Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Cine este Allah?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
144 replies to this topic

#73
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

Quote

Cine e Allah ? Simplu...o entitate tiranica si primitiva, dar inexistenta, imaginata
Aceiasi entitate non existenta ca si Yahveh sau d-zeu "tatal" lui Isus. Toate niste fabulatii.

Edited by ValaMaldoran, 02 November 2010 - 19:49.


#74
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View Postmossel, on 1st October 2010, 02:53, said:

Este Dumnezeul creștin același lucru cu Dumnezeul musulman?

Da. Desigur. Normal. Evident. Indubitabil. Indiscutabil. Absolut.

Este Allah - Tatăl lui Isus Cristos și Cristos - Fiul lui Allah (în sens spiritual, duhovnicesc, nu fizic)?

Nu.

QED  :) :death:

De ce Allah este acelasi ca si Dumnezeu (cel crestin)?
Sunt religii diferite, au la baza carti diferite, ritualuri diferite.

#75
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

View PostCortex187, on 3rd November 2010, 04:02, said:

De ce Allah este acelasi ca si Dumnezeu (cel crestin)?
Sunt religii diferite, au la baza carti diferite, ritualuri diferite.
Daca stai sa citesti Biblia si Quranul in acelasi timp,comparandu-le vei realiza ca nu sunt chiar asa de diferite.Ba dimpotriva,jumate din Biblie se afla in Quran,mai specific Vechiul Testament.
Geneza o gasesti si in scriptura islamica in totalitate desfasurata ca in Biblie.D-zeul musulmanilor este mentionat in Quran ca fiind creatorul lui Adam si Eva,ca fiind d-zeul lui Moise,Avram si al celorlalti profeti deci ca atare e acelasi ca si cel al crestinilor (ma refer la d-zeu Tatal) cu diferanta ca pentru crestini mai exista si Fiul pe post de d-zeu.
Profetii biblici si povestirile cu ei sunt toate in Quran. Nasterea lui Isus si fecioara Maria la fel.
In ceea ce priveste judecata de apoi si sfarsitul lumii,la capitolul asta dogma islamica spune ca Isus este cel care va reveni pe pamant sa judece oamenii,nu Mohamed.Daca nu ma insel asta spune si dogma crestina nu?

Da,la ritualuri difera in multe asta asa este.

Edited by ValaMaldoran, 02 November 2010 - 21:25.


#76
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostValaMaldoran, on 2nd November 2010, 21:22, said:

Daca stai sa citesti Biblia si Quranul in acelasi timp,comparandu-le vei realiza ca nu sunt chiar asa de diferite.Ba dimpotriva,jumate din Biblie se afla in Quran,mai specific Vechiul Testament.
Geneza o gasesti si in scriptura islamica in totalitate desfasurata ca in Biblie.D-zeul musulmanilor este mentionat in Quran ca fiind creatorul lui Adam si Eva,ca fiind d-zeul lui Moise,Avram si al celorlalti profeti deci ca atare e acelasi ca si cel al crestinilor (ma refer la d-zeu Tatal) cu diferanta ca pentru crestini mai exista si Fiul pe post de d-zeu.
Profetii biblici si povestirile cu ei sunt toate in Quran. Nasterea lui Isus si fecioara Maria la fel.
In ceea ce priveste judecata de apoi si sfarsitul lumii,la capitolul asta dogma islamica spune ca Isus este cel care va reveni pe pamant sa judece oamenii,nu Mohamed.Daca nu ma insel asta spune si dogma crestina nu?

Da,la ritualuri difera in multe asta asa este.
E cam simplist vazut.
Mormonismul sau iehovismul e si mai imersat in crestinism, dar nici un crestin care se respecta dpdv teologic nu va spune ca dumnezeii acestor credinte sunt aceeasi cu Cel crestin.
Te poti imbraca si chiar pune barba si peruca sa semeni cu x, dar nu esti x.

#77
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

View Postsearcher-star, on 3rd November 2010, 20:01, said:

E cam simplist vazut.
Mormonismul sau iehovismul e si mai imersat in crestinism, dar nici un crestin care se respecta dpdv teologic nu va spune ca dumnezeii acestor credinte sunt aceeasi cu Cel crestin.
Te poti imbraca si chiar pune barba si peruca sa semeni cu x, dar nu esti x.
Eu am tras concluzia punand Tora,Biblia si Quranul cap la cap.Concluzia este ca musulmanii cred in aceiasi deitate mentionata in Tora si Biblie.Desigur diferente enorme de dogma exista in cele 3 religii abrahamice dar la baza au acelasi presupus Creator al Universului,Pamantului,Adam & Eve.
Citind scripturile strict din interes informativ cu un ochi analitic si in lipsa de orice implicare spirituala,reusesti sa iti dai seama ca crestinismul este inspirat din judaism si islamul din amandoua.
Nu este important ce credem noi ci ceea ce cred respectivii credinciosi.Daca as sta macar pentru o secunda sa accept prin absurd posibilitatea ca exista asemenea deitate precum cea scripturala,atunci ar fi la mintea cocosului ca ar exista doar una singura pentru toata lumea indiferent de numele si dogma religiei.Faptul ca anumitor credinciosi le place sa spuna si afirma cu patos ca d-zeu "lor" nu este acelasi cu d-zeu altora,asta este alta mancare de peste.Mi se pare extrem de umoristic cand aud pe cineva spunand " Noi proslavim pe D-zeul adevarat....pe cand voi pe alt D-zeu " Ce sa inteleg prin asta? Cum ca religiosul respectiv accepta notiunea de mai multi d-zei,al lui fiind insa cel "adevarat" ? Mai corecta exprimare ar fi "noi credem in d-zeu pe cand voi nu" Logic?
In orice caz,e neinteresant ce cred eu si la ce concluzii am ajus.Nu urmaresc convingerea nimanui.Discut doar de dragul discutiei. :)

Edited by ValaMaldoran, 03 November 2010 - 20:54.


#78
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostValaMaldoran, on 3rd November 2010, 20:52, said:

" Noi proslavim pe D-zeul adevarat....pe cand voi pe alt D-zeu " Ce sa inteleg prin asta? Cum ca religiosul respectiv accepta notiunea de mai multi d-zei,al lui fiind insa cel "adevarat" ? Mai corecta exprimare ar fi "noi credem in d-zeu pe cand voi nu" Logic?
In orice caz,e neinteresant ce cred eu si la ce concluzii am ajus.Nu urmaresc convingerea nimanui.Discut doar de dragul discutiei. :)
Pai daca tu ca si confesiune x atribui divinitatii discutate alte atribute decat cele atribuite de confesiunea y, divinitatea fiind un concept, se cheama ca nu mai e acelasi concept deci nu mai e aceeasi divinitate.
Sigur, daca divinitatea in chestiune exista sau nu e irelevant aici, in masura in care discutam cum o vedem NOI, si CUM NE MODELAM VIETILE NOI functie de cum o vedem.
Vezi unde e diferenta?

#79
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostSelam, on 8th February 2007, 21:40, said:

Nu exista versete satanice, Coranul este 100% de la Allah.

stii care este adevarul?  Dimnezeul nostru  a creat cerul, soarele , pamantul si tot ceea ce e pe el. De aici rezulta ca allah e o creatura a Dumnezeului nostru. faptul cel mai interesant este de ce a hotarat sa scrie coranul? poate faptul ca a fost aruncat de Dumnezeu de pe ceruri pe pamant?  allah daca a vrut sa scrie coranul nu trebuia sa zica in el ca doar el este unicul.

#80
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Allah este geniu care nu a putut face mare profet decat un pedofil (Mohammed )

#81
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

În cartea sa, “Care este Numele Lui?”, Aheed Deedat (un “mare teolog musulman), a încercat să convingă cititorii săi că numele Allah se referă la acelaș Dumnezeu căruia i se închină atât creștinii cît și musulmanii.
Aheed Deedat are convingeri proaste. alah din Coran este satan. Mincinosul mahomed cica a vazut ca pe tronul lui scria in araba :lol: "prima limba din lume". alah al coranului accepta numai rugaciuni in limba araba :lol:

Cu siguranta crestinii nu se inchina aceluias Dumnezeu.

Edited by zexelica, 19 May 2011 - 23:56.


#82
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 20th May 2011, 00:54, said:

alah din Coran este satan.
alah al coranului accepta numai rugaciuni in limba araba :lol:

Cu siguranta crestinii nu se inchina aceluias Dumnezeu.
Crestinii si musulmanii nu se inchina aceluiasi Dumnezeu, sunt de acord.
Dar problema e un pic mai complexa: si crestinii si musulmanii i se inchina lui Allah.

Am trait cativa ani intr-o tara musulmana si am vizitat multe biserici. Biserica nu este recunoscuta legal dar autoritatile se fac ca nu le vad. Sunt crestini protestanti.
Toti crestinii pe care i-am vizitat se inchina lui Allah.  De asemenea crestinii din tarile arabe i se inchina lui Allah.
Musulmanii care se convertesc la crestinism considera ca abia acum l-au inteles cu adevarat pe Allah: ca El are un fiu, Isus Hristos care a murit pe cruce...

Nu cred ca marea problema e numele Allah. Se face prea mult tapaj. Numele Allah este numele lui Dumnezeu.
Insa crestinii si musulmanii il inteleg diferit pe Dumnezeu.

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 20th May 2011, 09:42, said:

Crestinii si musulmanii nu se inchina aceluiasi Dumnezeu, sunt de acord.
Dar problema e un pic mai complexa: si crestinii si musulmanii i se inchina lui Allah.

Am trait cativa ani intr-o tara musulmana si am vizitat multe biserici. Biserica nu este recunoscuta legal dar autoritatile se fac ca nu le vad. Sunt crestini protestanti.
Toti crestinii pe care i-am vizitat se inchina lui Allah.  De asemenea crestinii din tarile arabe i se inchina lui Allah.
Musulmanii care se convertesc la crestinism considera ca abia acum l-au inteles cu adevarat pe Allah: ca El are un fiu, Isus Hristos care a murit pe cruce...

Nu cred ca marea problema e numele Allah. Se face prea mult tapaj. Numele Allah este numele lui Dumnezeu.
Insa crestinii si musulmanii il inteleg diferit pe Dumnezeu.
Hristos la care se roaga protestantii nu este Hristos. Este un hristos inventat de mintea teologilor lor, care spun ca a platit pacatele intregii lumi, ca mantuirea se obtine prin "acceptarea" :lol: acelui sacrificiu. Acel hristos este un idol spurcat.
La fel si allah. Dumnezeu nu are nevoie de rugaciuni in araba, stimabile. Acel allah este un idol.

#84
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 21st May 2011, 12:39, said:

Hristos la care se roaga protestantii nu este Hristos. Este un hristos inventat de mintea teologilor lor, care spun ca a platit pacatele intregii lumi, ca mantuirea se obtine prin "acceptarea" :lol: acelui sacrificiu. Acel hristos este un idol spurcat.


De ce afirmi că Cristos nu ar fi plătit pentru păcatele întregii lumi?  Nu asta arată Biblia?


(1 Corinteni 15:3) . . .Căci printre primele și cele mai importante lucruri pe care vi le-am transmis este ceea ce am primit și eu: că Cristos a murit pentru păcatele noastre, potrivit Scripturilor. . .

(Matei 20:28) . . .Fiul omului n-a venit ca să i se slujească, ci să slujească și să-și dea sufletul ca răscumpărare pentru mulți. . .

(1 Ioan 2:1?2) . . .Isus Cristos, cel drept. 2 El este o jertfă de împăcare pentru păcatele noastre, dar nu numai pentru ale noastre, ci și pentru ale întregii lumi. . .

(1 Timotei 2:6) care s-a dat pe sine ca răscumpărare corespunzătoare pentru toți ? despre aceasta se va depune mărturie la timpul fixat.

(Evrei 9:28) tot așa și Cristos a fost oferit ca jertfă doar o dată, ca să poarte păcatele multora. Iar a doua oară când va apărea, nu va avea legătură cu păcatul, ci va fi văzut de cei care îl așteaptă cu nerăbdare pentru salvare.

(Efeseni 1:7) . . .Prin el avem eliberarea prin răscumpărare, datorită sângelui său, da, iertarea greșelilor noastre, după bogăția bunătății sale nemeritate. . .

Despre credința în Isus Cristos Biblia vorbește destul de clar:

(Ioan 3:16) . . .Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credință în el să nu fie distrus, ci să aibă viață veșnică. . .

Edited by Eugen3, 21 May 2011 - 13:55.


#85
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 21st May 2011, 12:39, said:

Hristos la care se roaga protestantii nu este Hristos.
Normal ca pentru noi, zexelistii, Hristos nu-i Hristos, Dumnezeu nu-i Dumnezeu, si Allah nu-i Dumnezeu.
Dar eu n-am zis nimic despre Hristos si nici despre predestinarea ta fioroasa.

Tu vorbeai despre crestini. Cum ca crestinii nu au pe Allah drept Dumnezeu. Iar ideea este ca: Ba Da, Il Au.
Iar crestinii sunt catolicii, protestantii, ortodocsii.... Astia sunt crestinii. N-am spus nimic despre zexelisti. Am spus despre crestini.
Zexelistii sunt zexelisti. Iar protestantii sunt crestini.  
Ei, crestinii protestanti (probabil si ceilalti crestini, nu stiu) din orientul mijlociu,  se inchina lui Allah. Turcii mai au inca un nume pentru Dumnezeu - Tanri.
Mai informeaza-te si tu si din alte surse daca pe mine nu ma crezi.

View Postzexelica, on 21st May 2011, 12:39, said:

Dumnezeu nu are nevoie de rugaciuni in araba, stimabile.
Dumnezeu primeste rugaciuni in araba, stimabile.
Si in engleza si in romana si in swahili.
Laudele Domnului s-au auzit in limba araba inaintea celei engleze. La Rusalii. Citeste Fapte 2.

View Postzexelica, on 21st May 2011, 12:39, said:

Acel allah este un idol.
Pai tu afirmi ca si Hristos este idol. Desigur ca se poate afirma ca Allah este idol sau ca  Dumnezeu este idol.

Eu iti spun doar ca toata Biserica Crestina din tarile musulmane se inchina lui Allah.
Dar cum pentru tine doar zexelistii sunt crestini, in rest niciun crestin nu e crestin, argumentul este unul circular.

Povestea cu "Allah este un idol" este supralicitata de crestinii speriati si ignoranti. Eu nu afirm ca musulmanii se inchina Dumnezeului crestin. Nici celui zexelist.
Allah este un nume. Unul din numele lui Dumnezeu. Repet: folosit in inchinare de mai toti crestinii cu background musulman.

Edited by Sfantul Jakob, 21 May 2011 - 15:38.


#86
negru_galben

negru_galben

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 11.11.2010

View Postzexelica, on 21st May 2011, 12:39, said:

Hristos la care se roaga protestantii nu este Hristos. Este un hristos inventat de mintea teologilor lor, care spun ca a platit pacatele intregii lumi, ca mantuirea se obtine prin "acceptarea" :lol: acelui sacrificiu. Acel hristos este un idol spurcat.
Zexelescule, exista niste greseli in viata care te fac sa-ti pierzi creditul pentru totdeauna. ce mi-i zexelica, ce mi-i turnul de veghe, ce mi-i branham ?

#87
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Eu iti spun doar ca toata Biserica Crestina din tarile musulmane se inchina lui Allah.

Allah este zeul lunii ,nu e nicidecum Unicul Dumnezeu care s-a revelat prin Isus Hristos ,nu are nici o legatura cu Dumnezeu (Elohim).
În lumea arabă a veacului al șaptelea, când a trăit Mahomed, oamenii se închinau la mai mult de 360 de zei, câte unul pentru fiecare zi a anului selenar. Unul dintre aceștia era zeul lunii, tovarașul masculin al zeiței soarelui. Zeul lunii era cunoscut sub diferite nume, dintre care unul era Allah, iar acesta era zeul preferat al familiei lui Mahomed. Iată explicația dată de dr. Robert Morey: Numele arab al tatălui lui Mahomed era, literal, Abd-Allah. Numele unchiului său era, Obied-Allah. Aceste nume ne explică devotamentul personal manifestat de familia păgână a lui Mahomed față de Allah, zeul lunii.

Când Mahomed a început să propovăduiască noua sa religie, a ales, în mod firesc, să îl preamărească pe zeul lunii, pe Allah, și să îl declare drept singurul Dumnezeu adevărat.

#88
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007
Am auzit povestile astea de nenumarate ori. Ele se spun mereu in tarile asa zis crestine.
Baietii stau acasa in birou si isi dau cu presupusul: Allah e zeul lunii, bla bla bla, istoria si ultimile desoperiri stiintifice atesta ca...bla bla bla. Si tot asa.

Crestinii din lumea araba si din tarile musulmane stiu cine este Allah mai bine decat crestinii din turnul de fildes .
Misionarii crestini din tarile musulmane ii canta si se roaga lui Allah. Dati-le un pic de credit. Au studiat problema pe toate partile.

Meditati doar la intrebarea: de unde vine acest nume romanesc: Dumnezeu.
În limba română termenul este un împrumut de la păgânism, el provenind din latinescul ?Domine Deus?
Compara grecescul Zeus (????, pronuntat zdeús), si ???? (deús).

Daca aplici teoria Allah = zeul lunii, este onest sa spui si ca Dumnezeu = Domnul Zeus. Asa ca domnule Maris, daca mergem le linia pe care o sugerati mai sus, dumneavoastra nu va inchinati nicidecum Unicului Dumnezeu care s-a revelat prin Isus Hristos ci va inchinati lui Zeus.

Crestinii insa, macar ca i se inchina lui Dumnezeu nu se inchina lui Zeus.
Musulmanii macar ca i se inchina lui Allah nu i se inchina zeului lunii
Crestinii cu background musulman macar ca i se inchina lui Allah nu se inchina Dumnezeului musulmanilor, nici zeului lunii ci Dumnezeului crestin.

Edited by Sfantul Jakob, 23 May 2011 - 17:50.


#89
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Tu spui ca daca te rogi la Dumnezeu in orice limba, te rogi adevaratului Dumnezeu.
Dumnezeu nu iti da 70 de virgine in rai, stimabile, pt ca in rai nu vor fi nici femei nici barbati. Deci allah ala care-ti da ce nu exista nu este Dumnezeu, ci un idol creat de mintea lui mohamed.
Faptul ca allah inseamna Dumnezeu nu inseamna ca musulmanii se roaga Dumnezeului adevarat.

#90
Kamelya

Kamelya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.05.2011
Nu există nicio imagine vizuală sau reprezentare a lui Dumnezeu în islam, deoarece o astfel de imagine artistică ar duce la idolatrie, care este interzisă. Mai mult, mulți musulmani cred că Dumnezeu este lipsit de corp, făcând imposibilă reprezentarea sa bidimensională sau tridimensională.
Coranul este văzut ca o corectură adusă carților sfinte iudaice și creștine iar toti musulmanii cred ca Alah este acelasi cu D-zeul crestinilor sau a evreilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate