Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 

Romania din sufletele celor din afara Romaniei

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
505 răspunsuri în acest subiect

#469
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.308
  • Înscris: 03.08.2004

View Postnettoyeur, on Apr 9 2007, 17:04, said:

in urma discutiilor cu valentin  - am inceput sa caut pe net despre acest fapt controversat al cartilor de credit fara ch:
.........
valentin avea dreptate in afirmatiile lui cum ca poti sa iti deschizi credit card ( mai nou) fara ch.
dar banuiala mea este ca asta se intampla numai in california.
deocamdata.


View PostValentine, on Apr 10 2007, 02:57, said:

Ba da ai confundat la inceput, cand ziceai ca nu pot sa imi deschid nici macar checking account (si implicit card de debit) fara ssn (care este o mare aberatie - orice banca din lume iti accepta banii intr-un cont, poti sa fii tu si de pe Marte!).

Nettoyeur cred ca are dreptate in ceea ce priveste "deschiderea"de credit card. Si intr-adevar, sa deschizi checking acount fara SSN nu este o practica acceptata de prea multe banci. Una din puntinele care accepta este si Wells Fargo, insa pentru  CC nu se pune problema altfel decit in relatie cu CH. Ca nu-ti accepta banii oricum nu cred ca este o "mare aberatie" fiindca aceasta curgere a banilor trebuie sa aiba un oarecare control, nu?

Editat de g_force, 12 aprilie 2007 - 01:22.


#470
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.959
  • Înscris: 05.06.2006
este exact ce am explicat eu pana acum.
cred ca numai in statul california se poate face treaba asta - anume sa iti deschizi cont de credit fara ssn si implicit ch.
ceea ce mie unu' mi se pare o mare aberatie.
chiar si de ar fi vorba de sume mici - dar la un numar mare de creditori - practic banca ar trebui sa se zguduie din temelii la momentul in care cat mai multi creditori golesc cartile si pleaca in tara de bastina.
nici macar mexicul nu deschide carti de credit sau debit pe acea matricula pe care deschid unele banci din california.
sper ca toata aceasta tevatura sa ia sfarsit - pentru ca este ultimul lucru pe care mi l'as dori - acela ca pierderile bancii prin experimentele sale sa se regaseasca in apr-ul meu.

@valentin - nu exista nici o analogie intre cazul prezentat de mine si persoana ta.

si asta tocmai acum - cand se inaspresc pe zi ce trece legile impotriva emigrantilorilegali.
chiar acum cateva saptamani am citit ca in statul colorado - din cauza ca au aplicat noua lege a emigratiei - au ramas fara forta de munca bruta si ca se gandeau serios daca sa aduca inmates in locul emigrantilor.


le:
Colorado to use inmates to fill migrant shortage
Tough laws passed last year against illegal immigration have created a need for farmworkers.
By Nicholas Riccardi, Times Staff Writer
March 1, 2007


http://www.latimes.c...-home-headlines

Editat de nettoyeur, 12 aprilie 2007 - 04:40.


#471
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postg_force, on Apr 12 2007, 01:21, said:

Nettoyeur cred ca are dreptate in ceea ce priveste "deschiderea"de credit card. Si intr-adevar, sa deschizi checking acount fara SSN nu este o practica acceptata de prea multe banci.Ca nu-ti accepta banii oricum nu cred ca este o "mare aberatie" fiindca aceasta curgere a banilor trebuie sa aiba un oarecare control, nu?
Prietene tu probabil ca nu ai treaba cu domeniul bancar de nici o culoare. Orice banca (respectata) din lumea asta o sa iti deschida checking account pe baza de PASAPORT. Poti sa iti faci cont unde vrea muschiu tau (in lumea civilizata, nu vorbim de Iran sau Siria) pe baza de act de identitate recunoscut (pasaportul este act international). SSN este cerut pentru ca sa fie mai simplu sa te identifice (si cateva chestii in plus - de exemplu fara SSN nu am putut sa am online banking din prima).

Cat despre pierderi: nu o sa aiba pierderi bancile astea. Crezi ca aia sunt niste prosti care iau deciziile astea? E o piata imensa neexploatata, si o sa aiba profit la greu. In cel mai bun caz o sa iti scada APR-ul.

Editat de Valentine, 12 aprilie 2007 - 04:50.


#472
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.959
  • Înscris: 05.06.2006
later le:

Quote

Tu nu intelegi ca CCul meu nu este deschis la o banca din California?

Bank of America Corporation

Type Public (NYSE: BAC TYO: 8648 )
Founded (as "Bank of Italy")
San Francisco, CA (1928)

(acquiring banks)

Charlotte, NC (1874)

Boston, MA (1784)


Headquarters Charlotte, North Carolina, USA
Key people Ken Lewis, Chairman & CEO
Amy Brinkley, Global Risk Executive
Alvaro de Molina, CFO
Industry Money Center Banks
Products Banking
Revenue $117.017 billion USD (2006)
Net income $21.13 billion USD (2006)[2]
Employees 176,638 (2005)
Slogan Bank of Opportunity [1]
Website www.bankofamerica.com


eu nu am fost in north carolina sa imi deschid cont...

#473
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postnettoyeur, on Apr 12 2007, 04:54, said:

later le:
eu nu am fost in north carolina sa imi deschid cont...
Nu imi vine sa cred cat persisti in a arata cat de limitate sunt cunostiintele tale despre acest domeniu (si ciudat este ca te-ai bagat la inceput in discutie).
Banca la care am credit card nu are nici o bransa/sucursala in California. Am facut totul online si prin telefon. Nici nu o sa calc vreodata la ei in sediu (sper :) ). Pe contract scrie clar CA SE RESPECTA LEGILE DIN STATUL VIRGINIA. Ce nu pricepi? Vrei sa iti desenez o diagrama Van-Euler? :)

Sau mai nou si Virginia face "ilegalitati" cu mexicani? :D

Nu inteleg de ce nu poti sa admiti (aici e trasatura clar romaneasca) ca te-ai bagat ca musca-n-lapte si nu mai stii cum sa o mai scoti la capat cu "mda, in California e altfel" si toate celelalte?

Fii barbat si admite cand ai gresit, si treci mai departe. Asta e erai dezinformat, ok. Dar deja devine jenant cat incerci sa iti gasesti o scuza ....

Editat de Valentine, 12 aprilie 2007 - 06:08.


#474
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003
Revin la o intrebare pusa mai sus, la care nu s-a raspuns. De ce de cand sunt in America imi arata numai anuntul "Va ganditi sa emigrati?

Evaluati on-line sansele dumneavoastra de a fi selectionat de Quebec completand Evaluarea preliminara de imigrare.
Raspuns instantaneu si gratuit!

www.immigration-quebec.ca/ro
Site oficial al Guvernului din Quebec" asta? :D

Daca sunt deja aici inseamna ca nu mai am nevoie de site-ul ala nu?

#475
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.399
  • Înscris: 24.11.2006
o constatare personala: toti cei plecati in sua sau canada se plang de viata de acolo in timp ce majoritatea celor plecati prin europa sunt multumiti, uneori chiar foarte multumiti. e vorba, bineinteles, de cazurile pe care, intr-un fel sau altul, le cunosc eu.

#476
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.127
  • Înscris: 28.06.2006
nu stiu cum se intampla, dar putinii care se lauda ca le e bine in canada/america, toti au rude prin israel.
exista o corelatie pozitiva ? care e explicatia ei ? ca doar se spune ca evreii sunt cei mai destepti.

#477
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostValentine, on Apr 12 2007, 06:12, said:

Revin la o intrebare pusa mai sus, la care nu s-a raspuns. De ce de cand sunt in America imi arata numai anuntul "Va ganditi sa emigrati?

Evaluati on-line sansele dumneavoastra de a fi selectionat de Quebec completand Evaluarea preliminara de imigrare.
Raspuns instantaneu si gratuit!

www.immigration-quebec.ca/ro
Site oficial al Guvernului din Quebec" asta? :D

Daca sunt deja aici inseamna ca nu mai am nevoie de site-ul ala nu?
Am inteles ca esti plecat, nu trebuie s-o repeti la fiecare post, ca unii care postau televizoare pe aici.
Nu esti cu nimic special, botul nu face discriminare de IP, draga.

#478
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Prietene tu probabil ca nu ai treaba cu domeniul bancar de nici o culoare. Orice banca (respectata) din lumea asta o sa iti deschida checking account pe baza de PASAPORT. Poti sa iti faci cont unde vrea muschiu tau (in lumea civilizata, nu vorbim de Iran sau Siria) pe baza de act de identitate recunoscut (pasaportul este act international). SSN este cerut pentru ca sa fie mai simplu sa te identifice (si cateva chestii in plus - de exemplu fara SSN nu am putut sa am online banking din prima).
in ioropa CC mere (depinde de  banca) cu urmatoarele acte: cerere de CC, copie de la ultimul stat de plata. in mod ciudno, n-am fost intrebat daca sunt in perioada de proba (eram). in functie de ce scrie in statul de plata si de ce CH/vechime ca customer ai, se stabileste limita de credit.
culmea, la diverse banci obineam un debit card mai greu decit CC-ul de mai sus (adica minim 6 luni customer cu un card cu care poti face marginal mai mult decit ridicat cash de la ATM, adica incarcat un chip de pe card cu max 200€ cu care poti cumpara fara PIN de la un numar limitat de automate, care de regula nu functioneaza).
bineinteles, rezidenta sau cetatenie ajuta, dar nu neaparat. o cunostinta de-a mea, cu vechime de 15 anisori ioropa capitalista pe vremea aia, cetatenie, o facut cere de CC si o fost refuzata, ca n-avea destule venituri, asa ca, asta-i factorul principal.

Quote

nu stiu cum se intampla, dar putinii care se lauda ca le e bine in canada/america, toti au rude prin israel.
exista o corelatie pozitiva ? care e explicatia ei ? ca doar se spune ca evreii sunt cei mai destepti.
doara stim cu totii, care ne dam pe forumuri, ca-i o conspiratie iudeo-masonica, care sa-i fenteze pe romani sa mearga la constructii si capsuni in strainatati :naughty:

#479
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.535
  • Înscris: 06.04.2007

View PostPengoon, on Apr 12 2007, 12:21, said:

doara stim cu totii, care ne dam pe forumuri, ca-i o conspiratie iudeo-masonica, care sa-i fenteze pe romani sa mearga la constructii si capsuni in strainatati :naughty:

Nu eta ocin interesno, maladets, eu credeam ca romanii merg din peste hotare pentru ca se chinuie ani buni in scoala obtinand medii mari, apoi termina  o facultate la care poate obtin si bursa si se trezesc ca n-au unde sa-si etaleze cunostiintele sau acestea sunt net subapreciate.. Ca tare bine grait-ai

Editat de ILoveMyBunny, 12 aprilie 2007 - 11:33.


#480
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
interesno? iest balsoi katchmar, da' din astea se tot zic.
apropos, cum se zice la bullshit pe ruseste?

#481
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.535
  • Înscris: 06.04.2007
Chush sobachia erudna,balișoi kizdeț .. eu asa as denumi situatia de pe piata muncii din scumpa noastra tarisoara

Editat de ILoveMyBunny, 12 aprilie 2007 - 11:45.


#482
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
spasiva, zayatz.

#483
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.535
  • Înscris: 06.04.2007
Ni za șto,pagadii!

#484
Nemo1

Nemo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 235
  • Înscris: 11.04.2007

View PostILoveMyBunny, on Apr 12 2007, 12:57, said:

Ni za șto,pagadii!

Inteleg ca esti basarabean..Asta explica multe

#485
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.535
  • Înscris: 06.04.2007

View PostNemo1, on Apr 12 2007, 14:38, said:

Inteleg ca esti basarabean..Asta explica multe

Sunt roman ,nascut in Romania,din familie de romani, cu nume romanesc. Am facut 10 ani de rusa la scoala. Kakie problemy?

#486
Nemo1

Nemo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 235
  • Înscris: 11.04.2007

View PostILoveMyBunny, on Apr 12 2007, 14:41, said:

Sunt roman ,nascut in Romania,din familie de romani, cu nume romanesc. Am facut 10 ani de rusa la scoala. Kakie problemy?

Eu nu am o problema cu tine dar ma mira faptul ca se mai face rusa pe la scoala...

Editat de Nemo1, 12 aprilie 2007 - 13:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate