: Kenya, Tanzania, Zanzibar, Botswana? In ce perioada a anului ar fi cel mai bine sa mergem?

Multumesc frumos!
Cristina

#46
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Daca mergi in Africa exclusiv pentru safari, iti recomand Kenya http://www.ultramari..._la_Mombasa.htm

Daca vrei sa combini safari-ul cu relaxarea iti recomand Tanzania + Zanzibar http://www.ultramari...ur_Zanzibar.htm

#47
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcristina21ro, on Jan 16 2009, 17:03, said:

Salutare tuturor!

Eu si sotul meu suntem interesati de o excursie in Africa - safari. Ce recomandati: Kenya, Tanzania, Zanzibar, Botswana? In ce perioada a anului ar fi cel mai bine sa mergem?

Multumesc frumos!
Cristina
As zice pentru safari, sa te duci in Tanzania... In Zanzibar nu se face safari.

View Postcristina21ro, on Jan 16 2009, 17:03, said:

Salutare tuturor!

Eu si sotul meu suntem interesati de o excursie in Africa - safari. Ce recomandati: Kenya, Tanzania, Zanzibar, Botswana? In ce perioada a anului ar fi cel mai bine sa mergem?

Multumesc frumos!
Cristina
Si ca perioada a anului, as spune vara noastra (iulie - august)

#48
cristina21ro

cristina21ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc frumos tuturor pentru recomandari!

Am cercetat putin si oferta celor de la Ultramarine - programul este interesant, multumesc de recomandari. La biletul de avion ei mentioneaza o suma destul de piperata: 970 euro / persoana pe ruta Bucuresti - Nairobi - Bucuresti. Pentru aprilie 2009 eu am gasit (tot la KLM) preturl de 580 euro (taxe de aeroport incluse).
Oricum, multumesc de recomandari!

Am vizitat si http://www.africanbushexcursions.net/ am sa-i contactez si pe dansii pentru mai multe detalii.

Urmaresc cu interes acest topic, desi inca nu am stabilit exact datele de calatorie. Am sa revin cu detalii!

O zi faina tuturor,
Cristina Dumitru

#49
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcristina21ro, on Jan 17 2009, 12:51, said:

Multumesc frumos tuturor pentru recomandari!

Am cercetat putin si oferta celor de la Ultramarine - programul este interesant, multumesc de recomandari. La biletul de avion ei mentioneaza o suma destul de piperata: 970 euro / persoana pe ruta Bucuresti - Nairobi - Bucuresti. Pentru aprilie 2009 eu am gasit (tot la KLM) preturl de 580 euro (taxe de aeroport incluse).
Oricum, multumesc de recomandari!

Am vizitat si http://www.africanbushexcursions.net/ am sa-i contactez si pe dansii pentru mai multe detalii.

Urmaresc cu interes acest topic, desi inca nu am stabilit exact datele de calatorie. Am sa revin cu detalii!

O zi faina tuturor,
Cristina Dumitru
Vezi ca aprilie este mijlocul celui mai important sezon ploios care tine din martie pana in mai. As evita...

#50
cristina21ro

cristina21ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc imperator - probabil de aceea preturile mici. O sa avem in vedere la alegerea perioadei de calatorie!

#51
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.01.2009
Am fost prima data in Nairobi in 1994;la primul contact cu orasul, eu , europeanul care avea pareri preconcepute despre Africa gen ,,deabia au coborat din copaci" am ramas uimit de frumusetea si modernitatea sa;cladiri de 20-30 de etaje, multa verdeata , bulevarde largi, oameni civilizati, civilizatie europeana vreau sa spun; anii de dominatie engleza si-au lasat adanc amprenta asupra oamenilor si locurilor.

Am locuit la hotelul Meridian Court, 3 stele, cu piscina la ultimul etaj, am avut apartament, conditii foarte bune; mesele au fost de tip european dar puteai sa accesezi si mancarea traditionala cu influiente indiene (80% din oamenii de afaceri erau de origine indiana, economia era guvernata de ei desi la putere era dictatorul Arap-Moi)

Clima in Nairobi este extrem de placuta, aflandu-se la ~900 m altitudine, influienta ecuatoriala este mult atenuata, as compara cu luna mai de la noi doar ca ploua numai noaptea(extrem de convenabil pentru turisti);ganditi-va la un mai perpetuu...

Timpul acolo are alte masuri pentru,, bastinasi". Pole-pole este cuvantul de ordine si inseamna incet -incet...totul se petrece slow -motion...sa va dau un exemplu:

plec dimineata in oras la colindat;pe holul palierului nostru, erau multe ghivece mici (vreo 10) cu flori ce trebuiau ingrijite:pamantul afanat , curatat de frunze uscate , etc...un baietas de vreo 20 de ani se ocupa de aceasta operatiune..in slow-motion; ma intorc pe la pranz la masa, baiatul tot la flori lucra....plec dupa masa in oras, ma intorc seara si ...a-ti ghicit, baiatul tot acolo era , curata florile....cred ca lucra cu multa temeinicie si facea lucru de calitate.Oricat am incercat cu diverse ocazii sa-i scot din ale lor, fie cu bacsis fie cu indemnuri, n-am reusit...pole-pole ziceau si acest cuvant il au in ADN....

Oamenii sunt prietenosi si deschisi (fetele in special sunt extrem de deschise fata de europeni :inlove: ) dar discutau cu fereala despre dictatura, ,,baietii cu ochi albastri" lucrau si pe acolo, chiar am auzit sintagma ca atare...de la cei care au invatat in Romania! M-am imprietenit cu barmanul de la barul piscinei exterioare cu ocazia unui eveniment caritabil si-am fost invitat acasa la el la 20 km de Nairobi;m-am dus.

Am luat matatul, un autobuz cu 15 locuri colorat aproape pakistanez, fara geamuri si cu incasatorul de bilete mergand pe scara , strigand oferta de transport.....si dupa aproximativ 40 de minute am descins intr-un satuc pe buza unor dealuri; mirosul ....dupa miros jurai ca te afli in satul romanesc, acelasi miros de lapte afumat, de balega si fum de coceni, dar oamenii erau negri, copacii erau plantatii de ananas, vitele aveau coarnele mult mai mari, in rest totul era la fel, pana si praful gros al ulitei te ducea cu gandul la Baragan...

Casa amicului era construita din tabla ondulata dar probabil ca era izolata deoarece nu se simtea caldura de afara la amiaza.Mobilier minimal, de tineri casatoriti, aveau 2 copilasi care bineiteles ca au stat numai in bratele mele, eram ciudatul alb pe care l-a adus tata...

Ospitalieri, m-au asezat la masa dar nu stiu nici acum ce-am mancat....

Dupa masa am plecat la carciuma din sat sa ne racorim cu o bere...aici lume relativ putina initial, apoi au inceput sa vina...intai primarul apoi si invatatorul din sat; primaru a venit cu propunerea sa mancam ceva traditional, si-a fost nyama ciomo, adica niste coaste de vita la gratar, absolut delicioase, cu mamaliga de mei si un sos iute acrisor.Supertare!Mi-a revenit sarcina sa ofer eu bautura pentru toata lumea , vreo 7 insi;berea era rece, excelenta si ..ieftina.A curs o vreme berea in valuri, timp in care ne-am luat de politica;Ceusescu fusese prieten cu Arap Moi, primise chiar in dar , ziceau ei, o ferma in apropiere de Nairobi; faceam comparatii la salarii, preturi la alimente etc si constatam similitudinea acestora;cel putin la nivelul salariului unui invatator eram perfect egali la acea vreme. Berea continua sa vina...primarul incepuse sa-mi vorbeasca in swahili eu in romaneste si ne intelegeam perfect...engleza fusese uitata de toata lumea ;seara se apropia si se punea problema sa innoptez in sat si o faceam daca nu eram fortat de regulament sa nu innoptez inafara orasului.

Cu mare greutate ne-am despartit cu promisiunea de a reveni, promisiune pe care pana acum, n-am onorat-o; dar cine stie ce ne rezerva viata...

In ziua urmatoare am facut un tur complet de oras cu matat-ul ( autobuzul frumos pictat) avand ocazia sa vad periferia si mizeria acesteia, cocioabe din pari, din stuf, din cartoane si tabla, copii goi si murdari alergand pe langa ,,case" canalizari curgand la vedere cu dejectii....nu mai spun de miros.Se urcau in autobuzul nostru tot felul de indivizi dubiosi, mastecand ,,cat" un fel de betel autohton(un drog legal se pare la ei, am vazut carute pline cu acea iarba); incepusem sa regret curajul si inconstienta mea si pe buna dreptate cum aveam sa aflu mai tarziu...

Din fericire nu am patit nimic, oricum prea multi bani nu aveam la mine si nici altceva care sa-i atraga , gen camera de luat vederi, aparat foto etc.

Restul sejurului meu in Nairobi nu am mai calcat la periferie; erau atatea locuri de vizitat, muzee, etc iar pentru distractie seara, era Florida 2000 o discoteca tare pe vremea aceea cu ring de dans din inox si cu alte lumini si alte nebunii pe care nu le mai retin.

In zilele noastre se pare ca orasul nu mai este la fel de sigur; preturile au crescut astronomic, atunci totul era ieftin si sa va dau exemple:cazarea la hotel era 50$ zi cu 3 mese iar la Mombasa 17 $ zi(despre Mombasa alta data)O masa in oras in jur de 3$ ,o bere 0,50 $, cafeaua la fel(nu mi-a placut cafeaua, Kenia este producatoare de cafea).

As fi curios cine a fost de curand ce preturi sunt acum...atunci la Hilton in Nairobi, unde statuse Iliescu in vizita, era 100$zi.

#52
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007
Salutare!

   Am tot cautat un topic despre Zanzibar sau Tanzania, insa pana la urma informatii despre aceste destinatii vad ca au aparut aici; ar fi util sa
se modifice numele topicului in Kenya - Tanzania.

   M-am hotarat sa plec in Zanzibar pe cont propriu.
   Ar fi insa o singura problema majora, tinand cont ca voi merge pentru prima data in Africa. Zborul pe care l-am gasit este pana in
Dar es Salaam. De aici pana in Zanzibar as avea 2 optiuni: fie sa imi rezerv zborul cu o companie locala sau sa optez pentru transport cu
ferry-boat-ul. As opta pentru ferry-boat, insa problema ar fi transferul de la aeroport pana in port. Este sigur sa iei un taxi din aeroport?
Din ce am citit pe internet am inteles ca este destul de safe in Dar es Salaam, iar in Zanzibar este si mai safe; insa as vrea sa stiu si parerea
cuiva care poate a experimentat asa ceva.
   Din port in Zanzibar nu ar fi nici o problema ca se poate aranja cu hotelul sa ne astepte cineva.
    
   Scuba diving sau snorkeling a facut careva prin Zanzibar - Paje?

   Numa' bine!

#53
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmatterhorn, on Feb 22 2009, 00:43, said:

Salutare!

   Am tot cautat un topic despre Zanzibar sau Tanzania, insa pana la urma informatii despre aceste destinatii vad ca au aparut aici; ar fi util sa
se modifice numele topicului in Kenya - Tanzania.

   M-am hotarat sa plec in Zanzibar pe cont propriu.
   Ar fi insa o singura problema majora, tinand cont ca voi merge pentru prima data in Africa. Zborul pe care l-am gasit este pana in
Dar es Salaam. De aici pana in Zanzibar as avea 2 optiuni: fie sa imi rezerv zborul cu o companie locala sau sa optez pentru transport cu
ferry-boat-ul. As opta pentru ferry-boat, insa problema ar fi transferul de la aeroport pana in port. Este sigur sa iei un taxi din aeroport?
Din ce am citit pe internet am inteles ca este destul de safe in Dar es Salaam, iar in Zanzibar este si mai safe; insa as vrea sa stiu si parerea
cuiva care poate a experimentat asa ceva.
   Din port in Zanzibar nu ar fi nici o problema ca se poate aranja cu hotelul sa ne astepte cineva.
    
   Scuba diving sau snorkeling a facut careva prin Zanzibar - Paje?

   Numa' bine!

Tanzania si mai ales capitala Dar-es-Salaam sunt niste locuri safe in Africa. Recomand ferry boat-ul. Ia un taxi fara niici o teama de la aeroport la ferry boat. Am fost si in Zanzibar si in Dar, iar cateva zile am fost singur si am bantuit prin tot Dar-ul fara probleme. Prietena mea a facut si snorkeling si diving, sunt super ok.

#54
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007

View PostImperator, on Feb 22 2009, 08:24, said:

Tanzania si mai ales capitala Dar-es-Salaam sunt niste locuri safe in Africa. Recomand ferry boat-ul. Ia un taxi fara niici o teama de la aeroport la ferry boat. Am fost si in Zanzibar si in Dar, iar cateva zile am fost singur si am bantuit prin tot Dar-ul fara probleme. Prietena mea a facut si snorkeling si diving, sunt super ok.

Multumesc de raspuns! Am mai prins curaj.
Cine m-a auzit ca vreau sa plec in Africa in "honeymoon" a zis ca nu-s intreg, dar am studiat pe net si pare sa fie ok.
Cred ca va fi ceva special ce nu vom uita cu siguranta niciodata.

Am gasit si un site unde scrie ca romanii nu au nevoie de viza la intarea in Tanzania. E adevarat? Exista cumva si o taxa de iesire?

Daca mai este cineva interesat de plecat pe cont propriu si sa mai economiseasca niste bani sa acceseze www.amazingrace.ro.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate