Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8301 replies to this topic

#5059
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Buna informatia, sper sa nu am nevoie de ea :D
Cand ziceam ca nu e chiar ieftin ma refeream dpdv al producatorului, ca nu e o componenta atat de ieftina incat sa o adauge "sa fie acolo", mai ales ca situatia e complet anormala in cazul echipamentelor fixe.
Daca era vorba de in echipament mobil alimentat trifazic la care ordinea fazelor conteaza m-as astepta intr-adevar ca producatorul sa prevada ca prizele pot sa fie in orice ordine - de altfel astfel de echipamente au de regula si un comutator de sens. Dar sa te culci cu RST si sa te trezesti cu RTS, frig si miros de fum dinspre compresor nu e ceva la care m-as astepta.

#5060
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu obisnuiesc ca peste tot pe unde am motoare trifazice (spre exemplu pompe mari) sa montez (intercalez) in automatizare un releu dinala de monitorizare faze. Jucaria respectiva are marimea unei sigurante obisnuite (pentru sina) si in ea are un banal releu cu contacte COM, NC, NO. Daca ordinea fazelor este buna si daca am toate 3 fazele, atunci releul se inchide (COM+NO) si trimite tensiune mai departe la restul automatazari. Daca nu am ordinea buna, releul ramine COM+NC. Suplimentar se poate pune un bec avarie sau o alrama pe COM+NC

Spre exemplu unul ieftin (mai no-name) la Adelaida vad ca csta 68lei : Releu Control faze, supraveghere, echilibru, secvente si cadere faze, trifazat, 10A, CKF-316

Tot de la acelasi producator, mai au si alte variante "mai destepte"
Attached File  Monitorizare-protectie-faze.pdf   1020.27K   26 downloads

(eu de regula folosesc EATON)

#5061
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
ce stiti despre sistemul de incalzire prin plinta, este viabil, a montat careva asa ceva, am gasit intamplator ceva informatii despre acest sistem :
http://www.casesolar...rmic_thermodul_
cica s-ar preta si la pompe de caldura pentru cei care nu au IPAT

#5062
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cauta niste informatii tehnice despre puterea disipata in functie de temperatura agentului termic.
Am o oarecare banuiala ca necesita totusi agent termic la temperatura ridicata si nu e potrivit pentru PDC.

#5063
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

consumuri la inceput de Noiembrie.

laurentiu

Attached Files



#5064
92-BYA

92-BYA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.11.2014
Vă salut! Am și eu o întrebare, sper pertinenta, exista pompe de caldura care sa funcționeze pe curent continuu? Va mulțumesc!

#5065
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Post92-BYA, on 24 noiembrie 2017 - 14:56, said:

Vă salut! Am și eu o Ăźntrebare, sper pertinenta, exista pompe de caldura care sa funcționeze pe curent continuu? Va mulțumesc!

Există pompe de căldură al căror compresor functioeaza pe curent continuu.
Însă ele ca si un întreg se alimentează la curent alternativ.

#5066
92-BYA

92-BYA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.11.2014
Mulțumesc pentru răspuns. Eu vroiam pentru o locație unde nu este rețea electrica și ca sa evit pierderile prin transformarea curentului continuu în 220V mă gândeam sa cumpăr o astfel de pdc, dacă exista. Momentan am un mic sistem fotovoltaic pe care o sa-l extind. Casa este micuța,doar parter, 70mp cu înălțimea camerelor de 2,35m, este izolata cu 20cm polistiren+vata bazaltica pe exterior, 35cm vata SF 34 la sul pe tavan+15 cm la acoperiș. Geamurile sunt salamander 92mm cu 3 sticle iar sub ipat voi avea 15cm de extrudat grafitat(dacă as pune mai mult mi-ar iesi camerele si mai mici). După calculele făcute, inspirat fiind din alte topicul de pe acest forum, mi-a ieșit un necesar termic în jur de 2600w/h cu tot cu ventilatia cu recuperare de caldura și putul canadian.
    După părerea d-voastră merita sa mă agit sa caut pdc, gpa la ipat, hrv, dacă sunt așa ceva în curent continuu sau sa-mi cumpăr în 220V alternativ?
     Va mulțumesc!

#5067
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
A, acum am înțeles ce doriți să spuneți.
În această situație se găsesc și alternative la 12-24-48 volti.

Modificare ulterioară:
La situația descrisă, cred ca necesarul este mai scăzut de 2.8 kw, tinând cont că există și ventilație cu recuperare de căldură.

Edited by cheluakame, 25 November 2017 - 12:00.


#5068
catalin099

catalin099

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 06.04.2009
Am si eu o intrebare , pentru o casa de 90 mp , ce tip de pompa de caldura imi recomandati ? De 5 sau de 8 kw ? Multumesc !

#5069
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcatalin099, on 25 noiembrie 2017 - 12:16, said:

Am si eu o intrebare , pentru o casa de 90 mp , ce tip de pompa de caldura imi recomandati ? De 5 sau de 8 kw ? Multumesc !
Ce necesar termic reiese din certificatul energetic, si ce tip de pompa se dorește (sol, aer, apa)?

#5070
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Eu acum am pdc de 8kw pt 145mp utili. Consumul maxim orar a fost de 5kwh in luna grea de iarna, adica aprox. 4000kwh pe luna ian feb. Pe vremea aia aveam centrala electrica.

#5071
catalin099

catalin099

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 06.04.2009

View Postcheluakame, on 25 noiembrie 2017 - 14:15, said:

Ce necesar termic reiese din certificatul energetic, si ce tip de pompa se dorește (sol, aer, apa)?
Necesarul este de 12 kw , si as dori aer apa .

#5072
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Si mie imi iesise necesar de 14kw. Dar in viata reala consumul a iesit de 5kw la 145mp utili, 2 sezoane la rand, centrala electrica. Si nu, nu am o casa f bine izolata. Acum am o pdc aer apa Zubadan de 8kw. Deocamdata nu sunt prea multe de spus. Mai vorbim cand e cazul sa degivreze si mai ales, cand or veni gerurile sub -15gr. Atungi trag linia...

In alta ordine de idei, mi-au intrat banii din Casa Verde. Total proiect Zubadan 8kw m-a costat 23000 ron din care 8000 i_am primit inapoi. Pt diferenta de 15000 ron am facut credit la banca ce se va plati singur in urmatorii 4ani din economiile de curent facute (aprox 3500ron pe an). Sper ca si Zubadanul sa tina tot atat, fara interventii majore.

#5073
catalin099

catalin099

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 06.04.2009
Cat plateai la centrala electrica ? La mine casa are 90 mp utili , este din caramida termobloc cu polistiren de 10 eps 80, tavanul cu 20cm vata bazaltica , ferestre termopan, incalzire prin calorifere. De ce te.a ajuns suma asta astronomica de 23000 ?

View Postgodaro, on 25 noiembrie 2017 - 17:17, said:

Si mie imi iesise necesar de 14kw. Dar in viata reala consumul a iesit de 5kw la 145mp utili, 2 sezoane la rand, centrala electrica. Si nu, nu am o casa f bine izolata. Acum am o pdc aer apa Zubadan de 8kw. Deocamdata nu sunt prea multe de spus. Mai vorbim cand e cazul sa degivreze si mai ales, cand or veni gerurile sub -15gr. Atungi trag linia...

In alta ordine de idei, mi-au intrat banii din Casa Verde. Total proiect Zubadan 8kw m-a costat 23000 ron din care 8000 i_am primit inapoi. Pt diferenta de 15000 ron am facut credit la banca ce se va plati singur in urmatorii 4ani din economiile de curent facute (aprox 3500ron pe an). Sper ca si Zubadanul sa tina tot atat, fara interventii majore.
Si acum esti multumit de consum ? Dar ca randament ? Eu am o dilema, daca iti sunt necesari 14 kw ,iar centrala e de 8 , cand va fi frig , diferenta cum se va suplini ?

#5074
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postcatalin099, on 25 noiembrie 2017 - 17:40, said:

, incalzire prin calorifere.
La ce temperatura au fost dimensionate?

Desi e topic pentru pompe de căldură, ti-as recomanda sa alegi peletii, tinând cont că radiatoarele ale mai mult ca sigur nu funcționează ca 40-45*C tur.

#5075
catalin099

catalin099

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 06.04.2009

View Postcheluakame, on 25 noiembrie 2017 - 18:05, said:

La ce temperatura au fost dimensionate?

Desi e topic pentru pompe de căldură, ti-as recomanda sa alegi peletii, tinând cont că radiatoarele ale mai mult ca sigur nu funcționează ca 40-45*C tur.
Se pare ca pompele de caldura au randament pe incalzirea prin pardoseala, adica la temperaturi mici. Da, ai dreptate !

http://www.forajerau...mpa-de-caldura/ -explicatii pe intelesul tuturor.

#5076
92-BYA

92-BYA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.11.2014
Am ĂŽntrebat la vreo doua firme la mine ĂŽn oraș de hrv și pdc pe 24 sau 48V, iar ei se uitau la mine parcă atunci căzusem din ozn! Am căutat și pe net dar tot fără nici un rezultat, așa ca am zis sa ĂŽntreb și aici pe forum poate este cineva care are așa ceva. Mi-ați putea da un link ceva sau mai exact unde as putea găsi mai multe detalii despre așa ceva.
    Momentan este doar izolatia pe pereți, la tavan și acoperiș, geamurile și putul care este sigilat. Va urma ipat-ul+ izolatia de sub sapa, comandarea și montare usi, cautarea hrv-ului, a pdc-ului și eventual tuburi vidate pentru apa calda și poate aport la ĂŽncălzire.
    Va mulțumesc
!

Edited by 92-BYA, 25 November 2017 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

15 user(s) are reading this topic

0 members, 15 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate