Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

ati si refersh-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cris`

cris`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2002
Am facut rost de un Radeon 7000 si ma cam chinui sa-i setez refresh-ul atat sub XP cat si sub 2003 server. Am instalat ultimele drivere in XP, am incercat sa-i setez refreshu cu ati referesh fixer si sa-l pun pe 85 dar degeaba, mai sus de 60 nu urca indiferent ce rezolutie ie-as pune. Monitorul nu-i de vina ca-i un samsung 757df si suporta rezolutii si rate de refresh destul de mari.
Sub windwos 2003 nu merg instalate nici un fel de drivere de ati decat cele generice cu care vine windows-ul. :(
Ce sa-i mai fac? Nu de alta dar ma  dor ochii cand stau mai mult de 10 min in fata monitorului. :(:

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
instaleaza driverele monitorului daca le ai si atunci s-ar putea sa mearga.

#3
cris`

cris`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2002
am incercat si tot nu merge. atat de enervant e refersh-ul asta de 60 ca nici nu mai imi vine sa stau in fata calculatorului..
am avut inainte un tnt2 si n-am avut nici o problema cu el sub xp sau sub 2003 cu refreshu.Il puneam la 85 si 85 ramanea, cu ati setez 85 dar tot la 60 ramane. grrrrrr

#4
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Incearca cu driverele omega. Nu mai stiu de unde le-am luat, cauta pe net. Placa este noua ?

#5
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
incearca cu driverele producatorului

#6
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by cris`
am incercat si tot nu merge. atat de enervant e refersh-ul asta de 60 ca nici nu mai imi vine sa stau in fata calculatorului..
am avut inainte un tnt2 si n-am avut nici o problema cu el sub xp sau sub 2003 cu refreshu.Il puneam la 85 si 85 ramanea, cu ati setez 85 dar tot la 60 ramane. grrrrrr


ai setat mai intai din control panelul de la ATI  la displays ce refresh suporta monitorul? :) pt. ca daca nu, poti sa dai si 200 hz ca tot nu ia comanda :)

#7
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
daca incerci sa ridici refresul sub windows 2003 si nu merge, s-ar putea sa nu fie dat hardware acceleration la maxim.
mergi la display properties > settings > advanced > troubleshoot si maresti hardware acceleration la full.

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
uite shi aici nishte chestii:

http://www.neowin.ne...tion=more&id=54

#9
cris`

cris`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2002
chestia cu hardware acceleration o facusem
oricum, a mers pana la urma instaland doar control panelu de la ati sub win 2003, driverele refuzand sa se instaleze.Curios insa, dupa ce am instalat cp-ul si am reusit sa setez in final refreshu, au mers configurate si driverele.
Cam ciudat dar bene ca a mers. :)

#10
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003
Eu am un ATI Radeon 9200 și cunosc povestea.

La 9200 cel puțin e așa:
Display Properties -> Settings -> Advanced -> Displays -> Monitor (cel activ) -> Attributes -> Monitor Attributes -> specifici Maximum Refresh la cît vrei

Valabil în 2000 sau XP.

Cristi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate