Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un idiot mi-a impuscat cainele !

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#163
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,065
  • Înscris: 28.04.2004

View Postgtk, on Feb 24 2007, 14:48, said:

spui fix un kkt! voi astia "iubitorii de animale" numai prostii spuneti, non-stop!

ete legea:

5. Alineatul (4) al articolului 6 va avea următorul cuprins:

"precum și al exemplarelor cu potențial agresiv"


dupa ce criterii obiective iti dai seama ca un caine care nu e intre rasele acelea e potential agresiv?

#164
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
gtk , orice caine pus pe masa la veterinar este agresiv . Au asta in instinct ! Fiind un caine masiv, este si greu de tinut, de aceea e mai bine sa fie stapanul cu el, sa se simta in siguranta si sa fie controlat cu vorba buna.

#165
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu exista definite vreun fel de criterii in lege... insa probabil e suficient ca un caine de mari dimensiuni sa latre pe cineva intr-un loc public, dezlegat, pt. ca stapanul sa poata lua amenda... legea(ambigua si proasta dupa parerea mea) lasa in sarcina stapanului decizia de a-l tine sau nu in lesa/botnita in functie de ce stie despre agresivitatea acestuia, insa daca isi manifesta vreun fel de comportament agresiv in public, stapanul poate fi sanctionat fara a mai putea spune ca nu face parte din rasele agresive & shit... asta e o modificare din 2003 a legii din 2002... legea din 2002 in locul acestui text cuprindea si alte rase populare: ciobanesc german, dobermann si inca ceva rase... acum practic au acoperit orice fel de rase....

in tarile civilizate orice caine de peste 40 cm si/ori 15-20 kg, trebuie tinut neaparat in lesa...

#166
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Ca fapt divers, un caine cu botnita poate fi mai periculos decat atunci cand nu o are. Daca te pocneste cu botnita lui metalica in fata, ti-a spart maxilarele. In situatia asta, ai prefera sa te capseze . Oricum, majoritatea cainilor crescuti in oras, mai mult latra. Nu am auzit de oameni muscati de caini de rasa. Nu ma refer la cainii de lupta, crescuti de cretini si scapati accidental din casa/curte.

#167
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostAna_Karr, on Feb 24 2007, 17:15, said:

Ca fapt divers, un caine cu botnita poate fi mai periculos decat atunci cand nu o are. Daca te pocneste cu botnita lui metalica in fata, ti-a spart maxilarele. In situatia asta, ai prefera sa te capseze . Oricum, majoritatea cainilor crescuti in oras, mai mult latra. Nu am auzit de oameni muscati de caini de rasa. Nu ma refer la cainii de lupta, crescuti de cretini si scapati accidental din casa/curte.
eh da... :D eu nu am auzit de oameni bagati in spital sau ucisi de caini cu botnita... nu ai auzit de oameni muscati de caini de rasa? nu urmaresti presa deloc?

#168
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View PostAna_Karr, on Feb 24 2007, 13:51, said:

Alcatelu` si deea, aveti dreptate ... numai ca topicul nu l-am deschis pt a sublinia faptul ca animalele scoase afara ne  murdaresc blugii in parc (lucru teribil de enervant intradevar), ci pt faptul, ca aceste animale pot fi impuscate pur si simplu, in plina strada.  
Mi se pare plauzibil sa se gudure un catel pe langa mine si sa ma murdareasca, dar nu mi se pare plauzibil sa-mi fie impuscat cainele in strada.

Puteti deschide un topic special, pe aceasta tema, de ex : "Neplacerile pe care ni le provoaca cainii fara lesa" , si poate posesorii de caini, vor lua masuri. E mai frumos sa dialogam civilizat si sa ne expunem parerile privite din toate unghiurile, decat sa ni se urce sangele in cap si sa ne apucam sa tragem cu arma pe strada, sau sa punem otrava, sau cine stie ce alte tampenii .
Am vazut useri extrem de revoltati care aberau la greu si nu stiu daca nu ar fi tras si ei, daca ar fi avut o pusca pe mana. Pe ei, sincer, ii consider de 100 de ori mai periculosi, decat un caine care-mi murdareste blugii sau se uita insistent la mine.
Stiu prea bine de ce ai deschis topicul, este intr-adevar inadmisibil ca un animal pasnic sa fie impuscat in strada. Nu stiu ce ar mai fi de spus legat de subiect: ar fi trebuit sa faci reclamatie, nu exista justificare pentru actiunea individului cu pusca, unii te considera vinovata pentru ca ai lasat cainele nesupravegheat(de parca asta ar justifica wild westul!!!)
De acum incolo te poti astepta mai degraba la off-topic si redundanta.

@gtk : iti pot spune din experienta, nu din presupuneri, ca nu se emit amenzi pentru caini din alte rase decat cele prevazute explicit de lege, oricat de tare si des ar latra. :) Iar daca musca si se dovedeste ca si-a aparat stapanul de un agresor, este de asemenea nevinovat.

#169
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Bine sa zicem, cainele merita pt ca era agresiv si nesupravegheat da ala care lo impuscat traieste intr-o lume unde ai voie sa iesi cu pusca in mijlocu strazii si sa tragi in stanga si in dreapta.

Ia ganditi-va la asta, daca ala scapa fara macar sa-i confiste pusca in 2 ani poate copilu vostru o sa se joace pe acolo, o sa arunce mingea din greseala in gradina lui si poc  :deadtongue: ca ce...ii gradina lui..si acuma 2 nopti niste draci de copii i-au furat ornamentele din gradina, asa ca s-a hotarat sa impuste orice copil. A, copilu o incercat sa fuga si nu l-a nimerit ? Nu-i nimic iesa in mijlocu strazii si trage dupa el (desigur in gard sa-l sperie) doar asa o fost si cu cainele si nimeni nu s-a bagat.

Apoi cand o sa postati pe forum 'Un idiot mi-a impuscat copilul' o sa zic si eu 'Vina ta ca ai copil nesupravegheat si-l lasi pe afara de unu singur'

Eu nu inteleg frica asta de vecini, doar nu suntem in Albania unde ai voie sa omori pt a spala onoarea familiei. Daca eu sunt martor impotriva lui si ma injura pe strada/loveste poi il infunzi si mai usor in puscarie si oricat de prost ii un om tot pricepe ca mai bine tace si inghite decat sa moara in inchisoare. Asa era prin 92 cand politia nu facea nimic.

PS : chiar mi-as dorii sa impuste copilu la unu deaici de pe forum  :coolspeak:

Edited by keeekeeess, 25 February 2007 - 13:33.


#170
danl

danl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.01.2004
In jurul blocului meu o gramada de persoane ies cu cainele fara botnita si nelegati in lesa. Or fi blanzi sau nu, pe mine nu ma intereseaza, nu am de unde sa stiu. Mai sunt si ditamai animalele. Nu am nimic cu cainii, ei nu au nici o vina, proprietarii au ceva ...

Legat de cazul de mai sus, da, este de condamnat acest act nebunesc de a iesi cu pusca pe strada si sa tragi in stanga si in dreapta. Pe de alta parte daca copilul dvs. ar fi muscat de un caine lasat nesupravecheat ce ati face? pe cine ati impusca ... eu cred ca nicidecum cainele. Este doar un animal.

#171
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca Doamne fereste, copilul meu ar fi muscat de un caine, toata atentia mea s-ar indrepta spre copilul meu. Sa primeasca cel mai bun tratament si sa iasa cu bine din  aceasta problema. Nu as impusca nici cainele, nici stapanul, pt ca asta nu ar usura durerea copilului meu.
La fel cum nu l-ar fi ajutat nici pe cainele meu, daca individul ar fi primt amenda sau daca ne-am fi incrancenat in procese. Mi-as fi facut eu sange rau si as fi fost distrasa de la viata mea.
Sunt un pic mai "obosita" de lumea asta ... Nu ma intereseaza sa o schimb pt ca stiu ca nu voi reusi.
Chiar daca X si Y pierd dreptul de a avea arma, tot vor fi cretini care vor trage cu arma in strada. Chiar daca eu imi leg cainele si-i pun botnita, tot sunt incercuita de o haita de maidanezi care sunt in stare sa ne sfasie de vii. Si exemplele pot continua .
Am deschis topicul nu ca sa schimb lumea, ci ca sa stiti ca i se poate intampla oricui, si mai bine va feriti si invatati din patania mea. Intradevar, nu aveti voie sa scapati cainii din ochi !
Iar cei care cred ca un caine cu botnita este inofensiv, se inseala amarnic. Un caine agresiv este la fel de periculos si cu si fara botnita. OK, nu te musca, dar te tranteste cu capul de bordura.  Si poate face asta si daca este in lesa.

#172
ionut_xx

ionut_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.10.2006
Pe strada mea e un vecin care isi lasa in fiecare zi rotwailerul(sper ca asa se scrie), cate 2-3 ore sa se plimbe, nesupravegheat, fara botnita sau altceva. Noi toti de pe strada stim ca e un caine linistit, dar daca trece cineva strain, va dati seama ca omul acela se intoarce si fuge unde poate. Cainele asta e un caine linistit, dar cine stie cand i se pune pata si sare pe cineva, ce vina are acea persoana?
Cate cazuri nu au fost la tv, in care caini crescuti de mici si-au atacat stapanii? Ai caine, il tii la tine in curte/apartament, nu il lasi sa zburde pe unde are el chef. Problema e ca unii sunt inconstienti si ii lasa liberi in preajma strainilor.
Edit: Mi-am adus aminte de o intamplare de cand eram mic. Ma jucam cu niste prieteni pe strada mea si cineva si-a lasat cainele lup liber. Il stiam, mai il mangaiam, ne jucam cu el. Intr-o zi cand o fata a vrut sa-l mangaie, a muscat-o de mana...

#173
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Hitler a fost ales ca sef de partid (sau cum se zicea) la diferenta de un vot. Exact ana_karr un om nu conteaza.  :lol:

#174
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Imi pare rau pentru catel. Sper sa-si revina cat mai mult.
Cainele trebuia sa fie legat pentru a preveni eventuale iesiri, zic eu.
Totusi nenorocitul ala trebuia sa plateasca. Halal motiv a avut. Ma mir ca are caine, si poate sa traga in alt caine, mizerabilul...

#175
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Nu toti oamenii care au un caine, il iubesc asa cum isi iubesc cainii userii de pe aceasta arie. Multi iau cate un caine in curte, ca sa impresioneze eventualii hoti. Il tin legat cu un lant ruginit, ii arunca un colt de paine pe zi, si la asta se rezuma notiunea de posesor de caine.

#176
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007

View Postgtk, on Feb 24 2007, 15:48, said:

spui fix un kkt! voi astia "iubitorii de animale" numai prostii spuneti, non-stop!

Ce cauti in pet zone daca te deranjeaza asa teribil subiectul? Stau si ma intreb cat venin ai in tine de stai si posezi intr-o zona cu care nu ai nimic in comun... doar asa... de distractie... sau de oftica ca nu a ucis ala cainele...

Ana_Karr, esti un om de mare caracter, tot respectul pentru modul in care iti argumentezi ideile. Imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat, imi imaginez ce a fost in sufletul tau ca am si eu si caini si copii si imi pare si mai rau de ce ti se intampla acum, pe forum. Cainele nu cred ca stie foarte bine ce i s-a intamplat iar cauza suferintei lui (imi pare rau sa iti spun asta) esti tu, pentru ca nu va intelege niciodata ce a facut de a decazut din drepturi odata cu venirea copilului. Cred ca este tipic mamelor sa procedeze astfel, si eu am uitat o perioada de caine cand a aparut copilul si din print a ajuns cersetor si regret.

Ontopic, sper sa nu fie prea dur, proba pentru ilegalitatea comisa exista, este in caine, si sper ca nu sune prea cinic dar poti sa faci plangere la poltie atunci cand el nu va mai fi si sa ceri o expertiza balistica a armei pe baza glontului.

#177
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Locatia: - la 20 km de Bucuresti in sud, casa in constructie ce se afla intre mai multe parcele agricole
Subiect: - de aproximativ o jumatate de an si-au stabilit cit de cit ca resedinta in perimetrul constructiei mele citiva ciini din zona fara stapin, dintre ei se remarca unul te talie inalta care isi manifesta bucuria cind veneam pe acolo (sfirsit de saptamina) prin a ne pune labele pe piept si de fiecare data ramineam cu urme de noroi pe haine. De multe ori nici mincarea nu prezenta interes cit mai ales bucuria de a fi mingiat sau bagat in seama. Nu era agresiv fiindca muncitorii care au mai venit pe aici pentru diverse treburi nu au avut probleme cu el, dimpotriva avea tendinta sa fuga, insa in prezenta noastra incerca sa-si faca datoria
Ce-am facut: - prin intelegere cu o vecina (de la oaresce distanta) ii aduceam la o saptamina sau chiar doua cite un sac de boabe pentru a le imprastia la ciini. Scopul era ca cineva sa se mai uita pe la casa si totodata sa ii obisnuiasca pe ciini (de fapt doar pe cel mare) sa ramina si noaptea pe acolo fiindca prin latratul lui atragea atentia si vecinilor din jur
Consecinte: - pe parcela alaturata propietarii si-au plantat in toamna niste capsuni iar intr-una din zile iau reprosat vecinei (cea cu boabele) ca nu avem grija de ciine si ca acesta ii distuge capsunile, vecina a argumenta ca (,) ciinele nu este al nostru (culmea ea banuia si al cui ar fi) si ca ii dam doar de mincare, fara insa sa putem avea grija de el, nelocuind acolo.
Urmare: - astazi am fost sunat de vecina precum ca vecinul cu capsunile ne-a impuscat ciinele iar femeia era foarte agitata fiindca si ea peste noapte isi lasa ciini slobozi si intru-cit in zona nu prea sint garduri se poate trezi cu aceeasi reactie din partea acelui vecin.
Intrebare: - ce pot face ? fata de un asemenea comportament si sa zicem (inca nu stiu) daca cadavrul animalului se afla pe terenul meu cum procedez ?

#178
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Revin, victima este un al ciine. Favoritul meu a scapat de data asta.  :)   Sper sa aiba sanse pina ma mut acolo .

#179
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
zanna multumesc frumos !

Kostel, eu fiind trecuta prin asta, am ajuns la urmatoarea concluzie. Locurile astea de langa Bucuresti, pe unde se construiesc ditamai viloaiele sunt un fel de vest salbatic. Si asta nu din cauza bucurestenilor crescuti o viata la bloc (in comunitati in care de nevoie inveti sa-i respecti pe ceilalti - loc de parcare, liniste, curatenia in bloc, etc) ci din cauza satenilor - sa le zic asa - care se cred in continuare stapani pe plantatie.
Cu astia nu merge nici cu vorba buna, nici sa-ti pierzi banii in procese sau pe la posturile de politie satesti unde ei se cunosc de-o viata ... ci este un fel de care pe care !
Daca te duci frumos si-i spui sa nu mai impuste cainii pe care-i  hranesti tu sare la scandal. Sau ii rezolva intr-o "maniera mai pasnica" punand otrava. Sau ii impusca si-ti spune spasit ca nu stia ca ala mare era cainele tau.
Ai acte ca ala era cainele tau ? Chiar daca ii aduci un carnet de sanatate, te intreaba apoi de ce nu ai avut grija de el.

Stii ce as face eu ? Intr-o noapte intunecata, pe la 2-3,  as baga masina pe locul ala cu capsuni. As "termina" capsunile si atunci omu` nu va mai avea ce sa apere. De ce nu-si ingradeste capsunile ? Spui ca pe ceata aia, habar nu ai avut pe unde ai intors masina ca nu era nici un gard . Si eventual nu te duci, tu ci un amic de-al tau.

#180
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
ana, fi-ti-ar potaia a dracu! astea au fost blestemele tiganilor pe care i-a urcat pe garduri. tine-l in curte, e un caine prost si rau.

Edited by zahei, 31 March 2007 - 17:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate