Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Kenya

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#19
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postabburell, on Nov 23 2007, 12:08, said:

grija mare in africa neagra ca tourist harassment e activitate zilnica. si e ceva mai mult decat in tzarile arabe
asta inseamna ca nu tre sa te enervezi, tre sa vorbesti cu toti, daca intri intr-un magazin tre sa cumperi (mai ales daca te invita ei si accepti ), daca platesti cu bancnote mari trebuie sa lupti ptr a avea restul (vor fi decisi sa-ti vanda altceva de restul ala ), nu e bine sa ai chestii la vedere (fotocamere etc ) altfel asaltul va fi si mai mare

si sint chestii pe care nu trebuie sa le faci . sa imparti bomboane / bunuri la multime , indiferent daca adulti sau copii, ( e o imagine  comuna, calatorul "binefacator" de vacanta, dar poate iesi ceva extrem de...sangeros ptr tine sau ei, deci atentie ; in plus, o lipsa de respect fatza de ei ).

Exista reguli in a face cadouri / a da tips (fffffff discret si doar la persoane, unu cate unu, prima regula , altfel : asaltul sau se supara ceilalti si te complici ).Nu se fac cadou bani/monede, mai degraba iei persoana cu tine la magazin si cumperi una alta, daca te simti binefacatoare.

nu are rost sa imparti caramele, e doar o sursa de carii. mai degraba sapunuri, aspirine, pungutze cu alune, pixuri, alte obiecte mici utile. Multe lucruri e mai simplu sa le cumperi la fatza locului decat sa le aduci cu tine pe avion.
in sate "cadourile" se dau doar sefului satului. intrebi care este. eventual cate ceva copiilor mici.
saluti ceremonios, intrebi de sanatate, etc

sa nu te enervezi si sa nu faci pe europeana ca oricum nu fctioneaza.
poze poti face dupa ce ai cerut permisiunea, si de multe ori e bine sa lasi ceva , o mica atentie, iti vor cere ei.
ai grija pe unde mergi, ziua si noaptea, mai ales singura sau... usor izolabili, nu se iese pe strada la shopping sau la o tura. esti alba, ei sint negri, deci esti ..vizibila. te descurci mai usor daca ai aspectul unui lucrator ONG care e din zona. adica fara zorzoane de turist la vedere ;)

si sa ai stomacul tare. depinde pe unde vei umbla dar oricum vei vedea si auzi multe povesti...

trateaza la sange dar poarta-le totusi respect, iti vor vinde din disperare lucruri la preturi ridicole (zic, ridicole ) si iti vor face si discount, dar nu cred ca e fair sa exagerezi cu asta.

si fii atenta ca anumite chestii de artizanat nu pot fi scoase din tzara ( fildesh, etc ) desi le poti cumpara. risti probleme la aeroport.

Hai sa nu exageram... experienta mea in Kenya si Tanzania nu e chiar asa de extrema. Da, se negociaza, dar nu te alearga nimeni pe strada ca in India, Egipt sau Maroc. Nu e obligatoriu sa cumperi ceva daca intri in magazin. Despre asalt..nu am avut parte de nimic iesit din comun, da, apar copii care mai trag de tine, dar nu e nimic de speriat (exceptand daca te gandesti ca 2 din 10 au SIDA).

Sunt de acord sa nu dai caramele sau dulciuri, nu am dat niciodata, dar pixuri, aspirine, etc, e super ok. Intotdeauna am la mine si in ultimele zile las toate medicamentele.

In ultima instanta, daca te duci in safari, esti totusi intr-un cerc relativ inchis si safe. Soferul te duce in "sate de protocol" in care nu se va trage de tine excesiv (in unele sate de langa Serengeti chiar deloc), banii ii dai sefului satului sau baiatului lui, daca te duci la scoala, dai pixuri si bani la invatator. A, daca, iei autobuzul si o tai in mai stiu eu ce sat, evident vei fi o imensa ciudatenie si tot satul va veni sa te vada si sa traga de tine. In marile orase (gen Arusha, Dar sau Stonetown) nu e cazul.

#20
halekulani

halekulani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.07.2007
ok..va multumesc foarte mult pentru sfaturi dar deocamdata ma mai gandesc...parca n-as prea mai merge..as lasa-o pe altadata..; ma gandeam la ceva thailanda- Singapore- Malayesia- Indonezia (Bali) tinand cont ca aici ar fi mai multe de facut, de vizitat + shopping :)
Va multumesc mult inca o data!

#21
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthalekulani, on Nov 29 2007, 18:03, said:

ok..va multumesc foarte mult pentru sfaturi dar deocamdata ma mai gandesc...parca n-as prea mai merge..as lasa-o pe altadata..; ma gandeam la ceva thailanda- Singapore- Malayesia- Indonezia (Bali) tinand cont ca aici ar fi mai multe de facut, de vizitat + shopping :)
Va multumesc mult inca o data!
Turul care-l spui tu poate dura foarte mult si nu e bine de facut odata datorita anotimpurilor. In Thailanda si Malaezia de nord, e bine sa te duci iarna cand e anotimp secetos, iar Malaezia de sud, Singapore si Bali vara cand e anotimp secetos.

#22
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on Nov 22 2007, 23:21, said:

OK, hai s-o luam una cate una :).
Cel mai bine este sa rezervati un safari cu o companie locala. Exista mai multe tipuri de safari - individual (inchiriati jeepul doar pentru voi 2 - inteleg ca sunteti 2) si asta ar costa mult. Noi am fost 8 si costurile au ajuns la 2000 dolari pentru 14 zile de safari in Kenya si Tanzania (Nairobi - Masai Mara - Nakuru - Naivasha - Amboseli - Serengeti - Ngorongoro - Manyara - Kilimanjaro - Arusha si de acolo am luat autobuzul spre Zanzibar (cam o zi pana in Dar-el-Salaam unde am si inoptat ca am ajuns dupa ce plecase ultimul ferry boat spre Zanzibar).
Inca odata, nici in Tanzania, nici in Kenya, nu merita sa vizitezi nici un oras (cu exceptia Stonetown in Zanzibar). Practic, tour operatorul te ia de la aeroport si puteti sa plecati direct spre parcul national, Din cate imi aduc aminte, KLM-ul aterizeaza destul de tarziu seara la Kilimanjaro International Airport, deci cred ca in principiu veti dormi o noapte in Arusha (la vreo 30 - 40 km de Kili Airport) si a doua zi dimineata veti pleca spre parcurile nationale. Arusha e mai sigur decat Nairobi, dar nu ai mare lucru de vazut - un turn cu ceas si Tribunalul de pedepsire a genocidului din Rwanda (nevizitabil).
Odata ajunsi in parcurile nationale, veti fi cazati in lounge-urile de acolo - unele sunt superbe, printre cele mai faine locuri in care am stat vreodata si la niste preturi prietenoase - sunt parte din tur. Ca si in Kenya, nu exista nici un parc national cat de cat ca sa fie de vazut cu tur-retur din oras, dar nici nu merita. Arusha nu e cine stie ce, iar comfortul din parcurile nationale este super !

Daca sunteti doar 2, mai ieftin este sa va alaturati unui grup, dar aici trebuie sa va potriviti cu un grup mai mare. In general, astea poate sa fie realizat de agentii mai mari.

Cand am fost in Africa de Est, am calatorit cu o agentie din Nairobi - African Bush Excursions:
http://www.africanbushexcursions.net/

Ei au asigurat si partea de Tanzania prin partenerul lor Anenture Afrique din Arusha (ambele agentii sunt conduse de indieni). M-am uitat acum pe site-ul lui Anenture Afrique si vad ca a disparut, dar compania ar trebui sa existe.

http://www.anentureafrique.com/

Nu cred ca a disparut compania - eu am fost cu ei in vara lui 2006, iar prietena mea a urcat cu ei pe Kilimanjaro in februarie 2007 si se dezvoltasera frumos - angajasera o finlandeza part-time, cumparasera vehicule noi... Parerea mea este sa-l contactezi pe Dipesh la African Bush Excursions si te rezolva el. Spune-i doar ce vrei sa faci: cate zile, unde (adica din Arusha, as zice Ngorongoro si Serengeti daca nu ai decat cateva zile, alternativ si Arusha National Park) si daca private (ceea ce e cool, dar poate fi scump, intr-un jeep intra si 8 oameni cum am fost noi) sau cu grupul si te rezolva el. Spune-i ca ai contactul lui de la clientii lui din Romania (am avut niste meciuri, nu ne uita el asa usor :)

Shoppinguri... hmmm... depinde ce te intereseaza - daca sunt haine, nu o sa gasesti nimic fancy, daca sunt electronice, multe magazine par pentru europeni muzee ale electronicelor, nu magazine :) Daca gasesti noutati, o sa gasesti la de 3 ori pretul din Romania. Suveniruri - da, sunt cool, nu iti fie frica pe langa Arusha sunt niste mari magazine cu orice suvenir iti trece sau nu-ti trece prin minte, dar fi necrutatoare in negocieri. Preturile sunt insa relativ mari.
Hoteluri - daca iti aranjezi turul, te rezolva Dipesh, daca nu, trebuie sa ma uit pe ceva ghiduri... nu am stat in Arusha decat o noapte la un chinez - spune-mi ce gusturi ai (era un loc destul de budget, dar ok). Foarte chinezesc insa. 40 dolari dubla (cu mic dejun).
Despre cum am ajuns acolo ? Pai am fost in vacanta 3 saptamani si jumatate. Am aranjat pentru 8 prieteni (inclusiv eu).

Sunt multe lucruri de povestit... dar pot raspunde :)

Bine te-am regasit....
Am si eu niste intrebari vis- a -vis de Kenya, poate ma poti tu ajuta ca nu reusesc sa aflu un raspuns avizat de niciunde...
Asadar, merg la sfarsitul lui august in Kenya ( in Mombasa si cateva zile in safari ) si inca nimeni nu m-a lamurit daca e OBLIGATORIU ( ma refer la faptul ca daca e absolut nevoie sa ai carnetul international de vaccinari facut ? oricum vaccinul de febra galbena il voi face dar costa mult mai ieftin fara carnetul respectiv ) vaccinul pt febra galbena sau e doar recomandat ??? adica ti-l cere la vama sau nu?
A doua chestie ar fi daca cumva stii, daca e absolut necesar acel Malarone sau se poate lua si Doxiciclina ( deoarece Malarone nu se gasete la noi dupa cum spuneai si tu ), cica e buna si aia ?
Si a treia chestie daca tu consideri necesare vaccinarile pt tifos, hepatita, tetanos, etc care se mai recomanda pe langa...????
Iti multumesc din tot sufletul si astept un raspuns cat mai rapid, daca se poate, ca sa ma pot apuca cu sufletul impacat de vaccinari !
P.S : ma bucur ca sunt discutii chiar utile pe acest forum si poti apela la el in caz de " forta majora " !

#23
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on Jun 30 2008, 16:58, said:

Bine te-am regasit....
Am si eu niste intrebari vis- a -vis de Kenya, poate ma poti tu ajuta ca nu reusesc sa aflu un raspuns avizat de niciunde...
Asadar, merg la sfarsitul lui august in Kenya ( in Mombasa si cateva zile in safari ) si inca nimeni nu m-a lamurit daca e OBLIGATORIU ( ma refer la faptul ca daca e absolut nevoie sa ai carnetul international de vaccinari facut ? oricum vaccinul de febra galbena il voi face dar costa mult mai ieftin fara carnetul respectiv ) vaccinul pt febra galbena sau e doar recomandat ??? adica ti-l cere la vama sau nu?
A doua chestie ar fi daca cumva stii, daca e absolut necesar acel Malarone sau se poate lua si Doxiciclina ( deoarece Malarone nu se gasete la noi dupa cum spuneai si tu ), cica e buna si aia ?
Si a treia chestie daca tu consideri necesare vaccinarile pt tifos, hepatita, tetanos, etc care se mai recomanda pe langa...????
Iti multumesc din tot sufletul si astept un raspuns cat mai rapid, daca se poate, ca sa ma pot apuca cu sufletul impacat de vaccinari !
P.S : ma bucur ca sunt discutii chiar utile pe acest forum si poti apela la el in caz de " forta majora " !
Vaccinul de febra galben nu mai e obligatoriu in Kenya, doar in Zanzibar. Nu e rau sa-l ai, dar teoretic nu ai nevoie de el.
Doxiciclina are efecte secundare mai puternice (sensibilitate la piele in cazul expunerii la soare ... presupun ca daca te duci la Mombasa, de aia te duci :) si este mai putin eficace decat Malarone. Este o solutie, dar inferioara.
Pai cam astea le-am facut si eu. In plus, holera - am facut mai mult pentru India decat pentru Kenya.

#24
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on Jun 30 2008, 16:03, said:

Vaccinul de febra galben nu mai e obligatoriu in Kenya, doar in Zanzibar. Nu e rau sa-l ai, dar teoretic nu ai nevoie de el.
Doxiciclina are efecte secundare mai puternice (sensibilitate la piele in cazul expunerii la soare ... presupun ca daca te duci la Mombasa, de aia te duci :) si este mai putin eficace decat Malarone. Este o solutie, dar inferioara.
Pai cam astea le-am facut si eu. In plus, holera - am facut mai mult pentru India decat pentru Kenya.
Deci tu ti-ai facut si pt tifos, hepatita si tetanos ? Daca da, special pt Kenya ( crezi ca sunt necesare ? ) sau cpt alatoriile tale in general ?

View PostImperator, on Jun 30 2008, 16:03, said:

Vaccinul de febra galben nu mai e obligatoriu in Kenya, doar in Zanzibar. Nu e rau sa-l ai, dar teoretic nu ai nevoie de el.
Doxiciclina are efecte secundare mai puternice (sensibilitate la piele in cazul expunerii la soare ... presupun ca daca te duci la Mombasa, de aia te duci :) si este mai putin eficace decat Malarone. Este o solutie, dar inferioara.
Pai cam astea le-am facut si eu. In plus, holera - am facut mai mult pentru India decat pentru Kenya.
aaa....si inca o chestie ca am uitat : Malarone isi face efectul, e ok daca il iau din aeroport Londra ( ca de acolo iau avionul spre Kenya....sper sa-l gasesc ) chiar in ziua in care decolez spre Kenya ?
Eu imi cumparasem initial cloroquina dar bag seama ca o pot arunca, ca abia acum am citit care e chestia cu rezistenta dezvoltata la acest medicament.....

#25
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on Jun 30 2008, 17:11, said:

Deci tu ti-ai facut si pt tifos, hepatita si tetanos ? Daca da, special pt Kenya ( crezi ca sunt necesare ? ) sau cpt alatoriile tale in general ?


aaa....si inca o chestie ca am uitat : Malarone isi face efectul, e ok daca il iau din aeroport Londra ( ca de acolo iau avionul spre Kenya....sper sa-l gasesc ) chiar in ziua in care decolez spre Kenya ?
Eu imi cumparasem initial cloroquina dar bag seama ca o pot arunca, ca abia acum am citit care e chestia cu rezistenta dezvoltata la acest medicament.....
Si eu am luat prima pastila pe aeroportul din Londra cand am mers in Kenya :) E OK. Nu l-am cumparat insa din aeroport, nu am cautat. Tifos si restul le-am facut in general ca se recomanda in lumea a 3-a ... iar hepatita nu numai. Am mai facut de holera pentru India.

#26
3drocco

3drocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.06.2008

View Postpocriser, on Jun 30 2008, 16:58, said:

Asadar, merg la sfarsitul lui august in Kenya ( in Mombasa si cateva zile in safari ) si inca nimeni nu m-a lamurit daca e OBLIGATORIU ( ma refer la faptul ca daca e absolut nevoie sa ai carnetul international de vaccinari facut ? oricum vaccinul de febra galbena il voi face dar costa mult mai ieftin fara carnetul respectiv ) vaccinul pt febra galbena sau e doar recomandat ??? adica ti-l cere la vama sau nu?
A doua chestie ar fi daca cumva stii, daca e absolut necesar acel Malarone sau se poate lua si Doxiciclina ( deoarece Malarone nu se gasete la noi dupa cum spuneai si tu ), cica e buna si aia ?
Si a treia chestie daca tu consideri necesare vaccinarile pt tifos, hepatita, tetanos, etc care se mai recomanda pe langa...????

Nu mai este obligatorie prezentarea carnetului de vaccinari la intrarea in Kenya si cu asta se intelege vaccinul impotriva febrei galbene care a fost obligatoriu pana acum cativa ani.
Medicamente de tip Malarone nu garanteaza o protectie impotriva malariei ; in alta ordine de idei in zonele frecventate de turisti in Kenya probabilitatea de a face malarie este aproape nula .Pe deoparte in Nairobi nu este atat de cald cat sa permita aparitia tantarilor iar pe coasta sau in parcuri nationale,din cauza de stropeli anti-tantari si alte insecticide.In plus paturile de hotel sunt prevazute cu plase antitantari .Daca intentionezi sa mergi solo in zone mai putin umblate,ai putea sa urmezi tratamentul cu aceste pastile,macar pentru moralul tau daca nu pentru efectul lor.Aceeasi recomandare o am si in privinta vaccinurilor contra tifosului,tetanosului,etc, fa-le doar ca sa fi impacat cu tine insuti sau,si mai bine,uita de ele!
In trecut alte medicamente gen Malaraquin sau Maladrin erau trambitate ca miracole antimalarie dar toate mai devreme sau mai tarziu devin inutile din cauza ca malaria devine rezistenta la aceste pastile.Asta ca sa nu mai mentionez aparitia efectelor secundare precum mancarimi,etc.

Pentru orice alta informatie iti stau la dispozitie si nu,Nairobi nu e atat de plictisitor si periculos pe cat sugera un coleg mai sus ci daca stii pe unde sa cutreieri vei fi mai mult decat incantat!

#27
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Post3drocco, on Jul 8 2008, 23:05, said:

Nu mai este obligatorie prezentarea carnetului de vaccinari la intrarea in Kenya si cu asta se intelege vaccinul impotriva febrei galbene care a fost obligatoriu pana acum cativa ani.
Medicamente de tip Malarone nu garanteaza o protectie impotriva malariei ; in alta ordine de idei in zonele frecventate de turisti in Kenya probabilitatea de a face malarie este aproape nula .Pe deoparte in Nairobi nu este atat de cald cat sa permita aparitia tantarilor iar pe coasta sau in parcuri nationale,din cauza de stropeli anti-tantari si alte insecticide.In plus paturile de hotel sunt prevazute cu plase antitantari .Daca intentionezi sa mergi solo in zone mai putin umblate,ai putea sa urmezi tratamentul cu aceste pastile,macar pentru moralul tau daca nu pentru efectul lor.Aceeasi recomandare o am si in privinta vaccinurilor contra tifosului,tetanosului,etc, fa-le doar ca sa fi impacat cu tine insuti sau,si mai bine,uita de ele!
In trecut alte medicamente gen Malaraquin sau Maladrin erau trambitate ca miracole antimalarie dar toate mai devreme sau mai tarziu devin inutile din cauza ca malaria devine rezistenta la aceste pastile.Asta ca sa nu mai mentionez aparitia efectelor secundare precum mancarimi,etc.

Pentru orice alta informatie iti stau la dispozitie si nu,Nairobi nu e atat de plictisitor si periculos pe cat sugera un coleg mai sus ci daca stii pe unde sa cutreieri vei fi mai mult decat incantat!
In general malaria are capacitatea sa se adapteze si sa devina rezistenta la orice medicament. De aceea exista zone numeroase pe glob in care medicamente mai vechi gen Mefloquina sa nu mai fie eficace. Malarone este ultimul medicament de malarie si deci, in principiu, malaria nu s-a adaptat inca. Este 100% sigur. Raspunsul este nu. Conform site-ului lor, e eficace in 98% din cazuri. Am cunoscut un caz in Romania care a fost intre cei 2%, luand Malarone si contactand malarie fie in Mombassa, fie in Nairobi National Park (nu e sigura). Pentru mai multe informatii: www.malarone.com

Despre malarie in Kenya - exista riscuri scazute in highlands - Nairobi si spre vest datorita inaltimii. In Nairobi, incidenta cazurilor de malarie explodeaza in anotimpul ploios cand in slum-urile de acolo se creaza balti imense propice dezvoltarii tantarilor. Zona de risc major este spre est de Nairobi (Tsavo National Park, Mombassa) in low lands.

Despre Nairobi, acum nu vreau sa te contrazic, dar exceptand dreptunghiul din jurul Hiltonului tras de 4 bulevarde principale (unul ii zice Uhuru, celelalte nu mai mi-aduc aminte pe dinafara), mi s-a spus ca n-ar fi bine de mers. Ce am vazut in acest "dreptunghi de securitate" e departe de a te da pe spate, dar, ma rog... de gustibus.

#28
3drocco

3drocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.06.2008

View PostImperator, on Jul 9 2008, 08:32, said:

Despre Nairobi, acum nu vreau sa te contrazic, dar exceptand dreptunghiul din jurul Hiltonului tras de 4 bulevarde principale (unul ii zice Uhuru, celelalte nu mai mi-aduc aminte pe dinafara), mi s-a spus ca n-ar fi bine de mers. Ce am vazut in acest "dreptunghi de securitate" e departe de a te da pe spate, dar, ma rog... de gustibus.

Nairobi nu e cu nimic mai primejdios decat Marseille,Detroit , Johannesburg sau Rio..Totul depinde din ce unghi privesti situatia  si cum permiti rumorilor/barfelor sa-ti afecteze judecata.
Culmea e ca in downtown Nairobi,exact pe langa Hilton, e de departe mai periculos decat in orice cartier rezidential(slums excluded) asa ca cumva te inteleg mai ales in ipoteza in care  ti s-a spus ca pe acolo e safe si tu ai vazut aurolaci sau vreo iesire mai violenta a unuia sau a altuia.Si mai presus de toate ai dreptate cand spui ca ,(in afara poate de cateva cladiri din epoca colonialista sau o mana de monumente si muzee ),nu ar fi mai nimic in centru orasului care sa te dea pe spate dar intrebarea mea urmatoare ar fi ce mai cautam in Africa daca ne plimbam prin centru?Poate ca tot de gustibus tine..

#29
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Post3drocco, on Jul 9 2008, 19:10, said:

Nairobi nu e cu nimic mai primejdios decat Marseille,Detroit , Johannesburg sau Rio..Totul depinde din ce unghi privesti situatia  si cum permiti rumorilor/barfelor sa-ti afecteze judecata.
Culmea e ca in downtown Nairobi,exact pe langa Hilton, e de departe mai periculos decat in orice cartier rezidential(slums excluded) asa ca cumva te inteleg mai ales in ipoteza in care  ti s-a spus ca pe acolo e safe si tu ai vazut aurolaci sau vreo iesire mai violenta a unuia sau a altuia.Si mai presus de toate ai dreptate cand spui ca ,(in afara poate de cateva cladiri din epoca colonialista sau o mana de monumente si muzee ),nu ar fi mai nimic in centru orasului care sa te dea pe spate dar intrebarea mea urmatoare ar fi ce mai cautam in Africa daca ne plimbam prin centru?Poate ca tot de gustibus tine..
Am ajuns in Nairobi pentru ca din nefericire, aeroportul intercontinental al Kenyei se afla acolo. Si pentru ca eram vreo 8 care veneam din directii diferite in date diferite, trebuia sa ne regrupam undeva. La 6 ore dupa ce a aparut ultimul dintre noi, am taiat-o din Nairobi in directia Masai Mara. Nu m-am dus in Africa pentru Nairoberry, no way !

#30
3drocco

3drocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.06.2008

View PostImperator, on Jul 9 2008, 21:25, said:

Nu m-am dus in Africa pentru Nairoberry, no way !

Ai dreptate,Nairoberry suna mult mai bine decat Nairobbery !

#31
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Post3drocco, on Jul 9 2008, 21:55, said:

Ai dreptate,Nairoberry suna mult mai bine decat Nairobbery !
Sorry, uneori engleza imi joaca feste... in continuare sunt de parere ca e Nairobbery.

#32
mirela68

mirela68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2008
Daca va pot fii de folos cu cite ceva despre Kenya incerc sa va explic experienta mea si a sotului meu. Noi am fost in Kenya in 2005 si daca pina atunci eram indragostita de africa de atunci mi-a trecut. A fost cel mai urit concediu si cel mai scump. Scump in sensul ca ptr. 2 saptamini am platit in asa spus all inclusiv 4000 de euro ptr. un 5 stele care in realitate nu era un 5 stele iar all inclusiv nu era un adevarat all inclusiv. Noi am fost linga Malindi. Surpriza a fost cind am ajuns acolo si am vazut ca marea nu era balneabila, camerele murdare, putini turisti (cred si eu). Am descoperit ulterior ca daca vroiai sa faci ceva in cele 2 saptamini puteai sa cumperi un safari care costa in jur de 275 de euro de persoana ptr. 2 zile. Foarte frumos intr-adevar, esti in contact cu natura, vezi animale care nu ti-ai fi imaginat vreodata ca le-ai putea vedea de aproape dar care costau o caruta de bani. Malindi e un orasel mic si destul de periculos ( droguri, prostitutie etc.). Drept dovada ca dupa o saptamina dupa ce ne-am intors noi acasa au omorit o tinara de origine italiana exact la malindi ptr. un celular si 20 de euro. In citeva cuvinte v-am spus parerea mea sperind ca va poate fii de folos.
Mirela

#33
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmirela68, on Jul 10 2008, 18:18, said:

Daca va pot fii de folos cu cite ceva despre Kenya incerc sa va explic experienta mea si a sotului meu. Noi am fost in Kenya in 2005 si daca pina atunci eram indragostita de africa de atunci mi-a trecut. A fost cel mai urit concediu si cel mai scump. Scump in sensul ca ptr. 2 saptamini am platit in asa spus all inclusiv 4000 de euro ptr. un 5 stele care in realitate nu era un 5 stele iar all inclusiv nu era un adevarat all inclusiv. Noi am fost linga Malindi. Surpriza a fost cind am ajuns acolo si am vazut ca marea nu era balneabila, camerele murdare, putini turisti (cred si eu). Am descoperit ulterior ca daca vroiai sa faci ceva in cele 2 saptamini puteai sa cumperi un safari care costa in jur de 275 de euro de persoana ptr. 2 zile. Foarte frumos intr-adevar, esti in contact cu natura, vezi animale care nu ti-ai fi imaginat vreodata ca le-ai putea vedea de aproape dar care costau o caruta de bani. Malindi e un orasel mic si destul de periculos ( droguri, prostitutie etc.). Drept dovada ca dupa o saptamina dupa ce ne-am intors noi acasa au omorit o tinara de origine italiana exact la malindi ptr. un celular si 20 de euro. In citeva cuvinte v-am spus parerea mea sperind ca va poate fii de folos.
Mirela
Pai in Malindi te duci tu ? Zanzibar e mult peste si safe si mai curat si cu apa faina si hotele faine. La mine, 14 zile de safari in Kenya si Tanzania - 2000 dolari. Destul de all-inclusive (na, poftim ca am fost si eu la all-inclusive) ca prin savana nu exista prea multe restaurante. Dar e o experienta incredibila

#34
mirela68

mirela68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.07.2008

View PostImperator, on Jul 10 2008, 18:17, said:

Pai in Malindi te duci tu ? Zanzibar e mult peste si safe si mai curat si cu apa faina si hotele faine. La mine, 14 zile de safari in Kenya si Tanzania - 2000 dolari. Destul de all-inclusive (na, poftim ca am fost si eu la all-inclusive) ca prin savana nu exista prea multe restaurante. Dar e o experienta incredibila

Este adevarat ca pretul platit de mine nu este acelasi cu cel care l-ai platit tu dar cu siguranta nu am cumparat biletul din acelasi loc. In Zanzibar m-ar fi costat un 500 de euro in plus, noi am fost in luna august incit este singura perioada in care putem pleca in vacanta. Cu siguranta preturile in Romania sint mai mici. Ma uit si eu din cind in cind pe net la agenziile de voiaj si vad preturile.

#35
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmirela68, on Jul 10 2008, 19:26, said:

Este adevarat ca pretul platit de mine nu este acelasi cu cel care l-ai platit tu dar cu siguranta nu am cumparat biletul din acelasi loc. In Zanzibar m-ar fi costat un 500 de euro in plus, noi am fost in luna august incit este singura perioada in care putem pleca in vacanta. Cu siguranta preturile in Romania sint mai mici. Ma uit si eu din cind in cind pe net la agenziile de voiaj si vad preturile.
Nu ,am cumparat direct din Kenya de la o agentie de acolo

#36
3drocco

3drocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.06.2008

View Postmirela68, on Jul 10 2008, 18:18, said:

Daca va pot fii de folos cu cite ceva despre Kenya incerc sa va explic experienta mea si a sotului meu. Noi am fost in Kenya in 2005 si daca pina atunci eram indragostita de africa de atunci mi-a trecut. A fost cel mai urit concediu si cel mai scump. Scump in sensul ca ptr. 2 saptamini am platit in asa spus all inclusiv 4000 de euro ptr. un 5 stele care in realitate nu era un 5 stele iar all inclusiv nu era un adevarat all inclusiv. Noi am fost linga Malindi. Surpriza a fost cind am ajuns acolo si am vazut ca marea nu era balneabila, camerele murdare, putini turisti (cred si eu). Am descoperit ulterior ca daca vroiai sa faci ceva in cele 2 saptamini puteai sa cumperi un safari care costa in jur de 275 de euro de persoana ptr. 2 zile. Foarte frumos intr-adevar, esti in contact cu natura, vezi animale care nu ti-ai fi imaginat vreodata ca le-ai putea vedea de aproape dar care costau o caruta de bani. Malindi e un orasel mic si destul de periculos ( droguri, prostitutie etc.). Drept dovada ca dupa o saptamina dupa ce ne-am intors noi acasa au omorit o tinara de origine italiana exact la malindi ptr. un celular si 20 de euro. In citeva cuvinte v-am spus parerea mea sperind ca va poate fii de folos.
Mirela

deh,ce sa zic,enorm pentru un hotel fara pretentii dar a cui a fost vina oare ca ati ajuns tocmai acolo ? Probabil ca v-a amagit tot vreo agentie de la noi ca e paradisul pe pamant ...
Nu zic ca nu sunt si locuri foarte scumpe prin partile alea (Funzi Keys imi vine acum in minte) dar este cu totul din alt film. Malindi e doar un orasel anost ,acaparat efectiv de ce mai mari interlopi italieni (de aici si oferta larga la droguri si prostituate)iar daca ar fi sa gasesc un corespondent Zanzibarului pe coasta kenyana ,ca tot a pomenit cineva mai sus de el,as spune insula Lamu. Nu departe de Malindi,in Watamu ,sunt cel putin doua resort-uri mai mult decat acceptabile(Turtle Beach si Hemingway) si care probabil costau jumate din cat ati platit voi.Ca sa nu mai zic ca sunt atatea hoteluri decente pe plajele din Nyali sau Diani incat ma mir cand cineva merge pentru prima oara pe coasta kenyana si nu alege imprejurimile Mombasei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate