Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Un idiot mi-a impuscat cainele !

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#127
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAna_Karr, on Feb 5 2007, 17:29, said:

...Daca el stia  cine i-a cauzat durerea probabil l-ar fi sfasiat pe nenea cu arma.
Si aici se vede cat de "pasnic" este cainele - cel putin dupa declaratia proprietarului.
Eu zic sa te analizezi bine... pui in pericol extrem de des publicul si cainele prin actiunile tale (cum ar fi lasatul la intrarea in supermarket sau pe strada).
Eu am un Boston Terrier (am avut 2 dar unul a murit recent) si nici prin gand nu imi trece ca eu (si nici ca alt posesor de caini) sa ies(iasa) la plimbare fara lesa sau sa il las nesupravegheat in afara curtii (ingradita). Si nu este un caine de gabaritul husky.

Edited by SuperDuper, 06 February 2007 - 03:43.


#128
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Unii caini sunt dresati ! Sunt invatati sa faca unele lucruri ! Stiai ?
Sa nu-mi spui ca un caine politist se lasa agresat fara sa atace !  

Ca fapt divers, am mai multa incredere in acest caine, decat in majoritatea oamenilor pe care-i cunosc !

#129
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAna_Karr, on Feb 6 2007, 04:47, said:

Unii caini sunt dresati ! Sunt invatati sa faca unele lucruri ! Stiai ?
Sa nu-mi spui ca un caine politist se lasa agresat fara sa atace !  
Ca fapt divers, am mai multa incredere in acest caine, decat in majoritatea oamenilor pe care-i cunosc !
Ai vazut caine politist fara lesa si nesupravegheat?
In plus politia are drepturi speciale fata de restul muritorilor - de exemplu ala de a purta arma. Cainele din dotarea lor intra la aceeasi categorie.
Cu privire la dresajul lui... am si eu un prieten care sustine ca poate conduce beat fara probleme dar societatea nu il crede pe cuvant si i-a luat permisul oricum.
De ce te-ar crede pe tine societatea ca poti lasa un caine nesupravegheat in spatii publice?

Regulile sunt facute pentru protectia celor din jur (oamenii din spatiul public) si a celor ce nu se pot apara/nu au discernamant legal (caine), nu pentru confortul tau. Esti la fel de vinovata ca si vecinul ala, orice motive puerile ai invoca.
PS: comentariul ala cu "sfasiatul" spune multe despre "carcterul" cainelui tau. Este un animal si poate reactiona ca un animal la o adica.

Edited by SuperDuper, 06 February 2007 - 13:27.


#130
oana1981

oana1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgicuta, on Dec 27 2006, 11:55, said:

In alta ordine de idei data viitoare poate chiar nimereste copilul...e treaba ta ce faci dar daca as fi fost in locul tau pana acum avea plangerea inregistrata la politie si as fi vb si cu cel putin un avocat urmand sa il dau in judecata dupa sarbatori. Nu mai spun ca m-as fi adresat si presei care e destul de avida de informatii de gen...sa fiu sigur ca nu scapa dobitocul...

Astfel de oameni nu merita tolerati - daca scapa fara nimic acum data viitoare o sa o faca si mai si....chiar nu inteleg cum poti sa ramai pasiva dupa asa ceva.
Mai mult decat 100 % de acord cu tine.Un asemenea om nu trebuie sa scape.Cu ce a gresit bietul caine???? Sunt unele pers care pur si simplu nu pot suferi animalele...nu tre' sa le face ceva...pur si simplu asa sunt ei: HAINI LA SUFLET.Sa-i dea Dumnezeu dupa suflet si dupa fapta.

#131
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
Draga stapana de animale, se pare ca tot nu intelegi desi multa lume incearca sa-ti explice. TU ESTI PRINCIPALA VINOVATA!
Trebuia sa il iei cu tine in curte nu sa-l lasi aiurea nesupravegheat. Nu mai fii asa subiectiva ci incearca sa gandesti si din prisma unui om care nu iti cunoaste animalul si nici ce-i poate capul. De aia s-a dat si legea cu tinutul cainilor in lesa si cu botnita. Daca nu vrei sa o respecti sau sa ai grija de caine macar nu te mai plange aici.
Eu ti-as da si o amenda ca un stapan iresponsabil ce esti. Asa o sa-ti lasi si copii cand o sa ii ai, in fata magazinului, pana te duci tu la cumparaturi.

#132
oana1981

oana1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.11.2006
Eu sunt curioasa daca avea permis de port arm...
cu ce fel de arma, gloante a tras?
Cum de l-ai lasat sa scape? Chiar si o amenda daca-i dadea tot era bine.Norocul lui ca suntem in Romania....dak eram in strainatete facea si puscarie.Sper ca se va schiimba si la noi legea, sa nu le mai permita unora sa maltrateze niste fiinte atat de scumpe precum cainii sau pisiciile.

#133
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postsqryn, on Feb 6 2007, 13:49, said:

Draga stapana de animale, se pare ca tot nu intelegi desi multa lume incearca sa-ti explice. TU ESTI PRINCIPALA VINOVATA!
Trebuia sa il iei cu tine in curte nu sa-l lasi aiurea nesupravegheat. Nu mai fii asa subiectiva ci incearca sa gandesti si din prisma unui om care nu iti cunoaste animalul si nici ce-i poate capul. De aia s-a dat si legea cu tinutul cainilor in lesa si cu botnita. Daca nu vrei sa o respecti sau sa ai grija de caine macar nu te mai plange aici.
Eu ti-as da si o amenda ca un stapan iresponsabil ce esti. Asa o sa-ti lasi si copii cand o sa ii ai, in fata magazinului, pana te duci tu la cumparaturi.
1.Legea pe care o invoci(in necunstinta de cauza) nu face referire si la rasa in cauza.
2.Daca tie ti se pare normal ca un paranoic sa iasa din curtea proprie si sa impuste(cu o arma cu alice, daca iti poti inchipui cam ce inseamna asta...) orice caine ce se afla in raza lui vizuala( cam cat de orb trebuie sa fii sa confunzi un husky cu un maidanez-nu ca ar fi in regula sa impusti maidanezi) pe motiv ca "are cateaua in calduri"... ce pot sa mai zic
3. e chiar atat de greu sa analizezi o situatie inainte de a emite o parere? Ti se pare normal gestul celui care a tras? nu fusese atacat nimeni, nici macar un animal. A iesit in strada si a tras un foc de arma. Preventiv. Putea rani un om, nu doar cainele spre care a tintit. Ignora pentru o secunda faptul ca acest caine avea un stapan. Ii gasesti o justificare celui care a tras?

E atat de greu de inteles ca scopul principal al initiatoarei nu este sa se planga de "tragedia" ce s-a abatut asupra bietului caine, ci acela de a semnala un act absurd (uzul impropriu si nejustificat al unei arme de foc ) in mijlocul unei comunitati umane?

Edited by deea21c, 06 February 2007 - 19:52.


#134
chivas314159

chivas314159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 23.09.2006
go deea!

#135
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdeea21c, on Feb 6 2007, 12:51, said:

1.Legea pe care o invoci(in necunstinta de cauza) nu face referire si la rasa in cauza.
Cred ca tu nu ai habar. ORICE caine trebuie tinut in lesa si supravegheat.

View Postdeea21c, on Feb 6 2007, 12:51, said:

2.Daca tie ti se pare normal ca un paranoic sa iasa din curtea proprie si sa impuste(cu o arma cu alice, daca iti poti inchipui cam ce inseamna asta...) orice caine ce se afla in raza lui vizuala( cam cat de orb trebuie sa fii sa confunzi un husky cu un maidanez-nu ca ar fi in regula sa impusti maidanezi) pe motiv ca "are cateaua in calduri"... ce pot sa mai zic
S-a stabilit ca asta nu este normal. Dar noi vorbim de altceva la fel de grav... Atitudinea posesorilor de caini care vor ca raspunderea pentru ca li se intampla animalului lor sa fie a oricui altcineva.

View Postdeea21c, on Feb 6 2007, 12:51, said:

3. e chiar atat de greu sa analizezi o situatie inainte de a emite o parere? Ti se pare normal gestul celui care a tras? nu fusese atacat nimeni, nici macar un animal. A iesit in strada si a tras un foc de arma. Preventiv. Putea rani un om, nu doar cainele spre care a tintit. Ignora pentru o secunda faptul ca acest caine avea un stapan. Ii gasesti o justificare celui care a tras?
E atat de greu de inteles ca scopul principal al initiatoarei nu este sa se planga de "tragedia" ce s-a abatut asupra bietului caine, ci acela de a semnala un act absurd (uzul impropriu si nejustificat al unei arme de foc ) in mijlocul unei comunitati umane?
Pai aici este problema. Cainele ala avea un stapan. Care nu are minte si nici suflet sa aiba grija de animalul ala. Si nici nu are respect pentru eventualele persoane din locul public unde isi lasa cainele nesupravegheat (strada, mall). Actul ei este la fel de absurd ca si al vecinului.

Edited by SuperDuper, 07 February 2007 - 05:43.


#136
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca umbla un husky liber pe strada, nu se creaza o isterie generala. Din contra, lumea se opreste, il admira, iar unii il mangaie.
In schimb daca vedem un individ cu pusca in mijlocul strazii ca trage in ceva, se produce un haos total.
Nu mai compara cele doua aspecte, ca sunt 2 lucruri total diferite, iar gravitatea lor este incomparabila.
Deasemenea am explicat ca nu-mi puteam lua cainele in curtea in care intrasem , din cauza ca acolo se aflau alti caini. Si pt ca stiu ca am un caine care ma asteapta fix in locul in care-l las, el a ramas langa poarta, in strada, asteptandu-ma.

#137
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
Dar daca ai avea un copil l-ai lasa in fata la supermarket paan ti-ai termina cumparaturile?

Edited by sqryn, 07 February 2007 - 14:38.


#138
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postsqryn, on Feb 7 2007, 14:32, said:

Dar daca ai avea un copil l-ai lasa in fata la supermarket paan ti-ai termina cumparaturile?
Ce inteligent ! Oamenii, fie ca sunt copii, tineri, adulti,  au acces in supermarketuri ! Cainii nu ! Oare de ce crezi ca-mi lasam cainele in fata magazinului ?

#139
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
deci l-ai lua inauntru, in magazin, pe ala micu? pai si cainele trebuia sa-l iei in curte. sau sa-l lasi acasa daca nu esti in stare sa-l supraveghezi. nu?

#140
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View PostSuperDuper, on Feb 7 2007, 05:42, said:

Cred ca tu nu ai habar. ORICE caine trebuie tinut in lesa si supravegheat.
Sunt ignoranta, probabil, dar te rog sa ma iluminezi: arata-mi un articol de lege ce prevede obligativitatea purtarii de botnita pentru orice rasa de caini. Asta spunea firmatia contrazisa de mine. Eu credeam ca nu mi-a scapat nimic din monitorul oficial.


S-a stabilit ca asta nu este normal. Dar noi vorbim de altceva la fel de grav... Atitudinea posesorilor de caini care vor ca raspunderea pentru ca li se intampla animalului lor sa fie a oricui altcineva.
No argue here. Numai ca nu cred ca situatia discutata se incadreaza aici. Exista destui caini cu un comportament previzibil, stabili psihic. Si Ann_Karr a explicat in repetate randuri ca este vorba despre un astfel de caine. Nu stiu cati dintre cei care au certat-o au avut ocazia sa observe comportamentul unui caine bine dresat care este lasat sa astepte intr-un anumit loc de stapanul sau. Stau nemiscati, ignorand orice stimul ce nu provine de la stapan. Nici macar o pisica nu i-ar mai tenta pe cei mai inversunati vanatori. Ni-mic. Nici prin cap nu imi trece sa afirm ca nu sunt si multi stapani iresponsabili si animale cu un temperament ce lasa de dorit.
Probabil o sa vina cineva si o sa imi spuna ca sunt toate animale si ca animalele sunt imprevizibile. Dar cum eu gasesc destule argumente in natura incat sa fiu adepta teoriei evolutioniste, am sa spun ca si omul este un animal, e drept, nu pun un semn de egalitate intre el si o alta specie. Dar pot accepta ideea ca o urma de inteligenta(nu ii pot spune ratiune) exista si in randul patrupezilor. Exista un creier cu acelasi tip de celule, cu functii asemanatoare. Au si ei un psihic, chiar daca nu la fel de evoluat ca al nostru, insa suficient pentru a le oferi avantajele memoriei, afectiunii, invatarii primare. Exista, dom'le si caini care sunt capabili sa mearga la pas, sa perceapa pericolul masinilor (banuiesc ca nu sunt singura care nu a vazut doar cadavrele celor mai putin dotati pe marginea drumului, ci si maidanezi trecand pe la stopuri, asteptand cuminti culoarea verde), etc. Nu vreau sa fac o diletatie. Afirm (inutil, e drept: cei care inteleg despre ce vorbesc nu trebuie convinsi, iar cei ce nu pot crede nu pot fi convinsi de cuvintele mele, ci doar de exemple reale, pe care sa le observe ei insisi) ca exista caini in care poti avea incredere. Este un cuvant foarte important. Si oamenii sunt imprevizibili, nu numai cainii. Cu toate acestea avem incredere. Parintii nostri au avut incredere in noi sa ne lase cu cheia de gat in clasele primare. Cei mai multi dintre noi am supravietuit fara incidente. Noi nu cred ca vom fi la fel de "iresponsabili" cu propriile progenituri, situatia sociala s-a schimbat putin. In unele tari europene(Olanda, de exemplu) este interzis prin lege sa lasi un minor mai mic de 14 ani nesupravegheat. Am doi caini. Cu unul nu merg niciodata pe strada fara lesa. Sa folosesc lesa pentru mama lui este doar o practica incomoda si inutila. Caini diferiti, tratamente diferite.  


Pai aici este problema. Cainele ala avea un stapan. Care nu are minte si nici suflet sa aiba grija de animalul ala. Si nici nu are respect pentru eventualele persoane din locul public unde isi lasa cainele nesupravegheat (strada, mall). Actul ei este la fel de absurd ca si al vecinului.
Strada despre care vorbim este putin probabil sa fi fost vreo artera intens circulata a capitalei. Da-mi voie sa cred ca un caine poate duce o existenta normala, fara incidente neplacute de care sa se faca vinovat si fara sa fie tinut in permanenta in lesa atunci cand se afla intr-un spatiu deschis. Repet, nu orice caine. Si mai da-mi voie sa cred(dupa ce am fost convinsa de un numar semnificativ de animale) ca au capacitatea de a sta un timp limitat inafara campului vizual al stapanului, in deplina siguranta atat pentru ei cat si pentru umanitate. Nesupravegheat nu mi se pare un termen potrivit pentru un caine aflat la o distanta de 2 metri de stapanul sau, pentru 5 minute, chiar daca in afara campului vizual. Si crede-ma, nu sunt deloc indulgenta cu zecile de proprietari inconstienti si ma abtin cu greu de a nu-i scutura putin pe cei ce ii intalnesc (mai vad cate un caine isteric ce trece strada neinsotit, evitat cu dificultate de soferi).

Edited by deea21c, 07 February 2007 - 16:56.


#141
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Ana Karr, ma bucur foarte mult pentru tine si pentru cainele tau ca totul s-a terminat cu bine.
Inteleg ce este in sufletul tau si, citind 5 pagini de polemica, inteleg ca atunci cand ai o astfel de problema ai doua variante: sa vorbesti cu un avocat (in cazul in care doresti sa cauti masuri impotriva celui vinovat din punctul tau de vedere, asumandu-ti eventualele greseli personale) si sa discuti problema la nivel de perceptie cu PRIETENII. Nu inteleg cum te poti lasa tarata in astfel de discutii aberante si interminabile, de ce justifici lucrurile pe care le SIMTI.
Sunt total in asentimentul deei.
Nu vei ajunge nicaieri cu discutia aceasta, consider ca ai castiga timp de calitate jucandu-te cu bebelusul tau.
Daca vrei sa te descarci, cauta cativa oameni normali carora sa le scrii pm. Ei te pot ajuta intelegandu-te, sprijinindu-te si rezonand cu problema ta.
Pentru restul exista avocati pe care ii platesti si iti rezolva problema.
Si atunci ai timp sa te joci cu animalul pe care il iubesti, sa il plimbi, sa petreci timp cu familia si cu bebe-ul.

Sa-ti traiasca bebelusul si sa fie sanatos si sa te bucuri de catelul tau, indiferent de modul in care consideri sa il plimbi.

Cu prietenie,

#142
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postanna, on Feb 7 2007, 13:10, said:

Sa-ti traiasca bebelusul si sa fie sanatos si sa te bucuri de catelul tau, indiferent de modul in care consideri sa il plimbi.

Ai uitat sa mentinezi cum o vor ajuta avocatii aia "pe bani" cand cainele lasat nesupravegheat in stada va fi calcat de o masina. Sau otravit - ca tot comentati ca va sperie puscociul ala.
Pt deea21: Mai documenteaza-te despre cuvintele LESA si BOTNITA. Au intelesuri diferite....
Cat despre capacitatea posesorului de animale de a aprecia "siguranta" comportamentului acestora - tu ai fi probabil linistita daca ti-as "garanta" ca eu pot conduce cu 100km/h pe aceeasi strada pe care LEGEA zice ca viteza maxima este 40km/h, unde intamplator este drumul catre scoala al copilului tau... Nuuu? Pai cum as fi eu "linistit" de aprecierile oricui altcuiva cu privire la animalele din posesie?

Edited by SuperDuper, 08 February 2007 - 03:43.


#143
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

View PostSuperDuper, on Feb 8 2007, 03:37, said:

Ai uitat sa mentinezi cum o vor ajuta avocatii aia "pe bani" cand cainele lasat nesupravegheat in stada va fi calcat de o masina. Sau otravit - ca tot comentati ca va sperie puscociul ala.
Nu, nu am uitat, nici nu am avut vreo intentie sa mentionez asa ceva. Nu este normal sa discutam, intr-o societate civilizata, despre calcat caini cu masina, otravit, impuscat etc.
Spuneam ca fiecare isi asuma eventuale greseli personale, incalcari ale legilor in vigoare etc.

In alta ordine de idei, a-ti lasa cainele pe strada nesupravegheat poate fi riscant, din multe puncte de vedere si, de ce sa nu recunoastem, poate fi chiar incomod pentru cei din jur, dar este incomparabil cu a iesi cu arma in mijlocul drumului.

Chiar va credeti atat de neprihaniti si de perfecti?

#144
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
anna's studio multumesc !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate