Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Un idiot mi-a impuscat cainele !

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#109
_nameless

_nameless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 19.09.2002
Sunt cateva persoane care ma uimesc extrem de negativ - pacat ca nu le pot da ignore sau trimitere la psiholog la toti :|

Ana_Karr: imi pare rau pentru ce s-a intamplat, dar imi pare rau si ca n-ai fost sa-l reclami la Politie - ce a facut e foarte grav si isi pierde instant legitimatia de AGVPS/port-arma (+amenda), daca nu cumva e trimis direct sa se racoreasca. Nu subestima politistii - nu au motive sa tina cu el. Iar daca nu vrei sa fii intimidata mai cheama cativa prieteni in momentul ala (pentru sprijin psihologic, nu altceva). Nu e bine sa lasi chestia asta neraportata daca lasi copilul des prin zona aia.

Pentru cei care nu sunt la curent cu legislatia: poti sa lasi un husky liber fara botnita - nu face parte din rasele considerate agresive de catre lege (wikipedia nu se pune). Poti sa te aperi daca te ataca un caine pe domeniul public, dar acolo n-ai voie sa ai arma cu tine (trebuie sa o ai "rupta", incuiata intr-o cutie, separata de munitie etc.)

Edited by _nameless, 05 February 2007 - 08:32.


#110
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

View Post_nameless, on Feb 5 2007, 08:25, said:

Numarul de persoane care ma uimesc negativ - pacat ca nu le pot da ignore sau trimitere la psiholog la toti :|

Ana_Karr: imi pare rau pentru ce s-a intamplat, dar imi pare rau si ca n-ai fost sa-l reclami la Politie - ce a facut e foarte grav si isi pierde instant legitimatia de AGVPS/port-arma (+amenda), daca nu cumva e trimis direct sa se racoreasca. Nu subestima politistii - nu au motive sa tina cu el. Iar daca nu vrei sa fii intimidata mai cheama cativa prieteni in momentul ala (pentru sprijin psihologic, nu altceva). Nu e bine sa lasi chestia asta neraportata daca lasi copilul des prin zona aia.

Pentru cei care nu sunt la curent cu legislatia: poti sa lasi un husky liber fara botnita - nu face parte din rasele considerate agresive de catre lege (wikipedia nu se pune). Poti sa te aperi daca te ataca un caine pe domeniul public, dar acolo n-ai voie sa ai arma cu tine.

Mai citeste odata posturile am impresia ca te-ai inflamat cam repede si un pic 'pe langa'
Copilul 'lasat' nu era al anei din cate am inteles eu si cred ca am inteles bine
Si trimitere la psiholog necesita atat cel care se revolta in halul asta de o situatie cauzata de neglijenta proprie (si pare a avea un istoric de depresie dar nu se pun diagnostice pe forum), cat si cel care face uz de arma nejustificat (personal nu am avut probleme cu husky si nu cred ca sunt o rasa agresiva, iar vecinul respectiv s-ar putea sa aiba ceva deranjat la bibilica). Eu incercam sa explic mecanismele care au declansat 'evenimentul', nu le justificam actiunile.
Si asa de curiozitate, cum te aperi domnule de un caine ? il musti ?  :rolleyes:

#111
chivas314159

chivas314159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 23.09.2006

View Postdr_paul, on Feb 5 2007, 04:02, said:

Daca tot ati facut un pic de necromantie si ati inviat thredul asta imi dau si eu cu parerea pe el pt ca am vazut niste aberatii scrise probabil la sentiment dar cine stie ?

1. Cadrul general. Un animal sa aiba drepturi ca omul? Hello traim pe planeta Pamant. Omul este in varful piramidei trofice. Ergo omul are drepturi si doar el (justificarea evolutionista).

:deadtongue: Cati ani ai? Sa inteleg ca esti de acord ca daca exista orice mai evoluat in universul asta decat tine (sa zicem un Einstein) doar el are drepturi si tu nu. Deci ar putea sa te omoare cu logica ta.

Problema nu e ca viata unui caine e mai presus ca viata unui om. E ca unu a tras cu pusca in strada cand nu era nevoie si unora li se pare normal.

View PostSuperDuper, on Feb 5 2007, 06:23, said:

Se vede cat de inapoiata este constiinta posesorilor de animale din Romania. In alte tari situatiile de genul asta sunt pefect legiferate - daca iesi pe strada cu cainele fara lat ORICINE poate chema politia/animal control. Daca cainele este dintr-o rasa recunoscuta violenta sau stapanul cunoaste de antecedente violente, este obligatorie si botnita.
In caz de atac al altei persoane situatia este echivalenta cu neglijenta in utilizarea unei arme de foc - cainele este legal un bun al omului si acel om trebuie sa aiba grija ca acel bun sa nu provoace neplaceri/daune/leziuni altui om.

Ce legatura are asta cu ce s-a intamplat mai?

#112
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postchivas314159, on Feb 5 2007, 00:37, said:

Nu vreau sa va jignesc asa ca iti spun doar ca imi pare rau pentru (o parte din) familia ta si pentru tine.
Familia ta nu este cu nimic mai bun decat cine trage cu pusca in strada. Pe de-o parte, pentru ca face exact opusul la ce ar face orice om normal care traieste in societate si nu vrea sa te duci la politie, iar pe de alta parte, fiindca ca nu te sustine pe tine indiferent ce vrei sa faci.

Ma bucur pentru cutu.

Numai bine.
Multumesc frumos ! Ai dreptate !

View Posttrident, on Feb 5 2007, 02:45, said:

Oricum ca o concluzie, daca cainele nu a fost agresiv in nici un fel atunci e tipu care a tras e vinovat si un pericol public ( poate impusca pe cineva pe strada ca s-a fi gandit el ca ar putea fi un infractor ), insa daca cainele a fost agresiv ( a latrat la el ) atunci este auto aparare.
Daca cainele ar fi atacat, ar fi fost impuscat in frunte / piept . Nu lateral. Cainele, probabil nici nu a fost atent ca un om se apropia de el .
In al doilea rand, cand esti atacat te refugiezi undeva, dar tipul statea in mijlocul drumului, f calm si bucuros de fapta sa.

View Postdr_paul, on Feb 5 2007, 08:37, said:

Copilul 'lasat' nu era al anei din cate am inteles eu si cred ca am inteles bine
Copilul, era printesa mea .

View Postdr_paul, on Feb 5 2007, 08:37, said:

Si asa de curiozitate, cum te aperi domnule de un caine ? il musti ?  :rolleyes:
Nu ! Il impusti ! Dar il poti  impusca si daca te enerveaza, nu trebuie neaparat sa te aperi ! Sau daca esti frustrat ... nu conteaza de ce, motive se gasesc !

Attached Files


Edited by Ana_Karr, 05 February 2007 - 16:56.


#113
CyberDude

CyberDude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.10.2005
O intrebare pt cei ce sar sus si tare impotriva cainelui: ce cautati in aria 'Pet World' a forum-ului daca nu va plac animalele? Daca credeti ca e un subiect general, rog pe unul dintre voi sa cereti unui administrator mutarea thread-ului in aria Generalitati.
Wake up! Omul e bolnav psihic si cu asta basta. Hai sa impusc si eu cocosul vecinului ca ma trezeste dimineata... Halal gandire!

#114
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

View PostSuperDuper, on Feb 5 2007, 06:23, said:

Se vede cat de inapoiata este constiinta posesorilor de animale din Romania. In alte tari situatiile de genul asta sunt pefect legiferate - daca iesi pe strada cu cainele fara lat ORICINE poate chema politia/animal control. Daca cainele este dintr-o rasa recunoscuta violenta sau stapanul cunoaste de antecedente violente, este obligatorie si botnita.
In caz de atac al altei persoane situatia este echivalenta cu neglijenta in utilizarea unei arme de foc - cainele este legal un bun al omului si acel om trebuie sa aiba grija ca acel bun sa nu provoace neplaceri/daune/leziuni altui om.
Sigur animalul nu are vina pentru ca nu are constiinta. Dar daca este vicios, va fi eutanasiat la fel cum o masina care nu corespunde standardelor de siguranta (altora) pe strada va fi data la fier vechi.

In alte tari, cel mai sigur, acel nene ar fi fost bagat la parnaie si i s-ar fi administrat o amenda usturatoare. Sau ar fi prestat in folosul comunitatii de i se facea acru.
In alte tari exista conceptul de "dreptul animalelor".

Daca acest caine l-a atacat pe respectivul, atunci gestul este oarecum normal. Dar daca cainele nu i-a facut nimic, atunci nenea trebuie sa se caute...  :angry:
(se simte o cacofonie mititica in exprimarea mea?  :newblush: )

Edited by Alina, 05 February 2007 - 19:44.


#115
csman

csman

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 411
  • Înscris: 12.04.2005

View PostAna_Karr, on Jan 3 2007, 17:53, said:

Am vazut ca s-a deviat de la subiect si ca s-au adus si jigniri .
Cainele e bine, va trai toata viata cu glontul in el si cam cu asta se incheie povestea. Da, e vina mea ca l-am lasat 1 min in strada, dar pt ca Romania e Vestul Salbatic (cam asa se deduce din postruile unor oameni "responsabili" de pe forum) poate ar trebui sa calc si eu cu masina cateaua vecinului ? Nu de alta dar n-am arma. Sau sa pun otrava pe strazi ? Ce varianta sa aleg ?
La Politie nu ma duc, pt ca se opune o parte din familie si decat scandaluri si tensiuni in familie, mai bine o lasa asa.


Ana cu tot respectul cuvenit , esti fraiera ca te lasi asa usor .

#116
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Absolut, multe post-uri fara rost. Daca Anna are sau nu vina ... este discutabil.
Dar sa ajungeti sa-i dati dreptate unui idiot care trage cu pusca pe strada e cale lunga.
Apropos Anna : sa-ti traiasca ambii pui (superba poza cu piticii)

#117
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Multumesc asemenea cielo ! Sunt tare mandra de minunea mea mica.
Husky-ul e matur spre batran, nu prea mai e pui. Are 7 ani, dintre care vreo 5 a dormit in pat si a fost rasfatat ca un copil.
Sufera rau ca nu i se mai acorda atentie de cand a aparut printesa si ca de la viata de huzur din casa a trecut in cusca din curte.
Nu se mai bucura atat de mult ca inainte, si sta retras uneori. Dar am observat ca atunci cand copilul e scos la aer in curte, cainele-l vegheaza.  

Hmmm, acum ma gandesc la el cu adevarat dupa ceva timp... Are multa tristete in ochi ...

Attached Files


Edited by Ana_Karr, 05 February 2007 - 23:43.


#118
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

View Postchivas314159, on Feb 5 2007, 11:45, said:

:deadtongue: Cati ani ai? Sa inteleg ca esti de acord ca daca exista orice mai evoluat in universul asta decat tine (sa zicem un Einstein) doar el are drepturi si tu nu. Deci ar putea sa te omoare cu logica ta.
Logica ta este deviata baietel (ete fleosc unde scrie ca aici conteaza varsta ? am peste 18 ani desi varsta mea nu e treaba ta) .. Einstein a avut mama si tata , si din cate stiu a avut si descendenti deci se incadreaza cu succes in specia umana.
Si fii sigur ca daca este ceva mai evoluat in universul asta decat NOI foarte probabil ca nu ne vor acorda aceleasi drepturi, cel putin nu imediat. SI daca ipotetic vorbind s-ar intampla ca unul din 'ei' sa raneasca/omoare un pamantean in mod sigur ca va fi judecat de egalii lui, nu de noi.
Apropo de asta .. nu vi se pare ca millitarul ala american implicat in accidentul cu TheoPeter e un candidat mai bun pentru 'evoluat' decat Einstein ?  :roflmaofast:
Si povestea ca 'nu era nevoie' sa traga e discutabila intrucat Ana a scris ca nici macar nu era de fata cand s-a intamplat. 'Martorii' citati nu au scris nici un cuvant. Toata lumea e partiala (subiectiva) dar unii duc asta la extrem. Eu zic sa ne bucuram ca s-a intamplat doar atat.

Edited by dr_paul, 05 February 2007 - 23:56.


#119
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAlina, on Feb 5 2007, 12:43, said:

In alte tari, cel mai sigur, acel nene ar fi fost bagat la parnaie si i s-ar fi administrat o amenda usturatoare. Sau ar fi prestat in folosul comunitatii de i se facea acru.
In alte tari exista conceptul de "dreptul animalelor".

Daca acest caine l-a atacat pe respectivul, atunci gestul este oarecum normal. Dar daca cainele nu i-a facut nimic, atunci nenea trebuie sa se caute...  :angry:
(se simte o cacofonie mititica in exprimarea mea?  :newblush: )

Si in aceleasi tari i se administra o amenda la fel de usturatoare posesorului de husky care il lasa in strada nesupravegheat.
Nu am luat apararea celui care a folosit arma de foc in spatiu public, si ar merita pedepsit, DAR... asta nu o absolva de vina pe principala vinovata - stapana cainelui.

#120
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdr_paul, on Feb 5 2007, 23:53, said:

Si povestea ca 'nu era nevoie' sa traga e discutabila intrucat Ana a scris ca nici macar nu era de fata cand s-a intamplat. 'Martorii' citati nu au scris nici un cuvant.
Mda ... nu eram de fata ! Si ce ? Inseamna ca nu s-a intamplat ?
Cred ca daca-l vedeam ca indreapta pusca spre cainele meu, care se afla in dreptul copilului meu (despartiti de un gard) il omoram eu  fara nici o arma.

#121
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

View PostAna_Karr, on Feb 6 2007, 00:00, said:

Mda ... nu eram de fata ! Si ce ? Inseamna ca nu s-a intamplat ?
Cred ca daca-l vedeam ca indreapta pusca spre cainele meu, care se afla in dreptul copilului meu (despartiti de un gard) il omoram eu  fara nici o arma.

Talentul feminin de a rastalmaci lucrurile.. din fericire aici sunt scrise (din pacate nu pot merge mereu cu un reportofon la mine, mai ales cand am discutii in contradictoriu cu prietena  :kisstogether: )
Mai citeste odata ce am scris.. nu am spus ca nu s-a intamplat, am spus ca nu stii exact circumstantele in care s-a facut uz de arma. Si din ce am inteles eu (aici iar s-ar putea sa fi inteles gresit) 'binevoitorul' vecin nu avea copilul in raza lui vizuala, fiind despartiti de gard. Correct me if i'm wrong.
NU am spus niciunde ca el a facut uz JUSTIFICAT de arma.. eu am clarificat doar circumstantele si probabil si motivatia persoanei.
Si  mai un lucru .. imi plac copiii (chiar daca nu am ai mei proprii), imi plac si husky. Dar copilul vine pe primul loc (vezi chestia cu drepturile). Eu personal l-as fi reclamat pentru ca mi-a pus in pericol copilul, nu pentru ca a impuscat cainele (chiar si daca murea cainele). Dar fiecare cu prioritatile lui.

Edited by dr_paul, 06 February 2007 - 00:08.


#122
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View PostSuperDuper, on Feb 5 2007, 23:57, said:

DAR... asta nu o absolva de vina pe principala vinovata - stapana cainelui.
Daca eu las acel caine sa ma astete in fata supermaketului sau in fata portii, inseamna ca-mi asum responsabilitatea. In cazul in care cainele meu face ceva, eu raspund cu capul. Corect ?
Cainele meu nu a facut nimic !

#123
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

View PostAna_Karr, on Feb 6 2007, 00:07, said:

Daca eu las acel caine sa ma astete in fata supermaketului sau in fata portii, inseamna ca-mi asum responsabilitatea. In cazul in care cainele meu face ceva, eu raspund cu capul. Corect ?
Cainele meu nu a facut nimic !

Multi proprietari de caini nu inteleg un lucru. Faptul ca un caine este prietenos cu stapanul si familia nu inseamna ca el va fi prietenos sau indiferent fata de toata lumea. INTOTDEAUNA poate sa apara ceva ce declanseaza agresivitatea (vezi chestia cu joggingul, fuga etc. Nu toti oamenii care fug sunt criminali. Dar asta cum sa-i explici cainelui ?). Si vorba aia .. de ce sa stea unul in spital cateva luni cand tu poti foarte bine sa legi cainele ca si-asa (dupa cum se intelege din ce spui) el nu ar pleca de acolo ?
Am avut si eu caini .. cel mai bine m-am 'inteles' cu un cocker. Am avut si alte animale (pisici, arici etc) dar niciodata nu trebuie sa faci presupuneri bazate doar pe relatia ta cu animalul, atunci cand il lasi singur intr-un loc pe care el nu il percepe ca si 'acasa'. De ce crezi oare ca l-ai gasit ACASA plin de sange si nu acolo la fata locului ?

#124
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdr_paul, on Feb 6 2007, 00:04, said:

nu am spus ca nu s-a intamplat, am spus ca nu stii exact circumstantele in care s-a facut uz de arma. Si din ce am inteles eu (aici iar s-ar putea sa fi inteles gresit) 'binevoitorul' vecin nu avea copilul in raza lui vizuala, fiind despartiti de gard.
Circumstantele ?  Daca cainele l-ar fi amenintat, ar fi stat cu fata la el. Cainele nici macar nu se uita la el . A fost impuscat din lateral , in torace.

Asta cu raza vizuala am auzit-o si din partea familiei : "nu avea de unde sa stie ca e copilul in curte". Adica in conceptia lor au justificat uzul armei. Daca  stii ca nu sunt oameni prin zona, poti iesi cu arma in strada . Daca stii ca sunt oameni, nu mai ai voie. Ce se intampla cand nu stii bine ?

View Postdr_paul, on Feb 6 2007, 00:04, said:

Eu personal l-as fi reclamat pentru ca mi-a pus in pericol copilul, nu pentru ca a impuscat cainele (chiar si daca murea cainele). Dar fiecare cu prioritatile lui.
Aici a intervenit familia si mi-a taiat aripile.
Eu l-as fi reclamat si pt faptul ca 3 zile am plans de dimineata pana seara pe holurile de la Ilioara . Vedeam sufletul ala cum mi se topeste sub ochi, macelarit in  operatii lungi si fara rezultat, nemancat si tranchilizat.
Sa mai pun la socoteala ca as fi putut sta cu bebelusul meu in timpul asta ?

Edited by Ana_Karr, 06 February 2007 - 00:31.


#125
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

View PostAna_Karr, on Feb 6 2007, 00:22, said:

Circumstantele ?  Daca cainele l-ar fi amenintat, ar fi stat cu fata la el. Cainele nici macar nu se uita la el . A fost impuscat din lateral , in torace.

Asta cu raza vizulala am auzit-o si din partea familiei : "nu avea de unde sa stie ca e copilul in curte". Adica in conceptia lor au justificat uzul armei. Daca  stii ca nu sunt oameni prin zona, poti iesi cu arma in strada . Daca stii ca sunt oameni, nu mai ai voie. Ce se intampla cand nu stii bine ?
Aici a intervenit familia si mi-a taiat aripile.
Eu l-as fi reclamat si pt faptul ca 3 zile am plans de dimineata pana seara pe holurile de la Ilioara . Vedeam sufletul ala cum mi se topeste sub ochi, macelarit in  operatii lungi si fara rezultat, nemancat si tranchilizat.
Sa mai pun la socoteala ca as fi putut sta cu bebelusul meu in timpul asta ?

:( eu sunt mai obisnuit cu chestii de genul 'macelarie' dar totusi mi se pare nasol cand ajungi la asa ceva

Si vad ca trebuie sa ma repet .. nu am justificat uzul armei, oricum prin garduletele astea 'de forma' trece cam orice glonte bine mersi (presupun ca nu era gard de beton de 3 m inaltime etc) deci era la mintea cocosului ca fiind in localitate poate oricine sa treaca pe acolo. Darrr 'cocosul' nostru are un ghimpe cu tine/cainele, si a vazut o ocazie sa 'iti arate el'.

#126
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postdr_paul, on Feb 6 2007, 00:16, said:

De ce crezi oare ca l-ai gasit ACASA plin de sange si nu acolo la fata locului ?
De ce crezi ca am un caine idiot ? Ar fi trebuit sa stea sa traga tampitul ala in el ?
Intradevar, a simtit o durere pe care nu si-a explicat-o si a fugit acasa, intr-un loc sigur. Daca el stia  cine i-a cauzat durerea probabil l-ar fi sfasiat pe nenea cu arma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate