Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#6607
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Din ce vad in poze, estul Sithoniei ar avea cele mai spectaculoase ape pentru snorkeling fata de vestul Kassandrei. Celelalte parti sunt usor sub asteptari fata de insulele Ionice. Totusi nefiind drumuri radiale, exista trasee accesibile de bicicleta pentru traversarea bratului de la vest la est daca as sta cazat in vestul Sithoniei? Ne-am hotarat tarziu si pentru inceput de septembrie s-au imputinat rau de tot cazarile.

Ma refer la un drum de 12 km ca acesta
Attached File  traseu off.png   119.69K   46 downloads

Edited by Barboso, 23 June 2023 - 10:21.


#6608
GeoB1923

GeoB1923

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2022

View PostBasso, on 22 iunie 2023 - 23:07, said:


Kallithea e foarte aproape si are plaja cu nisip, dar poti incerca si plaja din Kriopigi. Regula sezlongului gratuit cu consumatie minima obligatorie e cam peste tot in Halkidiki deci in privinta asta poti sa stai linistit.
Asa stiam si eu in alti ani, dar acum citesc din ce in ce mai des costuri de 20-50 euro pentru sezlong si umbrela. De asta ma mir si am spus sa intreb, in speranta ca poate a mers cineva recent si ne poate confirma.

#6609
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Eu nu prea am mai prins demult pe nicaieri sezlong inclus contra consumatie; cel putin anul trecut in Sithonia singurul loc unde a fost asa erau niste sezlonguri pe langa Porto Koufo.

In schimb am intalnit parcare cu plata, apoi plata sezlong, fara sa conteze vreuna din ele pentru consumatie :-( (Lagonisi)

Edited by Hybr1d, 23 June 2023 - 14:33.


#6610
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Ciudat, noi n-am gasit niciodata o plaja unde sa platesti doar sezlongurile ( adica fara consumatie inclusa ).
Si nu ma refer doar la Halkidiki.
E adevarat ca anul trecut am sarit Grecia, dar nu cred ca s-au schimbat chiar asa regulile pe plaje.

#6611
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.08.2005
Am facut plaja saptamana trecuta in 3 locuri: Nikiti, Neos Marmaras si Sarti. Niciunde nu mi-au cerut bani separat pentru sezlong. Cel mai scump a fost 20 euro pe un sezlong, sa zicem mai "premium" pentru ca avea saltea confortabila, dar oricum luasem in calcul sa mancam de pranz tot acolo deci am sarit binisor de cei 20 de euro de persoana.
Poate se schimba regula in full sezon, cine stie... asteptam confirmari de la cei care se vor duce.

#6612
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Eu am fost in Lagonisi, Ormos Panagias pe langa zona cu aqua park-ul, Roda, Manassu, Kalamitsi, si Porto Koufo.
Doar la ultimul a fost asa.

Vad eu cum e anul asta, voi pleca in curand si revin cu feedback.

#6613
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Rodia beach bar, 20 de euro perechea de șezlonguri, 6 euro Heineken la 500 draft, o pishoarca, 2 cocktailuri 10 euro bucata tot o pisoarca, bere la 0.33 la sticla 4.5 euro ok.

Mumu consumație inclusa, dar aduceau alune la bere :)

Ah, iniante de asta am fost la Lagonisi pe la 14 și m-au întors înapoi ca era full.

Dubios, mi se pare full, la Rodia abia am găsit loc.

#6614
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Plaja din dreptul Paradise Beach Bar - Sarti, șezlonguri gratuite, trebuie doar sa faci consumație la bar.


#6615
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.08.2005

View PostHybr1d, on 28 iunie 2023 - 14:10, said:

Plaja din dreptul Paradise Beach Bar - Sarti, șezlonguri gratuite, trebuie doar sa faci consumație la bar.
Idem spre capatul de nord al plajei, restaurant Kokoras, au si meniuri in limba romana. :)

#6616
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007
Ceva recomandari de cazari faine in Halkidiki, buget 120 - 150 Euro/noapte?

#6617
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostValentinVali, on 22 iunie 2023 - 23:38, said:

Totusi nefiind drumuri radiale, exista trasee accesibile de bicicleta pentru traversarea bratului de la vest la est daca as sta cazat in vestul Sithoniei? Ne-am hotarat tarziu si pentru inceput de septembrie s-au imputinat rau de tot cazarile.

Ma refer la un drum de 12 km ca acesta
Attachment traseu off.png

Exista o increngatura de drumuri (neasfaltate) care taie muntele de-a cumezisul. Acum cativa ani am urcat cu masina din Neos Marmaras la Partenonas si am continuat peste munte, m-am invartit ceva si in final am iesit undeva spre Ormos. Unele drumuri sunt late si relativ netede, altele sunt mai de off-roading real, nu o sa ai probleme cu bicicleta. Cu masina am zis totusi sa nu risc. Uita-te pe satelite view pe harta si ai sa vezi.

#6618
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajmirel3003, pe 06 iulie 2023 - 10:27, a scris:

Ceva recomandari de cazari faine in Halkidiki, buget 120 - 150 Euro/noapte?

Nimeni nimic.... asa ceva!!!

#6619
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Spune si tu macar in ce zona ti-ai dori sa mergi, ca peninsula Halkidiki are aproape 3.000 de km2
Si in plus explica ce inseamna cazare " faină " pentru tine.

Edited by cristiany, 12 July 2023 - 12:10.


#6620
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Anul acesta mergem prima oara in Halkidiki (Sitonia)
De la Giurgiu, ce ruta recomandati ?

Multumesc !

#6621
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Asta este prima varianta: https://www.google.r...0!3e0?entry=ttu
Sau varianta " clasica ": https://www.google.r...0!3e0?entry=ttu

#6622
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 07.06.2023

View Postamadeus79, on 03 august 2023 - 09:34, said:

Anul acesta mergem prima oara in Halkidiki (Sitonia)
De la Giurgiu, ce ruta recomandati ?
Anul trecut prin Makaza, plecat la ora 03:00 din Bucuresti, cu oprire pentru plaja/mancare/etc in zona Asprovalta.
Anul acesta, in septembrie, posibil la fel.

#6623
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna tuturor!
Am revenit la finalul saptamanii din Sarti (Sithonia), dupa o frumoasa vacanta care a bifat toate asteptarile si nevoile familiei. Traseu auto clasic si bun: Giurgiu - Ruse - Veliko Tarnovo - autostrata E772 - Yablanitsa -  Pravet - Botevgrad - centura Sofia - Blagoevgrad - Sandanski - vama Kulata-Promachonas - Salonic - Sarti. Nu am avut timp de asteptare in vami (doar pret de cateva minute), haosul a fost pe sensul de intoarcere in tara inainte de inceperea scolilor.
Ne-am cazat in partea sudica a statiunii (New Sarti), la aproximativ 10 minute de mers pe jos fata de centru, insa a fost o binemeritata plimbare inainte si dupa o masa copioasa.
Plaja cu nisip si cu multe beach bar-uri disponibile, apa foarte limpede si buna de baie. Temperatura in jur de 26-29 de grade, mi s-a parut ideal, nu am suferit de caldura sufocanta din mijlocul verii.
Multe taverne si terase disponibile in statiune, am bifat multe dintre recomandarile citite online si pe care le reamintesc si eu: Sarti Paradise, Old School Kindengarten, Pirofani, Ovelix Gyros, Manassu Beach Bar & Restaurant, Blue Senses, Maroon bar. O masa pentru 3 persoane in jur de de 50-60 EUR, cu exceptia Manassu unde am platit aproape dublu, dar masa servita a meritat acest pret.
In centru se afla si Kritikos Supermarket, cu etaj si mai bine aprovizionat fata de minimarketurile din zona.
Am ajuns la plajele Sarti, Akti Onirou, Platanitsi, Kavourotrypes si Orange Beach, pe acestea din urma le consider minunate. Apropiindu-ne incet de finalul de sezon nu ni s-a solicitat vreo taxa pentru sezlonguri/umbrele, a fost suficienta consumatia de la bar. La The Beach Bar am ajuns cel mai des, fiind in fata hotelului nostru. Sezlonguri mari, pufoase, bautura buna. La fel si la Cielo Beach Bar, Paradise Beach Bar, Ammolofos Beach Bar.
Fiu-miu a efectuat o sedinta de scuba diving in aceasta perioada, am fost in baza recomandarilor la Aqualand Diving Center, a fost tare incantat de experienta.
Per total, am gasit Sarti mai animat decat ma asteptam (experienta anterioara a fost in Nikiti), iar cazarea a fost excelenta. Pentru noi a fost o vacanta tare asteptata!

Calatorii frumoase sa aveti!

Attached Files


Edited by ralu_seby, 19 September 2023 - 15:34.


#6624
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Pentru cei 12 români care încă n-au ajuns în Halkidiki, am făcut și eu un top cu cele mai frumoase 5 plaje de pe brațul Sithonia.

https://youtu.be/f9M...ZoHsLr6NnrKnS5d

Edited by crazyAlex, 04 February 2024 - 15:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate