Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Totul despre aeroporturi

- - - - -
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#1333
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
Nu te obliga nimeni sa le cumperi apa din aeroport . Atat timp cat zbori cu o cursa de linie poti sa ceri de la insotitorii de bord cata apa vrei tu.
Si in plus nu e ca si cum ai zbura zi de zi si ai da o avere pe o sticla de apa de jumate .... adica sa dai 8 lei in loc de 4 de 3-4 ori pe an nu e chiar faliment .

Dar aparent pentru unii securitatea unui aeroport e mai imporanta decat 4 lei personali. De fapt asta vor toate aeroporturile , cei 4 lei ai tai

#1334
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Nu ma intereseaza pretul produselor, nu asta era ideea. Am vrut sa spun ca daca ei tot te pun sa arunci ceva la gunoi, macar sa fiu sigur ca ajunge la gunoi! De aceea nu vad care e problema voastra in caz ca as varsa un tub de sampon in tomberon.
Securitatea este oricum exagerata! Se iau de orice mic r*hat! De parca ar fi o diferenta daca sticla de parfum are 100 sau 150 ml. Ce pot face cu ea, bomba atomica?? Si chiar daca e goala tot nu te lasa cu ea. Ciudat.

#1335
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postboy4ever, on 14 noiembrie 2016 - 17:03, said:

Nu ma intereseaza pretul produselor, nu asta era ideea. Am vrut sa spun ca daca ei tot te pun sa arunci ceva la gunoi, macar sa fiu sigur ca ajunge la gunoi! De aceea nu vad care e problema voastra in caz ca as varsa un tub de sampon in tomberon.
Securitatea este oricum exagerata! Se iau de orice mic r*hat! De parca ar fi o diferenta daca sticla de parfum are 100 sau 150 ml. Ce pot face cu ea, bomba atomica?? Si chiar daca e goala tot nu te lasa cu ea. Ciudat.

Mentalitatea caracteristica de: "ce moare daca face o exceptie pt mine". Mare lucru 100 sau 150 de ml.Ia uite afurisitii ce exagerati sunt ca vor domne sa respecte regula. Iti dai seama? Niste nesimtiti.

Ei bine regula e regula. Iar pentru regula sta au trebuit sa puna limita undeva. Putea fi la 100 de ml sau la 150 ml sau mai stiu eu la cat. S-a ales 100 ml si culmea e ca poti lejer sa te descurci cu limita asta. Pasta de dinti, o crema de fata chiar si parfumul se gasesc frecvent in cantitati sub 100 ml pe recipient. E acelasi lucru 100 sau 115 sau 150 ml deci ar trebui sa te lase oricum? Daca privesti din prisma facutului de "bombe" sigur ca nu e vreo diferenta. Dar daca vorbesti din punct de vedere al regulamentului e o mare diferente. Unele sunt legale altele nu. Si scopul unui regulament nu e ca sa fie respectat sau nu doar atunci cand avem noi chef ci intotdeuna. Dar e adevarat eu sunt mai oaie de felul meu: prefer sa urmez regulamentul nu sa ma ofuschez ca nu sunt flexibili cei responsabili de securitatea noastra. E un mare defect personal faptul ca am fost niciodata fanul anarhiei.

#1336
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Suntem in 2016 si ei tot nu pot scana sa vada ce ai in geanta. Pai e posibil asa ceva?? A trebuit de doua ori sa scot laptopul din ghiozdan, desi ecesta era plin, abia m-am chinuit sa il trag afara si sa il bag inapoi. De parca eu nu am altceva mai bun de facut in aeroport decat sa scot rahaturi din geanta!
In Reykjavik la fel, desi m-am dus pregatit, totul in regula, m-au pus sa imi scot diverse recipiente din ghiozdan, ca sa vada ei daca sunt de 100 ml sau nu. Pai nu le-ai scanat bai, omule, nu vezi daca sunt admise sau nu?? In alte aeroporturi a fost ok, dar ei, batman, batman...

#1337
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Pana sa ajungem sa criticam bunul simt spune ca noi trebuie sa respectam regulile chiar daca nu ne plac aceste reguli, chiar daca sunt aberante si DA UNELE CHIAR SUNT ABERANTE. Peste tot pe toate site-urile companiilor si aeroporturilor spune clar ca dispozitivele electronice trebuie prezentate separat pentru scanare/verificare si ca la nevoie trebuie sa scoti din geanta orice obiect pentru verificare separata, de regula se refera la electronice si la substante lichide.

#1338
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008

View Postboy4ever, on 14 noiembrie 2016 - 23:46, said:

Suntem in 2016 si ei tot nu pot scana sa vada ce ai in geanta. Pai e posibil asa ceva?? A trebuit de doua ori sa scot laptopul din ghiozdan, desi ecesta era plin, abia m-am chinuit sa il trag afara si sa il bag inapoi. De parca eu nu am altceva mai bun de facut in aeroport decat sa scot rahaturi din geanta!
In Reykjavik la fel, desi m-am dus pregatit, totul in regula, m-au pus sa imi scot diverse recipiente din ghiozdan, ca sa vada ei daca sunt de 100 ml sau nu. Pai nu le-ai scanat bai, omule, nu vezi daca sunt admise sau nu?? In alte aeroporturi a fost ok, dar ei, batman, batman...


problema cu electonicele tocmai aia e ca trebuie scanate separat ca pot interfera cu restul lururilor din rucsac. Eu in continuare ma mir cum o persoana care a mers macar 1-2 cu avionul si stie regulile se mira ca totusi la controlul de securitate ii cere sa scoata laptopul si il ascunde cat mai la fund sa mai tina si coada in loc cand scormoneste prin genti. Am vazut cu zecile prin aeroport

#1339
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postboy4ever, on 14 noiembrie 2016 - 23:46, said:

Suntem in 2016 si ei tot nu pot scana sa vada ce ai in geanta. Pai e posibil asa ceva?? A trebuit de doua ori sa scot laptopul din ghiozdan, desi ecesta era plin, abia m-am chinuit sa il trag afara si sa il bag inapoi. De parca eu nu am altceva mai bun de facut in aeroport decat sa scot rahaturi din geanta!
In Reykjavik la fel, desi m-am dus pregatit, totul in regula, m-au pus sa imi scot diverse recipiente din ghiozdan, ca sa vada ei daca sunt de 100 ml sau nu. Pai nu le-ai scanat bai, omule, nu vezi daca sunt admise sau nu?? In alte aeroporturi a fost ok, dar ei, batman, batman...


Ba nu te ai dus pregatit.
Pregatit inseamna ca scoti laptopul si il pui in cutie separata si tot pregatit inseamna ca scoti lichidele si le pui la vedere.

#1340
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Buna seara .Aveit idee daca va exista vreo problema cu un pasager daca la rezervare s-a selectat Child >12 Ani in loc de Adolescent < 12 Ani diferenta fiind de 1 an . In rest toate datele sunt corecte. Multumesc

#1341
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Oameni buni, am zburat de atatea ori, stiu regulile si le respect. Ideea era ca multe sunt aberante si de neinteles! Suntem in 2016, au ajuns oameni in spatiu si pe luna, iar ei nu pot scana sa vada daca am bombe prin geanta sau nu!

#1342
Vladyyy

Vladyyy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.03.2016

View PostLex404, on 08 noiembrie 2016 - 16:07, said:

Nu poți fără bagaj la cala.
Si totusi se poate...
Eu am cumparat din 2 aeroporturi si am trecut prin al 3-lea in acelasi zi ,singurele condiții este sa tranzitezi si sa ai cumpărăturile din aceeași zi...

Edited by Vladyyy, 18 November 2016 - 14:16.


#1343
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Si sacosele SIGILATE

#1344
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Salutari,

Nu vreau sa deschid un topic nou, de aceea sper ca voi fi gasi aici solutia. Saptamana viitoare ajung seara tarziu in aeroportul din Timisioara si as dori sa aflu care ar fi companiile de taxi pe care ma pot baza sa ajung la punctul de cazare. Am cautat ceva pe google, dar nu a fost tocmai concludent. Exista un sistem de comanda asemanator cu cel din Otopeni? Multumesc.

#1345
Blatman

Blatman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2016

View Postboy4ever, on 17 noiembrie 2016 - 08:15, said:

Oameni buni, am zburat de atatea ori, stiu regulile si le respect. Ideea era ca multe sunt aberante si de neinteles! Suntem in 2016, au ajuns oameni in spatiu si pe luna, iar ei nu pot scana sa vada daca am bombe prin geanta sau nu!

Te poti deplasa cu masina, asa nu iti arunca nimeni apa

#1346
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postboy4ever, on 17 noiembrie 2016 - 08:15, said:

Oameni buni, am zburat de atatea ori, stiu regulile si le respect. Ideea era ca multe sunt aberante si de neinteles! Suntem in 2016, au ajuns oameni in spatiu si pe luna, iar ei nu pot scana sa vada daca am bombe prin geanta sau nu!
Daca iti pui in geanta gheata carbonica pe care sa o combini cu apa fierbinte de la lavoar poti face un mare poc in avion. De aia sunt interzise multe lucruri la urcat in cabina. Singure nu inseamna nimic dar in combinatie cu altceva cat se poate de obisnuit iti iese de un ultim party

#1347
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si daca am 10 sprayuri de 100 ml nu le pot da foc, sa fac o mica explozie? Sau daca imi cumpar ceva tarie din avion? Sau nu pot omori pe cineva inprivizand un cutit dintr-un pieptan? Si exemplele pot continua. Daca si cu parca... Hai ca deja o dam in SF-uri. Ideea e ca ei vor sa cumperi apa din aeroport la siprapret! Totul e doar despre bani si doar banii conteaza! Inchei discutia aici 😃

#1348
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Multe lucruri pot parea aberante la prima vedere, insa daca ti-ai da silinta sa analizezi putin modul cum verifica  operatorul  aparatului cu raze X bagajul unui pasager ai intelege de ce ti se cere sa scoti separat "electronicele mari". Pe monitorul aparatului respectiv apar imagini ce scot in evidenta conturul si densitatea obiectelor din bagaj, totul e clar pana acum; insa, daca in bagaj se suprapun un laptop, un ceas de masa mecanic, firele de la un incarcator si un termos cu cafea....toate aceste obiecte suprapuse pot arata al naibii de periculos... Dupa o astfel de "descoperire" evident ca esti invitat la o mica "descindere" in bagaj si situatia se lamureste vizual, dar lucrurile sunt introduse din nou in aparat si analizate, iar timpul trece si pasagerul  din spatele tau injura printre dinti, de ce sa astepte atat timp cu tava in mana si cu sosetele de plastic pe gresia rece???
La urma urmei, regulile respective nu sunt inventate la noi, ca sa poti spune : " asta e Romania", nu, asa este peste tot. Iar daca toti am intelege si respecta acest aspect, trecerea prin aceasta etapa ar fi mai "normala".


#1349
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007
Am avion maine si m-am gandit sa intreb daca chiar trebuie sa ma duc cu 3 ore mai devreme la Otopeni ,cum am citit prin diverse locuri, sau e ok tot ca pana acum? Am zbor cu Swiss spre Zurich, daca ajuta cu ceva. In august, cand am zburat ultima oara, nu era inca "panica" pe net ca vai e mega aglomerat si nu fac fata(bine, era cam coada la vama dar nimic extrem).

#1350
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am ajuns cu 2 ore înainte in Noiembrie și am stat chelea Mânzului cu cineva de vorba de la LH pana cu jumătate de ora înainte de boarding și tot m-am plictisit.

Mergi cu 2 ore. Se poate întâmpla sa fie aglomerat sau nu. Depinde.
Dar fa check-in și după ești liniștit :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate