Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Kenya

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#271
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postascu, on 07 iunie 2016 - 09:39, said:

Malarone trebuie luat cu cel putin o luna inainte de a pleca in excursie, pe perioada sederii +inca o luna dupa ce reveniti in tara.Cate o capsula/zi. Trebuie si repelent (daca transpirati excesiv repelentul e cam degeaba). Si facute vaccinuri (difterie, tetanos, polio) valabile 10ani si pt tipurile de febra

Nu este adevarat. Recomand citirea prospectului.

https://www.gsksourc...df/MALARONE.PDF

Se ia cu 1-2 zile inainte si minim 7 zile dupa. In nici un caz o luna.

Edited by something00, 07 June 2016 - 10:37.


#272
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Numai cine a patit-o cu malaria stie ce inseamna asta; nu ia cum scrie in prospect! Am vazut kenyeni afectati de malarie si mi-am dat seama cat de grav erau, cu toate ca, IMEDIAT dupa simptome si-au facurt testul si li s-a administrat coartem. Iar administrarea acestuia este vitala in primele 3, maxim patru ore!!! Dupa asta starea se agraveaza drastic de nu-ti poti inchipui .Iar ei, cei care s-au nascut si traiesc in zonele de risc au sistemul imunitar  mult peste al europenilor care merg ocazional in zona.Numai vazand un bolnav de malarie (localnic sub tratament) va veti gandi daca sa luati malarone cu o luna inainte de calatorie, sau cu 2 zile inainte sau sa evitati aceste tari.

Edited by ascu, 07 June 2016 - 20:55.


#273
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Gresit.
Malarone nu se acumuleaza in organism, iar 2 zile de administrare sunt suficiente incat sa atings concentratiile necesare.  Administrand cu atat de mult timp inainte nu faci decat sa suprasoliciti metabolizarea hepatica si sa cresti riscul de efecta adverse.


#274
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Si ce faci daca stai un an acolo? Sunt persoane care depind cumva de tari expuse acestui risc si iau malarone continuu.Eu am stat vreo cativa ani acolo, stiu ce vorbesc.

#275
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Vezi ca amesteci lucrurile.
Inainte spuneai de numarul de zile cu care trebuie inceput tratamentul inainte de calatorie.... iar acum te referi la durata calatoriei?

Edited by coco$u, 08 June 2016 - 19:14.


#276
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Am punctat doar ca nu-i de gluma cu malaria, indiferent de perioada in care te expui riscului (scurta/lunga). N-ai vrea sa stii ce-ti trece prin minte cand auzi ca alte "n" persoane s-au mai imbolnavit de ieri in zona in care esti (presupunand ca esti acolo de o sapt/doua , o luna...)...; si sa-ti mai aduci aminte ca alaltaieri ai uitat sa iei pastila si sa iti apara in fata si imaginea unui localnic pe care l-ai vazut zacand... Asta-i apogeul , o sa te intrebi " de ce oare am venit eu aici?" M-am referit la durata calatoriei deoarece ai spus ca "Administrand cu atat de mult timp inainte nu faci decat sa suprasoliciti metabolizarea hepatica si sa cresti riscul de efecta adverse." Stiu persoane care iau de ani de zile. Crezi ca nu se gandesc la efectele adverse? Ba da, dar ei stiu ce inseamna cu adevarat malaria, au vazut pe pielea lor, la fel ca si mine, nu doar din auzite.
Fiecare face cum doreste.

Edited by ascu, 08 June 2016 - 21:51.


#277
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Hello!

Mi-am amintit de topicul asta si am zis sa va incant cu niste poze din astea 3 luni de Kenya, de pana acum. Am mers cam peste tot si am vazut/facut cam ce se poatea vedea/face, inclusiv malarie Posted Image
Deci orice fel de intrebari aveti - despre locuri, preturi, boli etc, va raspund cu mare drag...

PS. In ultima poza aveam Emosfera Nordica in dreapta si Emisfera Sudica in stanga :D

Attached Files


Edited by HighHopes, 15 June 2016 - 15:37.


#278
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 05.03.2005
Interesanta poza cu ecuatorul sub picioare Posted Image  . Daca mai mergeai vreo 40000 de km in linie dreapta, ajungeai in acelasi loc Posted Image

#279
gabyshor

gabyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.08.2005
Salut!
Nu s-a mai scris de mult pe topic si-mi cer scuze daca deranjez pe cineva postand din nou, dar cred ca e de preferat decat sa deschid un topic nou...
Am nevoie de putin ajutor. Ne dorim sa mergem in Kenya, inclusiv partea de safari, dar informatiile legate de boli sunt destul de vagi.  MAE recomanda vaccinare pentru febra galbena, agentia de turism ne-a spus sa consultam un medic. Pe diferite forumuri din afara am citit ca boala nu a mai aparut de mult in Kenya si n-ar fi motive reale de ingrijorare. La fel si pentru malarie. Malarone nu se gaseste in tara, dar nu cred ca ar fi o problema sa-l gasesc prin afara insa vad ca lumea nu se prea streseaza nici nu asta.
Poate este cineva care a calatorit mai recent si ma poate ajuta cu niste informatii? Multumesc anticipat.
Ca si zone, vom sta in Mombasa, iar pentru safari Rezervația Ngutuni si Taita Hills Wildlife Sanctuary.

#280
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
De febra galbena nu trebuie sa iti faci griji, oricum si ei cer vaccin doar daca vii din zone endemice, nu daca vii din Europa direct. Eu totusi l-am facut, insa e o cheltuiala care nu se justifica in cazul tau.

Pentru malarie e alta treaba. Eu am fost de 3 ori in Kenya, ideea e ca daca esti la sfarsit de sezon uscat, nu trebuie sa-ti faci griji. Daca esti in sezonul de ploaie, sau pana la o luna dupa, fiind si in savana e cam musai sa iei profilaxie.

Ca zone, vad ca mergi in Tsavo Est, e o zona foarte frumoasa plina de animale.

Cu statul in Mombasa....alegeti un hotel bun intr-o zona buna si nu va plimbati prea mult seara dupa ce se intuneca. Iluminatul public e deficitar.
Neaparat sa mergeti la ferma de crocodili, recomandabil dupa-amiaza, pe la 17 parca le da sa manance si e un spectacol in toata regula. Merita in mod sigur.

#281
gabyshor

gabyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.08.2005
Multumesc mult Alex!
Vom pleca acum, la inceput de martie. Sa cautam pastile? Cateva pagini in urma, lumea recomanda Malarone, din pacate nu se gasesc la noi.
De la agentie ne-au spus sa nu ne facem griji, sa luam Autan tropical si cam atat...

#282
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Eu personal nu mi-as face prea mari probleme, martie e sfarsit de sezon secetos, eu am fost tot in martie (a doua oara) si sincer am intrerupt malarone-ul dupa prima zi, nu era nici un al naibii de tantar.

Insa eu sunt doar o voce pe internet. Daca gasesti pe cineva mai avizat, asculta sfaturile lui.

Vacanta placuta!

#283
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Oare mai trebuie vreun certificat de vaccinare (febra galbena sau altceva? )

Am făcut doar pt Covid, oare mai trebuie altceva ?

Pe MAE nu este scris foarte clar

Pleca in Kenya in septembrie, escala prin Istanbul, in afara de vaccin Covid n-am nimic

A mai fost cineva recent ? Teoretic stiu ca trebuie vaccin pt febra galbena doar daca vin din alta tara africana

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate