Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Cine este Allah?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#37
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008
Ogininea lui Allah

http://www.raspunsis...inea-lui-allah/

În cartea sa, “Care este Numele Lui?”, Aheed Deedat (un “mare teolog musulman), a încercat să convingă cititorii săi că numele Allah se referă la acelaș Dumnezeu căruia i se închină atât creștinii cît și musulmanii. Ba mai mult, prin această carte a hulit împotriva Numelui Lui Dumnezeu, încercînd să arate că “Biblia nu este adevarată”. A fost foarte preocupat sa explice o mulțime de nume din mai multe limbi, “arătînd” că își au rădăcina în cuvîntul Allah. Însă despre proveniența numelui Allah, nici nu a atins subiectul.
În acest articol, vreau să vedem care este originea lui Allah și ce se ascunde în spatele acestui nume.
Allah - este oare numai o simplă traducere a Numelui Lui Dumnezeu în limba arabă, sau este ceva mai mult decît atît?

Cum a aparut numele Allah?

#38
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008
Responses to Islamic Awareness

MUHAMMAD AND THE SATANIC VERSES

Muhammad Spoke the Satanic Verses - The Evidence and Proof
INTRODUCTION
MUHAMMAD SPOKE THE SATANIC VERSES - THE EVIDENCE AND PROOF
THE EVIDENCE: THE EARLY ISLAMIC SOURCES
DISCUSSION / REVIEW OF THE SIRA MATERIAL ON THE SATANIC VERSES.
EVIDENCE FROM SAHIH HADITH THAT MUHAMMAD SPOKE THE SATANIC VERSES
FROM THE QURAN
AN ISLAMIC SCHOLAR'S COMMENTARY (TAFSIR)
OTHER COMMENTS
FUNDAMENTALIST MUSLIM'S COMPLAINTS AND DENIALS
CONCLUSIONS
BIBLIOGRAPHY

http://www.answering...lah/sverses.htm

View PostNefersetty, on 15th February 2007, 02:45, said:

Da? Atunci posteaza cuvintele exacte din Hadith-ul respectiv.Si ceva concret nu insinuari,sau versete insirate pe 7000 de pagini.
Sper ca stii definitia cuvitului "a recunoaste"?
Te rugam sa documentezi afirmatia,cu Sura sau Hadith-ul respectiv,luat dintr-o sursa credibila.

Ce face o sursa sa fie credibila?


SATANIC VERSES

the infamous verses in the Qur'an where Muhammad was said to have been inspired by Satan concerning three of the idols worshipped by the Arabs, and was later said to be abrogated. Muhammad was said to have said one day to the Quraish, "Do you see Al Lat and Al Uzza, and Manat the third idol besides? They are the Sublime Birds, and their intercession is desirable indeed!" The famous traditionalist Tabari wrote, (Annals, vol I,3, p. 1192), "When the Quraish heard these verses, they were full with a great joy, and they prostrate themselves, Muslims and non Muslims." [I translate from French, please excuse my English] The two last sentences were abrogated after a while, because they were in contradiction with the unity of God, and were replaced by: "What? Shall you have male progeny and God female? This were indeed an unfair partition." (Maxime Rodinson, Qur'an, LIII, The Star, 19-20)
http://www.answering...nic_verses.html

#39
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
http://www.metacafe....tar_interesant/

Un documentar elocvent .

#40
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View Postarmonie, on 8th February 2007, 20:20, said:

In preislam, kabala era locul de inchinare pentru zeii preislamici printre care si Allah. Musulmanii sustin ca Allah ar avea semnificatia de dumnezeu in araba. De falt LLAH -INSEAMNA IN ARABA Dumnezeu.

Allah este de fapt un zeu preislamic la care se inchinau arabii in preislam si dupa credinta lor Allah ar fi avut ca fiice  alte trei zeite preislamice. Mohamed a ales ca Dumnezeu pe Allah si se autojustifica in coran negand ca Allah ar fi avut fiice. Aceste versete dovedesc pur si simplu ca Allah facea parte din zeii preislamici venerati de arabi in preislam printre care si  stramosii si generatiile lui Mohamed.

Kabbala este mistica evreilor. O stiinta bazata pe Talmud si BIBLIE.
Islamul nu are treaba aici.
Mohamed se autojustifica. Ce altaceva ar fi putut alege si care e chestiunea cu fiicele?

In rest e OK :lol:

#41
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
cum cine este allah? eu sunt allah (ca voi credeti orice prostie scrisa din coran) deci acum toti musulmanii care citesc mesajul asta,va rog eu faceti rost de o grenada ,scoateti-i cuiul si tineti-o in mana pana face bum,ca asa am eu chef dea? si cum voi ascultati de mine sper sa va vad maine/poimaine pe toti la stirile pro-tv,cnn,bbc,si etc

#42
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postbronxxx, on 16th May 2010, 02:26, said:

cum cine este allah? eu sunt allah (ca voi credeti orice prostie scrisa din coran) deci acum toti musulmanii care citesc mesajul asta,va rog eu faceti rost de o grenada ,scoateti-i cuiul si tineti-o in mana pana face bum,ca asa am eu chef dea? si cum voi ascultati de mine sper sa va vad maine/poimaine pe toti la stirile pro-tv,cnn,bbc,si etc

mai era vb ca : sportu national al musulmanilor e terorismu' si bombele artizanale :)))

#43
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View Postiulian0512, on 16th May 2010, 03:30, said:

mai era vb ca : sportu national al musulmanilor e terorismu' si bombele artizanale :)
:lol:

Ioane, ai de gand sa iti traiesti viata in genunchi ? Lasa-L pe El... daca ar exista, ar fi mai curand preocupat de faptele tale, nu de supunerea-ti oarba care nu demonstreaza absolut nimic in ochii unui Zeu in adevaratul sens al cuvantului. Gandeste-te si tu, ce pompalau trebuie sa fie Dumnezeu daca cere cu precadere slujire si piosenie de la Creatia Sa. E stupid, gandeste-te, tu ti-ai crea o armata de oameni care sa iti zica cat de mare si frumos esti ? Cred ca nu...

Edited by andreic, 31 August 2010 - 23:48.
jigniri


#44
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postbronxxx, on 16th May 2010, 04:26, said:

cum cine este allah? eu sunt allah (ca voi credeti orice prostie scrisa din coran) deci acum toti musulmanii care citesc mesajul asta,va rog eu faceti rost de o grenada ,scoateti-i cuiul si tineti-o in mana pana face bum,ca asa am eu chef dea? si cum voi ascultati de mine sper sa va vad maine/poimaine pe toti la stirile pro-tv,cnn,bbc,si etc
Cine este Allah? Eu sunt Allah si va spun ca nu ati intele nimik. Daca vreti sa gasiti har in ochisorii mei, convertiti-va la iudaism.

Semnat,
[chiar] EU.

View PostSophistiCat, on 31st August 2010, 17:56, said:

:lol:

Ioane, ai de gand sa iti traiesti viata in genunchi ? Lasa-L pe El... daca ar exista, ar fi mai curand preocupat de faptele tale, nu de supunerea-ti oarba care nu demonstreaza absolut nimic in ochii unui Zeu in adevaratul sens al cuvantului. Gandeste-te si tu, ce pompalau trebuie sa fie Dumnezeu daca cere cu precadere slujire si piosenie de la Creatia Sa. E stupid, gandeste-te, tu ti-ai crea o armata de oameni care sa iti zica cat de mare si frumos esti ? Cred ca nu...

AHMAAAAD! Vazusi ce am scris [chiar] EU?
Imediat, executarea!!!

#45
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010
Cred ca cea mai mare porcarie pe care am auzit-o de la un muslim retrograd a fost ca Islam si stiinta merg mâna in mâna... de nu mi-o venit sa-i dau una peste bot !  :deadtongue:
Adica imi aseamana 2 concepte diametral opuse - una care propavaduieste moartea infidelilor + crede si nu cerceta cu cealalta care a dus la evolutia umanitatii !  :death:

Stiinta se dezovolta continuu... aici este marea diferenta... religia lor in schimb "nu greseste niciodata"... ba chiar foloseste intepretari specifice studiului Curanic (fara de care Curanul ar fi o carte de adormit copii) pentru explicarea ultimelor descoperiri stiintifice ! Vedeti cazul de la Mecca, au instalat un orlogiu considerat Big Ben-ul Islamic, si sustin ca ora lor e mai exacta ca cea de la Greenwich !

Pfaaa, sa stai toata ziua in gaze de camila strica la creieras, mai ales cand e si asa destul de mic !  :rolleyes:

Edited by SophistiCat, 02 September 2010 - 15:35.


#46
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostSophistiCat, on 2nd September 2010, 16:35, said:

Cred ca cea mai mare porcarie pe care am auzit-o de la un muslim retrograd a fost ca Islam si stiinta merg mâna in mâna... de nu mi-o venit sa-i dau una peste bot !  :deadtongue:
Minile apartin la doi pugilisti care se bat pe viata si pe moarte.

#47
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Va spun eu de unde vine. Allah inseamna Elohim la evrei - denumirea curenta pt. Divinitate (Eli, Eli lama sabahtami).
Numele propiu Yahwe nu se pronunta din respect. E ca si cum i-ai spune superiorului pe nume ca si cand ati fi facut armata impreuna.

Edited by orlandosorin, 26 September 2010 - 08:27.


#48
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postorlandosorin, on 26th September 2010, 09:27, said:

Va spun eu de unde vine. Allah inseamna Elohim la evrei - denumirea curenta pt. Divinitate (Eli, Eli lama sabahtami).
Numele propiu Yahwe nu se pronunta din respect. E ca si cum i-ai spune superiorului pe nume ca si cand ati fi facut armata impreuna.
DEci , pana la urma ne-am lamurit ?!

#49
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Parerea unui evreu in materie:
All these different theological considerations may well be valid.
Nevertheless there is a difference when we get to the level of the
man on the street.
Arabs we meet up with in everyday life seem to believe in God. Their
concept of God does not seem much different (at least at the
superficial level) from that of our own.
It may be that in their subconscious collective reality they call out
to some pagan deity to which their theological deliberations give expression.
I do not know and neither do they, most of the time.
Nevertheless, the point we are making is that REGARDLESS of who or
what they consider the Almighty to be, or whom they really pray to,
the fact that they deny the choseness of Israel, according to the
Bible, makes them enemies of the Almighty!

Cam tot asa si dpdv crestin: daca neaga Treimea, si inca O combat activ, sunt dusmani.
"Cine nu Ma are pe Mine nu-l are nici pe Tatal".
Eu consider ca cei ce nu cred, dar nu ataca credinciosii, au regimul lor. Dar cei ce nici nu cred nici nu ne lasa in pace, sunt dusmanii Lui.

#50
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postmwlambo, on 11th February 2007, 20:04, said:

Considerate de catre cine?
Tu te auzi ce spui? :huh:  Ma mir ca nu te-a injurat nimeni...

MWLAMBO ....mambo....
vai....ce dragut avatar ai....!!!!
te lasa mama sa iesi cu el in oras...???

desigur moderatorii dorm....

View Postorlandosorin, on 26th September 2010, 08:27, said:

Va spun eu de unde vine. Allah inseamna Elohim la evrei - denumirea curenta pt. Divinitate (Eli, Eli lama sabahtami).
Numele propiu Yahwe nu se pronunta din respect. E ca si cum i-ai spune superiorului pe nume ca si cand ati fi facut armata impreuna.

sunt foarte fericita ca ne spui tu de unde....
pacat insa ca ne spui gresit
ca de obicei la tine totul este un ghiveci perfect in timp si spatiu.
se pare ca tu chiar esti convins ca ai facut armata cu allah...

View PostSophistiCat, on 2nd September 2010, 15:35, said:

Vedeti cazul de la Mecca, au instalat un orlogiu considerat Big Ben-ul Islamic, si sustin ca ora lor e mai exacta ca cea de la Greenwich !

Razi tu razi....harap alb...

dar nu e departe ziua cand ceasul tau va avea forma unei semilune si ora va batea odata cu Mecca.
Si allah stie mai bine....

Edited by abbulafia, 29 September 2010 - 08:13.


#51
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010
Vad ca ne ameninti cu semiluna si cu ora de la Mecca.Asta in codul penal s-ar traduce prin instigare la ce?
Asta e problema cu islamul,ameninta la moarte pe oricine i se impotriveste.Mai spune ca este "religia pacii".
Nu este decat o societate medievala blocata in timp(la nivelul sec.15).
Daca o persoana obisnuita gandeste altfel ce pretentii poti sa mai ai de la conducatori.

#52
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

Quote

Razi tu razi....harap alb...

dar nu e departe ziua cand ceasul tau va avea forma unei semilune si ora va batea odata cu Mecca.
Si allah stie mai bine....

Grait-ai un mare adevar...dar infideli nu stiu cum sa traduca acest mesaj subliminal al tau...doar cei in masura stiu si doar asteapta venirea acelei zile :)

#53
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postasterix1, on 29th September 2010, 18:26, said:

Vad ca ne ameninti cu semiluna si cu ora de la Mecca.Asta in codul penal s-ar traduce prin instigare la ce?
Asta e problema cu islamul,ameninta la moarte pe oricine i se impotriveste.Mai spune ca este "religia pacii".
Nu este decat o societate medievala blocata in timp(la nivelul sec.15).
Daca o persoana obisnuita gandeste altfel ce pretentii poti sa mai ai de la conducatori.

acum ca ai desertat galeata cu laturi,poti pleca linistit sa vezi "iubire si onoare" cu dansurile din buricel..

ps.
nu este o amenintare...este o profetie si profetia nu este pedepsita de lege
ps1
religia nu poate fi o societate
ps2
atat o persoana obisnuita cat si un conducator pot gandi altfel
ps3
"ameninta la moarte" ...este delicat scris...
daca te-ai deramjat sa te loghezi,trebuia scris:"omoara"

#54
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Confuzie de termeni. A te impotrivi este una. A gandi altfel este cu totul alt ceva. Nu credeti ca fiecare are dreptul la libera constiinta chiar asa mai imbecila (cate teorii nu au fost considerate imbecilitati in vremea cand au fost enuntate ?) fara sa i se impotriveasca nimeni ???? Ceea ce demonstreaz ca nu sunteti cu nimic mai presus. Sunteti mai presus pt. ca nu va permite legea atat.

Edited by orlandosorin, 29 September 2010 - 21:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate