Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Inchizitia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1016 replies to this topic

#973
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postlucifer76, on 29 septembrie 2014 - 16:28, said:

Ai fi fost un bun securist. De fapt, tu ai merita sa fii servit cu propria doctorie, inchizitia. Poate pe jar ti-ai schimba un pic parerea, si nu ai mai fi intrtutotul de acord.
Hmm... nush' ce-as prefera mai tare... intr-un proces comunist, poti sa stai in cap ca daca aia vor sa te scoata vinovat si sa te termine, te scot. Poti si sa urli "traiasca partidul'' de 1000 de ori ca tot nu scapi. Cu inchizitorii, daca ziceai ''aveti dreptate'' coborai si de pe rug imediat. Zic si io asa...

#974
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAribert, on 28 septembrie 2014 - 14:04, said:

Hai să o luăm altfel ca să se înțeleagă.
Să zicem că noi suntem elevi în clasa a 8-a B. Avem un profesor de matematică care e cel mai bun în domeniul său, nu greșește niciodată. A studiat, a dat examene, are experiență, e un as, nu poate greși când rezolvă o problemă. Același profesor este și directorul școlii. La consiliul profesorilor condus de el s-a hotărât că Aribert va fi tuns chel pentru că a fumat, Altul2 va fi exmatriculat pentru că a promis că se îndreaptă dar a chiulit iar, în plus trebuie adunați bani în fondul școlii ca să se zugrăvească clasele. Toți sunt de acord, directorul semnează circulara. Acestea au fost decizii organizatorice, n-au nimic cu talentul lui cu cifrele și cu formulele pe care le spune ca pe apă și dacă îl trezești brusc din somn. Poate deciziile au fost bune. Poate după un timp se va dovedi că a greșit, eu nu am fumat, m-a confundat cineva, tu n-ai chiulit ci ai fost bolnav, suma cerută este prea mare pentru unii părinți și unii profesori au luat din banii ăia ca să cumpere cafea ca să bea în cancelarie. Dar asta nu are nimic cu teoremele pe care le enunță el când stă la catedră, alea nu s-au schimbat de la Pitagora încoace. Acolo e infailibil. Așa și cu Inchiziția și indulgențele. Directorii care urmează pot schimba regulile de ordine interioară dar matematica tot aceeași va rămâne.
tu ai fost terorizat de matematica cand erai mic?
si ai dat prea multi bani pe meditatii?
uauu!

#975
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postsearcher-star, on 30 septembrie 2014 - 08:22, said:

Hmm... nush' ce-as prefera mai tare... intr-un proces comunist, poti sa stai in cap ca daca aia vor sa te scoata vinovat si sa te termine, te scot. Poti si sa urli "traiasca partidul'' de 1000 de ori ca tot nu scapi. Cu inchizitorii, daca ziceai ''aveti dreptate'' coborai si de pe rug imediat. Zic si io asa...
Posted Image Si cine avea dreptate?
Inchizitia se poate discuta din diverse puncte de vedere.
Vor fi opinii pro si contra, n-are importanta

Important e cu totul altceva: schimbarea opiniilor. Ci sunt cei care si-au schimbat opiniile in timp si de ce?

View Postcasuta_papusilor, on 30 septembrie 2014 - 08:39, said:

tu ai fost terorizat de matematica cand erai mic?
si ai dat prea multi bani pe meditatii la mate?
uauu!
Mie mi-a placut intentia lui Aribert.
Doar ca a fost intr-un context cu totul prost: infailibilitatea. Asta nu are absolut nicio logica, nici macar ascunsa.

#976
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postaltul2, on 30 septembrie 2014 - 08:41, said:

Inchizitia se poate discuta din diverse puncte de vedere.
....

Mie mi-a placut intentia lui Aribert.
Doar ca a fost intr-un context cu totul prost: infailibilitatea. Asta nu are absolut nicio logica, nici macar ascunsa.
problema cu inchizitia nu e ca lupta contra ereziei, ci ca suferinta si pedepsele erau prea mari.

#977
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcasuta_papusilor, on 30 septembrie 2014 - 08:57, said:

problema cu inchizitia nu e ca lupta contra ereziei, ci ca suferinta si pedepsele erau prea mari.
:lol:
Vad ca nu ai citit articolul ce l-am recomandat pe pagina precedenta.
Uite, pt tine mai pun inca o data link-ul: http://suspans.ro/li...spre-inchizitie

#978
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
lasa bre, ca daca vrei, iti prezint si eu comunismul de te fac sa depui maine adeziune!

#979
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postcasuta_papusilor, on 30 septembrie 2014 - 08:57, said:

problema cu inchizitia nu e ca lupta contra ereziei, ci ca suferinta si pedepsele erau prea mari.
Nu erau.
Scapai daca le dadeai dreptate, spre deosebire de comunisti sau nazisti.

View Postaltul2, on 30 septembrie 2014 - 08:41, said:

Posted Image Si cine avea dreptate?
Inchizitia se poate discuta din diverse puncte de vedere.
Vor fi opinii pro si contra, n-are importanta

Important e cu totul altceva: schimbarea opiniilor. Ci sunt cei care si-au schimbat opiniile in timp si de ce?

Daca e moral sau nu sa-ti schimbi parerea de frica e alta discutie.
Ideea e ca in cazul asta poti.
In persecutiile cica mai "civilizate" nu poti.
Puteai adera la catolicism doar de forma, vezi puzderia de evrei care au redevenit evrei uneori dupa secole de catolicism de fatada.
Oare cat de capitalist puteai ramane in URSS oricat de comunist te dadeai?
Hell, au bagat in gulag inclusiv mahari de-ai lor, tovarasi de-a' lu' Lenin, cand s-au mancat intre ei.

Edited by searcher-star, 30 September 2014 - 10:54.


#980
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcasuta_papusilor, on 30 septembrie 2014 - 09:43, said:

lasa bre, ca daca vrei, iti prezint si eu comunismul de te fac sa depui maine adeziune!
Nu-i vorba de cum prezinti tu ceva, aici e vorba de adevarul stabilit de istorici, in urma unei cercetari amanuntite a documentelor si marturiilor din perioada respectiva.

#981
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mda, mai e putin si facem din inchizitie chiar o institutie de binefacere.
aiureli si prosteli in articolul ala.
scris parca la comanda sa fie scoasa domnisoara virgina BC.
oricum, inchizitia + instantele civile = love (cu perversiuni), dupa parerea mea.
dar parerea mea nu conteaza.

#982
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

Quote

Spre deosebire de tribunalele laice, care utilizau tortura ca pe o formă de pedeapsă, inchizitorii o puteau folosi doar pentru a obţine informaţii, şi numai atunci când alte metode nu dădeau rezultate. Mai mult decât atât, tortura putea fi practicată o singură dată, iar mijloacele de tortură care puteau determina sângerări, naşteri, mutilări sau deces erau strict interzise.
Really? Tortura nu determina sangerari sau mutilari? Dar cum naiba se implementa, acuzatii erau gadilati la talpi cu pene?

Quote

Deşi ne este greu, acum, să percepem astfel lucrurile, este absolut cert că aşa stăteau ele atunci – motiv care făcea acceptabile, pentru o mare parte a celor din acele vremuri, atât tortura, cât şi moartea, dacă prin una dintre acestea se puteau salva sufletele lor sau ale celor dragi lor.
Misto, sa ucizi acuzatul ca sa ii salvezi "sufletul". Care era amator pe aici de un mic proces?

#983
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postcasuta_papusilor, on 30 septembrie 2014 - 18:18, said:

mda, mai e putin si facem din inchizitie chiar o institutie de binefacere.
Papa Inocentiu al III-lea (1161–1216) declara la deschiderea Conciliului al IV-lea Lateran din 11 noiembrie 1215, că depravarea poporului îşi are izvorul principal în comportamentul clerului.
Cred ca ti-a scapat ideea

Edited by ThinkAbout, 30 September 2014 - 18:36.


#984
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013
Ma iertati, dar inca n-am inteles care e rostul acestui subiect, in afara de aruncarea cu noroi in Biserica.

View Postlucifer76, on 30 septembrie 2014 - 18:26, said:

Misto, sa ucizi acuzatul ca sa ii salvezi "sufletul". Care era amator pe aici de un mic proces?
Am rasfoit subiecte pe arie si tu esti omniprezent cam pe toate. Ce rau ti-au facut catolicii?
Gasesc surprinzator cum tu, ca ateu intr-o tara ortodoxa, ai o obsesie pentru Inchizitie. Ai avut stramosi care au trecut prin tribunalul inchizitorial?
Sper ca nu ne acuzi pe noi catolicii din sec.XXI de actiunile inchizitorilor ?!

Colega, uite cum sta treaba, de fapt este foarte fain explicat in articolul postat de Karhu, in contextul epocii Inchizita a fost ceva necesar. Obiectivul Inchizitiei spaniole era pastrarea dreptei credinte crestine, care in mentalul colectiv era amenintata de marranos - evrei convertiti la crestinism, si moriscos - mahomedani convertiti la crestinism.
Marranosii se asociau cu nobilimea pentru obtinerea de beneficii, si multi practicau in continuare, in secret, iudaismul.
Este o tematica complexa, ce pare sa te depaseasca. Posted Image

View Postlucifer76, on 30 septembrie 2014 - 18:26, said:

Really? Tortura nu determina sangerari sau mutilari? Dar cum naiba se implementa, acuzatii erau gadilati la talpi cu pene?
Anumite forme de tortura nu duceau la sangerari sau mutilari. Si zi, tu esti moderator pe aria de ISTORIE ?
Inainte de a se ajunge la tortura, Inchizitia avea in oferta si un pachet: te caiesti, sa retractezi, si sa pleci apoi acasa sanatos.

Ateii care in numele libertatii, egalitatii si fraternitatii administrau ghilotina pe la 1793 nu inclusesera in oferta un asemenea pachet. Posted Image
Inchizitia a fost un pension de cenusarese in comparatie cu maretele realizari infaptuite de umanistul ateu Robespierre. Posted Image

Nu neg, stiu ca Biserica a gresit, greseste si poate ca va mai gresi pentru ca este compusa din oameni, iar oamenii sunt in firea lor pacatosi.

#985
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostCaptcha, on 30 septembrie 2014 - 19:40, said:

Colega, uite cum sta treaba, de fapt este foarte fain explicat in articolul postat de Karhu, in contextul epocii Inchizita a fost ceva necesar.
Colega, nici comunistii nu apara cu atata ardoare Securitatea cea necesara.

View PostCaptcha, on 30 septembrie 2014 - 19:40, said:

Este o tematica complexa, ce pare sa te depaseasca.
Recunosc, dorinta semenilor mei de a-si impune cu forta propria doctrina ma depaseste. Mai ales cand doctrina lor cica e a pacii si a dragostei.

View PostCaptcha, on 30 septembrie 2014 - 19:40, said:

Sper ca nu ne acuzi pe noi catolicii din sec.XXI de actiunile inchizitorilor ?!
Halucinanta mi se pare incercarea de a zugravi Inchizitia drept o institutie de binefacere...

View PostCaptcha, on 30 septembrie 2014 - 19:40, said:

Am rasfoit subiecte pe arie si tu esti omniprezent cam pe toate.
Asa, date cu curul de pamanant. Amice, este interzis sa activez pe o arie? Ia spune, m-ai pune putin pe rug pentru ca nu iti convin ideile mele, nu?

View PostThinkAbout, on 30 septembrie 2014 - 18:36, said:

Papa Inocentiu al III-lea (1161–1216) declara la deschiderea Conciliului al IV-lea Lateran din 11 noiembrie 1215, că depravarea poporului îşi are izvorul principal în comportamentul clerului.
La acelasi conciliu mai declara ca ofera indulgente celor ce vor ucide eretici crestini, o parte din averile ereticilor urmand sa ramana ucigasilor, alta bisericii (ei, si acum gasim motivul lumesc al prigoanelor, disperarea prelatilor dupa avutii lumesti), promisiunea de excomunicare a nobililor ce refuzau sa permita uciderea ereticilor pe teritoriile lor, etc, etc, etc. A fost prima data cand un papa crestin indeamna la razboi sfant impotriva altor crestini.

View Postsearcher-star, on 30 septembrie 2014 - 08:22, said:

Cu inchizitorii, daca ziceai ''aveti dreptate'' coborai si de pe rug imediat. Zic si io asa...
Acum inlocuieste inchizitorii cu imamii ce impun Sharia cu forta, si o  sa inghiti in sec. Vrei sa simti echivalentrul inchizitiei din prezent, directia Iran sau Arabia Saudita.

#986
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postlucifer76, on 30 septembrie 2014 - 20:21, said:

La acelasi conciliu mai declara ca ofera indulgente celor ce vor ucide eretici crestini, o parte din averile ereticilor urmand sa ramana ucigasilor, alta bisericii (ei, si acum gasim motivul lumesc al prigoanelor, disperarea prelatilor dupa avutii lumesti), promisiunea de excomunicare a nobililor ce refuzau sa permita uciderea ereticilor pe teritoriile lor, etc, etc, etc. A fost prima data cand un papa crestin indeamna la razboi sfant impotriva altor crestini.
a declarat multe, insa te faci ca nu intelegi ca de fapt se urmarea nefaramitarea europei.
asta a fost si motivul care a declansat totul.
papalitatea vs monarhie, principi, whatever
dilema a fost transata de pacea westphalica

Edited by ThinkAbout, 30 September 2014 - 20:43.


#987
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013

View Postlucifer76, on 30 septembrie 2014 - 20:21, said:

Colega, nici comunistii nu apara cu atata ardoare Securitatea cea necesara.
Omul bine intentionat, cinstit si cu mai multa cultura decat o curca, incearca sa priceapa contextul socio-istoric si sa puna in balanta lucrurile.
Ca tot vorbesti de comunism, la capitolul victime acesta a reusit sa faca de rusine toate razboaiele religioase si inchizitia luate la un loc.
Esti un ipocrit.

View Postlucifer76, on 30 septembrie 2014 - 20:21, said:

Recunosc, dorinta semenilor mei de a-si impune cu forta propria doctrina ma depaseste. Mai ales cand doctrina lor cica e a pacii si a dragostei.
Asta-i gargara. Nici protestantii, nici evreii, nici mahomedanii si cu atat mai putin ateii, n-au fost ingeri. Toti au comis crime in numele unor cauze nobile.
Ipocritule.

View Postlucifer76, on 30 septembrie 2014 - 20:21, said:

Halucinanta mi se pare incercarea de a zugravi Inchizitia drept o institutie de binefacere...
Adevarul doare, dar Inchizitia este considerata instanta cea mai evoluata a vremii, fiecare caz era judecat in parte, de un juriu si de regula trimis apoi la autoritatea laica pentru definitivarea condamnarii, acolo unde era cazul. Nimeni n-a zis ca fost institutie de binefacere, chiar ca halucinezi, cine stie din ce cauze.

View Postlucifer76, on 30 septembrie 2014 - 20:21, said:

Asa, date cu curul de pamanant. Amice, este interzis sa activez pe o arie? Ia spune, m-ai pune putin pe rug pentru ca nu iti convin ideile mele, nu?
Da nene, m-ai demascat. Pazea, urmeaza Inchizitia Strikes Back - catolicii cremenali se intoarce. Aprindeti rugurile, baieti !!!!
Poti sa activezi oriunde vrei, io doar am intrebat de ce esti atat de preocupat de Inchizitie, nu mi se pare normal. :D

PS DA-TE, nu date. :)

View Postlucifer76, on 30 septembrie 2014 - 20:21, said:

Acum inlocuieste inchizitorii cu imamii ce impun Sharia cu forta, si o  sa inghiti in sec. Vrei sa simti echivalentrul inchizitiei din prezent, directia Iran sau Arabia Saudita.
Uite aici se vede ca esti pafarnist.
Sharia este impusa asupra administrarii politice a intregii comunitati, dar in crestinism conflictele civile n-au fost niciodata solutionate de tribunale religioase, prin legea sfanta, ca in islam.
Inchizitia a judecat strict delictele de natura religioasa, nu civila sau penala !!!

Ce greata mi se face cand ateistii ignoranti si fuduli amesteca sistemul islamic cu cel crestin.

#988
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View Postkaruna, on 29 septembrie 2014 - 19:37, said:

Daca stai bine si te gandesti, si codul penal interzice libertatea totala a indivizilor.. Crezi ca ar trebui desfiintat?
Karuna, arata-mi un loc in Biblie unde Dumnezeu interzice omului ( in genere) libertatea totala.
Cel mai remarcabil lucru pe care il sesizezi la Iisus e tocmai accentul pe care il pune pe libertate si responsabilitate.
"daca aude cineva glasul meu", "cine are urechi de auzit sa auda", "cine vrea sa ma urmeze" etc.
sunt doar cateva remarci  - si daca vrei, pana dimineata iti umplu sacul cu altele - Posted Image care ne sugereaza cat de importat este acest concept pentru Iisus Christos

Trag nadejde sa nu faci referire la VT si la interdictiile "recomandate" evreilor.
iti atrag atentia ca Dumnezeu, inainte de a enunta o "interdictie", face un pact cu omul.
la fel a procedat la origini, la fel a procedat si cu evreii.
Toate poruncile si interdictiile care rezulta din VT sunt ulterioare unui pact, reinnoit mereu de-a lungul timpului, pe care Yahweh l-a facut cu patriarhii evreilor.

Libertatea omului de a decide e de o importanta vitala - atat pentru Yahwe cat si pentru Iisus.
la modul in care cunosc eu crestinismul , te asigur ca fara acest concept religia asta e in intregime golita de continut.

Iese de aici ca inchizitia, ca manifestare a Bisericii, a fost o monstruozitate din toate punctele de vedere; si numai un imbecil, un incult sau un analfabet biblic poate incerca sa-i gaseasca justificari.
Pai daca Dumnezeu nu poate sa-ti dea si, in acelasi timp, sa-ti refuze liberul arbitru, cum este posibil ca niste cacati de popi sa poata face lucrul acesta?
Cu ce temei, un popa, poate acuza , in orice timp al istoriei, un om care isi permita sa gandeasca diferit de el?
In Biserica primara, Apostolul Pavel ii excomunica pe "eretici".
Si atat.
Pentru ei era suficient.

View PostCaptcha, on 30 septembrie 2014 - 21:02, said:

Ce greata mi se face cand ateistii ignoranti si fuduli amesteca sistemul islamic cu cel crestin.
Ia o lamaie ba
si pune dreacu mana pe Biblie si citeste.
poate te duce si pe tine capu sa intelegi ce e aia Biserica si cu ce se mananca,
ca vorbesti numai prostii.

Edited by Stokkolm, 30 September 2014 - 22:09.


#989
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostStokkolm, on 30 septembrie 2014 - 21:42, said:

Libertatea omului de a decide e de o importanta vitala - atat pentru Yahwe .......
cred ca glumesti, eventual lipsa ei. poi yhwh e dictator si pune interdictii din clipa in care l-a facut pe adam. cind bagi 6000 de legi, cu sa nu faci aia, sa nu faci ailalta, sa faci asa si asa.....despre ce libertate vorbim?

Edited by cirus6, 30 September 2014 - 23:13.


#990
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostThinkAbout, on 30 septembrie 2014 - 20:42, said:

a declarat multe
Si tu te faci ca nu intelegi ce nu iti convine, ca scopul scuza mijloacele.

View PostThinkAbout, on 30 septembrie 2014 - 20:42, said:

ca de fapt se urmarea nefaramitarea europei.
Exact, si de nefaramitare au avut parte. Papa ala a legimizat cu o singura trasatura de condei lupta dintre crestini. Englezi vs francezi, catolici vs protestanti, etc. Cui sa ii mai pese de poruncile biblice?

View PostThinkAbout, on 30 septembrie 2014 - 20:42, said:

asta a fost si motivul care a declansat totul.
Dar de unde, motivul a fost foamea de putere si de bani.

View PostThinkAbout, on 30 septembrie 2014 - 20:42, said:

papalitatea vs monarhie, principi, whatever
Oricine vs oricine, parale sa iasa. Lipseau paralele? Ia sa o mai punem de un razboi, chipurile religios, de un masacru mititel. E visteria goala? Nu-i nimic, gasim un ordin religios bogat si il desfiintam. Vrem sa divortam? Se rezolva, desfiintam cultul oficial si introducem altul. Faptul ca in timpul procesului ne umplem de parale e doar un amanunt.
Si totul s-a facut pentru salvarea sufletelor turmei. Mah, cand aud asta, imi vine sa Posted Image Posted Image Posted Image .

View PostStokkolm, on 30 septembrie 2014 - 21:42, said:

Pai daca Dumnezeu nu poate sa-ti dea si, in acelasi timp, sa-ti refuze liberul arbitru, cum este posibil ca niste cacati de popi sa poata face lucrul acesta?
Eeee, dar popii sunt mai jmecheri, iti vand si "indulgente", hartii ce te absolva de orice pacat. Uite ca ei pot face orice. Si cand unii se revolta impotriva acestor marsavii, buum, sunt eretici si trebuie trimisa inchizitia dupa ei.

View PostStokkolm, on 30 septembrie 2014 - 21:42, said:

In Biserica primara, Apostolul Pavel ii excomunica pe "eretici".
Si atat.
Se putea sa scape crestinismul de birocratie? Nu trebuia ca si gura popilor sa manance o paine? Si cum sa isi justifice existenta daca nu printr-o organizare rigida ce vegheaza turma cu biciul? Nu era suficienta excomunicarea, trebuia facut un mic show, cu torturi, cu ruguri, etc. Ca sa vada turma cine ii apara de eretici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate