Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Kenya

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#1
Aya

Aya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.03.2006
As dori ca anul acesta sa imi petrec vacanta in Kenya.
A fost cineva care sunt impresiile?Merita??Puteti sa imi recomandati o agentie anume?
Multumesc anticipat!

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAya, on Apr 9 2007, 16:26, said:

As dori ca anul acesta sa imi petrec vacanta in Kenya.
A fost cineva care sunt impresiile?Merita??Puteti sa imi recomandati o agentie anume?
Multumesc anticipat!

Saluti,
Am fost anul trecut in Kenya si Tanzania pentru 3 saptamani si ceva.
Depinde de ce vrei sa faci.
Daca vrei sa vizitezi Nairobi -> nu merita
Daca vrei sa stai cu burta la soare in Mombasa -> nu merita, du-te mai bine in Zanzibar
Daca vrei sa faci safari, ei, da, asta merita

Am mers cu o agentie locala, au mai fost probleme - la orice agentie in Africa de Est exista, dar una peste alta a fost super ok si amintiri superbe.

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostImperator, on Apr 13 2007, 15:00, said:

Saluti,
Am fost anul trecut in Kenya si Tanzania pentru 3 saptamani si ceva.
Depinde de ce vrei sa faci.
Daca vrei sa vizitezi Nairobi -> nu merita
Daca vrei sa stai cu burta la soare in Mombasa -> nu merita, du-te mai bine in Zanzibar
Daca vrei sa faci safari, ei, da, asta merita

Am mers cu o agentie locala, au mai fost probleme - la orice agentie in Africa de Est exista, dar una peste alta a fost super ok si amintiri superbe.

foarte tare :) probabil 5 ani de-acum inainte o sa am ce face daca ma duc pe urmele tale. tanzania ma intereseaza (serengheti - ngorongoro, kilimajaro, zanzibar), dar, in afara de problema timpului, exista probabil si cea a banilor :D nu ma intereseaza 5 stele in mijlocul rezervatiei, merg pe principiul ieftin si bun :) nu e graba, te-astept cu detalii. intre timp o sa-mi iau si carnetel si pix.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on Apr 13 2007, 15:56, said:

foarte tare :) probabil 5 ani de-acum inainte o sa am ce face daca ma duc pe urmele tale. tanzania ma intereseaza (serengheti - ngorongoro, kilimajaro, zanzibar), dar, in afara de problema timpului, exista probabil si cea a banilor :D nu ma intereseaza 5 stele in mijlocul rezervatiei, merg pe principiul ieftin si bun :) nu e graba, te-astept cu detalii. intre timp o sa-mi iau si carnetel si pix.

Am fost 2 saptamani... super lux a fost 2000 dolari (in caz de umplut vanul cu 6 persoane), cel mai bun pret posibil, dar au mai fost ici si colo mici probleme (gen dormit 3 in camera in loc de 2, ramas cu jeepul in mijlocul savanei in pana, dar nimic deosebit... fun). Cel mai ieftin pret cotat la 2 saptamani Kenya + Tanzania cu dormitul la cort a fost 1200 dolari, am mers pe versiunea mai scumpa, care nu era chiar incredibil de mai scumpa. Vorbim....

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostImperator, on Apr 14 2007, 14:33, said:

Am fost 2 saptamani... super lux a fost 2000 dolari (in caz de umplut vanul cu 6 persoane), cel mai bun pret posibil, dar au mai fost ici si colo mici probleme (gen dormit 3 in camera in loc de 2, ramas cu jeepul in mijlocul savanei in pana, dar nimic deosebit... fun). Cel mai ieftin pret cotat la 2 saptamani Kenya + Tanzania cu dormitul la cort a fost 1200 dolari, am mers pe versiunea mai scumpa, care nu era chiar incredibil de mai scumpa. Vorbim....

Amice Death,
Uite-te pe site-ul asta... cu astia am mers. Nu te astepta ca totul sa mearga perfect (o noapte, din cei 6, 2 nu am avut camere si au dormit in camera General Managerului de la lounge - sa nu te astepti la nimic special, dimpotriva :), iar in Tanzania, a fost un pic cam haotic (inclusiv cu stricarea masinii), dar per ansamblu a fost fun si bine... Daca te duci, saluta zebrele si girafele din partea mea :)

http://www.africanbushexcursions.net/

Evita Nairobi ca e naspa si periculos. In rest, e scump, dar merita... cel putin o data in viata.

#6
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Si eu visez la plajele din Tanzania si Zanzibar (deh, am si eu o dambla cu plajele paradisiace!)
Tanzania este pe lista mea de viitoare concedii, asa ca scrieti aici, sa aflam si noi ce si cum ;)
Si Kenya m-ar fi tentat, dar ma cam sperie pericolul malariei. Am inteles ca exista niste pastile care se pot lua inainte, in timpul si dupa vizita, dar nu mai stiu unde citeam ca cineva care a luat pastilele, tot s-a imbolnavit pentru ca nu a folosit si spray contra tantarilor.
Imperator, tu care te-ai plimbat prin toate colturile lumii, ce poti sa ne spui de toate astea?

Edited by clj, 07 May 2007 - 15:13.


#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on May 7 2007, 16:07, said:

Si eu visez la plajele din Tanzania si Zanzibar (deh, am si eu o dambla cu plajele paradisiace!)
Tanzania este pe lista mea de viitoare concedii, asa ca scrieti aici, sa aflam si noi ce si cum ;)
Si Kenya m-ar fi tentat, dar ma cam sperie pericolul malariei. Am inteles ca exista niste pastile care se pot lua inainte, in timpul si dupa vizita, dar nu mai stiu unde citeam ca cineva care a luat pastilele, tot s-a imbolnavit pentru ca nu a folosit si spray contra tantarilor.
Imperator, tu care te-ai plimbat prin toate colturile lumii, ce poti sa ne spui de toate astea?

Atat Tanzania, cat si Kenya sunt in zona de malarie. Da, exista niste pastile, Malarone se cheama, eu le-am luat si nu am avut nici o problema. Stiu si pe persoana care a luat Malarone si a facut, e drept, o forma mai putin grava de malarie, dar Malarone are o eficacitate de vreo 90 - 92% din cate retin eu (mai multe info pe www.malarone.com). Se ia cate o pastila, in principiu cam la aceeasi ora, 1 - 2 zile inainte de a intra in zona, in fiecare zi cat timp stai in zona si 7 zile dupa. E destul de scumputz, cam 3 - 4 euro pe pastila. Evident, e bine sa te feresti de tantari (cand am fost in Kenya + Tanzania, am purtat camasi cu maneci lungi). In Zanzibar, pericolul este mai redus decat in alte parti, dar tot exista.

#8
ankasylva

ankasylva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.10.2007
Bun pentru malarie este Lariam - am luat eu cand am fost la vanatoare in RCA. Se ia doar una pe saptamana si nu ai probleme - se gaseste in farmaciile din Germania,Franta. Imperator,stii ceva de vanatoarea in Kenya?

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postankasylva, on Oct 8 2007, 00:14, said:

Bun pentru malarie este Lariam - am luat eu cand am fost la vanatoare in RCA. Se ia doar una pe saptamana si nu ai probleme - se gaseste in farmaciile din Germania,Franta. Imperator,stii ceva de vanatoarea in Kenya?
Lariamul nu mai este eficient in Africa de Est si nici in Asia de Sud Est. Malaria a devenit rezistenta la acest medicament care este de conceptie relativ veche. Vanatoare - nu stiu si nici nu ma intereseaza - cei care o practica ii consider bestii cu chip uman care se considera superiori si de fapt sunt niste lasi.

#10
ankasylva

ankasylva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.10.2007

View PostImperator, on Oct 8 2007, 00:32, said:

Lariamul nu mai este eficient in Africa de Est si nici in Asia de Sud Est. Malaria a devenit rezistenta la acest medicament care este de conceptie relativ veche. Vanatoare - nu stiu si nici nu ma intereseaza - cei care o practica ii consider bestii cu chip uman care se considera superiori si de fapt sunt niste lasi.
Nu,aia sunt braconieri...Daca nu te-ar interesa nu ai avea nici o opinie,iar daca totusi tii sa ai una ar trebui sa treci peste ideea preconceputa pe care o ai...Vanatorul este persoana care protejeaza in primul rand vanatul...Ar trebuie sa te mai informezi in ceea ce priveste activitatea unui vanator ( nu vorbesc de cei ce doar iubesc sa traga cu o arma) si despre cei ce vaneaza in Africa - cum si la ce ajuta vanatoarea...
Oricum ,e offtopic aceasta discutie.

#11
mondaymorning

mondaymorning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.10.2007
QUOTE(Imperator @ Oct 8 2007, 00:32)
Lariamul nu mai este eficient in Africa de Est si nici in Asia de Sud Est. Malaria a devenit rezistenta la acest medicament care este de conceptie relativ veche. Vanatoare - nu stiu si nici nu ma intereseaza - cei care o practica ii consider bestii cu chip uman care se considera superiori si de fapt sunt niste lasi.

:clapping: Bravo Imperator!

Ankasylva, daca ai putea sa ne scutesti de poza cu acel biet bivol mort, m-as simti mai bine la acest topic, altfel deosebit.
Multumesc.

#12
halekulani

halekulani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.07.2007
hi all!
Ma gandeam sa plec intr-o vacanta mai...altfel..si asa am ales Kenia. Insa...e o tara sigura?E ok sa te duci pe cont propriu? Daca e cineva care a fost p-acolo si-mi poate spune ceva....multumiri anticipate!

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthalekulani, on Nov 20 2007, 17:57, said:

hi all!
Ma gandeam sa plec intr-o vacanta mai...altfel..si asa am ales Kenia. Insa...e o tara sigura?E ok sa te duci pe cont propriu? Daca e cineva care a fost p-acolo si-mi poate spune ceva....multumiri anticipate!
Am fost... depinde ce vrei sa faci in Kenya. Daca imi spui cam ce te-ar interesa, pot fi mai specific. Despre siguranta... hmmm... multe de spus... in primul rand Nairobi este poreclit Nairobbery, dar dracul nu e chiar atat de negru.

#14
halekulani

halekulani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.07.2007
Pai...ne-am gandit (eu + prietenul meu) sa vizitam putin Nairobi (daca imi poti spune si ce e de vizitat p-aici ar fi ...perfect  ;)  ), un pic safari...aici ne gandeam sa cumparam o excursie de o zi ceva de pe net ca sa nu stam sa cautam p-acolo 3 zile..si pe urma sa mergem cateva zile in Mombasa, la soare.. (in total cam 4-5 zile Nairobi si 4-5 in Mombasa); prima data ne-am gandit la Zanzibar in loc de Mombasa dar...inca ne mai gandim :) . Si poate stii cumva si vreo companie aeriana low cost p-acolo (si daca se merita sa mergi cu asa ceva..). As mai avea inca ceva de intrebat..am inteles ca trebuie luat Malarone...unde as putea gasi aceste pastile? Ca din cate am inteles, in Romania nu exista...
Si multumesc mult pt ajutor  :D

#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthalekulani, on Nov 21 2007, 17:40, said:

Pai...ne-am gandit (eu + prietenul meu) sa vizitam putin Nairobi (daca imi poti spune si ce e de vizitat p-aici ar fi ...perfect  ;)  ), un pic safari...aici ne gandeam sa cumparam o excursie de o zi ceva de pe net ca sa nu stam sa cautam p-acolo 3 zile..si pe urma sa mergem cateva zile in Mombasa, la soare.. (in total cam 4-5 zile Nairobi si 4-5 in Mombasa); prima data ne-am gandit la Zanzibar in loc de Mombasa dar...inca ne mai gandim :) . Si poate stii cumva si vreo companie aeriana low cost p-acolo (si daca se merita sa mergi cu asa ceva..). As mai avea inca ceva de intrebat..am inteles ca trebuie luat Malarone...unde as putea gasi aceste pastile? Ca din cate am inteles, in Romania nu exista...
Si multumesc mult pt ajutor  :D
Hai s-o luam punct cu punct.

1. Nairobi nu ai ce vedea. Este extrem de periculos si tot ce e cat de cat de vazut (o statuie, un hotel, un Parlament) sunt la vreo 10 minute unul de altul in asa numitul "patrat de securitate". Adica o zona cu o forma de patrat delimitata de 4 bulevarde in care este safe sa umbli ziua (nu si noaptea !!!).

2. Un pic safari... hmmm... nu prea exista parcuri de safari langa Nairobi. Este o mostra - se numeste Nairobi National Park, dar daca vrei sa vezi girafe cu avioane zburand pe deasupra.

3. Principalele parcuri nationale - care chiar merita sunt la vreo cateva ore bune de mers cu masina de Nairobi - Masai Mara sau Amboseli. Drumurile in Kenya sunt insa extrem de proaste. Si din tot ce am vazut in Africa, parcurile nationale sunt cu adevarat o experienta.

4. Mombasa - nu stiu, nu am fost,cei cu care am vorbit nu au fost impresionati. Insa Zanzibarul e frumos si interesant.

5. Kenya se afla in zona de malarie. Malarone nu se gaseste in Romania, eu il cumpar in general cand ajung in Occident. In ultima instanta, daca tranzitezi aeroportul din Amsterdam, poti sa-l cumperi de acolo, dar iti trebuie reteta (orice reteta romaneasca este acceptata).

6. Daca vrei ceva safari si ceva plaja, recomandarea mea este sa te duci in Tanzania, mai repede decat Kenya. Este mult mai safe, iar infrastructura este net superioara. Poti zbura cu KLM direct la aeroportul Kilimanjaro si de acolo poti sa mergi cel putin in craterul Ngorongoro (cam 3 - 4 ore cu masina) unde se afla cea mai mare concentrare de animale salbatice din Africa. Daca ai timp, poti sa te duci si in Serengeti, care e de asemenea superb (dar de la Ngorongoro, mai mergi inca vreo 6 ore). La intoarcere, poti sa zburi din aeroportul Arusha (Arusha este al 2-lea oras ca marime al Tanzaniei, are 2 aeroporturi - aeroportul international Kilimanjaro si mai micul aeroport Arusha pentru zboruri interne) direct in Zanzibar (recomandabil cu Precision Air, de celelalte companii aeriene nu promit nimic). Tanzania se afla de asemenea in zona cu malarie.

7. Low cost-uri in Africa - forget about it. In anumite tari, zborurile interne sunt ieftine (inclusiv in Tanzania), dar trebuie sa fi atent cum iti alegi companiile - cele mai multe accidente aeronautice au loc in Africa datorita avioanelor antice si a proastei mentenante. Precision Air (subsidiara a Kenyan Airways) este ok.

Daca mai ai intrebari, cu placere voi raspunde :)

#16
halekulani

halekulani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.07.2007
Buna! Si iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri! :)
Tinand cont de sfaturile tale, am hotarat...ca mai bine mergem in Tanzania :).. Daca imi poti povesti ceva si de aceasta tara...am inteles cum sta treaba cu zborurile etc...dar, tinand cont ca sunt femeie....cu shopping-ul cum e? ai ce cumpara de acolo in afara de ceva suveniruri? Si de pe unde?..Niste recomandari de hoteluri ai? si de vreun oras ceva care sa fie cat de cat aproape de locurile care merita vizitate dar in care sa nu-mi fie frica sa ies din hotel? :).. (la apropiere ma refer la 2-3 ore..ceva de genul asta..ca sa nu fac totusi 6 ore pana undeva..); oricum, o sa ma uit si eu pe net in seara asta si o sa studiez si vreo harta ceva :)
Inca o data iti multumesc mult si ..as mai avea o intrebare...tu ai fost in toate tarile astea? cu serviciul sau....pur si simplu..? :).. sorry dar asa sunt eu, cam curioasa :)
Aaaa... si daca imi poti spune si ceva de bacsisuri date pe la hotel si prin alte parti..e ok?..sau de unde pot cumpara niste excursii (preferabil de 1 zi) la safari etc.. si cam ce preturi sunt pe la ei asa..in general..la un restaurant ok...In fine....imi poti spune toti ce crezi tu ca trebuie stiut... si voi citi cu cea mai mare placere :)
Bye

#17
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
OK, hai s-o luam una cate una :).
Cel mai bine este sa rezervati un safari cu o companie locala. Exista mai multe tipuri de safari - individual (inchiriati jeepul doar pentru voi 2 - inteleg ca sunteti 2) si asta ar costa mult. Noi am fost 8 si costurile au ajuns la 2000 dolari pentru 14 zile de safari in Kenya si Tanzania (Nairobi - Masai Mara - Nakuru - Naivasha - Amboseli - Serengeti - Ngorongoro - Manyara - Kilimanjaro - Arusha si de acolo am luat autobuzul spre Zanzibar (cam o zi pana in Dar-el-Salaam unde am si inoptat ca am ajuns dupa ce plecase ultimul ferry boat spre Zanzibar).
Inca odata, nici in Tanzania, nici in Kenya, nu merita sa vizitezi nici un oras (cu exceptia Stonetown in Zanzibar). Practic, tour operatorul te ia de la aeroport si puteti sa plecati direct spre parcul national, Din cate imi aduc aminte, KLM-ul aterizeaza destul de tarziu seara la Kilimanjaro International Airport, deci cred ca in principiu veti dormi o noapte in Arusha (la vreo 30 - 40 km de Kili Airport) si a doua zi dimineata veti pleca spre parcurile nationale. Arusha e mai sigur decat Nairobi, dar nu ai mare lucru de vazut - un turn cu ceas si Tribunalul de pedepsire a genocidului din Rwanda (nevizitabil).
Odata ajunsi in parcurile nationale, veti fi cazati in lounge-urile de acolo - unele sunt superbe, printre cele mai faine locuri in care am stat vreodata si la niste preturi prietenoase - sunt parte din tur. Ca si in Kenya, nu exista nici un parc national cat de cat ca sa fie de vazut cu tur-retur din oras, dar nici nu merita. Arusha nu e cine stie ce, iar comfortul din parcurile nationale este super !

Daca sunteti doar 2, mai ieftin este sa va alaturati unui grup, dar aici trebuie sa va potriviti cu un grup mai mare. In general, astea poate sa fie realizat de agentii mai mari.

Cand am fost in Africa de Est, am calatorit cu o agentie din Nairobi - African Bush Excursions:
http://www.africanbushexcursions.net/

Ei au asigurat si partea de Tanzania prin partenerul lor Anenture Afrique din Arusha (ambele agentii sunt conduse de indieni). M-am uitat acum pe site-ul lui Anenture Afrique si vad ca a disparut, dar compania ar trebui sa existe.

http://www.anentureafrique.com/

Nu cred ca a disparut compania - eu am fost cu ei in vara lui 2006, iar prietena mea a urcat cu ei pe Kilimanjaro in februarie 2007 si se dezvoltasera frumos - angajasera o finlandeza part-time, cumparasera vehicule noi... Parerea mea este sa-l contactezi pe Dipesh la African Bush Excursions si te rezolva el. Spune-i doar ce vrei sa faci: cate zile, unde (adica din Arusha, as zice Ngorongoro si Serengeti daca nu ai decat cateva zile, alternativ si Arusha National Park) si daca private (ceea ce e cool, dar poate fi scump, intr-un jeep intra si 8 oameni cum am fost noi) sau cu grupul si te rezolva el. Spune-i ca ai contactul lui de la clientii lui din Romania (am avut niste meciuri, nu ne uita el asa usor :)

Shoppinguri... hmmm... depinde ce te intereseaza - daca sunt haine, nu o sa gasesti nimic fancy, daca sunt electronice, multe magazine par pentru europeni muzee ale electronicelor, nu magazine :) Daca gasesti noutati, o sa gasesti la de 3 ori pretul din Romania. Suveniruri - da, sunt cool, nu iti fie frica pe langa Arusha sunt niste mari magazine cu orice suvenir iti trece sau nu-ti trece prin minte, dar fi necrutatoare in negocieri. Preturile sunt insa relativ mari.
Hoteluri - daca iti aranjezi turul, te rezolva Dipesh, daca nu, trebuie sa ma uit pe ceva ghiduri... nu am stat in Arusha decat o noapte la un chinez - spune-mi ce gusturi ai (era un loc destul de budget, dar ok). Foarte chinezesc insa. 40 dolari dubla (cu mic dejun).
Despre cum am ajuns acolo ? Pai am fost in vacanta 3 saptamani si jumatate. Am aranjat pentru 8 prieteni (inclusiv eu).

Sunt multe lucruri de povestit... dar pot raspunde :)

#18
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
grija mare in africa neagra ca tourist harassment e activitate zilnica. si e ceva mai mult decat in tzarile arabe
asta inseamna ca nu tre sa te enervezi, tre sa vorbesti cu toti, daca intri intr-un magazin tre sa cumperi (mai ales daca te invita ei si accepti ), daca platesti cu bancnote mari trebuie sa lupti ptr a avea restul (vor fi decisi sa-ti vanda altceva de restul ala ), nu e bine sa ai chestii la vedere (fotocamere etc ) altfel asaltul va fi si mai mare

si sint chestii pe care nu trebuie sa le faci . sa imparti bomboane / bunuri la multime , indiferent daca adulti sau copii, ( e o imagine  comuna, calatorul "binefacator" de vacanta, dar poate iesi ceva extrem de...sangeros ptr tine sau ei, deci atentie ; in plus, o lipsa de respect fatza de ei ).

Exista reguli in a face cadouri / a da tips (fffffff discret si doar la persoane, unu cate unu, prima regula , altfel : asaltul sau se supara ceilalti si te complici ).Nu se fac cadou bani/monede, mai degraba iei persoana cu tine la magazin si cumperi una alta, daca te simti binefacatoare.

nu are rost sa imparti caramele, e doar o sursa de carii. mai degraba sapunuri, aspirine, pungutze cu alune, pixuri, alte obiecte mici utile. Multe lucruri e mai simplu sa le cumperi la fatza locului decat sa le aduci cu tine pe avion.
in sate "cadourile" se dau doar sefului satului. intrebi care este. eventual cate ceva copiilor mici.
saluti ceremonios, intrebi de sanatate, etc

sa nu te enervezi si sa nu faci pe europeana ca oricum nu fctioneaza.
poze poti face dupa ce ai cerut permisiunea, si de multe ori e bine sa lasi ceva , o mica atentie, iti vor cere ei.
ai grija pe unde mergi, ziua si noaptea, mai ales singura sau... usor izolabili, nu se iese pe strada la shopping sau la o tura. esti alba, ei sint negri, deci esti ..vizibila. te descurci mai usor daca ai aspectul unui lucrator ONG care e din zona. adica fara zorzoane de turist la vedere ;)

si sa ai stomacul tare. depinde pe unde vei umbla dar oricum vei vedea si auzi multe povesti...

trateaza la sange dar poarta-le totusi respect, iti vor vinde din disperare lucruri la preturi ridicole (zic, ridicole ) si iti vor face si discount, dar nu cred ca e fair sa exagerezi cu asta.

si fii atenta ca anumite chestii de artizanat nu pot fi scoase din tzara ( fildesh, etc ) desi le poti cumpara. risti probleme la aeroport.

Edited by abburell, 23 November 2007 - 12:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate