Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Totul despre aeroporturi

- - - - -
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Am incercat sa-mi fac azi rezervare pt luna decembrie la Tarom pe cursa New York-Otopeni si una de la o agentie de turism mi-a zis ca cica toate cursele Tarom de New York-Bucharest dupa 31 octombrie sint blocate :confused: WTFK is goin' on, raminem si fara cursa directa New York-Bucuresti? :(
   Voi nu stiti nimic despre asta, se desfinteaza sau nu cursa din noiembrie?

#2
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
lol... si pe mine ma intereseaza chestia asta....ar fi naspa...

#3
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
hmmm..mi-ar parea rau daca s-ar desfiinta pt ca toata viata am visat ca o data sa pelc in state..sa ma stiu la bucuresti si sa stiu ca is in avion si ca plec...
nu ca m-ar afecta tare dar in tr-un fel mi-e ciuda..
daca tot plecati luat-ma si pe mine va rog  ffff frumos...serios acu..

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Daac chiar se desfinteaza nu numai ca va trebui sa facem escala ci si sa astepatm cine stie cite ore pina schimbam avioanele pe Frakfurt, Amsterdam sau cine stie unde. Plus zapaceal;a in plus cu transferul bagajelor :(
      Oricum o bila neagra pt Tarom daca face asa ceva. Macar o cursa directa pe saptamina sa lase. Plus ca tarife mai mici ca la Tarom nu gasesti nicaieri :(

#5
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Ma-ndoiesc ca Tarom-ul e cel mai ieftin. N-am zburat niciodata cu ei pe ruta asta, dar de cate ori am intrebat, nu erau cei mai ieftini. Oricum, preturile la biletele transatlantice sunt foarte impredictibile. Cel mai bine iesi cu un consolidator, dar numai agentiile de turism au acces direct la consolidators. Eu am folosit doua agentii:
  Nice & Wise 212-308-9772
  Kaven Travel 800-503-5924 http://kaventravel.com/
Se vorbeste romaneste in ambele locuri. Din experienta mea, e important sa intrebi in multe locuri, pentru ca fiecare consolidator se specializeaza pe anumite rute sau anumite companii.

Anyway, poate ca stiai lucrurile astea. M-am trezit si eu vorbind. :P
Pe mine nu m-ar afecta direct o astfel de decizie a Tarom-ului, dar indirect, s-ar putea sa duca la cresterea generala a preturilor pe ruta asta.  /very_mad/

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
voi chiar plangetzi dupa.. TAROM ???? cmon guys...

e scump shi prost...

eu am fata mea care imi face travelul cu ro... daca ii spun din timp... gaseshte pretzuri foarte bune... shi asta cand ea shtie ca eu nu zbor cu KLM de pilda... indiferent ca e mai ieftin.

Masterboy, itzi recomand AirFrance sau Lufthansa... iar daca ai tranzit 1 ora 2 in paris sau altundeva, dont worry, AI CE FACE....

eu de acolo incarc BIG TIME cadouri pt cei de pe acasa... prieteni, cunoshtintze... obligatzii... you know... :)

#7
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Da arty, dar trebuiesc schimbate avioanele in Frankfurt. Apropo, bagajele ti le transfera ei automat sau le iei tu dintr-un avion intr-altul.
   Asa cu Tarom-ul in 9 ore erai direct pe Otopeni sau Timisoara, direct.
   Oricum am sunat la agentia Tarom din Buc si mi-au spus ca deocamdata nu se mai pot face rezervari dupa 31 oct si ca in 26 oct se hotaraste daca se anuleaza cursele definitiv sau nu.
    Daca le anuleza o sa fie scandal mare in tara  dar mai ales in diaspora din New York.
     Ce p... masii, asta vara suplimentasera cursele ca nu faceau fata iar acum wtfk is going on?!?
    Sper ca macar Iliescu sa intervina in aceasul al 12-lea si sa lase cursele in pace.
    La Tarom cu plecare pina pe 15 dec biletul era 450 USD dus intors, iar al Luftansa e 550 USD. Tot ai nostri sint cei mai ieftini si singurii care zboara direct pina la urma...

#8
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
hmmmm..bai voi va plangeti de avion?eu ma plang ca nu am ocazia sa merg..as merge si innot..si cu vaporu si cu ultimul avion numai sa ma vad acolo

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cum adica sa le iei tu?????

iei tu doar ce ai la bagaje de mana...

eu cand plec din ro... bagajele le dau lacompania respectiva... acolo unde le canatreshte shi verifica biletele.... shi apoi le mai iau la LAX in Lo Angeles de la Baggage Claim.. shi gata... nu stau eu sa transfer shi nu sta nimeni de fapt. totul e automat...

imi aduc aminte, vizavi de Tarom de o chestie absolut amuzanta...

am zburat cu nevasta'mea de la otopeni la milan acum catziva ani cu treburi plus un week de vacantza in Tuscany....

cand sa iau biletele din bucureshti... am ramas tranit.... la tarom era mai scump cu $25 decat la Alitalia... exact aceashi cursa... ma refer, ACELASHI AVION !!!!! so, am luat cu Alitalia fireshte... asha shtiu romanii sa faca biz...

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
acum referitor la diaspora... sincer omule nu shtiu catzi chiar cicula cu tarom.. adica, eu sincer personal am fost o singura data.. prima shi ultima oara... shi asta am facut'o doar ca sa ma conving daca ce spunea lumea e true.. shi este...

tarom nici nu zboara la LAX cred.. so, nici o paguba oricum :)

ca sa nu mai vorbesc ca nu face parte din nici o aliantza... so, milele.. se duc naibii. asha, cu delta, cu united sau altzii care fac parte din aliantze milele se socotesc... so, am eu (plus nevasta) aproape in fiecare an un bilet free in ro sau nu?... am :) .. shi nu cu tarom...

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Masterboy: depinde de unde iei biletele...e zbor frecvent cu AirFrance iar pretzul pe care mi'l obtzine agenta mea este way under ce se gaseshte. singurul dezavantaj este ca daca vreau sa plec shi nu am bilete free.. sau chiar daca am.. trebuie sa rezolv biletele cu doua trei luni inainte...
daca plec de pe o zi pe alta.. e mai greu. ma rerer mai scump...

chestia cu directul... ma are avantaje shi dezavantaje....

adica, mai bine ma simt intr'un 747 cu escala la paris... adca trec peste atlantic in tot confortul... nu cu genunchii la gura.

eventual iau unu pana la nyc... sunt  4 ore pana acolo dar pot sa pelc cu $89 oricand.. am pretz protected la delta.... shi pot sa'l iau oicand... delta are peste 24 zboruri zilnice la nyc so.. practic, de la lax la nyc pe laguardia pot saplec din jumate in jumate de ora.. amasing isent it?

ei, iau unu pana la nyc shi de acolo iau transatlanticul prin paris sau germania... prefer parisul... aeroportul e mai bine garnisit.... mai ieftin insa la nemtzi... whatever...

#12
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
am si eu o parere neavizata si pentru care n-as baga mina-n foc; daca e sa se desfiinteze cursa nu taromul o desfiinteaza, ci guvernul sau ministerul transporturilor sau vreo organizatie internationala care se ocupa cu chestii din astea. sau pierd cursa la licitatie. in orice caz, nu cred ca taromul ar desfiinta-o voit.

sint curios daca e cineva mai in tema si poate sa confirme/infirme chestia asta.

#13
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by arty
voi chiar plangetzi dupa.. TAROM ???? cmon guys...
e scump shi prost...
Nu esti bine informat, sau dezinformezi lumea cu buna stiinta.

E foarte scump si foarte prost !  :D

#14
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Pe cursele de New York si Beijing au avioane si tarife foarte bune Airbus A310 si A330. Pe cursele interne si de Europa au bilete scumpe si avioane proaste si vechi.

#15
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Arty, cineva mi-a zis ca KLM-ul cam zapaceste bagajele cind schimbi avioanele in Amsterdam. De aia ma gindeam sa-mi iau toate bagajele cu mine cind aterizeaza pe Amsterdam si sa ma duc cu ele la check-in din nou pt cursa si avionul de BUC. Tu cum faci, le duci la check in in LA si le iei doar la sosirea pe Otopeni direct. Ai incredere cu bagajele cind ai changing planes?

#16
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Masterboy, daca vrei sa ai o sansa sa se intample ceva, trebuie sa suni la un ziar. Sunt convins ca i-ar interesa. Din cate vad eu, inca nu se stie public lucrul asta.
Am incercat si eu pe travelocity, si intr-adevar, dupa 31 oct nu mai apare zborul Tarom.

#17
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
gniv, thanks, am sunat la ambele agentii in NY si BUC si nu vor sa ofere detalii. In ziare nu a aparut nimic. Ceva se intimpla si escrocii nu vor sa informeze lumea.
  PS Si eu folosesc tot Nice & Wise folosesc

#18
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Eu am zburat de multe ori cu KLM/Northwest prin Amsterdam, si n-am avut niciodata probleme cu bagajele. Nici nu stiu daca ai posibilitatea sa le iei in Ams si sa le transferi tu personal.
Singura problema am avut-o cu Alitalia, dar mi le-au adus a doua zi la hotel.

Se poate intampla la orice companie, si nu numai la transfer, chiar si la plecarea din state. Dar e f. rar sa le piarda complet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate