Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1279
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Maturarea inseamna si o mai buna "filtrare", in sensul ca odata depozitata intr-un maturator, toate impuritatile (ceara, bucati de albine....etc) se vor ridica la suprafata. Miera curata o sa curga pe caneaua de jos, gata de pus la borcan.
Asta pentru noi, cei mai mici care nu avem filtre complexe, pompe de miere si alte scule.

Frogy, larva seamana cu molia cerii. Oriune este un loc cu ceara se poate dezvolta. Intre o rama si peretele stupului, intre podisor si rame, unde mai sunt punti de ceara.....oriunde nu poate avea loc o albina.

Edited by medelin992, 08 August 2016 - 09:48.


#1280
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmedelin992, on 27 iulie 2016 - 20:24, said:

A incercat cineva sa faca protofil acasa?
N-am incercat, dar nu e asa laborios. De fapt, sunt tincturi de plante. Alcool sa ai, si plante.

#1281
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Sunt la extras principii in alcool de vreo 10 zile cred.

Attached Files



#1282
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.12.2006
anul asta e al doilea an cand gaesesc faguri cazuti in stup. a scazut mult calitatea fagurilor oferiti.

#1283
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@hirosima1:
Cinci posturi ai, cinci trimiteri spre un site unde-ţi imaginezi că dai lecţii.
Păi să mă ierţi, da' avem deja abonamente la DigiFilm, HBO și altele, toate fără de reclame...
Olx-ul, Okaziile, sunt în altă parte.
Nu-i rugăminte, este avertisment.

@fgk:
Pe capacul stupilor, ai oarece izolație termică?
Ori este capacul din tablă și vopsit negru?

#1284
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
fgk, ce insarmare folosesti?

#1285
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
nu e de la insarmare ci de la calitatea fagurilor...

#1286
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Stii de ce intreb? pentru ca si la mine mai cad faguri, dar doar cei cu insarmare in 4, cu sarma subtire de galvan.
Apoi am facut 5 sarme si n-am fost iara multumit, acum am 6 sarme foarte subtiri de galvan, insarmare orizontala si nu am mai avut probleme cu ruperea fagurilor (atat in stup cat si in centrifuga). La mine se rupeau in treimea superioara, acolo am pus sarme asa de des, incat abia mai am loc cu ondulatorul printre ele. Cu cat cobor in jos cu atat sunt mai rare. De cand fac asta nu s-au mai rupt. Daca folositi sarma de inox mai groasa, si mai bine.

Faguri folosesc de cand ma stiu ETTA.
La targul din primavara de la Baneasa ei au adus niste cutii ce mentionau ca sunt falsificate, bagate in piata de diversi sub numele de ETTA. Chestia este ca cei de la Obor numai dastea vand, nu le-am spus niciodata treaba asta. Ei au cei mai scumpi faguri din piata cred, 60 lei fara ceara.
Si cum anul asta m-am dublat, am cam investit in faguri.


In schimb am multa pregatita pentru la anul, din capaceala majoritatea.
Merita sa-ti iei presa manuala de faguri si sa tii faci tu?

#1287
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.12.2006
insarmare verticala folosesc,nu sunt capacele vopsite insa cum stupii sunt model italian au podisor cu latura mai mare pt a incape hranitorul si las in el hainele de peste iarna ca sa nu poata crapa podisorul de la caldura vara.mie imi plac fagurii mai grosi insa nu prea se gasesc pe la noi.

#1288
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postmedelin992, on 08 august 2016 - 12:09, said:

Sunt la extras principii in alcool de vreo 10 zile cred.

Ar fi indicat sa extragi principii din plante culese de tine...ce e prin plicurile de ceaiuri nu stiu daca se pupa mereu !00%cu ce scrie pe cutie. Eventual cumpara ceaiuri care nu sunt macinate prea marunt, ca sa poti distinge cat de cat ce e acolo

#1289
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
eu m-am hotarat pentru la anul tot ce pun nou sa fie rame+baza de plastic gen http://www.magazinul...ii/Rama plastic

vad cum merge.

Edited by fr0ggybv, 13 August 2016 - 08:25.


#1290
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
nu cred ca iesi mai bine sa ii faci u fagurii , am avut faguri falsificati ETTa adusi de  cei care colecteaza faguri vechi. Sunt de proasta calitate se rup aluneca pe sarma. mai toti bostinarii dau la schimb astfel de faguri

#1291
mihaipetret

mihaipetret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.01.2013
va rog, care este cea mai buna metoda  de pastrare a fagurilor peste iarna inpotriva gaselnitei.

#1292
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
al meu mentor mi-a zis sa ii pun intr-un dulap cu ceva naftalina pe podea.

Edited by fr0ggybv, 15 August 2016 - 09:36.


#1293
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
in caturi suprapuse cu plasa sus si jos sub un acoperis deschis

#1294
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pana acum le-am tinut in stupi, cu ceva naftalina. Dar vreau sa renunt la ea. Am trecut pe vertical si acum asez magaziile turnulet si le gazez cu sulf.

#1295
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postclaudia313, on 12 august 2016 - 20:56, said:

Ar fi indicat sa extragi principii din plante culese de tine...ce e prin plicurile de ceaiuri nu stiu daca se pupa mereu !00%cu ce scrie pe cutie. Eventual cumpara ceaiuri care nu sunt macinate prea marunt, ca sa poti distinge cat de cat ce e acolo
Nu prea am timp de asta, Claudia. Sa culegi la noi in sud din flora spontana nu este usor, trebuie sa cauti pe canale, sa te asiguri ca nu sunt stropite, apoi trebuiesc conditionate, uscate, intoarse, tocate.......
Daca mai pui si faptul ca pe aici au ars canalele in draci anul asta.....

Edited by medelin992, 16 August 2016 - 10:25.


#1296
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Gasesti parloage prin unele zone...culegi cu ...coasa...nu asta e neaparat problema, dar trebuie sa umbli dupa ele, sa culegi, sa alegi, etcetc...munca de pensionar care se plictiseste.
Ca idee, eu nu tai galbenelele de prin gradina...cate am cules si uscat.?
infim, cateva zeci de flori...cine draci a stat o data la 2 zile sa ciufuleasca flori ?



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate