Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Nokia 9500

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
Poze:

http://www.nokia.com...html?appId=9500

Comunicat:

http://press.nokia.c...2/935462_5.html

Numai bune

#2
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Frumos ! Mulțam. Sper sa scoata si niste telefoane noi pentru tineri ca mai nou scot ceva mai multe business 6220, 6600, 6230, 9500. :)

#3
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Wow :eek: ce fain arata dar sunt sigura ca va avea pretul super mare, ca si celalalte telefoane nokia communicator

#4
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Iată și specificațiile:

Key Features
Full QWERTY keyboard and two 65,536-color displays
Tri-band operation on five continents
80 MB built-in memory, support for additional memory with memory card (MMC)
High-speed data connectivity with EGPRS (EDGE)
Wireless LAN access
Email, Personal Information Management (PIM), HTML 4.01 / xHTML browser
Business applications like word processor, spreadsheet, and presentation editor, and viewer
Office tools: Documents, sheets, presentations (Microsoft compatible, MS Office 97 onwards)
Security solutions: SSL/TLS, VPN, Ipsec, WPA
Integrated VGA camera, video recorder, MMS
Symbian 7.0 OS (series 80 platform), Java MIDP 2.0 and Personal profile
Advanced voice features: Integrated handsfree, conference call
Bluetooth technology and Pop-Port™ interfaces for versatile enhancement support



Full Specifications

Size
Weight: 222 g  :(
Dimensions: 148 x 57 x 24 mm

Tri-band Operation
EGSM 900, GSM 1800/1900 and EGSM 850, GSM 1800/1900 networks in Europe, Africa, Asia-Pacific, North America, and South America where these networks are supported
Automatic switching between bands

Display and User Interface
Cover display: Active matrix with 65,536 colors in 128 x 128 pixels
Inner display: Transflective LCD with 65,536 colors in 640 x 200 pixels
Five-way navigational key on the cover, nine-way navigational key on the PDA side
Full QWERTY keyboard with 8 shortcut keys
Symbian operating system version 7.0S
Series 80 platform

Connectivity
High-speed, flexible data connections with EGPRS (EDGE) and Wireless LAN
Bluetooth wireless technology
Infrared
USB 2.0 connectivity (Nokia Connectivity Cable DKU-2)
Pop-Port™ interface

Messaging
Multimedia messaging: Combine image, video, text, and voice clip and send as MMS to compatible phone or PC; use MMS to tell your story as a multi-slide presentation
Email: Access your work and private email accounts; supports SMTP, POP3, and IMAP4 protocols
Text messaging: Supports concatenated SMS; picture message receiving; SMS distribution list
Fax: Send and receive faxes through your GSM number

Integrated VGA Camera
Camera: 640 x 480 pixel resolution; Viewfinder in cover
Video recorder: RealVideo, MPEG4, and H.263 formats supported

Memory Functions
80 MB built-in memory for saving contacts, messages, files, images, sounds, applications, and more
Memory card (MMC) slot with hotswap functionality for additional memory

Applications
Word processor, spreadsheet viewer and editor, presentation viewer and editor
Compatibility with MS Office programs (MS Office 97 onwards)

Internet Browsing
Opera Internet browser
Support for HTML, XHTML, and Javascript™

Data Transfer
Up to 236.8 kbps in EDGE networks
Up to 53.6 kbps in GPRS networks
Up to 11 Mbit/s in Wireless LANs

Call and Contact Management
Log Viewer for communication incidents retrieval
Advanced contacts database with support for multiple phone and email details per entry, also supports thumbnail pictures and groups
Contact copier

Voice Features
Handset, headset, and handsfree options for convenient call handling
Integrated loudspeaker
Conference calling with mute functionality, enables usage of several applications at the same time
Bluetooth audio enabling hands free communication

Ringing Tones
Use MIDI, WAV, AMR or AAC/MP3 files as ringing tones

Pagina oficială:

http://www.nokia.com...,,54106,00.html

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
mai stie cineva ceva de telefonul asta?
tare mi-e ca pana il lanseaza, daca il mai lanseaza, o sa fie obsolete :(

#6
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
se pare ca sunt probleme si la el si la 9300, si de-aia tot este amanat... ar trebui sa iasa totusi pana la sfarsitul anului...

Edited by vektor12, 04 November 2004 - 13:42.


#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
se pare ca a aparut, dar la un pret marisor deocamdata (8-900E la negru)
Astept impresii :) sa vad daca merita...
Care este pretul estimat de voi peste 2-3 luni?

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
vezi tu masterboy, sunt unii care au nevoie de telefon, sa poata vorbi oricand si oriunde. chestie care la zapp nu prea se poate.
daca poate sa ma mai ajute si la altceva, cu atat mai bine:
wlan, bluetooth, office, PORT USB... cand o sa vedem asa ceva la terminalele pt. cdma450?
sa nu mai vb. de roaming...

Aici se discuta despre nokia 9500, nu amesteca zapp-ul ca nu are rost.

P.S. nu's cum dreq se face ca si tft-ul de la laptop-ul meu are doar 65k culori, la 15" si 1400x1050. Si totusi se vede MULT mai bine decat rahatul de la zapp.

#9
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Alice, on Nov 21 2004, 14:09, said:

vezi tu masterboy, sunt unii care au nevoie de telefon, sa poata vorbi oricand si oriunde. chestie care la zapp nu prea se poate.
daca poate sa ma mai ajute si la altceva, cu atat mai bine:
wlan, bluetooth, office, PORT USB... cand o sa vedem asa ceva la terminalele pt. cdma450?
sa nu mai vb. de roaming...

Aici se discuta despre nokia 9500, nu amesteca zapp-ul ca nu are rost.

P.S. nu's cum dreq se face ca si tft-ul de la laptop-ul meu are doar 65k culori, la 15" si 1400x1050. Si totusi se vede MULT mai bine decat rahatul de la zapp.

<{POST_SNAPBACK}>


Alice, era vorba strict de nr culorilor. E bine ca au evoluat in cele din urma de la terminalele cu cele 4096 culori la 65 k, dar totusi la un terminal de 800 Euro nu strica 262 K asa cum au noile Samsung-uri si majoritatea terminalelor CDMA coreene si japoneze.

PS Eu pe Apple iBook G4 am posibilitatea sa aleg intre 256 culori, thousands(65k) sau millions. Normal ca ma selectat optiunea "millions of colors". Ce laptop ai de are doar 65k?

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
lasa ca si mie imi apare 32biti, care inseamna chiar 'billions of colours'. dar asta inseamna ca placa video stie sa reproduca 32 biti, dar nu ca si tft-ul stie sa afiseze...

also, la un tel. business ma intereseaza mai mult bateria si functionalitatile decat culorile,asa ca prefer 65k si 4 zile decat 262k sau cat o avea si 3 zile. practic preferam 4096k si 5 zile :)

iar laptop-ul este un asus m6, care nu este nici vechi, nici un jaf, nici low end, ba din contra.

ma rog, m-am inselat, e vorba de 256k... dar da clasa la cele 262k ale zapp-ului tau.  :kisstogether:
http://usa.asus.com/...0n_overview.htm

#11
danbrother7

danbrother7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.09.2004
Mi-am cumparat 9500.
Daca cineva vrea sa ma intrebe ceva legat de performantele noului Communicator va raspund cu placere.

#12
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
fa tu un review: ia in vedere conectivitatea, durata bateriei, camera, compatibilitatea aplicatiilor cu cele din Windows direct... nu mai imi vine nimic in cap.

#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
danbrother7: ce-mi vine in minte: am vazut pe gsmarena "port usb". Ce inseamna? ca pot conecta device-uri usb la el sau ca poate fi conectat la calculator prin usb?

daca e prima varianta... cu putin 'tupeu' il poti transforma intr-un router de toata frumusetea... scump, dar util cand ai nevoie de el :D

#14
danbrother7

danbrother7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.09.2004

Alice, on Nov 22 2004, 17:09, said:

danbrother7: ce-mi vine in minte: am vazut pe gsmarena "port usb". Ce inseamna? ca pot conecta device-uri usb la el sau ca poate fi conectat la calculator prin usb?

daca e prima varianta... cu putin 'tupeu' il poti transforma intr-un router de toata frumusetea... scump, dar util cand ai nevoie de el :D

<{POST_SNAPBACK}>



Alice,
9500 poate fi conectat la un computer printr-un port USB.
(din pacate nu stiu ce inseamna router...shame on me). :confuzzled:

Vektor12
1.conectivitate prin cablu sau Irda cu laptopul meu...excelenta prin PC SUITE 6.4
2. aplicatiile office se deschid un pic mai greu (9500 le salveaza intr-un format epoc,apoi le converteste ) dar formatarile sint destul de OK.
3.durata de viata a bateriei=3 zile...utilizare moderata PDA si telefon
4.emailul cu atasamente ..merge super OK. Din pacate sint limitat de viteza GPRS pe Connex
5.sincer sa fiu aparatul e putin cam incet in reactii,m-am asteptat la altceva citind review-urile de pe net.
6.ca design si feeling----misto de tot, mult peste 9210
7.ca impresie generala .....sint multumit. Adica am folosit P900 pt email cu atasamente office(lucrul care ma intereseaza cel mai mult la un astfel de device),dar lipsea o tastarura ,care la 9500 e o adevaraciune.
8.probabil ca o varianta ar fi 9300, care apare la anul, va fi de marimea unui 6310,insa sa nu uitam ca tastatura va fi f greu de folosit. Da recunosc,si 9500 e o caramida, dar o tastura mai mica nu mi-ar folosi deloc.
:)
Daca mai aveti alte intrebari,va rog........

Edited by danbrother7, 23 November 2004 - 08:52.


#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
In sfarsit mi-am luat si eu jucaria... 28.5 mil :ciocan:. Dar am preferat sa dau ~ 6.5 mil in plus ca sa am garantie 'pe bune'.
A venit cu firmware 4.44, iar ultima vesiune e 4.51. In afara de stabilitate, cica ar imbunatati si viteza de reactie. Din pacate trebuie sa las telefonul 3 zile la Nokia :ciocan:.

am avut de ales intre 9300 si 9500, dar 9300 parea 'jucarie' pe langa asta, si nu avea nici wlan - ceea ce ma intereseaza f. mult.

Anyway... impresii:
- Crapa inimaginabil de des. Aplicatii prost scrise :(
- Se misca destul de greu. De exemplu la oferta RHS (un excel de vreo 300k) sta vreo 2 minute sa-l deschida. Asta dupa ce il convertesc pe PC intr-un format XCel '97 ca altfel sta sa-l converteasca dar imi arata un spreadsheet gol.
- Browser-ul (opera) merge si el greu. E chin sa incarci o pagina de forum. Asta pe WLAN, deci nu e problema de banda.
Pt. mine, obisnuit cu lucrul in mod text, deci f. rapid, sau pe calculatoare puternice, e greu. Dar o sa-i fac update-ul ala, sper sa mearga mai repede, si o sa ma obisnuiesc.
Si telefonul propriu-zis (de pe capac) raspunde f. greu la comenzi (de ex. cand cauti un nume)

A venit cu cablu de date & un docking station f. misto, poate fi folosit si pe post de incarcator (se cupleaza charger-ul la el). Daca era mai greu si nu-l ridicam odata cu telefonul era perfect.

Despre performantele bateriei nu ma pot pronunta - il am de putin timp si nu l-am lasat sa se descarce de tot decat o singura data. A tinut vreo 20 de ore, cu cel putin 4 ore de browsing pe net prin WLAN, + butonat o gramada la PDA.

Ceea ce m-a surprins, in mod placut, este MP3 player-ul. Am luat un headset original HS-3, iar mp3-urile se aud incredibil de bine. Mult mai bine ca pe minidiscul sony mz-r70, cu discuri inregistrate digital, de pe cd-uri originale si bune. Basi clari, inalte pronuntate, fara distorsiuni la volum mare (care e suficient si pt. a asculta muzica afara, in galagie), etc.

Daca e cineva interesat, mai postez impresii pe masura ce-l folosesc mai mult.

BTW, stie cineva vre-un site cu MULTE aplicatii gratuite pt. S80? Eventual pe PM daca nu puteti spune aici din diverse motive :)
Merci.

#16
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
mda... 2 intrebari:
1. Stie cineva cum/daca se poate opri PDA-ul? :)
2. Suporta Operator Logo color? Vreau sa pun sigla de la oranj... daca da, cum?

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Am innebunit... de o saptamana caut un toc in tot bucurestiul... Stie cineva unde as putea gasi?

#18
VictorGanea

VictorGanea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2006
Salut,

Am cumparat si eu de curand un 9500.
Il folosesc pt aplicatii business: fax, documente, internet prin laptop.
Ce pot sa spun este ca, daca pe orice amarat de SonyErricsson puteai sa trimiti un fax (de pe laptop, folosind ca modem, cel al telefonului), ei bine pe N9500 nu se poate. Ar fi fost un telefon prea "perfect" ...
Pacat.

Alice: eu am husa la el, originala... insa este foarte greu de utilizat. Pana scoti telefonul din husa ...
Am ales varianta (in cazul in care trebuie neaparat sa il iau cu mine in husa ... nu intr-un buzunar) sa folosesc un handsfree.

S-a resetat pana acum de doua ori. De regula se reseteaza cand umbli cu IR-ul.

In rest e ok ... :naughty:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate