Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Totul despre aeroporturi

- - - - -
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#1369
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Ce-i aia PNR? Am zburat pentru prima oara cu ei, fiind zbor intern, OSL - LYR. Am folosit una din masinile din aeroport pentru check-in si a fost ok, dar si gratuit. Am folosit tot telefonul pana la urma, pentru ca informatia s-a updatat si in aplicatie si figura ca check-in-ul este facut.
Care e deci faza cu acele aparate touchscreen unde poti face check-in? Am vazut si la Reykjavik. Daca e gratuit sa faci acolo atunci de ce lumea se mai zbate pentru check-in acasa?

#1370
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

Vizualizare mesajboy4ever, pe 04 iulie 2017 - 03:32, a scris:

Ce-i aia PNR?

e codul de rezervare
PRN - passenger name record

#1371
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

Vizualizare mesajboy4ever, pe 04 iulie 2017 - 03:32, a scris:

Ce-i aia PNR? Am zburat pentru prima oara cu ei, fiind zbor intern, OSL - LYR. Am folosit una din masinile din aeroport pentru check-in si a fost ok, dar si gratuit. Am folosit tot telefonul pana la urma, pentru ca informatia s-a updatat si in aplicatie si figura ca check-in-ul este facut.
Care e deci faza cu acele aparate touchscreen unde poti face check-in? Am vazut si la Reykjavik. Daca e gratuit sa faci acolo atunci de ce lumea se mai zbate pentru check-in acasa?

De ce sa faci check in ul de acasa?
Ca sa nu te trezesti ca au ramas doar locuri nasoale pt cand faci tu la aeroport.
Am invatat eu pe propria piele la un zbor de 12 ore. Loc la mijloc pe randul de mijloc. Nu mai fac greseala asta in viata mea.

#1372
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Daca din greseala uiti, sau nu poti face check-inul (se intampla sa aiba erori, mie de exemplu pe SAW-BEY nu mergea decat daca selectam ca am rezidenta in Turcia; dar n-a fost bai) poti sa schimbi locurile la ghiseu.

Locurile se pre-aloca insa nu multi fac check in online (cu exceptia low costurilor din Europa unde esti obligat) sa le blocheze asa ca le poti schimba, inclusiv daca te razgandesti.
La Pegasus am schimbat ultima oara, ca aveam randul 20 si ceva si voiam in fata. M-am dus la ghiseu, mi-a facut pentru toate zborurile randul 4 la geam (m-a si intrebat, i-am zis geam-dreapta).

Si la Qatar am schimbat o data locurile cand eram in tranzit.

Sunt companii la care dupa ce faci check in poti sa-i dai cancel si sa-l refaci, sunt altele la care ramane batut in cuie si trebuie sa duci la ghiseu.
Si inclusiv la lowcosturi, chiar daca selectarea locului costa, m-am ales de multe ori cu ce loc voiam la ghiseu. DEsi la Pegasus fac check in online pntru puncte si-mi dau locuri random, la ghiseu aleg ce loc vreau eu :D Moca! Si de exemplu acum am 54 de lire in cont, ~15 USD. Asta dupa 2 zboruri. Mi-am luat zboruri moca din lire, zbor cu 15 EUR spre Bucuresti in noiembrie; si acum cred ca o sa-mi iau unul Trabzon-Ankara, doar sa vad pe ce zile/ ore ies la pret de un covrig, ca o sa ma cam grabesc.

#1373
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

Vizualizare mesajLex404, pe 04 iulie 2017 - 14:09, a scris:


Locurile se pre-aloca insa nu multi fac check in online (cu exceptia low costurilor din Europa unde esti obligat) sa le blocheze asa ca le poti schimba, inclusiv daca te razgandesti.




Cred ca te grabesti sa generalizezi. Nu la toate companiile si la toate zborurile e asa de usor de obtinut ce loc vrei. Toate zborurile mele cu British spre SUA au fost full si cei care au facut check in ul la aeroport au avut locuri pe mijloc. Nu aveai nici o sansa de loc bun. Si nu. Nu aveam loc pre-alocat decat pe zborul european. Pe zborul Londra-USA nu il aveam.
Este adevarat ca se poate si inversul. M-am uitat la Iberia si nu puteam alege la check inul online decat locuri proaste. Restul se platea. Am lasat sa fac la ghiseul si am primit loc cum vroiam. Dar avionul a fost oricum gol.
Insa pentru zborurile lungi eu incerc sa fac mereu check inul online daca nu am loc pre-alocat. Pt ca m-am pacalit o data.

#1374
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
pentru mine e important ca locul sa fie la geam. Mai in fata sau mai in spate, dar sa fie la geam...mai ales la zboruri lungi :lol:.

Cand mi-am rezervat/platit biletul, am rezervat si locul si asa nu mai ma doare capul. Chiar daca dau ceva in plus prefer sa imi aleg locul din timp ca sa nu mai stau cu grija locului.

Daca mai sunt si situatii in care nu poti rezerva locul decat cu 24 sau 48 ore inaintea zborului (vezi Tarom etc. etc ) , e cu totul altceva, dar mai tot timpul unde s-a putut mi-am rezervat locul imediat dupa ce am facut rezervarea biletelor.

#1375
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

Vizualizare mesajsomething00, pe 04 iulie 2017 - 11:59, a scris:



De ce sa faci check in ul de acasa?
Ca sa nu te trezesti ca au ramas doar locuri nasoale pt cand faci tu la aeroport.
Am invatat eu pe propria piele la un zbor de 12 ore. Loc la mijloc pe randul de mijloc. Nu mai fac greseala asta in viata mea.
Eu vorbeam de check-in, nu de rezervare locuri. Locul l-am ales de cand am facut rezervarea. Dar tot trebuia sa fac check-in-ul, logic.

Apropo, SAS este companie de linie sau low cost? Nu prea mi s-au parut diferente fara de Ryanair, EasyJet, Norwegian, Wizz, BlueAir etc.

#1376
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Și eu tot numai la geam stau. Cu excepția când am schimbat locul in tranzit in Doha ca sa fiu mai aproape de buda 😂

Vizualizare mesajboy4ever, pe 04 iulie 2017 - 17:11, a scris:


Eu vorbeam de check-in, nu de rezervare locuri. Locul l-am ales de cand am facut rezervarea. Dar tot trebuia sa fac check-in-ul, logic.

Apropo, SAS este companie de linie sau low cost? Nu prea mi s-au parut diferente fara de Ryanair, EasyJet, Norwegian, Wizz, BlueAir etc.


De linie, dar ce diferențe ai vrea sa existe, mai exact?

Edited by Lex404, 04 July 2017 - 17:38.


#1377
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

Vizualizare mesajboy4ever, pe 04 iulie 2017 - 17:11, a scris:


Eu vorbeam de check-in, nu de rezervare locuri. Locul l-am ales de cand am facut rezervarea. Dar tot trebuia sa fac check-in-ul, logic.

Apropo, SAS este companie de linie sau low cost? Nu prea mi s-au parut diferente fara de Ryanair, EasyJet, Norwegian, Wizz, BlueAir etc.

Si eu tot de check in vorbeam. nu cred ca mi ai inteles prea bine mesajul.

SAS e de linie insa mai e vreo companie de linie care sa aibe pe zborurile europene servicii complet diferite ca low costul?

#1378
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu, nu exista companie de linie care sa aibă Short haul diferit de low-cost.

Atât doar ca la low-cost, fata de unele companii de linie (ca mai nou și astea practica aceiași treaba) poți alege dacă ai nevoie de bagaj, mâncare și alte servicii. Și uneori mâncarea pe low-cost e mai buna decât pe linie, chiar dacă costa.

#1379
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
La mine a fost un zbor de 3 ore cu SAS, zbor intern. Evident ca nu am avut nevoie de mancare sau alte nebunii. Am cumparat eu o punga de cipsuri si un ceai, iar ceaiul a fost gratis se pare. Nu aveam nevoie de masa in astea trei ore, evident, intrebam doar ca idee. Adica scaunele sunt la fel ca la low cost, mancare contra cost, ca la low cost, check-in-ul merge facut doar cu 22 de ore inainte de zbor, asadar mai rau ca la low cost (desi avem si loc rezervat). Ba am mai intampinat si problema de a nu putea efectua check-in-ul online. Asadar nu stiu ce avantaj este a zbura cu SAS si nu cu Norwegian spre exemplu. La retur ma intorc cu ei 😃

Edited by boy4ever, 05 July 2017 - 10:24.


#1380
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt aceleași avioane.
De multe ori, economy-ul are aceiași configurație (și același confort)
Mâncarea gratuită e oricum proasta pe short haul, nicio pierdere
Toate companiile de linie te lasă sa faci check in cu 72-24 ore înainte. Doar low-costurile europene (pentru ca altele nu) te lasă cu o luna înainte..
Serviciile sunt aceleași. Zbori cu A320 probabil, cel mai popular avion.
Bagajul e inclus in preț. Dar prețul mai mare

Singurul lucru bun e aeroportul pe care zboară o companie de linie. Atât.

#1381
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

Vizualizare mesajLex404, pe 04 iulie 2017 - 22:53, a scris:

. Și uneori mâncarea pe low-cost e mai buna decât pe linie, chiar dacă costa.
nu la wizz, au sandwich-urile alea de e vai mama lor
am incercat de doua ori si gata , pe afara incalzite si in mijloc inghetate , de atunci nici de-al drequ nu mai cumpar nimic in aer , ....ba parca am cumparat odata o bere sau o apa ca crapam de sete , dar atat

#1382
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Am mâncat la lowcosturi binișor. La Pegasus și AirArabia cel puțin (mai ales la Arabia) mâncarea a fost buna, și multă. Ca la companiile de linie. Am plătit 6-7$ la Pegasus și 25 Dirham la Arabia dar a meritat. Și nu sandwich.
O sa testez CebuPacific la toamna 😂

Edited by Lex404, 05 July 2017 - 10:58.


#1383
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

Vizualizare mesajLex404, pe 05 iulie 2017 - 10:46, a scris:

. Zbori cu A320 probabil, cel mai popular avion.
Bagajul e inclus in preț. Dar prețul mai mare

Singurul lucru bun e aeroportul pe care zboară o companie de linie. Atât.
Am zburat cu Boeing 737. Aceleasi aeroporturi ca Norwegian.

#1384
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Se pare ca zborul meu de retur cu Norwegian a fost cu acelasi tip de avion, 737, ca la SAS. Ba la astia am avut si Wi-Fi in timpul zborului. Asadar tot nu inteleg care e avantajul sa zbori cu o companie de linie 😐

Edited by boy4ever, 06 July 2017 - 04:20.


#1385
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
care ai fost in ultimul timp de la bergamo la malpensa sa-mi spuna si mie ce variante de transfer am
fac un transfer in doua ore asa mai pe ieftinache ?

#1386
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
A inchiriat careva o masina de la Otopeni? Care este procedura si pana la ce ora este deschis ghiseul de inchirieri? Am mare nevoie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate