Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#6589
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnicusan75, on 04 iunie 2022 - 12:23, said:

... A doua pare Agiofili din Lefkada ...

Doar pare, dar nu e Agiofili, scuze.
Sunt diferenţe clare, în primul rând scara din poză e dreaptă. Iar Lizi e expertă în Lefkada, dacă era Agiofili n-ar fi pus întrebarea.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 June 2022 - 21:10.


#6590
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Lizi, în prima poză cred că e partea sudică a plajei Paradisos Kavourotripes. Conformaţia stâncilor din partea nordică e identică.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 June 2022 - 21:34.


#6591
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Ovidiu are dreptate. Prima poza este in zona Kavourotripes, mai exact Mega Portokali Beach.
Cealalta poza pare a fi partea nordica a Robinson Beach, accesibila doar de pe mare.

#6592
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnikolas, on 05 iunie 2022 - 09:49, said:

... mai exact Mega Portokali Beach ...

Mulţumesc pentru confirmare !

Dar de fapt plaja cu treptele cred că e  Mega Portokali Beach. Stâncile din apă sunt identice, chiar dacă nu se observă treptele.
Robinson e în altă parte. Din păcate ne putem înșela destul de ușor, fiindcă pe gmaps sunt multe informații puse aiurea de diverși useri. De aceea am pus link de pe street-view.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 05 June 2022 - 12:35.


#6593
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
Salut,
cei care ați făcut scufundări pe brațul Sithonia,ce centru recomandați ? eu am găsit câteva pe internet dar nu știu care să-l aleg...Posted Image

#6594
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
In Ormos Panagias ai unde da o plimbare de seara cu kinderul, cumparat o inghetata? Ceva gen cum are Nikiti sau Sarti.
Vourvourou de exemplu daca inteleg bine n-are asa ceva.

Concret, am stat de 2 ori in Nikiti si mi-a ajuns, asa vrea sa incerc si altceva dar nu vreau "in pustiu".

#6595
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View PostHybr1d, on 17 iunie 2022 - 22:51, said:

In Ormos Panagias ai unde da o plimbare de seara cu kinderul, cumparat o inghetata? Ceva gen cum are Nikiti sau Sarti.
Vourvourou de exemplu daca inteleg bine n-are asa ceva.

Concret, am stat de 2 ori in Nikiti si mi-a ajuns, asa vrea sa incerc si altceva dar nu vreau "in pustiu".
Nu. Este extrem de mic.

#6596
daniela55

daniela55

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2023
Buna ziua. Anul acesta, dupa o pauza de 6 ani in care m-am axat pe Antalya, ne-am reorientat spre Sithonia. Vom sta 4 zile in Vorvourou, 6 in Sarti si 4 in Neos Marmaras. Nu ne place sa conducem prea mult, sa intru in masina incinsa cu 2 copii de 6 si 4 ani dintre care unul are rau de masina. Speram totusi sa exploram cateva plaje. O sa fim  cazati  la nici un km de Karidi, Ark Beach Sarti, plaja din sudul Neos Marmarisului(langa stadion).
Pe langa aceste plaje, ce ar mai fi potrivit pentru familii cu copii mici? As prefera ceva cu umbra naturala, golfulete dar asta doar pentru ca mie imi plac :)) Copii ar dori tobogane(sper sa mai fie de alea gonflabile pe undeva), apa mica, nisip, pietricele cu care sa se joace, multa inghetata:) Cel mare a inceput sa descopere snorkelingul..ce plaje ar fi potrivite pentru asa ceva? Inca nu stie sa inoate fara aripioare.
As dori sa vizitez si Amenistis ca nu am gasit cazare la casute si as fi tentata pentru altadata.
Exista vre-o plaja cu pietricele rotunjite? pentru varietate..ca posibil ne vom plictisi stand 14 zile doar cu nisip si apa.
Inainte de Turcia am fost in Grecia de vre-o 10 ori, am bifat Corfu, Zakynthos, Skyathos, Nei Pori, Thassos, Creta, etc si stiu marea diferenta dintre all inclusivul turcesc si  Grecia. Pretul mare insa al sejururilor turcesti si timpul relativ mic(6 zile pline) insa m-au facut sa ma indrept spre  Halkidiki.
Recunosc insa ca mi-e putin teama ca se vor plictisi, ei asociaza marea cu Turcia si as vrea sa vada si altceva.
Va rog sfaturi, in special de la cei care au fost cu copii;)

#6597
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Lagonisi e vis pentru copii mici, e cu nisip fin si intrare lina in apa cat cuprinde.
Daca ajungi de dimineata in partea stanga prinzi sezlong-uri sub pini.

Ah, si langa Ormos Panagias anul trecut ne-am dat in water park - a fost foarte incantat kinderul. La tine cred ca la cel mare ar merge, dar la 4 ani ar fi prea mic zic eu.
Iar daca vrei liniste si pace poti incerca plaja de la Porto Koufo.

Mai sunt si cateva locuri mai de fitza cu muzica si sezlonguri mai fandosite, dar si cu preturi pe masura, gen Rodia Beach Bar (ai umbra dupa 12 daca mergi in zile calduroase rau), Manasu Beach. Mai erau dar imi scapa.

Edited by Hybr1d, 15 May 2023 - 14:54.


#6598
daniela55

daniela55

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2023
Multumesc pentru ajutor. Te rog sa imi spui cat de adanca este apa  pe langa aceste tobogane, nu sunt riscante pentru copii mai mici? Ai mei au 6 si 4 ani, inca sunt cu aripioare,  merg la cursuri de inot dar mai au pana invata sa inoate. Deasemenea, noi parintii inotam prost asa ca evit apa peste 2 m adancime.

#6599
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Umm, dau veste obligatoriu, la toata lumea, copii + parinte. Sunt zone unde e destul de adanca apa, dar teoretic cu vesta n-ar trebui sa fie probleme.
Nici eu nu-s marele innotator dar nu m-am simtit la vreun moment dat nesigur.

Practic, cazi in apa, vesta te tine sus, apoi peste tot sunt puncte de care te agati si urci inapoi pe gonflabile.

#6600
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Buna ziua ! Anul asta plec in Grecia pentru o perioada mai mare și as avea nevoie de o asigurare privată de sănătate , ce îmi recomandați ?

#6601
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Intra pe asigurari.ro si alegi cea mai convenabila oferta ce ți se potrivește.
De ex pentru 2 sapt în iunie în circuit prin Balcani: Srb-RNM-Al-Mn-Hr-BYH-Srb cel mai ieftin a fost la Asirom 27 lei.
O zi buna!

#6602
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Mulțumesc frumos !

#6603
GeoB1923

GeoB1923

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2022
Hey & Salutari!
Anul acesta urmeaza sa ajungem in Halkidiki - Kassandra, mai exact in Kriopigi unde avem cazare. M-ar interesa si pe mine daca imi puteti recomanda plaje cu nisip fin (suntem cu 3 copiii de 4-6 ani) si cu sezlonguri ce pot fi rezervate cu consumatie minima obligatorie (5-10 euro)?

Ne dorim sa ne miscam cu masina in limita a 30 minute de la locatie.

Multumesc frumos!

#6604
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Salut, anul acesta ne-ar placea o vacanta putin diferita in care sa luam cu noi si bicicletele pentru a ne bucura de plimbari prin Halkidiki. As vrea sa ii intreb pe cei care au mai facut lucrul acesta cum a fost experienta si cam prin ce zone sunt trasee de familie mai multe? Scopul nu ar fi sa mergem pe drumul national ci la plaja, intre plaje, plimbat seara sau dimineata pentru a admira privelistea etc.

#6605
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Partea de vest a Kassandrei sau intre Sithonia si Athos (zona Pyrgadikia)!

#6606
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 26.08.2005

View PostGeoB1923, on 22 iunie 2023 - 14:57, said:

Hey & Salutari!
Anul acesta urmeaza sa ajungem in Halkidiki - Kassandra, mai exact in Kriopigi unde avem cazare. M-ar interesa si pe mine daca imi puteti recomanda plaje cu nisip fin (suntem cu 3 copiii de 4-6 ani) si cu sezlonguri ce pot fi rezervate cu consumatie minima obligatorie (5-10 euro)?

Ne dorim sa ne miscam cu masina in limita a 30 minute de la locatie.

Multumesc frumos!

Kallithea e foarte aproape si are plaja cu nisip, dar poti incerca si plaja din Kriopigi. Regula sezlongului gratuit cu consumatie minima obligatorie e cam peste tot in Halkidiki deci in privinta asta poti sa stai linistit.

View PostValentinVali, on 22 iunie 2023 - 22:10, said:

Salut, anul acesta ne-ar placea o vacanta putin diferita in care sa luam cu noi si bicicletele pentru a ne bucura de plimbari prin Halkidiki. As vrea sa ii intreb pe cei care au mai facut lucrul acesta cum a fost experienta si cam prin ce zone sunt trasee de familie mai multe? Scopul nu ar fi sa mergem pe drumul national ci la plaja, intre plaje, plimbat seara sau dimineata pentru a admira privelistea etc.
Am fost saptamana trecuta in Halkidiki cutreierand atat Sithonia cat si Kassandra. Pot sa-ti spun ca bicicleta nu e deloc un mijloc de transport popular, in schimb se inchiriaza scutere la greu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate