Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4179 replies to this topic

#3637
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Care este varianta cea mai buna / economica de a circula pentru 4 zile cu metroul, zonele 1-2 ?
Am tot citit despre cardul Oyster dar mi se pare foarte greoi de folosit, plus ca nu am inteles exact de unde sa il cumpar  :(

#3638
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
cea mai economica varianta e un card oyster (sau unul bancar contactless - daca ai si iti convine). il poti cumpara din orice statie si nu e nimic complicat in a-l folosi sau reincarca. practic e un card care functioneaza ca un portofel electronic, similar celui din bucuresti, de ex. .  diferenta consta ca pe oyster trebuie sa ai o suma-garantie de 5 lire, suma pe care ti-o recuperezi cand pleci si lichidezi cardul. trebuie scanat atat la intrare cat si la iesire (exceptie autobuzele, unde scanezi doar la intrare, calatoria costand 1,5 indiferent de distanta parcursa/zone) deoarece tarifarea se face pe zone si doar asa se poate afla intre ce zone ai calatorit si ti se poate incasa tariful corespunzator.
cel mai economic iesi insa daca folosesti doar autobuzele. in cazul asta ti se va incasa un max de 4,5/zi.
pt 4 zile te poti uita si la un travelcard pt o saptamana. pretul e mai mare, insa beneficiezi de avantajele ''2 for1'' in cazul in care ai vizite in plan.

#3639
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Cele 5 lire cum se recupereaza ? Direct din aparatul unde se si incarca credit pe card ?

Travelcard - ul trebuie cumparat din statie de tren. Nu am treaba cu trenul. Doar metrou ;)

Edited by bebeko, 09 March 2017 - 22:18.


#3640
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Exact.

#3641
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Deci cardul oyster se poate cumpara direct de la metrou din aparatele automate ? Sau doar de un chiseu special ?
Se cumpara gol sau direct cu 5 £ garantia pe el ? Si incarc eu apoi cat credit consider ca e necesar ?
Trebuie selectat cum se consuma creditul ? Gen cate o calatorie pe rand sau nelimitat pentru 1 zi ?

#3642
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://tfl.gov.uk/t...tor-oyster-card

#3643
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Ok, citit dar cred ca sunt mai prostut. Tot nu am inteles 100%.
Vroiam sfatul cuiva care chiar a folosit cardul.

Si linkul nu merge.

Plus cardul de vizitator se achizitioneaza online si apoi trimis prin posta. Romania nu e pe lista, iar eu saptamana viitoare sunt in Londra.

Edited by bebeko, 10 March 2017 - 07:45.


#3644
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007
Ne vedem acolo... Ne descurcam noi cumva... ��

#3645
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Cu siguranta ;)

#3646
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
bebeko, eu am ''cumparat'' un oyster normal de la un ghiseu dintr-o statie de metrou. cu siguranta  se pot lua si de la automate.
l-am incarcat cu (sa zicem) 20 lire, fiind costienta ca 5 lire reprezinta garantia, restul fiindu-mi necesari pt calatorii. deci in momentul in care intri in posesia lui deja are suma pe care tu o doresti si ai platit-o. ulterior il reincarci cu cat consideri.
nu se selecteaza cum vrei sa consumi creditul. pur si simplu scanezi atat la intrare cat si la iesire cardul. calatoriile iti sunt contabilizate si esti taxat pt fiecare. cand suma atinge plafonul pt zonele intre care ai calatorit nu mai esti taxat cu nimic, toate celelalte curse sunt practic gratuite. de ex. ai calatorit doar in zonele 1-2, de pe card ti se scad maxim 6,6 lire, ai calatorit in zonele 1-6 ti se scad  maxim12 lire. daca tu, intr-o zi, ai facut doar o calatorie in zonele 1-2  si  evident nu ai atins plafonul de 6,6  atunci ti se scade doar suma consumata pt acea calatorie .
travelcard-ul il cumperi de oriunde, atat din statia de metrou, din statiile tfl sau gari. poti incarca chiar oyster-ul cu optiunea travelcard (insa nu pe cel de-o zi, acele e doar in varianta bilet de hartie). iar pretul e acelasi indiferent de unde o faci. ideea e ca doar cu cele cumparate din statiile de tren, care au si sigla cailor ferate pe ele, poti beneficia de oferta 2 for1.  https://visitorshop....don-travelcard/

#3647
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007
Unde gasesc o harta cu garile de unde pot fi cumparare travelcard-uri 2for1?? In Romford se poate cumpara??

#3648
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Pentru travelcard 2for1 ai nevoie si de bilete de tren . Asa ca fi atent ce cumperi.


#3649
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008

View Postbebeko, on 10 martie 2017 - 15:49, said:

Pentru travelcard 2for1 ai nevoie si de bilete de tren . Asa ca fi atent ce cumperi.

adica?

catalin_barna, aici  https://www.tripadvi...html  gasesti raspunsuri la toate nelamuririle tale. conform celor scrise aici , poti cumpara travelcard de hartie valabil 2 for 1 din orice statie care NU e administrata de  Heathrow Express or London Underground din lista  https://en.wikipedia...ay_stations   . deci da, poti cumpara din gara romford, aceasta fiind administrata de tfl rail.

Edited by dariuscha, 10 March 2017 - 16:34.


#3650
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Oferta 2for1 pentru diferite atractii,este valabila doar insotita de un bilet de tren.
Gresesc cumva ? Eu asa am gasit pe net.

#3651
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
oferta e valabila daca ai bilet de tren SAU daca ai un travelcard de o zi sau o saptamana (la acesta e necesara fotografie), travelcard in varianta de hartie si care trebuie sa fie cumparat dintr-o statie de tren. http://www.toptiplon...aper-travelcard

#3652
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007
Biletul de tren de la Luton la Londra e bun pentru 2for1?
La British Museum pot lasa doua rucsace undeva???

#3653
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
da, este bun,
depinde de rucsac http://www.britishmu...g/visiting.aspx . si daca nu ma insel e contra cost.

#3654
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007

View Postdariuscha, on 10 martie 2017 - 16:12, said:


catalin_barna, aici  https://www.tripadvi...ml  gasesti raspunsuri la toate nelamuririle tale. conform celor scrise aici , poti cumpara travelcard de hartie valabil 2 for 1 din orice statie care NU e administrata de  Heathrow Express or London Underground din lista  https://en.wikipedia..._stations  . deci da, poti cumpara din gara romford, aceasta fiind administrata de tfl rail.

Pai nu trebuia administrata de National Rail pentru oferte 2for1?????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate