Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Un idiot mi-a impuscat cainele !

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#73
mariusdanciu

mariusdanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.12.2006
Cine a facut uz de arma in mod necorespunzator trebuie sa ii fie aplicata pedeapsa corespunnzatoare.
Eu personal de mic am crescut cu animale si consider ca un animal de companie e foarte folositor.
Din pacate trebuie sa fii o persoana absolut IRESPONSABILA sa lasi un caine de talie mare si agresiv cum ai spus tu care asculta numai de tine in strada singur si in libertate. Am vazut ca ai pus poze cu cainele ranit. Eu daca vrei pot sa pun poze cu diferiti copii muscati si desfigurati de asemenea caini agresivi.
Nu stiu daca povestea ta e adevarata insa pentru mine un caine agresiv care e singur in strada merita sa fie impuscat si la fel si stapanul. Asemenea iresponsabili egoisti genereaza adevarate tragedii.
In opinia mea indiferent de ce i se va intampla persoanei care a tras tu ar trebuii minim sa iti pui un semn de intrebare despre faptul de a lasa un caine de talie mare si agresiv pe strada singur. E periculos sa te plimbi cu el fara lesa daraminte sa il lasi singur

#74
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006
Oameni buni...e simplu:
1. Stapanul e responsabil pentru actiunile cainelui pe care il are in grija.
2. Exista o legea care reglementeaza uzul armelor de foc. Tipul care a folosit arma in strada nu are nici o scuza, conform legii.

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:00.


#75
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Ori continuaţi discuţia fără jigniri, ori închid topicul. Terminaţi cu tîmpeniile!

later edit: am încercat să şterg jignirile şi chestiile offtopic. Dacă mi-a scăpat ceva, daţi PM, vă rog.

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:31.


#76
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006
Multumesc pentru scoaterea ban-ului si imi cer scuze fata de gtk daca considera ca afirmatiile mele l-au jignit.

Edited by ThunderRa, 01 January 2007 - 17:55.


#77
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostX-plane, on Dec 31 2006, 18:18, said:

I
Am si eu caine, un Rottwailer, dar sta pe strazi.


Am vrut sa spun ca NU sta pe strazi. M-am grabit si a iesit asa. :o

#78
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Am vazut ca s-a deviat de la subiect si ca s-au adus si jigniri .
Cainele e bine, va trai toata viata cu glontul in el si cam cu asta se incheie povestea. Da, e vina mea ca l-am lasat 1 min in strada, dar pt ca Romania e Vestul Salbatic (cam asa se deduce din postruile unor oameni "responsabili" de pe forum) poate ar trebui sa calc si eu cu masina cateaua vecinului ? Nu de alta dar n-am arma. Sau sa pun otrava pe strazi ? Ce varianta sa aleg ?
La Politie nu ma duc, pt ca se opune o parte din familie si decat scandaluri si tensiuni in familie, mai bine o lasa asa.

Attached Files



#79
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
asa, ca sa va faceti o  idee. omul ala poate sa scape de orice cu ajutorul unui certificat de la psiholog. simplu, nu? in conditiile in care cainii sunt mai multi decat oamenii, se poate inventa (cu argumente stabile si valabile) o fobie pt caini.

#80
mitica68

mitica68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.11.2006

View Postterratec, on Dec 30 2006, 18:22, said:

Mitica68 ? Intrebarea cea mai la moda pe forum este: "Cati ani ai" ?
Pune mana pe niste legi, discuta cu ceva avocati si pe urma vino cu idei.
Daca vrei sa o ajuti pe stapana, incearca sa ii spui toate etapele legale pe care trebuie sa le parcurga.
Plus vino si cu planuri de rezerva in cazul cand presupusul vinovat este ceva mai destept si stie ce motive sa invoce.





Domnule terratec . nu cred ca esti abilitat sa dai sfaturi in acest domeniu . Ce abilitat !. Nu esti pregatit
Daca tu crezi ca in Romania poti sa iesi pe strada cu pusca si nimeni nu poate sa-ti faca nimic , esti in urma rau de tot.
Tipul este mai destept?
O fraza care spune totul despre pregatirea ta .  Esti varzaaaaaaa frate .
Numai bine.

#81
drko

drko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2006

View Postalina ciorici, on Dec 28 2006, 10:15, said:

pai ma enerveaza la maxim astfel de oameni , astia nu ar trebui sa traiasca, nu merita sa traiasca...si alea nu sunt pedepse de maidan , sunt pedepse pentru unii care intr-adevar merita asa pedepse...

bravo

#82
DCA Member

DCA Member

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2006
gtq sau ghk, cum o fi, strada se considera proprietate personala pt tine? sau doar postezi si tu ca sa-ti creasca nr de persoane care intra pe thread? Hai sa facem toti o vanatoare de caini pe strada, ca "eee voie", "s-a uitat urat la mine", "mi-a trecut prin fata portii", etc. iti da lumea sfaturi cu legea in fata, tu nu, o tii p-aia cu "stapanul e dobitoc, sa impuscam cainele". Daca ala il impusca pe copil ce motiv mai scoteai, plangea prea tare si il deranja?
Ana, gandeste-te ca data viitoare prostul ala se imbata si incepe sa traga unde vede in jur. Daca impusca un copil,Doamne fereste sa le spui alor tai ca acum ala putea sa aiba deja o plangere care putea preveni asta.

#83
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu am zis nicaieri ca strada ar fi propritate personala... intial crezusem ca a tras din curte... si nici nu cred ca am aprobat undeva ca a tras!
doar am spus ca eu sa merg pe strada si sa ma atace un caine fara nici un motiv, l-as impusca daca as avea cu ce! punct!

doua lucruri mari si late m-au iritat pe acest thread si m-au facut sa raspund agresiv:

1. s-a inceput cu limbaj de maidan si cu incitari la violenta: unii au spus ca respectivul ar merita omorat, o userita s-a oferita sa vina cu doi baieti "sa stea de vorba" cu respectivul, etc.
2. nici macar un "iubitor de animale" nu si-a pus intrebarea daca posesorul cainelui a gresit cu ceva... cu totii au sarit orbeste cu ce am mentionat la pct. 1

ma scarbeste la maxim o astfel de atitudine!

#84
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
gtk pricepe odata ca E LEGAL SA LASI CAINELE SA TE ASTEPTE PE STRADA! FARA BOTNITA! exista insa si caini care trebuie sa poarte botnita tot timpul (cane corso). in orice ipostaza, daca cainele face vreo prostie stapanul plateste! :death:

#85
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postgtk, on Jan 5 2007, 20:10, said:

nu am zis nicaieri ca strada ar fi propritate personala... intial crezusem ca a tras din curte... si nici nu cred ca am aprobat undeva ca a tras!
doar am spus ca eu sa merg pe strada si sa ma atace un caine fara nici un motiv, l-as impusca daca as avea cu ce! punct!

doua lucruri mari si late m-au iritat pe acest thread si m-au facut sa raspund agresiv:

1. s-a inceput cu limbaj de maidan si cu incitari la violenta: unii au spus ca respectivul ar merita omorat, o userita s-a oferita sa vina cu doi baieti "sa stea de vorba" cu respectivul, etc.
2. nici macar un "iubitor de animale" nu si-a pus intrebarea daca posesorul cainelui a gresit cu ceva... cu totii au sarit orbeste cu ce am mentionat la pct. 1

ma scarbeste la maxim o astfel de atitudine!
Daca ai fi citit toate posturile inainte de a raspunde la acest topic, ai fi aflat ca nu un user ci mai multi au acuzat stapana animalului si ca exista un motiv temeinic pentru care aceasta a lasat cainele( despre care a precizat ca nu este niciodata agresiv in mod nejustificat- ci doar cand un strain intra in perimetrul curtii proprietarei- cu oamenii) pentru o perioada scurta de timp sa astepta asa cum fusese in prealabil dresat sa o faca. A specificat, de asemenea, rasa animalului, rasa necatalogata ca fiind agresiva si pentru care nu este prevazuta legal obligativitatea purtarii botnitei sau a lesei.
Multe interventii agresive, nu doar a ta, nu ar fi existat daca toti userii acestui forum ar fi avut amabilitatea de a judeca si a raspunde doar in cunostinta de cauza( atat cat o tema expusa pe un forum permite).

Edited by deea21c, 06 January 2007 - 03:26.


#86
crazymiky

crazymiky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2006

View Postgtk, on Dec 31 2006, 16:17, said:

eu nu ii voi suferi niciodata pe astia care isi lasa cainii aiurea, dezlegati... chiar anul acesta am avut un incident... odata, dorind sa ajung mai repede undeva, am luat-o pe o straduta cu case... merg ce merg si observ un caine in fata portii unei curti(pe un DRUM PUBLIC, cu trotuar, etc.)... guess what? javra(marisoara), s-a repezit la mine de la vreo 20 de metri si a trebuit sa fac cale intoarsa... doar cand a obervat ca ma departez s-a oprit si s-a intors in fata curtii latrand... stapanul nu era de vazut desi era si o masina parcata acolo(probabil tocmai venise de undeva)... am mai incercat sa ma apropii dar acelasi rezultat: extrem de agresiv, aproape sa vina dupa mine sa ma muste! era clar ca nu era obisnuit cu strainii(respectiv pietonii).. rezultatul? a trebuit sa ocolesc vreo 500 de metri, pe cand daca o luam pe acolo mai mult de 100 nu faceam...
daca aveam un pistol cu aer comprimat sau bila de cauciuc ma jur ca impuscam si cainele si eventual proprietarul daca avea ceva de protestat! este incredibil cat de tampiti si inconstienti sunt unii lasandu-si javrele periculoase dezlegate, fara botnita pe drumuri publice! din pacate nici timp nu aveam, ca as fi chemat politia...
asa ca nu va mai lamentati aiurea! aveti grija de cainii vostrii in primul rand, ca altfel va treziti cu ei impuscati sau otraviti si s-ar putea sa va mai dea lumea si in cap pe deasupra!
Gagiule daca nu iti comvine muta-te in padure, chiar tu ai spus-o !!! :w00t:  Si nu e nevoie de asa ceva :bandit:  k sa sa te aperi de un caine, ca doar te vrei fiinta superioara si mult mai inteligenta........ pt cunostintele tale generale exista dispozitive cu ultra sunete si care sunt mult mai ieftine decat o arma..... ai apasat pe buton si cainele a fugit....si nu mai este nimeni ranit. Dar daca voua care sunteti asa de mandrii ca sunteti fiinte superioare nu va place sa dati dovada de mai multa inteligenta nu are nimeni ce face........ fara suparare  :smoke:

#87
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Târăște-l prin tribunale. Altceva nu prea ai ce să-i faci la nenorocit.

#88
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postgtk, on Dec 30 2006, 14:44, said:

1. @richelieu: o viata de om nu e tot una cu o viata de caine, lucru cu care poate fi de acord orice om NORMAL! Si nu, viata unui animal nu se iar doar daca iti pune viata ta in pericol ci si atunci cand poate pune sanatatea unor oameni sau a unor animale in pericol sau atunci cand tulbura grav linistea sau siguranta publica! daca nu iti convine situatia asa cum e, dupa cum v-am mai spus, va puteti muta in padure...

Ma poti considera anormal, dar atata timp cat si un om imi poate pune viata sau sanatatea in pericol, chiar mai mult decat un animal, consider viata unui animal la fel de importanta. Si o fac si pentru ca un animal (cainele meu) face pentru mine mai mult decat fac majoritatea oamenilor. Macar prin simplul fapt ca ma elibereaza de stres cand ajung acasa. Si crede-ma....daca cineva ii va face rau cainelui meu, deliberat, omul acela va muri de mainile mele, indiferent de consecinte. Sau cel putin va zace prin spital o perioada.....

#89
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postrichelieu, on Jan 8 2007, 12:05, said:

... un animal (cainele meu) face pentru mine mai mult decat fac majoritatea oamenilor.
Mare adevar. La cate tepe mi-am luat in viata de la oameni ... Cat rau mi-au facut uneori oamenii ... Cainele era singura fiinta care-mi aducea liniste in suflet. Singura fiinta care ma motiva si ma obliga sa ies afara, in loc sa zac in intuneric ...

#90
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
"omul acela va muri de mainile mele, indiferent de consecinte"
"Cainele era singura fiinta care-mi aducea liniste"
Astea sint cugetari din putu gindirii...
Cind ati fost ultima oara la medic? stiti ca se pot trata astfel de probleme ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate