Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3619
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.01.2007
Mai ok Paddington-Hyde Park.

#3620
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
mai vezi si chestii dinastea ,mai ales de revelion

DEPRAVARE ÎN PLINĂ STRADĂ de Revelion la Londra : http://stiriletale.c...lion-la-londra/

Attached Files



#3621
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Salutare!
In mai mi-am rezervat un mic concediu cu prietena in Londra, 3 nopti. Am ales Ruskin Hotel, mi s-a parut cea mai buna alegere dpdv al pretului+locatie+nota booking.

Care ar fi cea mai buna varianta de transport de la aeroport - Luton la hotel - langa Russel Square Station? Sa cumpar bilete de pe acum sau sa astept pana atunci?

Ne-am cumparat deja london passul valabil 3 zile. Am adaugat si optiunea de 10 lire pentru reducerea la restaurante si 4 lire pentru anulare oricand. Credeti ca am facut o alegere buna sau ar fi trebuit sa caut ofertele 2for1 (acum am aflat despre ele). Pass-urile au fost 185 lire in total. Ne-am grabit sa le luam de acum deoarece pe site srie ca din februarie cresc preturile.
Nu am adaugat oyster travel card pentru ca fiind destul de aproape de centru am zis ca nu o sa folosim asa mult transportul in comun si oricum mai bine luam separat in caz ca e nevoie, diferenta de pret era de 30 lire/persoana.

De vizitat vreau sa ma tin de programul pe zile de pe site-ul london pass plus ce mai apuc (probabil o sa alergam un pic). In a 4 a zi am mai avea timp (avionul e la 6 seara) de vizitat atractii care nu sunt incluse in london pass. Ceva recomandari?

Orice parere, recomandare e binevenita. Imi pare rau ca nu am descoperit topicul mai devreme. Am incercat sa citesc ultimele pagini, mi-am facut o idee, scuze daca va repetati.

#3622
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
autobuze Greenline / national express ... in jur de 8-10 lire si te duce pana la Victoria Station ... de acolo metrou pana la Russel. Eu am cumparat biletele din aeroport fara probleme.

Legat de pass ai calculat inainte daca reusesti sa vezi / te intereseaza suficiente obiective de acolo pentru 3 zile incat sa merite financiar ?
Eu cand le am folosit a fost ok ca iti ofera prioritate la intrare si fiind august erau cozi destule.

#3623
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Da, daca ma tin de programul ala o sa fie ok finanaciar. Ajungem la 9 dimineata in londra, o sa avem toata ziua pentru vizitat, profitam cat putem. In a 4-a zi nu o sa mai fie valabil london pass-ul si o sa mergem la atractii care nu sunt incluse. Avionul e la 6 seara, probabil pe la 15 plecam spre aeroport

Edited by Maryus89, 25 January 2017 - 12:33.


#3624
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
salutare tuturor!
mi-am programat o scurta iesire la londra la inceputul lunii martie. avionul aterizeaza pe Stansted. e prima data cand ajung pe acest aeroport.
as dori sa va intreb cam cat dureaza de la aterizare pana ies din aeroport avand doar bagaj de mana? avionul e programat sa aterizeze la ora 18:30. va intreb asta pt a putea face rezervare la autocar.
cam cat dureaza o cursa cu Airport Bus Express de la Victoria Coach Station pana la aeroport? am avion inapoi duminica la ora 19. am gasit cursa la 14:25 cu ora estimata de sosire 16:30. ar fi timp suficient pt formalitati si imbarcare asta in cazul in care autocarul nu intarzie prea mult. nu stiu cum e traficul duminica.

#3625
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
E ok daca gasesc cazare in zona Stratford?
Mergem in iunie si suntem 4 adulti si doi copii (14 si 11 ani).
Vreo recomandare in privinta cazarii?
Aterizam pe Staensted si am vazut ca trenul are statie chiar la Stratford.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.

#3626
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
@Apollo

Stansted Express are statie la Stratford dar trebuie sa schimbi trenul la Tottenham Hale. Trenul direct te duce la Liverpool Street.
In Stratford, chiar in complexul comercial, sunt un Holiday Inn si un Staybridge Suites
Ambele sunt OK ca varianta de cazare dar la acelasi pret sigur gasesti ceva mai central.

#3627
BlackSea21

BlackSea21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.02.2017
Buna tuturor! Planific un sejur la Londra de 4 nopti la sfarsitul lunii martie. In ce zona ma sfatuiti sa-mi caut cazare, in centrul sau in apropierea statiilor de transport (tinand cont si de costul biletelor de transport)? Ce site-uri/aplicatii folositi voi pentru achizionarea biletelor de avion? Si ce alte tips-uri/trick-uri cunoasteti vizavi de Londra si le puteti impartasi cu altii, ca si turisti? Multumesc! Posted Image

#3628
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Salutari....inca din Romania...
De ce atata bataie de cap cu Oyster-ul??
Nu este mai simplu de folosit un card bancar contactless???
https://tfl.gov.uk/f...nts/contactless

#3629
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
ba da, sigur ca e simplu, insa plata cu cardul contactless s-a introdus relativ recent.  in principal, trebuie sa il ai. cate unul de caciula, in cazul in care circuli cu adolescenti, de ex..  daca vrei si reducere la transport pt ei, deja te uiti dupa un oyster.  si ( de ce nu?) mai trebuie sa fii multumit si la cat iti ia /lira banca.

#3630
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Corect. Am fost egoist.. M-am gandit numai la mine. Suntem doua persoane fiecare cu contactless-ul lui. Daca am inteles bine face cap daily in cazul in care ma plimb mai mult (si vizitez chestii gratuite), iar cand vreau si 2in1 o sa iau travelcard pe o zi. Precizez ca am cazare in zona 6. Nu stiu dacă gasesc o varianta mai buna.

#3631
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
pt zona 6, travelcard-ul (off-peak) e aproape cat cap daily/contactless. diferenta de pret intre contactless si travelcard nu e mare pt zona 6, asa cum ar fi pt zonele1-2, de ex.  deci nu ai varianta mai buna.
atentie, travelcard-ul sa il cumperi de la o statie de tren, nu de metrou!

#3632
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Daca retin bine... De la Romford la Victoria e 5.10 peak si 3.10 offpeak x2= max 16.40 lire
Travelcard-ul e 12.30 offpeak x2=min. 22.60
Deci cred ca e mai bine cu Oyster/contactless


#3633
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Scuze..  24.60

#3634
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
iesi mai bine cu oyster/contactless daca faci doar cele 2 drumuri (dus-intors, din zona 6 in centru si inapoi). insa daca mai folosesti in centru transportul in comun, deja poti ajunge lejer la cap daily (12 lire). iar acesta e similar cu travelcard/ o zi.

#3635
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Pentru TFL rail trebuie sa faci touch la Oyster/contactless/trevelcard si la intrare si iesire???
Multumesc.

#3636
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
da, trebuie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate