Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 

Romania din sufletele celor din afara Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#487
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
O cam dam in off topic: In orasul Iasi sunt 3 licee unde se studiaza limba rusa, in judet se mai studiaza la Pascani si Tirgu-Frumos. Limba rusa se mai studiaza si in judetele Suceava,Vaslui,Tulcea,Buzau,Dambovita,Olt.
Multumit?

Edited by ILoveMyBunny, 12 April 2007 - 14:05.


#488
Nemo1

Nemo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 11.04.2007

View PostILoveMyBunny, on Apr 12 2007, 14:55, said:

O cam dam in off topic: In orasul Iasi sunt 3 licee unde se studiaza limba rusa, in judet se mai studiaza la Pascani si Tirgu-Frumos. Limba rusa se mai studiaza si in judetele Suceava,Vaslui,Tulcea,Buzau,Dambovita,Olt.
Multumit?
Daca vrei iti dau subiectele de la concursul national de limba rusa moderna de anul acesta care s-a desfasurat la Timisoara.


Stai calm! E foarte bine pentru tine ca mai stii si o limba in plus.Da-mi voie sa te felicit!

#489
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View PostValentine, on Apr 7 2007, 12:34, said:

Si da, nu mi se pare (citez pe Nefersetty) "exorbitant de scump". E mai ieftin ca in San Diego de exemplu din ce am inteles. De exemplu chiria la mine e 1200$, care inseamna 1400$ (si asta pentru 1 bedroom, 1 bath). Locul este relativ average ca pret (sunt la 15 de mile de Downtown).

Mai zicea si de basement appartments la 800$ CAN. Pai asta inseamna 700$ si nu cred ca gasesti asa ceva in San Diego. Iar San Diego e chiar mai ieftin decat LA (unele parti ale lui) sau Orange County. Deci nu inteleg de unde si pana unde e Toronto asa de "exorbitant de scump".

Cind spun ca preturile mi se par foarte scumpe in Toronto (nu m-am referit la restul Canadei,cu toate ca in Vancouver e mai scump decit in Toronto) ma refer la ecuatia dintre salariile medii,income tax si preturi.

Sa compari preturi din US cu cele din Canada fara a lua in considerare salariile,este ca si cum as spune ca viata in Rusia este extrem de ieftina in comparatia cu America netinind cont ca rusilor la salariile lor,preturile li se par scumpe.

Cit cistiga cineva(regular job) in California mai precis in San Diego?
Cit se cistiga in Toronto?

#490
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostNefersetty, on Apr 15 2007, 01:48, said:

Cit cistiga cineva(regular job) in California mai precis in San Diego?
Cit se cistiga in Toronto?
Ce inseamna "regular job" ... ?

#491
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006

View PostValentine, on Apr 1 2007, 18:30, said:

Prietene www.equifax.com dute si citeste ca devii penibil. SSNul mi-a venit fix in 5 zile (CINCI, FIVE daca nu mai stii sa citesti romana). Cardul mi-a venit in posta dupa 10 zile.
Paralel complet. Mi-am facut cont la banca in fix prima zi in care am aterizat in SUA. www.wamu.com (washington mutual). Nu iti trebuie nimic decat pasaportul. Fratimiu e aici de cateva luni pe viza de turist si are cont in banca, card de debit, si in curand si drivers' license, fara sa aiba vre-un drept de lucru.

Sunt sigur ca esti foarte legal capsunar. Nu am nici cea mai mica indoiala. Ce faci acuma? Pui faianta sau speli covoare?  :lol:

Ti-am mai spus ca esti complet paralel. Si e clar ca esti capsunaru clasic care "nu poate domn'le sa faca ala asa ceva", "nu exista", etc. fara macar sa stii despre ce e vorba. Daca ar fi asa cum ai abera tu nimeni nu ar putea sa isi faca credit niciodata (ca la inceput nimeni nu are credit nu...). Am carte de credit, dar asa cum am mai zis are limita mica (comparativ cu altele) si APR f. mare (aproape 30%). E normal sa fie asa la inceput.

SSNul a venit in 5 zile, adeverinta se scoate la imprimanta si se semneaza de catre CFO al companiei la care lucrezi si se trimite prin fax. Dureaza fix 5 minute. Intr-adevar daca lucrezi la negru asa cum probabil faci tu e mai greu sa scoti adeverintele astea.

Deci incaodata: daca tu nu stii cum, sau esti nerealizat, sau prea capsunarit, asta nu inseamna ca nu se poate.


si totusi am o nelamurire.
eu tin foarte bine minte ca ssn mi'a venit dupa doua saptamani daca nu chiar mai mult.
iata ce scrie pe site'ul guvernamental al social security administration:

Quote

HOW TO COMPLETE THIS APPLICATION
LIMITS ON REPLACEMENT SOCIAL SECURITY NUMBER (SSN) CARDS
16. If you are age 18 or older, you must sign the application. If you are under age 18, you or a parent
or legal guardian may sign. If you are physically or mentally incapable of signing the application,
generally a parent, close relative, or legal guardian may sign the application. If you cannot sign
your name, you should sign with an "X" mark and have two people sign as witnesses in the space
beside the mark. Please do not alter your signature by including any additional information on the
signature line as this may invalidate your application. Call us if you need clarification about who
can sign. (See the "IMPORTANT" note under evidence of IDENTITY on page 3.)
Most items on the form are self-explanatory. Those that need explanation are discussed below. The
numbers match the numbered items on the form. If you are completing this form for someone else,
please complete the items as they apply to that person.
2. Show the address where you can receive your card 10 to 14 days from now.

de unde contradictia intre ce se publica oficial si ce sustii tu.
cu argumente daca se poate si mai putin cu injective.

le: http://www.ssa.gov/online/ss-5.pdf

Edited by nettoyeur, 15 April 2007 - 04:43.


#492
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006
inca ceva: tu cand ai mai fost in statele unite - ai avut ssn not allowed to work?

#493
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View PostValentine, on Apr 14 2007, 21:34, said:

Ce inseamna "regular job" ... ?

Regular jobs sint acelea care pot fi obtinute cu simple diplome de liceu,certificate de la diferite cursuri sau joburi unde nu este necesar sa ai nici o educatie superioara.Astea ar intra in categoria joburilor majoritare. Cealalta categorie include profesii unde este nevoie de university degrees,masters si Phd's.Salariile in aceasta categorie sint mai mari.

#494
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postnettoyeur, on Apr 15 2007, 04:42, said:

si totusi am o nelamurire.
eu tin foarte bine minte ca ssn mi'a venit dupa doua saptamani daca nu chiar mai mult.
iata ce scrie pe site'ul guvernamental al social security administration:
de unde contradictia intre ce se publica oficial si ce sustii tu.
cu argumente daca se poate si mai putin cu injective.

le: http://www.ssa.gov/online/ss-5.pdf
Cartea in sine a venit cred la o saptamana dupa aplicatie prin posta. Numarul a fost aprobat dupa 3 zile (m-am dus la Biroul unde am fost sa fac cererea cu pasaportul si mi l-au spus ca aveam nevoie de el pentru Drivers License - puteam sa dau si fara, dar mai bine era sa il am pe file). Oricum nu pricep care e scopul cartii: e o bucata de carton pe care pot sa mi-o fac eu singur la imprimanta (ca marea majoritate a documentelor aici!). Nici nu e de mirare ca identity theft este o chestie majora aici: e extrem de simplu sa te dai altcineva daca stii SSNul si data de nastere.

Quote

nca ceva: tu cand ai mai fost in statele unite - ai avut ssn not allowed to work?
Nu, n-am facut niciodata pana acuma aplicatie pentru SSN.

@Nefersetty: daca ai doar liceu, in general este intre 7.5$ si 15$ pe ora. 7.5 e salariul minim (barmani, chelneri, fast food people, etc.).

Edited by Valentine, 15 April 2007 - 09:03.


#495
Tigeraudge

Tigeraudge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.02.2007

Quote

Nefersetty: daca ai doar liceu, in general este intre 7.5$ si 15$ pe ora. 7.5 e salariul minim (barmani, chelneri, fast food people, etc.).
Nu e bine sa ramai doar la diploma de liceu. Nu faci nimic cu ea. Ca sa capeti un job mai bun faci cursuri de specialitate (2, 3 ani).

#496
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostTigeraudge, on Apr 16 2007, 17:15, said:

Nu e bine sa ramai doar la diploma de liceu. Nu faci nimic cu ea. Ca sa capeti un job mai bun faci cursuri de specialitate (2, 3 ani).
:huh: Mersi de retorica!  :rolleyes:

#497
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View PostValentine, on Apr 15 2007, 02:01, said:

@Nefersetty: daca ai doar liceu, in general este intre 7.5$ si 15$ pe ora. 7.5 e salariul minim (barmani, chelneri, fast food people, etc.).

Duh.... :rolleyes: normal ca daca cineva are doar diploma de liceu,multa brinza nu face....It's a no brainer man!!!! But thanks for telling me about the minimum wage in Canada,ca eu am pascut oile de cind am venit aici....:roflmaofast:

Edited by Nefersetty, 16 April 2007 - 23:24.


#498
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostNefersetty, on Apr 16 2007, 23:21, said:

Duh.... :rolleyes: normal ca daca cineva are doar diploma de liceu,multa brinza nu face....It's a no brainer man!!!! But thanks for telling me about the minimum wage in Canada,ca eu am pascut oile de cind am venit aici....:roflmaofast:
Nu vorbeam de Canada  :huh:

#499
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,154
  • Înscris: 12.12.2006
No, ce sa zic, aici oricum nu conteaza care vine cu argumente mai tari, statisticile sint mai importante:

iata un articol: http://stiri.neogen....-acasa/222181/4

Quote

Românii din străinătate vor acasă  

24 Apr 2007  |  Sursa: Agora News

Internet

Neogen a realizat o statistică a utilizatorilor din afara României care își caută un loc de munca în țară.

Peste 19.000 de utilizatori din străinătate își caută locuri de muncă în România săptămânal, cifră în creștere constantă de la începutul anului. Germania, Franța, Marea Britanie, SUA, Italia și Spania sunt țările din care vine cel mai mare număr de vizite. Londra, Munchen, Viena sunt orașele ale căror rezidenți vizitează cel mai des ofertele de muncă din România.
În ce privește numărul de CV-uri înregistrate pe BestJobs, Italia, Spania, Germania și Marea Britanie sunt fruntașe la numărul de vizitatori care și-au realizat CV-ul pentru a aplica la locurile de muncă vacante în țară.

Media de vârstă a persoanelor în cauză este între 22-25 de ani, doar îcazul Germaniei fiind media de vârstă mai mare, urcând chiar la 40 de ani în cazul unora dintre utilizatori.


#500
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Problema este ca aia de vor sa se intoarca in tara plecasera de multe ori pentru ca nu ii mai voia nimeni acolo. Oameni fara calificare, fara experienta in vreo meserie mai tehnica (22-25 ani spune multe).

#501
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postnettoyeur, on Apr 9 2007, 23:09, said:

......

am auzit ca se pot face in oregon si michigan - dar nu bag mana in foc.

:nonobad: Oregon

#502
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Mai sunt cred state care dau permise fara SSN, de exemplu in sudul VA, toti mexicanii ilegali (dupa discutii pesonale) au masini inmatriculate in Nord Carolina si permise de acolo.
SSN "fara drept de munca" nu se mai emit pentru turisti de prin 2001. http://www.ssa.gov/s.../oriselfres.htm
Teoretic, legal, nu ai nevoie de SSN pentru relatii cu bancile:

Quote

If you do not have permission to work

Lawfully admitted noncitizens can get many benefits and services without a Social Security number. You do not need a number to conduct business with a bank, register for school, apply for educational tests, obtain private health insurance, apply for school lunch programs or apply for subsidized housing. You cannot get a Social Security number for the sole purpose of obtaining a driver?s license.

Government benefits or services: If you do not have permission to work, you may apply for a Social Security number only if:

A federal law requires you to provide your Social Security number to get a particular benefit or service; or
A state or local law requires you to provide your Social Security number to get general assistance benefits that you already have qualified for.
If you need a number to meet these state or local requirements, you must bring us a letter from the government agency. It must be on letterhead stationery (no form letters or photocopies) and:

Specifically identify you as the applicant;
Cite the law requiring you to have a Social Security number;
Indicate that you meet all the agency?s requirements, except having the number; and
Contain an agency contact name and telephone number.

Ca practic este foarte greu, pentru ca multe reguli din Patriot Act se bat cap in cap cu cele vechi, este altceva.

Edited by SuperDuper, 09 May 2009 - 13:02.


#503
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,119
  • Înscris: 25.06.2007
La Mulți Ani, Români, oriunde vă aflați! :coolspeak:

#504
bazaraie

bazaraie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.12.2011
cineva din canada?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate